Olga Kupec, jednatelka a majitelka, Abydos
Neočekávám, že se navrátíme do stejných vod, neb do stejné řeky se dá vstoupit pouze jednou. Výrazně se projeví prvky modernizace v rámci komunikace a sdílení dat. To, o čem se dlouhá léta mluvilo, teď nabralo na rychlosti. Využíváme aplikace, o kterých jsme dříve jen namátkou slyšeli. Výhodou bude, že ceny těchto aplikací půjdou dolů a stanou se dostupnějšími. Vidím obrovský pokrok v oblasti internetu věcí a bezkontaktních procesů. V této oblasti si nemyslím, že se budeme chtít vracet do stavu „před covidem“. Očekávám, že nastanou změny v dodavatelských řetězcích – just in time nebude modlou. Doba ukázala, že je dobré mít i zásoby, i když váží kapitál. Zároveň se budou upřednostňovat spíše regionální dodavatelé nebo podniky budou dbát alespoň na jejich diverzifikaci.
Otto Daněk, předseda představenstva, ATAS elektromotory Náchod
Pokud budeme považovat stav „před covidem“ za normální, tak plně se dle mého názoru do tohoto stavu zřejmě nevrátíme. Ale ten stav, který jsme začali budovat v průběhu roku 2020, bude možná za pár roků normální. Co očekávám, že se změní? Bude snaha o omezení závislosti na lidské práci, ale roboty vše nenahradí. Pravděpodobně bude snižována závislost na dodávkách ze vzdálených teritorií (zejména z Asie). Manageři budou muset mít v záloze vždy plán „B“, a možná i „C“, i když nebudou přesně vědět, na co se mají připravovat. A bude nutné ještě mnohem více než doposud věnovat se problematice cash flow a mít stále nějakou rezervu „v rukávu“. A stejně jako v přírodě nebudou vítězit nejsilnější ani nejrychlejší, ale ti nejpřizpůsobivější.
Josef Kadlec, generální ředitel, Wikov Sázavan
Předně bych chtěl i touto cestou popřát všem pevné zdraví v této nelehké době. Změny firemních procesů u jednotlivých firem v „normálním stavu“ nebudou určitě stejné. Hojně skloňovaný a využívaný home office a masivnější využívání výpočetní, digitální a video techniky nahrazující osobní kontakty (služební cesty, schůzky, výstavy, konference…) bude mít určitě své využití i v době po covidu. Pokud se bude v budoucnosti méně cestovat za businessem, mohlo by to mít příznivý ekologický dopad na naši planetu. U nás ve firmě, jejímž předmětem podnikání je realizace zakázkové výroby na obráběcích strojích, je využití home office v řádu jednotek, protože 5osou frézku si do obýváku nenastěhujete. Ale např. videokonference se zákazníky či jinými partnery jsou hojně využívány a v tomto trendu budeme pokračovat. Přeji úspěšný rok 2021.
Petr Novák, jednatel společnosti, Koyo Bearings Česká republika
Do tzv. normálního stavu se už dle mého názoru nevrátíme. Během pandemie byly firmy nuceny využívat online prostředí pro konání schůzek. To, co bylo pro většinu firem dříve nepředstavitelné, je nyní denním chlebem. Díky nakoupenému IT vybavení se bude většina z nich přiklánět k tomu, aby se online formou řešilo co nejvíce aktivit. V kombinaci s bankovní identitou, v rámci níž je možné elektronicky podepisovat dokumenty či předvyplňovat formuláře, tak firmy ušetří nejen náklady na služební cesty, ale především čas.
Pavel Sobotka, generální ředitel, Frentech Aerospace
Možná jsem trochu konzervativní a stále se snažím používat zdravý rozum. Ano, za stávající situace bohužel musíme jinak žít, jinak komunikovat, mnohdy nemůžeme normálně pracovat, cestovat, abychom dojednávali spolupráci a navazovali obchodní vztahy. Ano, v zájmu zdraví akceptujeme různá omezení jak v profesním, tak i v soukromém životě. Osobně bych byl velmi rád, abychom se co nejdříve mohli vrátit k normálnímu životu a k normálnímu způsobu práce, jak jsme byli donedávna zvyklí. Doma pracující jsou rušeni dětmi, partnery a běžnými domácími povinnostmi, takže o jejich 100% výkonnosti a efektivitě lze pochybovat. Také nás z toho bolí v zádech, jak nám ochabuje zádové svalstvo. Osobně se těším, až se v co největší míře vrátí normální režim do škol, a i do provozu firem. Věřím, že se tak stane, jen jak se problém s covid-19 vyřeší. Některé změny budou trvalé. Vše se vyvíjí a my se musíme přizpůsobovat. Musíme ale stále posuzovat, co je rozumné a co dává smysl, a co ne. Nesmíme podlehnout myšlenkám, že se vše vyřeší online.