Dobrý vývoj ekonomiky dal firmám i státu prostředky i příležitost investovat. Zaměstnavatelé ani stát ji nesmějí propásnout. Nekompromisní trh tlačí firmy k inovacím a zefektivňování výroby a procesů. Pokud to neudělají, mohou zkrachovat či zmizet z trhu.
Jsem rád za pozitivní čísla o vývoji hodnoty investic v posledním roce, stále však máme co zlepšovat. Potřebujeme dlouhodobé investice spojené s inovacemi. Bez inovací se obejít nelze. Věřím, že naše firmy, především ty malé a střední, k nim využijí možnosti evropských dotací. My se snažíme šířit mezi firmami informace například o možnostech digitální ekonomiky. Nové zakázky rozhodně nejsou samozřejmostí.
Jako podnikatelé si umíme s řadou překážek poradit. Česká měna se vrátila do plovoucího, tedy rizikovějšího režimu. V situaci proexportní politiky došlo k posílení koruny, úrokové sazby sice zůstávají nízké, ale začaly postupně růst. Růst mezd již v řadě oborů převyšuje růst produktivity práce. Cena ropy či elektřiny roste. Evropská ekonomika neroste nijak rychle a objevují se nové nejistoty ve světové obchodní politice. Přesto jsme stále schopni si udržet svůj tržní podíl a úspěšně exportovat.
Výzvy před námi přesto stojí. Musíme reagovat na nejmodernější trendy založené na práci s daty a individualizací výroby, které vedou ke zvyšování produktivity práce. Umělá inteligence, virtuální a rozšířená realita či blockchain již nalézají své uplatnění i ve firmách a jejich rozvoj může být velmi rychlý.
Abychom všichni uspěli, musíme mít i stabilní a podpůrné podnikatelské prostředí. Přejeme si, aby se i stát podíval do budoucnosti a pomohl nám v ní obstát. Potřebujeme, aby rychle dokončil dálniční sítě, zajistil v celé ČR vysokorychlostní internet, digitalizoval státní správu, podporoval export prostřednictvím podnikatelských misí a uvědomil si význam slova přidaná hodnota.
Ing. Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR
hana.janisova@mmspektrum.com