Témata
Reklama

Alternativa či doplněk ke konvenční výrobě

Špičková technologická firma Trumpf, výrobce obráběcích strojů a laserových systémů, nabízí technologicky propracovaný a komplexní procesní řetězec v oblasti aditivní technologie, která je v současné době velmi progresivní výrobní metodou v různých oblastech průmyslu. Firma spatřuje v aditivní technologii ideální doplněk a alternativu ke zpracování komplexních dílů vyráběných obráběním nebo odléváním.

Současný 3D tisk z kovového prášku má své přednosti a nezpochybnitelné místo na trhu. Dnes jsou aditivní technologie velmi rozšířené v dentální a medicínské oblasti, v automobilovém průmyslu nebo v letectví. Společnost Trumpf úspěšně instalovala ve světě více jak 100 tiskáren pro metalický 3D tisk pod názvem TruPrint.

Reklama
Reklama
Reklama
Obličejový implantát z titan

Na místě je uvést, že použití 3D tisku bude závislé na tom, jaké další jiné výrobní operace dokáže konstruktér díky tištěnému dílu optimalizovat či nahradit. Znamená to udělat díl více funkční, konstrukčně náročnější, odlehčený a především levnější. Nepopiratelnou výhodou je, že díky této technologii je možné vyrobit jakékoliv díly přesně podle představ konstruktéra, a to úspěšně již od prvního prototypu. Na druhou stranu ovšem je nutné si uvědomit, že průmyslově řízený výrobní proces sériové povahy je stále ještě relativně pomalý a pro firmy, které potřebují vyrábět za směnu stovky nebo tisíce kusů, je využití 3D tisku za takových podmínek neefektivní.

Stroje TruPrint na veletrhu Formnext

V listopadu 2017 na odborném veletrhu Formnext pro aditivní technologie ve Frankfurtu nad Mohanem představila společnost Trumpf komplexní procesní řetězec od programování, přípravy dat k tiskové úloze pro stroj, až po vytištění kovových dílů technologií laserového tavení v práškovém loži (Laser Metal Fusion, LMF) na svých 3D tiskárnách TruPrint 1000 s opcí Multilaser, TruPrint 3000 a TruPrint 5000. Ukázala také řadu aplikací, které vyrobila na výše zmíněných strojích ve své laboratoři v Ditzingenu a mimo jiné také inteligentní softwarové a monitorovací řešení včetně globální sítě služeb. Na stroji TruPrint 1000 lze vyrábět různé aplikace nejmenších struktur max. do průměru 100 mm a výšky 100 mm. Pokud si zákazník přeje vyrábět malé precizní průmyslové kusové i malosériové díly, potom se nabízí ke stroji TruPrint 1000 opce Multilaser, která umožní zrychlit výrobu až o 80 %. Pro větší, robustnější díly nebo pro sériovou výrobu až do průměru 300 mm a výšky 400 mm jsou vhodné stroje TruPrint 3000 a TruPrint 5000.

V tomto případě se již jedná o výkonné stroje středního formátu s propracovanou koncepcí výměny procesních válců a managementu prášku za účelem vysoce efektivní průmyslové sériové výroby dílů 3D tiskem. Stroje nabízejí také chytrá řešení v podobě TruConnect a monitorování laserového tavení v práškovém loži, což bude dále rozvedeno.

Díky inteligentní výměně válců jsou redukovány prostoje stroje a lze rychle zahájit další tiskovou zakázku. Ke strojům TruPrint je k dispozici ucelený procesní řetězec pro aditivní výrobu: od přípravy dat pro 3D design a vytvoření výrobního programu až po nahrání dat do „Trumpf Build procesoru“ a následně do stroje, nastavení parametrů stroje na HMI panelu, vytisknutí dílu, vybalení, očištění a následné zpracování. Všechny procesní kroky aditivní výroby jsou tak plně pokryty. Uživatelé mohou během tisku sledovat parametry a výkon stroje, a především monitorovat samotné laserové tavení, a to i přes vzdálený přístup. Tyto a jim podobné produkty, které slouží k propojení výroby, lidí a informací, jsou sdruženy v rámci digitální platformy pod názvem TruConnect.

Hybridní ukázka aditivní a konvenční výroby: glóbusy z nerezu vytištěné na podstavcích nařezaných laserem. Výrobek je funkční díky vestavěnému otočnému kloubu postaveného na dutých vzpěrách. Miniaturní kostičky na povrchu glóbusu vyobrazují celosvětové působení společnosti Trumpf.

Vysoká produktivita díky minimálním prostojů

Stroje TruPrint 3000 i TruPrint 5000 mohou být použity k výrobě robustních kovových dílů, a to z materiálů jako ocel (různé druhy), slitiny na bázi niklu, chromkobaltu, titanu, hliníku, bronzu nebo drahých kovů v práškové formě. Vzhledem k faktu, že oba stroje jsou vybaveny dvěma zásobními válci o celkové kapacitě až 57 litrů prášku, což je dvojnásobek maximálního možného objemu v procesní komoře, disponují stroje dostatkem prášku pro každou libovolnou tiskovou zakázku bez nutnosti jejího přerušení za účelem doplnění prášku. I za předpokladu, že by v jednom z válců nebyl dostatek prášku, inteligentní koncepce dvou zásobních válců umožňuje vybrání druhého válce k pokračování tiskové zakázky, a to opět bez přerušení výrobního procesu. Dochází ke snížení prostojů a zvyšuje se produktivita a procesní bezpečnost 3D tiskárny.

Mezitím co stroj vyrábí, může být přídavný zásobní válec naplněn novým nebo prosetým práškem a druhý výrobní válec je paralelně umístěn do vybalovací stanice, kde je vybalen vytisknutý díl. Nespotřebovaný prášek je během tiskové zakázky následně odsán pomocí vakuového dopravníku do prosévací stanice pro opětovné použití nebo je uložen do zásobníku na prášek k následnému uskladnění. Záleží na koncovém uživateli, pro jakou variantu se rozhodne.

Za účelem nezávislé výroby na stroji TruPrint a vysoké produktivity byla zkonstruována vlastní vybalovací stanice, která je plně integrována do procesního řetězce. Není ovšem vždy nutné, aby byl vytištěný díl přesunut z procesní komory do vybalovací stanice. Díl je možné očistit a vybalit také přímo ve stroji pomocí rukavicového boxu a poté odšroubovat stavební desku se stavbou a nakonec jednoduše vyjmout ze stroje. Pokud je výrobek příliš těžký, jsou k dispozici dva držáky k uchycení a manuálnímu vyjmutí stavební desky, čímž je manipulace výrazně usnadněna. Následuje další následné zpracování podle potřeb zákazníka. Instalace nové desky funguje na jednoduchém principu, kde díky bajonetovému uzávěru ve stroji dojde k upevnění a následnému přišroubování stavební desky včetně kruhového těsnění. Následně stačí vyčistit procesní komoru od zbytkového prášku a po dokončení procesu inertizace a předehřevu stavební desky lze začít s novou tiskovou zakázkou.
Pro zvýšení bezpečnosti mají výrobní a zásobní válce dva uzávěry (víka): víko s větším průměrem slouží k uzavření pracovní komory stroje, aby prášek nevnikl dovnitř stroje a aby nedošlo ke ztrátě ochranné atmosféry. Druhé víko, s menším průměrem, je použito k uzavření samotného válce, který je následně vyjmut ze stroje a transportován pomocí manipulačního vozíku do vybalovací stanice. Vše probíhá paralelně mimo stroj bez ovlivnění aktuální tiskové zakázky.

Ukázky složitých dílů vyrobených aditivní technologií

Management prášku

Vlastní koncepce managementu prášku s důrazem na jeho uzavřený cyklus mezi strojem a centrálními komponenty (prosévací a vybalovací stanice, zásobník na prášek) a bezkontaktní manipulaci spočívá především v bezpečnosti operátora. Pro opětovnou recyklaci prášku efektivně slouží prosévací stanice, která je schopná automatizovaně prosévat až několik stovek kilogramů prášku každou hodinu, čímž zajišťuje jeho konzistentní kvalitu. Jakmile je výrobní proces dokončen, obrobky jsou vyjmuty ze stroje, očištěny a odříznuty ze stavební desky. Díky rukavicovému boxu a ochraně očí se uživatelé během procesu vybalování a čištění nedostanou do kontaktu s práškem. Přebytečný prášek skončí zpět v prosévací stanici, čímž je zajištěna bezpečná a uzavřená cirkulace managementu prášku.

Pracovníci vývoje nastavují a řídí optimální parametry pro jednotlivé prášky, definují výkon laseru a optimalizují procesní rychlost nanášení prášku v závislosti na jeho vlastnostech. Procesní rychlost je maximalizována tak, že nanášecí systém se po každé nanesené vrstvě prášku nevrací do nulové polohy, ale automaticky přihrne prášek pro další vrstvu co nejblíže k okraji stavební desky a tímto způsobem jsou minimalizovány vedlejší neproduktivní časy. Jakost prášku je velmi důležitá pro procesní bezpečnost a kvalitu výrobku, proto než je prášek dodán zákazníkovi, projde v laboratoři firmy Trumpf interní kontrolu s cílem zajištění všech požadavků na kvalitu.

Monitorování procesu

Vysoká procesní bezpečnost a kvalita spočívají mimo jiné v monitorování laserového tavení v práškovém loži. Pomocí monitorovacího softwaru může zákazník sledovat klíčová kritéria, jako ochrannou atmosféru (koncentrace kyslíku, vlhkost v procesní komoře, rychlost proudění inertního plynu), teplotu stavební desky, stav filtrů, osy stroje nebo teplotu vody k chlazení. Status stroje se stále nachází na monitorovacím HMI panelu a díky tomu může uživatel vizuálně vidět snímaná data. Klíčovým úkolem monitoringu je dokumentace relevantních dat o kvalitě tištěného dílu formou pořízení fotografie pro každou nanesenou vrstvu prášku, včasná detekce chyb ve smyslu upozornění uživatele na telefonu, tabletu nebo e-mailem nebo přerušení tiskové zakázky a individuální zobrazení s konfigurovatelnými náhledy. Zákazník má po dokončení každé tiskové zakázky možnost zpětné kontroly dat a je na základě nich schopen analyzovat, kdy, kde a co způsobilo případný defekt na obrobku.

Hybridní ukázka aditivní a konvenční výroby: glóbusy z nerezu vytištěné na podstavcích nařezaných laserem. Výrobek je funkční díky vestavěnému otočnému kloubu postaveného na dutých podpěrách. Miniaturní kostičky na povrchu glóbusu vyobrazují celosvětové působení společnosti Trumpf.

Budoucnost 3D tisku

Firma Trumpf si je vědoma, že 3D tiskové systémy mají velký potenciál. Značně investuje do výzkumu a vývoje 3D metalického tisku a klade si za cíl získat rozhodující podíly na trhu v oblasti aditivních technologií. Firmu k tomu předurčuje to, že s aditivními technologiemi má dnes už devatenáctileté zkušenosti – v letech 2003-2006 byl představen první stroj TrumaForm LF250, ale tehdy trh ještě nebyl plně připraven na tuto průkopnic¬kou technologii. V roce 2014 se vrátila k vývoji a rozvoji aditivních technologií a logicky zúročila své dříve nabyté zkušenosti. Za účelem industrializace aditivní výroby vyvinula a postavila novou generaci strojů TruPrint a nyní nabízí zákazníkům kompletní řešení pro individuální i sériovou výrobu včetně cenného know-how, servisu a digitalizace.

Trumpf

Miroslav Ivanko

miroslav.ivanko@cz.trumpf.com

www.cz.trumpf.com

Reklama
Vydání #4
Kód článku: 180425
Datum: 11. 04. 2018
Rubrika: Trendy
Autor:
Firmy
Související články
Budoucnost české výroby

Česká výroba prochází složitým obdobím. Naši výrobci musí každý den řešit složité úkoly a problémy, za které si z části ani nemohou. Doba už je taková, je potřeba se jí ale postavit čelem.

Optimalizace tvaru nástroje pro válcování

V současné době je velmi vyhledávaným strojem válcovačka typu ULS. A s rozvojem elektromobility se jeví velmi pravděpodobný požadavek na zvyšování produkce hřídelových součástí. Společnost Šmeral Brno se proto rozhodla inovovat a zlepšit nejen stroj ULS, ale i samotný proces tvorby nástrojů příčného klínového válcování (PKV).

Princip laserového čištění a jeho možnosti

Laserové čištění patří mezi mladé technologie, jež nacházejí stále nové uplatnění nejen v průmyslu. Hlavním důvodem jsou nízké provozní náklady, ekologická šetrnost k životnímu prostředí a v neposlední řadě šetrnost k čištěnému materiálu oproti konvenčním metodám.

Související články
3D tisk: výhodná inovace i v době škrtů

V některých oblastech průmyslu se již otevřeně debatuje o stagnaci a přípravě na možný ekonomický útlum, ne-li budoucí krizi. Někde se začalo prvoplánově škrtat, ti prozíravější hledají cestu, jak zefektivnit výrobu a podpořit svou konkurenceschopnost. Promyšlené nasazení aditivní výroby je přitom jedním z přístupů, který přináší hmatatelné výsledky jak v dobách hojnosti, tak i v nejistých časech.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Kovy, nebo pevné kompozity?

Aditivní výroba vysoce odolných kompozitů se spojitou výztuží z karbonu (stejně jako 3D tisk kovů) dnes běžně pomáhají při zrodu funkčních dílů nebo montážních přípravků. Obě technologie fungují velmi dobře už samostatně, jejich kombinace však přináší zcela nová, chytrá řešení. Navíc často s rychlou návratností investice.

Vytvořit a vyhrát

Již od roku 1998 se datuje existence evropské soutěže Formula Student. Její podstatou je konstrukční úkol, který je součástí fiktivního výběrového řízení na vývoj vozu formulového typu.

Dostupnější 3D tisk kovů

Aditivní výroba z kovových materiálů přináší do průmyslu řadu výhod - od tvarové svobody až po výrobu dosud nemyslitelných (a jinak nevyrobitelných) dílů i celých sestav. Dosud si drží pověst velmi nákladné a provozně složité technologie. Nové metody však chtějí přinést 3D tisk z kovů i týmům a firmám, které si jej dosud nemohly dovolit.

Kombinace technologií slévání a 3D tisku

Aditivní technologie přinášejí do oboru slévárenství nový pohled na věc a výrazně ovlivňují nejen proces výroby odlitků, ale i myšlení pracovníků ve slévárnách. Aditivní výroba zásadním způsobem mění zavedené pracovní postupy, systémy práce s výrobní dokumentací, technickou přípravu výroby a technologii výroby odlitků. Mění také možnosti konstrukce odlitků včetně jejich tvarové náročnosti. Proto můžeme bez přehánění tvrdit, že celou slévárnu a její postup výroby odlitků lze vměstnat do jednoho stroje - 3D tiskárny na kovy.

Zajímavosti ze světa 3D tisku

3D tisk nabízí stále nové možnosti uplatnění, ať už jde o vlastnosti nebo rozměry finálního výrobku, nebo o zcela nové aplikační oblasti. Jednou ze zajímavých novinek je 3D tiskárna na desky plošných spojů, která umožňuje výrobu prototypu nebo malé série během několika hodin. Nebo z jiného soudku - v největších výrobních systémech lze vytisknout plastové díly s rozměry kolem 900 mm. Pokud máte za to, že se vám investice do takového zařízení nevyplatí, není třeba zoufat, neboť technologie jsou dostupné i formou služby.

Nové technologie osvětlení vozidel

Získat zkušenosti s novými zdroji světla bylo cílem jednoletého projektu Ideag, do něhož se na konci roku 2017 pustila mladoboleslavská společnost EDAG Engineering CZ. Výsledný prototyp zadní lampy navržené pro model Škoda Superb ukazuje možnosti využití tří moderních technologií: elektroluminiscenční fólie, OLED panelu a COB LED destiček.

Ultra lehké komponenty vyráběné 3D tiskem

V posledních letech se do širšího povědomí dostávají aditivní technologie, neboli 3D tisk, kde je součást tvořena přidáváním materiálu nikoliv jeho odebíráním, jako je tomu u klasického obrábění. Jejich využití je zkoumáno napříč nejrůznějšími obory od strojírenství přes architekturu až po medicínu a módu. Pokud se omezíme na 3D tisk kovů, zjistíme, že aditivní technologie jsou brány jako prostředek pro výrobu tvarově složitých a občas konvenčními způsoby zcela nevyrobitelných dílů. Jsou brány jako jakási ideální výrobní technologie pro výrobu čehokoliv. V posledních letech se navíc stále více skloňuje spojení aditivní technologie a topologické optimalizace, což je způsob návrhu tvaru dílu na základě matematické optimalizace. Jak lze tušit, navržený tvar je značně složitý a často bývá označován jako organický. Takové díly jsou údajně vhodné pro 3D tisk, ale není tomu tak. Ve většině případů je realita daleko prozaičtější. Použití aditivní technologie je pouze jediná možnost, jak takový díl vyrobit.

Výuka a výzkum aditivních technologií

Inovativní výrobní technologie nacházejí své místo také v technickém vzdělávání. Do svých osnov je dříve či později zakomponovaly všechny technické vysoké školy. Avšak pořízení nákladných technologií se neobejde bez podpory ze strany průmyslového výzkumu. Na Fakultě strojní ČVUT v Praze nyní disponují úplně novým zařízením M2 cusing pro výrobu dílů metodou DMLS německého výrobce Concept Laser, dnes působící pod značkou GE Additive. Stroj dodala společnost Misan a technologie slouží primárně pro výzkum v leteckém průmyslu.

Kombinace aditivní výroby s obráběním

V současnosti se průmyslově používají dvě technologie laserové aditivní výroby z kovových prášků. První způsob SLS (selective laser sintering) pracuje se spékáním prášku v tenkých vrstvách o tloušťce několika desítek nanometrů. Výhodou je dobrá rozměrová přesnost, nevýhodou naopak omezená velikost dílu daná velikostí pracovního prostoru stroje. Nejčastěji se v současnosti lze s touto metodou setkat při výrobě vstřikovacích forem pro plast, leteckých dílů nebo implantátů pro medicínu vyráběných ze slitin titanu či Inconelu. Protipólem je robustní metoda s mnoha názvy, nejběžněji označovaná LMD (laser metal deposition). Výhodou tohoto způsobu je vyšší produktivita (navaření až několika kilogramů prášku za hodinu) a použití i na větší strojní díly. To za cenu menší tvarové přesnosti a nutnosti větších přídavků pro následné obrábění. Většina významných výrobců obráběcích strojů již vyrábí takové hybridní stroje a integrovala laser s navařovací hlavou do svých strojů.

Customizace 3D tisku+ eMobilita = eBike

V loňském roce (viz. www.mmspektrum.com/170744) jsme přinesli rozhovor Jána Košturiaka s renomovaným slovenským designérem Patrikem Paulem. Rozprava se týkala 3D tištěného eBiku, jehož výjimečnost konstrukce spočívá v customizovaném řešení rozměrových a materiálových parametrů kola pro optimální potřeby jezdce.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit