Témata
Reklama

Inovovaná konstrukce obráběcích strojů

SPACE Turn je název zcela nové koncepce obráběcích strojů, kterou zavádí do výroby japonská firma Okuma Corporation. Slovo SPACE v názvu vychází ze složení prvních písmen slov charakterizujících tuto koncepci: Speed-Power-Accuracy-Compact-Environment.

Nejprodávanější řadou CNC soustruhů Okuma je typově nejrozsáhlejší řada LB, která zaznamenává stále rostoucí prodej, a to především v odvětví výroby dílců pro automobilový a letecký průmysl. Obliba této typové řady soustruhů proto znamenala v rozsáhlé inovaci firmy Okuma promítnutí všech nových prvků do této řady CNC soustruhů jako první.
Při konstrukci bylo přihlédnuto k možnosti konfigurovat stroj podle požadavků zákazníka a zákazník si může doslova stroj sestavit podle svých představ. Přitom není omezen tím, že kterékoliv příslušenství či provedení stroje nebude pro něho dostupné i později. To je důležité pro rozsah počátečních investic, které musí zákazník do CNC technologie vložit. K dispozici jsou v současné době tyto typy: SPACE Turn LB200, SPACE Turn LB250/OGL5 (s integrovaným manipulátorem polotovarů), SPACE Turn LB300 a SPACE Turn LB400. Všechny typy mohou být dodány v provedení "C" (s koníkem), "T" (bez koníku), "M" (s poháněnými nástroji - soustružení, vrtání, frézování a závitování otáčkami 6000 min-1 a osou C s přesností polohování 0,005°), "W" (s pomocným vřeteníkem s dokonalou synchronizací pro spolupráci s hlavním vřeteníkem), "Y" (s osou Y na revolverové hlavě) a v kombinacích provedení "MY" a "MW". Délka soustružení je podle typu od 150 - 1250 mm.
Reklama
Reklama

Nová konstrukce lože

Stroje jsou navrženy jak pro velmi náročné hrubovací operace, tak i pro vysoce přesné dokončování těch nejsložitějších tvarových ploch, a to pro obrábění dílů jak tyčového, tak i přírubového charakteru. Zcela novou, unikátní konstrukcí šikmého lože, které nese jak vřeteník, tak i speciální sestavu všech suportů, bylo dosaženo ještě větší tuhosti kompletního rámu a neobvykle vysoké teplotní stability.To se projevilo na parametrech přesnosti stroje, který zvládá bez problémů odchylku od přesnosti jmenovité hodnoty obrábění do max.+5 µm (LB200) a +8 µm (LB300/400) po dobu 23hodinového provozu. Hodnoty přesností kruhovitosti obráběných průměrů jsou běžně dosahovány v celkové toleranci 0,3 µm (LB200) a 0,55 µm (LB300/400) při drsnosti povrchu 0,3 µm. Tak jako u všech strojů firmy Okuma i zde je použito špičkových technologií pro konstrukci (FEM,CAD/CAM) a je zde celá řada unikátních patentů, které dávají těmto strojům zcela novou užitnou hodnotu.

Vřeteník

Vřeteník stroje je řešen jako bezpřevodový, bezúdržbový integrální vřeteník (bez vibrací), který je včleněn do tělesa vřeteníku, jako rotor motoru s maximálními otáčkami 10 000 min-1. Vřeteník lze dodat se standardním průchodem pro tyč, se zvětšenou průchodností "Big Bore" a ještě větší průchodností "Super Big Bore". Akcelerace na maximální, resp. minimální otáčky je 1,9 s.
VAC motory na všech osách jsou samozřejmě digitální a přesnost polohování osy C je 0,005° při maximální rychlosti otáčení 200 min-1.

Revolverová hlava

28 celosvětově chráněných patentů bylo uplatněno při konstrukci superkompaktní NC robustní, velice tuhé a rychlé 12polohové revolverové hlavy (typ V12 nebo VDI12), která se může pohybovat se zrychlením až 0,7G v osách XZ při maximální rychlosti 25 m.min-1 v ose X a 30 m.min-1 v ose Z. Indexace mezi dvěma sousedními polohami je 0,1s a revolverová hlava je nezdvihová. Veškerý pohyb revolverové hlavy zajišťuje speciálně vyvinutý PREX motor (zcela nová generace motorů bez permanentních magnetů), který také umožňuje použít maximální otáčky 6000 min-1 pro poháněné nástroje, a to v obou směrech rotace. Počet poháněných nástrojů není limitován.

Řídicí systémy

Zcela nová je i nastupující generace řídicích systémů OSP U100L CNC, které znamenají další zvýšení komfortu obsluhy stroje, jeho programování a komunikaci s okolím. Grafický barevný 14" LCD monitor obsluhy je samozřejmostí. Vysoká vyspělost a spolehlivost tohoto řídicího systému jsou podloženy i 24měsíční zárukou.

Vybavení a příslušenství

Již ve standardním provedení těchto strojů nabízí firma Okuma v této špičkové kategorii strojů nebývalou úroveň vybavení a příslušenství. Standardně jsou všechny stroje dodávány s hydraulickým koníkem včetně otočného hrotu a sklíčidlem 6, 8, 10", které lze ovládat pedály nebo M kódem. Pro rychlé zaměřování nástrojů je k dispozici manuálně výklopné rameno se senzorem "Touch Setter M" (automatické na přání), držáky nástrojů vnějších a vnitřních, redukční pouzdra a držáky vrtáků Top Drill. Řídící systém OSP U100L má standardně integrován dialog v podobě CAM, umožňující velmi jednoduché a efektivní programování stroje za provozu. Perfektní osvětlení pracovního prostoru zaručuje úsporné, ale výkonné zářivkové těleso. Pohled do pracovního prostoru během práce je zajištěn velkoplošným bezpečnostním průhledovým oknem, které je třívrstvé (polykarbonát/resinová vložka/tvrzené sklo).
Pro komunikaci s různými periferními zdroji informací je k dispozici rozhraní RS232 a vestavěná disketová jednotka 3 1/5" ve formátu DOS. Ve standardní výbavě také neschází kompletní autodiagnostika stroje a PLC včetně možností testování a úprav, dále "MAC-MAN" komplexní sledování průběhu výroby včetně možnosti komunikace např. s vnější sítí LAN a sledování životnosti nástrojů "Load Monitor". Pro dokonalou orientaci v chybových stavech je k dispozici rozsáhlý systém nápovědy.

Zvláštní příslušenství

Zvláštní příslušenství strojů je velmi rozsáhlé. Zahrnuje například:
 • 4 typy dopravníků třísek;
 • libovolný podavač tyčového materiálu;
 • automatické vyjímání obrobků (lopatka);
 • manuální a automatické lunety;
 • různé systémy chlazení;
 • systémy měření obrobků;
 • systémy robotizace a manipulace;
 • pružné výrobní systémy;
 • programovatelný koník;
 • automatické otevírání dveří;
 • zvýšení výkonu vřeteníku;
 • zvýšení otáček vřeteníku;
 • programovou paměť 256/512/4200 kb;
 • 3 typy DNC komunikace atd.
 • Reklama
  Vydání #5
  Kód článku: 10518
  Datum: 09. 05. 2001
  Rubrika: Výroba / Obrábění
  Autor:
  Firmy
  Související články
  Automatizační řešení navzdory překážkám

  Firma Piesslinger se specializuje na povrchovou úpravu hliníku. S automatizací výroby dílů pomohla firma Hermle a prokázala, že různé tolerance a choulostivé povrchy nemusejí být důvodem, proč se vzdát myšlenky bezobslužného obrábění.

  Řídicí systém z vlastní dílny, 1. díl: Filozofie jednoho zdroje

  V sérii navazujících článků se budeme zabývat systémem OSP - P300A, který v současné době završuje řadu řídicích systémů vyvinutých a vyráběných společností Okuma pro řízení CNC obráběcích strojů rovněž původem z Okumy.

  Důležitá je doba chodu vřetena v řezu

  Společnost HZT Honermeier Zerspanungstechnik vyrábí tvářecí nástroje, komponenty, měřidla a prototypy pro strojaře, proto žádné dvě zakázky nejsou stejné. Kvůli flexibilnímu a současně efektivnímu obrábění investovala společnost do pětiosého obráběcího centra s připojenou automatizací od firmy Hermle.

  Související články
  Mít prostor pro obrábění

  Dosažení dalšího zvýšení produktivity v sériové výrobě. To byl cíl těch, kdo vyvinuli úspěšnou konstrukční řadu strojů Hyperturn. Jejím přesvědčivým pokračovatelem je nový Hyperturn 65 Powermill.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Související články
  Prestižní ocenění Zlatá medaile

  Výjimečnost nástroje FreeTurn skupiny Ceratizit potvrdila na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu odborná porota prestižního ocenění Zlatá medaile. Ocenění za inovaci ve zpracovatelské technologii bylo společnosti uděleno za inovativní metodu technologie podélného a čelního soustružení, kdy je hrubování, dokončování a obrábění kontur realizováno pomocí jediného nástroje. Společně s progresivní obráběcí metodou High Dynamic Turning zvyšuje nástroj FreeTurn dynamičnost a efektivnost procesu soustružení.

  Soustruh s ergonomickým deginem

  Na dubnových dnech otevřených dveří mohli zákazníci a obchodní partneři Kovosvitu MAS na montáži poprvé spatřit nový soustruh KL 435. Jde o další stroj z řady KL (Kovosvit Lathe) v níž navazuje na KL 285, který Kovosvit poprvé představil v minulém roce na MSV v Brně. Letos bude mít v Brně výstavní premiéru soustruh KL 435. Výrobní řada KL je evolucí řady produkčních soustruhů SP. Samotný KL 435 tak navazuje na soustruh SP 430. Konstruktéři se při inovaci zaměřili zejména na ergonomii a celkovou přívětivost ovládání stroje.

  Brousicí centrum pro hospodárnou výrobu

  Brousicí centrum UW II F od firmy Saacke v mnoha detailech předčí očekávání svých zákazníků. Z hlediska výkonnosti, velikosti a hmotnosti se řadí mezi již zavedené typy brusek UW I F a UW I D a vytváří tak ideální podmínky pro maximální přidanou hodnotu.

  Automatizované obrábění zápustek

  Díky strategii standardizace a obráběcímu centru C 22 UP Hermle zhospodárnila divize výroby nástrojů a forem ve WMF Group svoji výrobu zápustek a nástrojů a vytvořila tak volné kapacity pro služby externím zákazníkům.

  Produktivní vrtání otvorů do hliníku

  Výrobci automobilů produkují čím dále více dílů z hliníku s cílem snížit hmotnost vozidel i spotřebu paliva. S ohledem na tuto tendenci je proto jasné, že vzniká poptávka po vrtácích použitelných pro výrobu otvorů ve součástkách z hliníkových slitin. Musí být zároveň schopny zajistit vysokou produktivitu, nízké náklady na otvor, dlouhou a konzistentní životnost, vysokou opakovatelnost i bezpečnost procesů.

  Od tlakové slévárny až po kompletní výrobu

  Outsourcing u sléváren a kováren nabývá na důležitosti. Přesun obrábění od OEM výrobců do sléváren vedl k tomu, že se řada tlakových sléváren přeorientovala na kompletní výrobu. Příkladem je závod Ljunghäll v České republice, který s podporou firmy Grob rozšířil výrobu z tlakového lití na dodávky komplexních dílů pro automobilový průmysl.

  Úspora vedlejších časů

  V současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělánV současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělání a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci. í a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci.

  Upínací sady HSK s výměnným kroužkem

  Pro vysoce přesné a spolehlivé upínání nástrojů se používají upínací sady HSK. V tomto prostředí firma Röhm, která se specializuje na upínací technologie a automatizaci, některé z osvědčených výrobků významně optimalizovala.

  Vřetena svislých CNC soustruhů - Část 1

  Je-li řídicí systém mozkem obráběcího stroje, pak vřeteno je jeho srdcem. Japonská výrobní společnost Okuma vytváří tyto dva ústřední orgány svých obráběcích strojů s vynaložením veškerého umu, kterého je schopna a s příslovečnou japonskou pečlivostí. Proto si může dovolit se 100% jistotou prohlásit, že její soustružnická i frézovací vřetena budou pracovat bezchybně po dobu 36 měsíců bez omezení a poskytnou uživatelům tříletou záruku.

  Automatizovaná výroba implantátů just-in-time

  Pro zakázkovou výrobu vysoce přesných implantátů v časovém limitu 24 hodin vsází švýcarský výrobce a poskytovatel zdravotnických prostředků pro osteosyntézu, firma Medartis, na obráběcí centra a robotické systémy Hermle.

  Reklama
  Předplatné MM

  Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

  Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

  a mnoho dalších benefitů.

  ... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

    Předplatit