Témata

V jaké kondici se nyní nachází vaše firma a jak máte zakázkově pokrytou druhou polovinu roku 2020 a výhledy na začátek příštího roku? Část 2.

Tento článek je součástí seriálu:
Fórum výrobních průmyslníků
Díly
Roman Dvořák

Je absolventem oboru Strojírenská technologie Fakulty strojní ČVUT v Praze, kde studuje kombinovanou formu doktorského studia. V roce 1997 nastoupil do vydavatelství Vogel Publishing na post odborného redaktora vznikajícího strojírenského titulu MM Průmyslové spektrum. V roce 1999 přijal nabídku od německého vlastníka outsourcingovat titul do vlastního vydavatelství. 

Miroslav Černý, jednatel a spolumajitel, Chodos Chodov


Jsme významně exportně zaměřená firma a v březnu se v podstatě zastavila obchodní činnost. Byly přerušeny přejímky, expedice, a tedy i fakturace hotových strojů. V současné době již opět uzavíráme kontrakty se zahraničními partnery a situace se začíná stabilizovat. Druhou polovinu roku máme objemově již z 85 % pokrytou. Podepsaný kontrakt přechází až do poloviny roku 2021. Problémem zůstává přerušení cash flow. Finanční stabilizaci očekáváme na konci roku. Výhled vidíme optimisticky, ale situace velice zasáhla běžný chod společnosti. Přesto jsme si udrželi všechny zaměstnance, nikoho jsme cíleně nepropustili, jelikož věříme ve stabilizaci a udržení našeho tradičního vlastního výrobního programu pod značkou Chodos. Krize také prověřila pevné základy naší společnosti a naši sílu překonávat i těžké situace.

Radovan Karas, ředitel závodu, Hanza Mechanics Kunovice

Naše firma je na startovní čáře revitalizace. Po třech problematických letech jsme nastolili cestu zpět k ziskům, sáhli si na rekordní obraty v březnu a dubnu tohoto roku a vytvořili plán rozvoje. Poté se nám začaly projevovat negativní dopady pandemie. Přizpůsobili jsme se okolnostem a zaměřili se na klíčového zákazníka a jeho potřeby. Výhled zakázek stále není zcela optimální a pracujeme spíše s pesimistickým scénářem nižších prodejů. Využili jsme však tuto útlumovou dobu k úspěšnému prototypování a vzorkování pro tři nové zákazníky a tři nové zcela odlišné obory, využívající významných akvizic švédské mateřské firmy Hanza AB. Tyto úspěchy na poli vzorkování považuji za velký příslib do příštího roku a obrovskou příležitost, kterou chceme využít.

Olga Kupec, jednatelka a majitelka, Abydos

Firma se těší dobré finanční kondici, a tak se i ve složitém covidovém období podařilo z vlastních zdrojů financovat investice do robotizace výroby. Zakázky druhé poloviny roku jsou nad očekávání dobré, a opět nás tak začíná limitovat pracovní síla. Na pracovním trhu je jasně cítit absence zahraničních pracovníků.
Rok 2021 je z pohledu zakázek pro nás zatím ještě dost daleko, ale zaznívají první zprávy, že by i nadále měly být zakázky stabilní a na dobré úrovni. Největší neznámou jsou dopady přicházející další vlny onemocnění covid-19. Pro nás je největší prioritou přestát toto období ve zdraví, a proto zaměstnancům nabízíme preventivní zdravotní program.

Lucie Vehovská, obchodní ředitelka a spolumajitelka, Strojírna Vehovský


Současné období se vedle své složitosti vyznačuje především obrovskou nejistotou. Chod naší rodinné firmy je plánovaný z měsíce na měsíc. Stále se nám daří oscilovat kolem spočteného bodu zvratu a věřím, že tomu tak bude i nadále až do konce roku 2020. Pokud setrváme v černých číslech, považujeme takové výsledky aktuálně za pozitivní. Jsme optimističtí i s výhledem do budoucnosti. Troufám si říci, že pokud bychom se neocitli v situaci, v jaké nyní jsme, nezačali bychom přemýšlet jinak. Zůstáváme pozitivní a máme nové nápady, kam naši firmu dále směřovat. Dokonce letos realizujeme dvě významné investice. Věřím, že i ty pro nás budou přínosem a otevřou se nám dveře k novým, zajímavým projektům či trhům. Je potřeba vydržet, žádný propad přece netrvá věčně.

Jan Vrba, jednatel a spolumajitel, Ace-Tech

Prozatím se naše firma nachází v dobré kondici, nicméně je již poslední měsíc patrný úbytek nových projektů a výrazně vyšší tlak na cenu ze strany zákazníků. Jsme projektově orientovaná firma, takže nás situace okolo covid-19 v počáteční fázi nepostihla, ale jak jsem uvedl, v současné chvíli pociťujeme postupné snižování aktivity ze strany zákazníků, kteří omezují dlouhodobější investice. Tím dochází ke snižování možností výroby pro naši firmu. V každém případě se snažíme být pozitivní, vyvíjíme aktivitu pro zajištění výroby tak, abychom nemuseli omezovat chod firmy a stávajícím zaměstnancům zajistili stabilní práci. To se nám díky špičkovému technologickému vybavení, výrobním možnostem a orientaci na high-tech produkty daří.

Související články
MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Související články
MM Podcast: Glosa - God Save the Queen

V naivní představě ekonomického perpetuum mobile zaměstnáváme v poměru k reálné ekonomice nejvyšší počet lidí ve státní a veřejné správě v rámci nejrozvinutějších zemí OECD. Rakovinotvorný rozbujelý a nevýkonný úřednický aparát, vědomě bojkotující vznik e-státu, dokonale paralyzuje správu věcí veřejných. A jeho solidarita s aktuálně zdecimovaným privátním sektorem? Home office na 100 % mzdy, její valorizace, statisícové odměny na MF za ušetřené miliardy (…). 

Související články
V hlavní roli strojař

Fakulta strojní VŠB-TUO se pro letošní rok v rámci náborové kampaně vrací k úspěšné sérii V hlavní roli strojař. Kampaň komunikuje myšlenku, že strojaři jsou hvězdy hrající hlavní roli v moderním světě. Jejím cílem je zlepšit vnímání oboru strojírenství, posílit brand fakulty, a samozřejmě také nalákat uchazeče ke studiu strojařiny.

Chytrá kombinace systémů

Vývoj obráběcích technologií v minulém století nabral na obrátkách. Dnes jsme tuto technologii dotáhli téměř k dokonalosti – jsme schopni vyrobit předměty libovolných tvarů v přesnostech na tisíciny milimetru. Dalo by se říct, že pro zlepšení zde už příliš prostoru nezbývá, přesto nás přední výrobci obráběcích strojů a nástrojů pravidelně přesvědčují o opaku. Progresivní a inovativní přístup společnosti Ceratizit je toho jen dalším důkazem. Nedávno na trh uvedla přesnou vyvrtávací hlavu Komflex z produktové řady Komet, která umožňuje automatickou korekci průměru v případě vyvrtávání přesných otvorů. Jak to nástroj dokáže, upřesňuje v následujícím rozhovoru technický ředitel společnosti Ceratizit Česká republika Ing. Jan Gryč.

MSV ve znamení materiálů i technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro Mekku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, mimo lidi z dalších oborů, setkají i výrobci plastů a též špičkových zařízení pro plastikářskou výrobu. Na naše otázky odpovídají Pavel Tuláček, jednatel společnosti Gorilla Machines, a David Svoboda, jednatel Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko.

Aditivně s nadzvukovou rychlostí

Společnost Hermle je známá především pro svá přesná pětiosá obráběcí centra a nadstandardní servis. Už málokdo ví, že vyvinula také stroj pro aditivní výrobu kovových dílů. Přestože je i tato technologie založena na postupném vrstvení kovového prášku na součást, nedochází zde ke spékání prášku laserovým paprskem, ale kovový prášek je tryskou doslova nastřelován na díl nadzvukovou rychlostí. Na detaily jsme se zeptali technického zástupce společnosti Hermle Pavla Němečka.

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Svařování mědi pomocí vláknového laseru

Rychlý rozvoj v oblasti elektromobility vede ke zvýšení poptávky po svařování mědi. To, co ji činí pro danou aplikaci ideální (tj. vysoká elektrická a tepelná vodivost), ji zároveň činí obtížně svařitelnou konvenčními vláknovými lasery. Díky vyšší efektivitě, zhruba dvojnásobné, někteří výrobci zkoušejí používat zelené pevnolátkové lasery. Výsledkem je stabilnější a méně citlivý proces, než jaký byl možný u standardních vláknových laserů.

Procesně stabilní zpracování recyklátů

Do roku 2025 si Evropská unie klade za cíl ročně více než zdvojnásobit používání recyklátů při výrobě plastových výrobků [1, 2]. K dosažení tohoto cíle jsou kromě závazku firem působících na trhu a vyšší kapacity při zpracování plastového odpadu zapotřebí především nové technologie zpracování. Recykláty je nutné používat v daleko větší míře a v ještě vyšších poměrech. S novými procesy vstřikování na jedné straně a inteligentní podporou na straně druhé sleduje výrobce vstřikovacích strojů Engel různé a často velmi slibné přístupy. Výroba boxů a kontejnerů ukazuje na velký potenciál.

Uplatnění kovového 3D tisku

Společnost Misan z Lysé nad Labem se aditivními technologiemi kovových dílů zabývá a tato zařízení v České republice distribuuje už osm let. Dalo by se říct, že je jedním z průkopníků s těmito technologiemi na českém trhu. Z toho pochopitelně vyplývají také její bohaté zkušenosti s touto relativně mladou výrobní disciplínou. Na otázky, kde tyto technologie nacházejí uplatnění a v jakých oblastech mohou vyniknout, jsme se ptali aplikačního inženýra pro kovové aditivní technologie Jana Hudce.

Aditivní výroba velkých dílů

Porto patří k největší průmyslové oblasti Portugalska. Od roku 1956 zde sídlí přední světový výrobce strojů technologie tváření – společnost Adira.

Fórum výrobních průmyslníků

Jaké zásadní problémy vám současná doba přináší do chodu firmy, jak se je snažíte řešit a s jakým výsledkem?

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit