Témata
Reklama

Facelift pro staré stroje

Opravy a modernizace starých strojů s využitím současných technologií tak, aby jejich užitná hodnota byla posléze srovnatelná s novým strojem. To je náplň práce 35členného týmu společnosti Fermat Pressl, která sídlí v romanticky industriální budově v Rokycanech. Jejich práce by se dala přirovnat k plastické chirurgii u lidí, výsledek je však rozhodně trvanlivější i užitečnější. Na podrobnosti jsme se zeptali Ing. Vojtěcha Vlka, jednatele společnosti.

MM: Které značky strojů patří k vašim „pacientům“?

Vojtěch Vlk: Věnujeme se nejrůznějším značkám, ale pochopitelně máme určitou preferenci. To jsou především těžké škodovácké horizontky a stroje z produkce TOS Varnsdorf, zejména WHN 13. Nebráníme se však ani jiným značkám a typům. Mezi stroji, které prošly naší dílnou, jsou například soustruhy českých a německých výrobců, horizontky jak české, tak zahraniční výroby a můžeme provádět modernizace a generálky na mnoha dalších strojích.

MM: Existuje nějaké omezení? Výrobce nebo typ stroje, který byste nevzali?

Vojtěch Vlk: Nemůžeme opravovat super těžké stroje. Důvodem je jednak rozměr naší haly a vstupů, takže by se sem takový stroj nemusel vůbec dostat. A také nosnost našich jeřábů, které by nemusely být schopné manipulovat se zvlášť těžkými díly. Ale běžný stroj, který váží kolem 100 nebo 150 tun, je zcela v našich možnostech vzít a zmodernizovat, protože jednotlivé jeho díly nepřekročí váhu 30 tun.

Reklama
Reklama
WD 160 Kovofiniš před modernizací

MM: Co si můžeme představit pod pojmem modernizace stroje? Jak probíhá?

Vojtěch Vlk: Modernizace znamená, že stroj rozebereme na jednotlivé díly, obrobíme jejich mechanické části a velké díly osadíme novými komponenty, protože ty stávající už jsou za svou životností. Obrábění hlavních dílů stroje nám provádí mateřská společnost Fermat v některém ze svých provozů - v Praze nebo Brně. My se zde soustředíme na montážní práce související s prováděnou modernizací. Každá modernizace je samostatným projektem. Jeho součástí je obvykle rozebrání stroje u zákazníka, přivezení všech dílů sem k nám, očištění, odeslání na obrobení. Následuje objednání potřebných dílů, třeba nové sady elektrického vybavení stroje a nové agregáty a komponenty hydrauliky. Veškerý materiál od dodavatelů se sejde u nás společně s obrobenými díly z Fermatu. V naší firmě stroj smontujeme, vyzkoušíme, a nakonec mu dáme i nový „kabát“, aby byl designově na úrovni současných nových strojů. Poté pozveme zákazníka, aby si ho převzal, a následně stroj demontujeme a dopravíme k instalaci u zákazníka.

MM: Jak staré stroje jste schopni ještě obnovit?

Vojtěch Vlk: Většinou se zaměřujeme na stroje, které jsou vyrobeny od roku 1960 do současnosti. Starší stroje jsou totiž již mechanicky tak zastaralé, že modernizace by byla příliš náročná, a už by tedy nebyla ekonomická.

MM: Kolik strojů vám ročně projde rukama? Modernizaci strojů přece nelze – jak se říká – „sekat, jak Baťa cvičky“?

Vojtěch Vlk: Jsme schopni ročně realizovat zhruba čtyři komplexní modernizace větších strojů. Záleží to právě na jejich velikosti. Pokud by šlo o samé menší stroje, mohli bychom mluvit zhruba o 10 ročně. To se však jedná o komplexní projekty. Jejich realizací ale nemáme stoprocentně vytížené montážní kapacity, tak současně poskytujeme ještě servisní služby menšího rozsahu. Například jestliže zákazník nahlásí, že má problém s vřeteníkem, že se mu nepřiměřeně zahřívá, vyjedou k němu naši montéři. Na místě zjistí, co je příčinou, objednají se díly a vymění se. Tyto servisy menšího rozsahu se provádějí přímo u zákazníka.


WD 160 Kovofiniš po modernizaci s novým vřeteníkem Fermat WRF 160

MM: Kdo patří mezi vaše stěžejní zákazníky?

Vojtěch Vlk: Určitě významné strojírenské podniky v České republice jako ArcelorMittal, Doosan ŠKODA Power, Unex, Třinecké strojírny, Vítkovice a mnoho dalších. Například v loňském roce jsme realizovali dva projekty. Jeden, modernizaci stroje Škoda typu WD 160 pro českého zákazníka Kovofiniš, je modernizací, kde implementujeme nový vřeteník s technickými parametry srovnatelnými s moderními stroji. Jedná se o vřeteník ze stroje typu WRF 160 vyráběného společností Fermat. Starý vřeteník v tomto případě byl totiž technicky nevyhovující. Měl nízké otáčky, což neodpovídá technologickým potřebám současné doby. Starý vřeteník byl tedy odvezen do šrotu, stroj se přizpůsobil a byl na něj namontován vřeteník ze současné produkce od Fermatu.

MM: Jestliže se měnil jenom vřeteník, jak je možné, že stroj nyní vypadá úplně jinak?

Vojtěch Vlk: Hodně dělá právě nový kabát a barva. Udělali jsme na něm také jiné krytování. Z vlastního stroje toto tedy v podstatě moc nevidíte. Dominantní je právě zmíněný vřeteník, vše ostatní, co je vidět, jsou nové kryty. Zcela nová je i kabina pro operátora, takže současný vzhled stroje je skutečně úplně jiný, obsahuje například i ohrazení, které okolo stroje původně nebylo. Modernizovaly se i otočné stoly, které se dovybavily teleskopickým krytím. Samozřejmě stroj musí splňovat také bezpečnostní normy podle posledních standardů. Vystavujeme na něj CE certifikát. To je také hlavním důvodem instalace nových krytů, i když vzhled je samozřejmě také důležitý. A po modernizaci stroj deklarujeme a garantujeme stejně jako nový. Tento konkrétní stroj jsme modernizovali pro firmu Kovofiniš v Ledči nad Sázavou. Musím ocenit, že s kolegy z Kovofiniše, odpovědnými za realizaci tohoto poměrně náročného projektu, byla skutečně velmi dobrá spolupráce a myslím si, že se nám tento projekt povedl. Posuďte sami na fotografiích změnu mezi tím, jak stroj vypadal před modernizací a po předání pracoviště do pravidelného provozu.


W 160 G Böhler Edelstahl po modernizaci se stávajícím vřeteníkem.

MM: Byl tento případ výjimečný, nebo je takový projekt vaší běžnou praxí?

Vojtěch Vlk: Výjimka to rozhodně není. Například druhý projekt, který bych rád zmínil, je podobného rozsahu a opět se jedná o modernizaci těžké horizontky pro rakouského výrobce speciálních ocelí, firmu Voestalpine Böhler Edelstahl. Jednalo se o škodováckou horizontku W160G. Tento stroj pracoval zhruba 30 let u českého zákazníka a také podle toho vypadal. My jsme jej rozebrali, přivezli k nám a zmodernizovali. A výsledek vidíte na fotografii.

MM: To vypadá, že to je úplně jiný stroj než původně...

Vojtěch Vlk: Přesně tak. Zákazník věděl, že kupuje stroj tohoto typu, zcela nám důvěřoval, že použijeme pouze velké litinové komponenty a vše ostatní dodáme nové. Ten stroj, který nyní vidíte, je osazený kompletně současnou elektrickou výbavou, zejména řídicím systémem Sinumerik 840 Dsl od firmy Siemens. Dodali jsme s ním také dva nové otočné stoly s nosností 25 tun. Ty nám vyrobila společnost Fermat. Součástí dodávky byly i nové frézovací hlavy a v podstatě zcela nové zkompletované pracoviště. A co bylo důležité pro zákazníka –stejně jako pro ostatní naše zákazníky – že za 10 měsíců jsme předávali zmodernizovaný stroj do zkušebního provozu.

(Zleva) Ing Luboš Janoušek, výrobní ředitel a Ing. Vojtěch Vlk, jednatel společnosti ve výrobní hale.

MM: To znamená, že zákazník dostane fakticky nový stroj, ale za významně nižší cenu, než kdyby si skutečně nový koupil?

Vojtěch Vlk: Přesně tak a zároveň ušetří další náklady se stavebními pracemi, protože v tomto případě využíváme starý základ, který je „vyzrálý“ a je kvalitní. U těchto typů strojů jsou totiž základy velmi důležité. A v neposlední řadě, pokud je zákazník ekologicky zaměřený, tak je pro něj velmi důležité také to, že stroj je „zelený“. Vzhledem k tomu, že nevyrábíme velké litinové díly rámu stroje, které po modernizaci slouží další desítky let, neplodíme exhalace. Je to tedy „bio stroj“, v tomto případě „bio horizontka“. Každý strojař navíc potvrdí, že čím je litina starší, tím je kvalitnější. Ona se určitým způsobem přeměňuje a uklidňuje, takže ten stroj je pak stabilnější, lépe se chová v průběhu řezného procesu během obrábění.

MM: Když se ohlédnete zpět, který váš projekt považujete za nejzajímavější?

Vojtěch Vlk:
Zajímavých projektů je hodně, vedle zmíněného projektu WD 160 pro Kovofiniš to určitě byla v loňském roce dodávka horizontky W160G pro Voestalpine Böhler Edelstahl. Zákazník z Rakouska si vybral starý typ škodovácké horizontky prostě proto, že je tam mají rádi. Vedoucí výroby říkal: „Já chci ten starý traktor, my jsme kovárna, na tom budeme dělat!“ Pak ale, když jsme jim sdělili termín dodání, říkali: „Pánové, to nemůžete stihnout. Tomu nevěříme...“ Ale stihli jsme to a ta firma dnes s horizontkou funguje ve čtyřsměnném provozu. Má od nás záruku i veškeré servisy. Přivezli jsme pak do té firmy i majitele Fermatu, aby přímo jemu mohli říci: „To se vám povedlo.“

MM: Působíte po celém světě, nebo jen v některých destinacích?

Vojtěch Vlk: Preferujeme zákazníky z oblastí, kam můžeme dojet autem. Kdybychom museli letět do Indie nebo na Dálný východ, bylo by to pro nás ekonomicky hodně složité. Znamená to tedy například Polsko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovensko, kde není doprava problém a projektům i zákazníkům se můžeme intenzivně věnovat. Ve vzdálenějším zahraničí má skupina Fermat servisní týmy, například v Číně nebo Indii a v USA vlastní firmu Lucas Precision, která vyrábí stroje Lucas.

MM: Velkým problémem je v současné době v mnoha firmách nedostatek technicky fundovaných pracovníků. Jak jste na tom po této stránce?

Vojtěch Vlk: Jsme malá rodinná firma, všichni si tu tykáme a známe se, tak se nám pracuje mnohem lépe, jsme pružnější a flexibilnější pro zákazníka a myslím si, že ta kvalita, kterou poskytujeme, je na solidní úrovni. Kvalita je pro nás stěžejní, a musím zaklepat, že se nám ji daří držet. Svým pracovníkům a technikům nabídneme trochu větší seberealizaci a zapojujeme je i do řešení složitějších problémů, a to mladé kolegy baví.

Společnosti Fermat Pressl je součástí skupiny Fermat, jednoho z předních českých výrobců obráběcích strojů, funguje však zcela samostatně. Zabývá se modernizacemi, generálními opravami, servisními službami. Historie společnosti se začala psát v 90. letech minulého století, kdy jeden ze dvou zakladatelů, p. Stanislav Pressl, původně montér ve Škodovce, se společníkem založili vlastní firmu na servis obráběcích strojů. Později však p. Pressl vážně onemocněl, proto v roce 2010 firmu Pressl s.r.o. společníci prodali majiteli Fermatu. Firma nadále pokračovala tak, jak ji původní majitelé nastartovali, avšak později začala více a více využívat nové prvky strojů Fermat, což je dnes v dané oblasti její velkou konkurenční výhodou.

Hana Janišová, Rokycanyjanousek@pressl.cz

Reklama
Vydání #3
Související články
Čtrnáctý ročník soutěže Ocenění českých podnikatelek úspěšně odstartován

Ve čtvrtek 3. června 2021 byl zahájen další ročník prestižní soutěže Ocenění českých podnikatelek, který odstartovala online konference Women in Business s podtitulem Nová realita roku 2021 a společný (re)start, most k jednotě a spolupráci. Tuto soutěž již tradičně vyhlašuje podnikatelská platforma Helas – Budujeme hrdé Česko. Patronkou letošního ročníku je Kateřina Kadlecová, generální ředitelka společnosti USSPA. 

Třpytivý svět krystalů

Turnovská společnost Crytur patří svým pojetím ke světovému unikátu. V přesně definovaných podmínkách pěstuje umělé krystaly z vlastního výzkumu a vývoje, které následně po opracování dodává buď jako specifické optické díly pro další celky, nebo přímo kompletní výrobky.

Implantáty z Čech až na konec světa

V 70. letech minulého století stál u zrodu prvních ortopedických implantátů v Čechách. V roce 1992 pak v rámci privatizace založil vlastní firmu téhož zaměření, jejíž výrobky dodnes pomáhají lidem znovu se hýbat. Ano, hovoříme o Stanislavu Beznoskovi a české firmě téhož jména, kterou dnes úspěšně řídí členové rodiny zakladatele.

Související články
MM Podcast: Glosa - Když se země otřásají v základech

Krize vyvolaná pandemií koronaviru v řadě oborů působí jako urychlovač trendů patrných před jejím vypuknutím. Mnoho odvětví si prochází zásadní strukturální transformací, ale část z nich – které se stát snaží podpůrnými prostředky za každou cenu stále držet nad vodou, zanikne. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Vývoj UHT nástrojů
v plném proudu krizi navzdory

Hlavním motivem založení VaV centra Rotana byla připravenost na nové trendy v automobilovém a leteckém průmyslu a výroba vlastních produktů s vysokou přidanou hodnotou – konkrétně ultratvrdých (UHT) nástrojů pro speciální aplikace. Centrum je vybaveno nejmodernějšími technologiemi a stále se rozrůstá. Na kontě má několik úspěšně zakončených projektů v podobě prototypových nástrojů a užitných vzorů. O tom, na jakých projektech v centru pracují nyní a jaké mají plány do budoucna, jsme si povídali se třemi hlavními osobnostmi celého projektu vývoje a výroby UHT nástrojů.

Odměřovací pravítka, lanovka a Ferrari

Odměřovací pravítko je jednou z klíčových komponent obráběcího stroje. Zpravidla je ukryto hluboko uvnitř stroje a většina uživatelů obráběcích strojů jej nikdy na vlastní oči neviděla. Přesto jsou na ně kladeny velmi vysoké nároky. Musejí pracovat spolehlivě po dobu mnoha let, zaručovat očekávanou přesnost a rozlišení, a musejí být odolná proti znečištění, pronikání kapalin, prachu i třískám a proti spoustě dalších faktorů. A kdyby se náhodou něco pokazilo, musejí být snadno vyměnitelná.

Názorové fórum odborníků

V tomto vydání MM Průmyslového spektra se věnujeme mimo jiné tématu obráběcích strojů. Proto jsme s anketní otázkou oslovili zástupce výrobců a dovozců v této komoditě.
Čas jsou peníze. Každá minuta prostoje výrobního zařízení je nežádoucí, proto se dnes vedle vysoké produktivity u strojů očekává také jejich vysoká spolehlivost.

Stroje v pohybu – Sledování zásilek na dálku

Takzvaný internet věcí (IoT) nabízí mnoho možností. Základem této technologie je bezdrátová komunikace velkého počtu autonomních zařízení prostřednictvím datových sítí, jež jsou navrženy tak, aby datový přenos spotřeboval co nejméně energie. Toho využívají i moderní sledovací jednotky (lokátory), které mohou díky energetické úspornosti pracovat i několik let bez dobíjení baterií.

Fórum výrobních průmyslníků

Jakým způsobem se po 15 měsících od vypuknutí pandemie koronaviru tento stav projevuje ve vaší společnosti – jak z pohledu objemu zakázek, jejich realizace a ekonomiky jako takové (např. vlivem navýšení cen vstupních materiálů, nedostatku některých komponent)? Dokážete predikovat, jak se bude situace ve vaší komoditě vyvíjet ve druhé polovině roku, na čem bude záviset?

Fórum děkanů strojních fakult

Jak současná doba ovlivňuje realizaci smluvního výzkumu na již hotových projektech, resp. při akvizici nových? Zaznamenáváte aktuálně pokles zájmu firem o spolupráci?

Semináře nově s high-tech technologiemi

Školicí a tréninkové centrum společnosti Ceratizit ve Velkém Meziříčí prošlo v loňském roce rozsáhlou modernizací. Nové Technické centrum i technologie v něm bohužel kvůli pandemii covid-19 nemělo možnost navštívit mnoho zákazníků. Všichni pevně věříme, že se to brzy změní. Než se tomu tak stane, požádali jsme Jana Gryče, technického ředitele společnosti Ceratizit, aby nám představil, co je v centru nového a na co se mohou zákazníci těšit. Při té příležitosti jsme oslovili také Pavla Němečka, obchodně-technického zástupce společnosti Hermle, aby pohovořil o pětiosém stroji C 32 U, které je v centru nové.

Švédové jsou féroví a přímí obchodníci

Celosvětová pandemie covid-19 mění světa vytváří nové příležitosti a výzvy pro exportně orientované firmy. Zahraniční kanceláře CzechTrade registrují příležitosti v daných destinacích a vytvářejí partnerství českým výrobním společnostem a jsou jim nápomocni při vstupu na trh a upevnění jejich pozice.

Digitalizace: klíč k úspěchu

Již od roku 1919 zkoumá, vyvíjí a vyrábí zabezpečovací techniku společnost EVVA - rodinná firma se sídlem ve Vídni. To, že se nyní, přibližně o 100 let později, stala průkopníkem propojené výroby, je zásluhou její jasné strategie s důrazem na digitalizaci. Důležitým milníkem nové výrobní filozofie společnosti EVVA je soustružnické a frézovací centrum Hyperturn 65 Powermill v kombinaci se síťovým řídicím rozhraním Emconnect. S flexibilním výrobním systémem od společnosti Emco lze nyní kompletně automatizovat obrábění mosazných dílů v kusové výrobě i výrobě středních sérií.

MSV ve znamení obrábění

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro meku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, kromě lidí z dalších oborů, setkají i výrobci vynikajících obráběcích strojů. Proto jsme se na postřehy a názory tentokrát zeptali Petra Odehnala z obchodního oddělení společnosti Pilart stroje.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit