Témata
Reklama

Flexibilní sklady z Liberce pro celý svět

Automatizace zefektivňuje výrobní procesy i tok materiálů, do jisté míry řeší nedostatek pracovních sil, přispívá k transformaci na digitální podnik, ale hlavně šetří náklady. Stejně to vidí také společnost Trumpf, která vyrábí stroje na zpracování plechů a profilů již tak rychlé a výkonné, že veškeré přípravné procesy je mohou doslova brzdit. Proto přišla na trh již v roce 2007 s automatizovanými sklady TruStore, které řeší většinu výše zmiňovaných důsledků moderní doby.

Příjemným zjištěním je navíc to, že mateřská společnost Trumpf v Ditzingenu dala důvěru „zlatým českým ručičkám“ a svůj jediný výrobní podnik na výrobu skladových systémů TruStore umístila do Liberce. Zajeli jsme sem, abychom na vlastní oči viděli, jak se vyrábějí skladové systémy TruStore pro celý svět.

Reklama
Reklama
Ukázka napojení skladového systému TruStore 3030 na vysekávací lis TruPunch 5000 s automatizací SheetMaster a návazně na ohýbací centrum. (Foto: skupina Trumpf)

Autonomní výroba bez nutnosti zásahu

Automatizované sklady TruStore jsou spolehlivé, praktické a kompaktní systémy, které usnadňují manipulaci s materiálem a podle filozofie společnosti Trumpf dodávat kompletní výrobní celky doplňují portfolio výrobních systémů Trumpf. Jinými slovy, má-li být materiál automaticky dodáván do stroje, musí být uskladněn na místě, kde si jej může příslušná automatizace (nejčastěji v podobě manipulačního ramene) odebrat, případně kam jej může odložit. Disponuje-li výrobní stroj těmito nadstavbami, může pracovat i po několik dní téměř autonomně.

Strojní park výrobního podniku Trumpf Liberec disponuje automatizovaným skladem TruStore 3040. Sklad je přes manipulační rameno LiftMaster napojen na laserový výrobní stroj TruLaser 3040.

S rostoucím počtem zakázek roste i sklad

Modulární konstrukce těchto skladů usnadňuje jeho průběžné rozšiřování. Momentálně jsou k dispozici dvě série – TruStore 1000 a TruStore 3000. Obě mohou být sestaveny z jedné či dvou věží PalletMaster Tower, které mohou obsahovat až 90 palet. Na každou paletu je možné uskladnit s plechy standardních rozměrů 3 x 1,5 m nebo 4 x 2 m o maximální váze tří tun. Vzdálenost mezi jednotlivými paletami lze volit v rozsahu od 90 mm do 170 mm. Manipulaci s paletami obstarává regálový zakladač. Systém pracuje na operačním systému TruTops Fab, který zajišťuje komunikaci mezi skladovým systémem a strojem a také s běžnými ERP systémy. Sklad lze kontrolovat přímo z ovládacího panelu výrobního stroje. V praxi to nejčastěji vypadá tak, že stroj si podle výrobního programu sám vyvolá ze skladu potřebný materiál. Přesun materiálu po vyskladnění do předávací pozice na stroj pak zabezpečí automatizační komponenty podle typu stroje. Nejčastěji je používán systém LiftMaster pro zakládání materiálu k laserovým výrobním strojům, o zásobování děrovacích strojů se většinou stará systém SheetMaster. Tato manipulační zařízení jsou vyráběna v pouhých osmdesát kilometrů vzdáleném městě Neukirch (Sasko). Systémy TruStore mohou být nainstalovány také autonomně, to znamená bez příslušné automatizace pro zakládání materiálu ke stroji, kterou by pak nahradil nejčastěji pracovník s poloautomatickým manipulačním ramenem nebo vysokozdvižným vozíkem apod.

Výrobní program Trumpf Liberec zahrnuje i lineární pohony zadních dorazů ohraňovacích lisů TruBend.

V libereckém výrobním podniku Trumpf se vyrábějí také karuselové zásobníky nástrojů pro ohraňovací lisy TruBend série 5000.

Nová montážní hala

Automatizované skladové systémy TruStore jsou v Liberci vyráběny již od roku 2007. Tehdy byl v liberecké průmyslové zóně na zelené louce postaven výrobní podnik s plánem zhotovit čtyři systémy TruStore za rok. V loňském roce však výroba překonala už dvacetinásobek a spolu s poptávkou rostou také plány na další rok. Současná velikost závodu již není schopna takový objem zabezpečit, a proto se nyní staví hala nová, do níž bude od července letošního roku přesunuta celá montáž. Všechny části automatizovaných skladů jsou vyráběny na výrobních strojích Trumpf, navíc podnik disponuje vlastní lakovnou. Vedle skladových systémů jsou zde vyráběny také karuselové zásobníky nástrojů pro ohraňovací lisy TruBend 5320 a lineární pohony zadních dorazů ohraňovacích lisů. Nová montážní hala a navyšující se počet zakázek by měly v budoucnu přivést také nové zaměstnance. „Dnešní počet 117 zaměstnanců by se měl postupně zvýšit na 140,“ prozradil Ing. Radek Týbl, jednatel společnosti Trumpf Liberec. Situace na Liberecku, ostatně jako i jinde v České republice a ve světě, odráží velký nedostatek pracovních sil. Není proto divu, že i zde ve výrobním závodě automatizovaných skladových systémů TruStore jsou používány vlastní výrobní i automatizační systémy.
Eva Buzková, Liberec

eva.buzkova@mmspektrum.com

Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 190138
Datum: 06. 02. 2019
Rubrika: Servis / Reportáž
Autor:
Firmy
Související články
Skladování a výroba bez plýtvání

Firmy, které plánují zavedení nového automatizovaného skladovacího systému, na něj zpravidla kladou vysoké požadavky. Tím spíš, pokud jsou činné v oblasti strojírenství a výroby zařízení a vyrábějí podle principů štíhlé výroby. To byl i případ společnosti Bühler z Beilngriesu.

Výrobní systémy pro zpracování plechu

Výrobní systémy lze charakterizovat jako věcná, časová, prostorová a organizačně jednotná seskupení hmotných zdrojů a pracovních sil určených pro výrobu daného výrobního programu, který je určen sortimentem, množstvím výrobků, jež mají být vyrobeny v určitém stupni jakosti za dané časové období.

CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

Související články
Na cestě k autonomním dopravním prostředkům

Ve Stockholmu se bude konat na začátku června globální summit o veřejné dopravě UITP 2019, který pokrývá všechny městské a regionální druhy dopravy po celém světě, kombinuje různorodý program přednášek, workshopů, zasedání a expozic a zůstává největší světovou akcí zaměřenou na udržitelnou mobilitu. Neustále se vyvíjející veřejná doprava je definována potřebami měst a neobejde se bez odborníků, kteří se dívají do budoucnosti. Summitu se účastní ministři dopravy, starostové a zástupci městských dopravních podniků, provozovatelé veřejné dopravy, generální ředitelé průmyslu, výrobci dopravních prostředků, operační a síťoví manažeři, vývojáři a mnoho dalších odborníků v segmentu veřejné dopravy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Ohlédnutí za MSV 2018

Jubilejní strojírenský veletrh v Brně se i letos nesl ve znamení inovací, technických i technologických novinek (často také světových premiér), ale hlavně v duchu oslav stého výročí založení Československé republiky, takže se také vzpomínalo na historické úspěchy v technice v expozici 100RIES. A není tedy divu, že partnerskou zemí bylo letos Slovensko. Na následujících řádcích přinášíme malé ohlédnutí za veletrhem, kde připomeneme některé exponáty, které v očích naší redakce za zmínku a vzpomínku stojí.

Automatizovaná výroba dílenského nábytku

Rodinný podnik Polak cz má bohatou historii v oblasti zpracování plechů. Od dob výstředníkových lisů, na kterých společnost začínala, se toho mnoho změnilo. Jednatel a zakladatel společnosti Petr Polák si pochvaluje velký progres v technologiích zpracování plechů i v automatizaci. I přes nízký stav zaměstnanců díky automatizaci a vysokým výkonům strojů Trumpf si může dovolit dále rozšiřovat výrobu.

Spjato s regiónem, otevřeno pro celý svět

Aktuálním tématem současné doby jsou diskuze o lokálních ekonomikách, jejich vlivu na inovační potenciál, vytváření firemní kultury a rozvoj podnikatelského prostředí. Jejím velkým zastáncem a propagátorem je profesor Milan Zelený. Učíme se od Baťů a jejich metody bychom měli s potřebnou modifikací upravovat pro naši dobu. Nedávno jsem měl možnost navštívit německého výrobce obráběcích strojů, společnost Hermle, která mojí optikou pohledu splňuje znaky lokální výroby s globální působností. Na každém kroku to bylo znát.

Transparentní továrna usnadňuje přístup k datům z výroby

Před pěti lety prošel vrchlabský závod Škoda Auto kompletní proměnou z výroby automobilů na výrobu high-tech automatické dvouspojkové převodovky DSG. Samozřejmě musel být vymyšlen zcela nový layout všech jednotlivých výrobních úseků, důkladně byl navržen tok materiálu až do posledního centimetru a myšleno bylo již od počátku také na přicházející digitalizaci a éru Průmyslu 4.0. Postupné zavádění prvků moderní výroby později pomohlo k vyšší efektivitě. Dnes se namísto původního 1 000 převodovek denně vyrábí více než dvojnásobek.

Na výstavě manipulačních řešení Big Solutions

Ve druhé polovině září se konala výstava Big Solutions 2017 společnosti Hyster Europe, konstruktéra a výrobce vysokozdvižných vozíků a zařízení sloužících k manipulaci s různými typy nákladu. Dvoudenní akce se uskutečnila ve firemním zkušebním centru pro velkou manipulační techniku v německém Weeze nedaleko Düsseldorfu.

Moderní technologie v mechanice

Vyškovský výrobce teleskopických krytů, kapotáží a jiných výrobků z plechu firma Hestego společně se svojí sesterskou společností KSK Precise Motion, kuřimským výrobcem kuličkových šroubů, uspořádali pro své zákazníky a dealery z tuzemska i zahraničí Technický open house. Během třech dní se této akce zúčastnila celá řada návštěvníků z Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie, Turecka, Ruska, Polska a dalších zemí, kteří využili pozvání a nahlédli tzv. pod pokličku technického rozvoje a výroby samotné. Naše redakce byla též přítomna, a tak vám přinášíme malé poohlédnutí.

Obrobek, tříska, briketa

Každá obrobna zná ten pohled na kontejnery zaolejovaných třísek, které často zabírají místo, na jejich transport vycházejí relativně vysoké náklady, a ještě mohou řeznými kapalinami znečistit okolí. Třísky z obrábění kovů jsou však cennou surovinou pro výrobu nových polotovarů. Jejich recyklace je proto velmi perspektivní.

Pokročilá automatizace ve výrobě kovového nábytku

Na začátku března, tedy v době těsně před vyhlášením nouzového stavu, jsem ještě měla možnost navštívit společnost Alfa 3 zabývající se vývojem, výrobou a prodejem kovového nábytku. Sídlo společnosti se nachází ve městě Luže necelých dvacet kilometrů na jihovýchod od Chrudimi. Dílenský, šatní a jim podobný kovový nábytek se zde vyrábí od devadesátých let, od roku 2007 má však tato ryze česká firma nové majitelé a s nimi přišly také investice do výrobních zařízení a rozšíření produktového portfolia o sofistikovanější řešení. Od loňského roku výrobu posílily také dvě výrobní linky Prima Power s automatizovaným skladem.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit