Témata
Zdroj: Podporapodniku.cz

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky nabízí jednoduchý vyhledávač dotací. Na internetové adrese www.podporapodniku.cz najdete přehlednou webovou aplikaci, která dokáže zobrazit všechny aktuálně platné dotační nabídky. Zadáte stáří firmy, její velikost, místo realizace projektu a zvolíte oblast podpory a aplikace vyhledá nabídky, které zadaným parametrům odpovídají.

Reklama

Ať chceme, nebo ne, různé dotace a finanční pobídky jsou součástí našeho podnikatelského prostředí. Různých dotací z různých zdrojů na podporu podnikání je tolik, že se v nich těžko orientují profesionálové na tuto problematiku, natož obyčejný podnikatel. Ten se musí starat především o to, aby jeho firma uživila rodiny zaměstnanců a vytvořila zisk. Na pátrání po tom, zda někdo nenabízí nějakou podporu právě pro jeho firmu a pro jeho oblast podnikání, nezbývá čas ani síla. Přitom by byla škoda na dotace zcela rezignovat a některé pobídky nevyužít.

Na přehledné úvodní stránce aplikace nastavte požadované parametry a klikněte na tlačítko Vyhledat. (Zdroj: Podporapodniku.cz)
Aplikace vyhledá všechny programy odpovídající zadaným parametrům. (Zdroj: Podporapodniku.cz)

Nyní máte možnost jednoduše vyhledat odpovídající dotační programy, a to díky jednoduché webové aplikaci, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. Najdete ji na adrese www.podporapodniku.cz. V horní části této stránky jsou čtyři rozevírací seznamy, jejichž prostřednictvím zvolíte stáří svého podniku (zda jde o začínající podnik fungující po dobu kratší než dvou let, nebo o zavedenou firmu s delší historií; je tu i volba „Fáze nápadu“ pro ty, kdo firmu teprve chtějí založit) a jeho velikost (zde je pět možností podle počtu zaměstnanců). Dále vyberte místo realizace plánovaného projektu (v nabídce je výběr krajů a je tu též možnost realizace mimo republiku) a oblast podpory. Mezi 14 oblastmi podpory jsou např. cirkulární ekonomika, digitalizace, a výzkum, vývoj a inovace, ale také kultura nebo vzdělávání.

Po kliknutí na vybraný program se zobrazí podrobnější informace. (Zdroj: Podporapodniku.cz)
Reklama
Reklama
Reklama
Odkazy vedou na stránky jednotlivých poskytovatelů dotačních programů. (Zdroj: sfzp.cz)

Po kliknutí na tlačítko Vyhledat se zobrazí přehled dotačních programů, které odpovídají zadaným parametrům. Nejde jen o dotace poskytované Ministerstvem průmyslu a obchodu, ale jsou tu i programy ostatních ministerstev, a dokonce i programy nabízené zahraničními subjekty (např. vídeňským magistrátem). Po kliknutí na dlaždici vybraného programu se zobrazí stránka se základními informacemi o něm. Najdete zde název poskytovatele, popis programu a výčet způsobilých výdajů, výši a míru podpory a především odkaz, jehož prostřednictvím se dostanete na internetovou stránku konkrétního poskytovatele. Tam už pak najdete podrobnější informace o jednotlivých dotačních výzvách a o možnostech, jak se o dotace přihlásit.

Odkazy často vedou na stránky Agentury pro podnikání a inovace. (Zdroj: API)
Reklama
Po kliknutí na dlaždici v dolní části úvodní stránky se zobrazí všechny dotační programy pro vybranou oblast. (Zdroj: Podporapodniku.cz)

Další možností, jak získat přehled o dotacích nabízených pro jednotlivé oblasti podpory, je kliknout na některou z dlaždic oblasti podpory, zobrazených v dolní části úvodní stránky aplikace. V tomto případě není třeba zadávat informace o firmě ani o projektu. Po kliknutí na dlaždici aplikace zobrazí všechny dotační programy pro vybranou oblast.

Vydání #12
Kód článku: 231225
Datum: 13. 12. 2023
Rubrika: Produktový článek / Finance
Autor:
Firmy
Související články
Inovace: Změna úhlu pohledu

Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?

Opřít se o silného partnera

V dnešní době hospodářského růstu mnoho firem přemýšlí o rozšíření výroby. To se však neobejde bez úvah o tom, kde získat prostředky na nové stroje a zařízení. Řešení má jméno SGEF.

O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Související články
Podnikatelské prostředí není stabilní. Nemáme cenovou stabilitu

Mojmír Hampl je přední český ekonom, který se většinu svého profesního života věnuje problematice financí, měnové a fiskální politiky. MM Průmyslovému spektru poskytl rozhovor, kde se mimo jiné vyjadřuje k současné politice ČNB, k důvodům, proč Česká republika aktuálně nesplňuje podmínky pro přijetí eura, a proč je nutné provést zásadní reformy tak, aby veřejný dluh byl udržitelný.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Reformy nestačí. Je nutná transformace

Je současná ekonomická krize příležitostí k progresu národního hospodářství? Bude avizovaná 7% inflace v tomto roce velkou hrozbou? Proč by se čísla měření životní úrovně ČR neměla srovnávat s některými státy EU? Je iniciativa českých podnikatelů k druhé transformaci české ekonomiky oprávněným voláním po změnách? Na tyto a další otázky odpovídala v rozhovoru pro MM Průmyslové spektrum hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Blýská se na lepší časy?

Přestože koronavirová pandemie svými nepředvídatelnými nástupy otřásla světovou a unijní ekonomikou, David Marek, hlavní ekonom Deloitte ČR, nevnímá ekonomické dopady pandemie až tak negativně. Oceňuje překvapivou odolnost zpracovatelského průmyslu a nastávající rok 2021 vidí jako výzvu k rychlému hospodářskému růstu.

Průkopníci využití umělé inteligence v počítačové bezpečnosti

S Miroslavem Trnkou se známe dlouhou dobu – od dob Invexu, kde jeho přednášky v rámci akcí o počítačových virech a ochraně proti nim patřily vždy k těm nejlepším na této akci. Jeho vždy velmi pečlivě připravené příspěvky vedly k zamyšlení o problematice ochrany uživatelů proti napadení počítačů.

Podpora rozvoje mladých technologicky orientovaných firem

Je všeobecně známo, že zejména v počátečních fázích podnikání či inovačního cyklu, kdy firma vyvíjí nový, nebo modifikuje již existující produkt pro zcela nové využití, vzniká celá řada otázek spojených s designem produktu, se strategií jeho komercializace, s definicí vhodných zahraničních trhů a se smysluplným byznys modelem. Jedná se o kritickou fázi rozvoje firem, protože jen malé části z nich se podaří touto fází projít bezi zásadních problémů.

Budoucnost české výroby

Česká výroba prochází složitým obdobím. Naši výrobci musí každý den řešit složité úkoly a problémy, za které si z části ani nemohou. Doba už je taková, je potřeba se jí ale postavit čelem.

Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

V on-line byznysu chybí lidská chemie

Online platforma se i díky pandemii koronaviru stala hitem posledních tří měsíců. Někteří podnikatelé dokonce tvrdí, že se velká část byznysu a obchodování přesune do online prostředí. Bude tento fenomén přetrvávat, změní se konečně české montovny na podniky s přidanou hodnotou, a proč by Čechům mohla i krize prospět? Na to jsme se zeptali ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády Lukáše Kovandy.

Výzkum rozděluji pouze na dobrý a špatný, říká Libor Kraus

Prezident Asociace výzkumných organizací Libor Kraus se pohybuje v oblasti výzkumu a vývoje 30 let. Jaká vidí pozitiva, úskalí a rezervy v této důležité součásti našeho ekonomického růstu? Na to jsme se ho zeptali v rozhoru, který poskytl redakci MM Průmyslového spektra.

Strojírenské fórum 2018: Inteligentní výroba

Další z již tradičních setkání odborníků (nejen) z oblasti výroby – podzimní Strojírenské fórum – se odehrálo 8. listopadu, tentokrát v prostorách Ústavu výrobních strojů a zařízení a RCMT FS ČVUT v Praze.

Výzvy pro českou ekonomiku

Inženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi, jejichž společným zájmem je podpora technického rozvoje, výzkumu, vzdělávání a inovací. V jejích řadách najdeme špičkové odborníky z nejrůznějších technických oborů. V našem seriálu dáváme postupně slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti mohou být pro čtenáře MM Průmyslového spektra zvláště zajímavé.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit