Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> 3. mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT 2002
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

3. mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT 2002

Termín 16. - 20. září 2002 nebude na brněnském výstavišti vyhrazen jen 44. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu, ale i vrcholné přehlídce průmyslu obráběcích a tvářecích strojů - mezinárodnímu veletrhu IMT.

V roce 2001, byl celek obrábění, tváření a povrchové úpravy v rámci MSV zastoupen 560 firmami z 18 zemí. Z celkového počtu 105 000 návštěvníků, kteří se sešli na brněnském výstavišti, nejvyšší procento projevilo zájem právě o tento obor.

Dynamický rozvoj

Výroba obráběcích a tvářecích strojů patří k exportně nejúspěšnějším odvětvím našeho průmyslu. Česká produkce se z více než 80 % vyváží, a to převážně na nejnáročnější trhy USA a zemí EU. Objem výroby obráběcích a tvářecích strojů se v ČR v letech 1994 až 1998 každoročně zvyšoval o desítky procent a po dvouletém období stagnace 1999 - 2000 nyní opět začíná dynamicky růst. Jak informovali představitelé Svazu výrobců a dodavatelů strojírenské techniky (SST), výsledky roku 2001 svědčí o nárůstu výroby o 16 - 18 %.
"Česká republika za poslední tři roky postoupila ve výrobě obráběcích a tvářecích strojů z 20. na 14. místo na světě a v evropském měřítku zaujímá ve výrobě a exportu dokonce 7. místo," říká ředitel SST Zdeněk Holý. Důležitá je podle něj také skladba produkce, v níž dominují vysoce sofistikované třískové obráběcí stroje, určené pro nejnáročnější klientelu - automobilový a letecký průmysl, výrobce IT techniky a spotřební průmysl. Vysokou technickou úroveň, přesnost a spolehlivost českých obráběcích a tvářecích strojů oceňují například firmy Boeing, GAE, British Aerospace, Rolls Royce, SAAB, Volkswagen nebo Wyman Gordon.

Mimořádný zájem ze zahraničí

Příležitostí představit českou produkci ve srovnání se zahraniční konkurencí bude 3. mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT, který spolupořádá právě SST. První dva ročníky se uskutečnily v letech 1998 a 2000.
"Oba veletrhy byly velmi úspěšné jak z hlediska počtu vystavovatelů a návštěvníků, tak i po stránce obsahové a organizační. IMT Brno se již od počátku stal největší specializovanou výstavní akcí svého druhu ve střední a východní Evropě a je vnímán jako obchodní brána na perspektivní východoevropské trhy. Více než 55 % z téměř šesti set vystavovatelů minulého ročníku přijelo ze zahraničí," zdůraznil ředitel Holý. Na posledním ročníku před dvěma lety se na výstavní ploše téměř 15 000 m2 prezentovalo 567 firem z 24 zemí. Podle průzkumu bylo 93,5 % vystavovatelů se svou účastí spokojeno a 90,7 % z nich se již v době konání IMT 2000 rozhodlo zúčastnit se příštího ročníku.
Oborová struktura IMT 2002 zahrnuje Obráběcí a tvářecí stroje, Řízení kvality, Pružné výrobní systémy, Přesné nástroje, Příslušenství pro kovoobrábění a tváření, Výzkum, služby, instituce a Servis, opravy.

Doprovodný program

SST pořádá u příležitosti veletrhu IMT 2002 tři doprovodné akce. Spolu s ČVUT Praha připravuje mezinárodní seminář Integrované inženýrství, věnovaný výrobkové strategii ve strojírenských podnicích. Přední odborníci z praxe i českých a zahraničních vysokých škol budou jednat o nutnosti a způsobech přechodu výroby na tzv. úplné produkty, splňující nejen potřebné technické parametry, ale i celou řadu dnes samozřejmých požadavků - kvalitu, spolehlivost, design, cenu a platební podmínky, uvedení do provozu a spolehlivý servis. Druhá část doprovodného programu se zaměří na dodávky a investice na maďarský trh, který je pro svou vyspělost a zároveň téměř absolutní závislost na importu strojů pro české producenty mimořádně zajímavý. Třetí aktivita se soustředí na popularizaci strojírenských oborů mezi mladou generací, jejíž kvalifikovaní pracovníci začínají citelně scházet jak v dělnických, tak i technických profesích. Seminář by měl žákům a studentům vybraných škol nenásilně přiblížit perspektivy strojírenství jako celku i jednotlivých tuzemských firem a případně doporučit vhodný typ dalšího vzdělání.

Představujeme nové členy SST

Pravidelným účastníkem brněnských veletrhů, který navíc nedávno rozšířil členské řady Svazu výrobců a dodavatelů strojírenské techniky, je společnost Dieffenbacher-cz, hydraulické lisy.
"MSV, resp. IMT se účastníme od roku 1991 každoročně vlastní expozicí, případně i odbornou přednáškou v rámci doprovodných programů. Důvodem přitom není jen nutnost zůstávat v povědomí odborné veřejnosti, ale i nesporný přímý efekt z této účasti," říká ředitel společnosti Jiří Tomášek a dodává, že oba veletrhy jsou také dobrou příležitostí pro prezentaci výrobků před zahraničními zákazníky. "Dceřiná společnost byla založena nejen kvůli kvalitním a výhodným technickým a výrobním kapacitám v ČR, ale i s cílem usnadnit koncernu Dieffenbacher vstup na trhy střední a východní Evropy. Na strojírenském veletrhu nás každoročně navštíví několik potenciálních zákazníků z Ruska, Polska, Maďarska a Slovenska, pro něž je veletrh v Brně dostupnější než obdobné akce v západoevropských městech. I bez větších rozborů mohu konstatovat, že nejen náš podnik v Brně, ale i naše mateřská společnost vyvezla v posledních letech nezanedbatelný objem své produkce do uvedených zemí a do Rumunska," uvádí Tomášek.
Výrobní program firmy Dieffenbacher-cz tvoří hydraulické lisy pro tváření kovů a zpracování plastů, zejména kompozitních materiálů pro automobilový průmysl, dále lisy izostatické a lisy pro výrobu dřevotřískových, dřevovláknitých, laminovaných a podobných desek, a to včetně kompletních automatizovaných výrobních systémů. Do konce minulého roku bylo v Brně vyrobeno 60 hydraulických lisů, z toho 53 pro zahraniční zákazníky.

Další články

Novinky z veletrhů a výstav

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: