Témata
Reklama

Fórum výrobních průmyslníků

25. 09. 2018

Jste 100% závislí na externích dodávkách energií, nebo jste částečně soběstační např. díky kogeneračním jednotkám, rekuperacím, využíváním alternativních zdrojů či jiných způsobů výroby energie? Jakých ročních úspor cca dosahujete? Jedná se o rentabilní investice z pohledu ekonomiky vaší firmy?

Tento článek je součástí seriálu:
Fórum výrobních průmyslníků
Díly
Roman Dvořák

Je absolventem oboru Strojírenská technologie Fakulty strojní ČVUT v Praze, kde nakonec kombinovanou formu doktorského studia po dlouhých letech nedostudoval (...). V roce 1997 nastoupil do vydavatelství Vogel Publishing na post odborného redaktora vznikajícího strojírenského titulu MM Průmyslové spektrum. V roce 1999 přijal nabídku od německého vlastníka outsourcingovat titul do vlastního vydavatelství. 

Daniel Černý, jednatel a spolumajitel, Chodos Chodov

Před rokem jsme zmodernizovali vytápění firmy v rámci dotačního programu. Výrazně jsem zefektivnili režim topení moderním automatizovaným řízením. Moderní technologie nám přinesly energetické úspory v řádech desítek procent. Tato investice má dlouhodobou návratnost, ale je citelným finančním přínosem. Využíváme druhotně vznikající teplo z kompresorů a strojů, a pouze podpůrně solární systém pro ohřev TUV. Pokud budou i nadále vzrůstat ceny energií, budeme o tomto způsobu již uvažovat, avšak za předpokladu dotační podpory. Dle mého názoru jsou vstupní náklady pro pořízení alternativních zdrojů vysoké. Efektivní měsíční dodatečné nákupy elektřiny řešíme s externím konzultantem, což nám také přináší ekonomické úspory.

Reklama
Reklama

Olga Kupec, jendatelka a majitelka, Abydos

Primární energie – elektřinu a plyn – dodávají externí partneři. Pro případ výpadku elektrické energie, která je pro náš provoz nejdůležitější, máme vytvořený krizový plán s využitím externích záložních zdrojů. Ve výrobě má významnou roli rekuperace u  vzduchotechniky a odpadní teplo z kompresorů využíváme pro vytápění technologické i vytápění budov a ohřev teplé vody. Tyto investice, které se uskutečnily teprve v posledních letech, mají nyní s rostoucími cenami energií výrazně pozitivní dopad do ekonomiky podniku.


Ivan Slimák, šéf závodu Škoda Auto ve Vrchlabí

V závodě Vrchlabí Škoda Auto jsme společně se ŠKO-Energo (společný podnik Škoda Auto, koncern VW, ČEZ, EON) zavedli v posledních letech několik významných projektů ke zvýšení energetické soběstačnosti a snižování nákladů na energie. Naším hlavním projektem je kogenerační výroba tepla a elektřiny o výkonu 2 MW a s roční výrobou elektřiny 5 000 MWh – ekvivalent spotřeby elektřiny 400 rodinných domků. Dalšími projekty jsou např. rekuperace tepla odpadního vzduchu z výroby a jeho využití pro vytápění a větrání, nebo využití odpadního tepla z výroby stlačeného vzduchu pro ohřev teplé vody. Naše úspory jsou oproti původnímu stavu v řádu desítek procent. Investice vyhodnocujeme dle metodiky koncernu VW a schvalujeme ve Škoda Auto v grémiu nazvaném Green Future. Tyto investice jsou pro nás jednoznačně rentabilní.

Pavel Cesnek, generální ředitel Žďas

Máme vlastní teplárnu, která především z uhlí vyrábí tepelnou energii na vytápění firmy a města a technologickou páru pro sekundární metalurgii. Vyrobená elektrická energie na protitlakém turbogenerátoru pokrývá cca 25 % celkové spotřeby. Zhruba 10 % tepla na vytápění se získává využitím druhotné energie spalin z ohřívacích pecí kovárny a z kogenerační jednotky na bioplyn. Instalací spalinového výměníku (financováno bez dotací) byla docílena úspora na spotřebě uhlí cca 10 %. Běžné investice do výrobních technologií a s tím spojené modernější a účinnější prvky (regulace, motory…) přinášejí úspory v menší míře. Z hlediska úspor energií jsou připravovány zajímavější projekty, např. decentralizace výroby stlačeného vzduchu, osvětlení výrobních objektů apod. Je třeba zdůraznit, že proti větším úsporám v průmyslu jde nízká podpora (do 30 %) velkých podniků s energeticky náročnými výrobami. Právě zde by grantové peníze přinesly opravdu smysluplné projekty a razantní úspory.

Otto Daněk, předseda představenstva, ATAS elektromotory, Náchod



Naše společnost je 100% závislá na externích dodávkách energií. Diverzifikujeme je mezi elektrickou energii a zemní plyn. Menší část energií rekuperujeme. Největších meziročních úspor jsme dosáhli v  minulých letech po výměně oken a zateplení výrobní budovy. V provozech opakovaně dosahujeme meziročních úspor do 5 %.

Vojtěch Toul, generální ředitel, TOS Kuřim-OS, ČKD Blansko - OS



Naše společnost je 100% závislá na externích dodávkách energií. Investice v minulosti směřovaly především do snižování energetické náročnosti budov, jehož součástí bylo kompletní zateplení. Byla také realizována změna systému vytápění na lokální zdroje tepla. Náklady na vytápění se takto snížily o 50 %. V roce 2015 bylo plánováno pořízení FV (fotovoltaiky) pro pokrytí části spotřeby elektrické energie. K realizaci však z různých důvodů nedošlo. Podobně dopadla studie kogenerace. Záměr byl vybudovat vlastní kompresorovnu s využitím odpadního tepla k ohřevu teplé vody nebo vytápění. Vzhledem k propočtu návratnosti investice, která byla delší než životnost kompresoru, se ani tato investice nerealizovala.

Ondřej Tyc, jednatel a majitel, Tyc Kooperace

V současné době u nás ve firmě nevyužíváme alternativních zdrojů energie. Do návrhu výstavby nové haly v roce 2019 počítáme se solárními zdroji energie, protože je tato v naší části republiky nejdostupnější a hala bude připravena pro možnost instalace rekuperační tepelné energie. V současné době jsme tedy zcela závislí na externích dodávkách plynu i elektrické energie. Do budoucna využití alternativních zdrojů energií uvažujeme minimálně z 50 % spotřeby.

Jan Vrba, výkonný ředitel, Ace-Tech


V současné době jsme závislí pouze na externích dodavatelích energií. Díky umístění firmy v průmyslovém areálu, ve kterém je současně daná možnost využít i lokální zdroj elektrické energie, máme výhodu, že v případě výpadku vnější rozvodné sítě je možné pokrýt dodávky energie do areálu právě z místního zdroje. Vzhledem k naší velikosti se nám prozatím využití kogeneračních či rekuperačních jednotek nevyplatí. Měli jsme zpracovaný projekt na využití solární energie, včetně bateriového úložiště, nakonec jsme tento projekt odložili a finanční zdroje přesunuli do dalšího technologického rozvoje firmy. Do budoucna to však bude aktuální téma.

Roman Dvořák

roman.dvorak@mmspektrum.com

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 181054
Datum: 25. 09. 2018
Rubrika: Servis / Názory
Seriál
Firmy
Související články
Promluvy Štefana Kassaye: Je možné se obejít bez léků?

Odpovědi na otázku v titulku tohoto podcastu by mohly být různorodé. Dosud nevíme o možnostech přesné definice zdraví. Ale předpokládám, že mnozí z nás by to i považovali za absurdní. Už jen proto, že zdraví každého jedince je odvislé od celé řady vlivů, které na něho neustále působí.

Promluvy Štefana Kassaye: Jak jen ty dny letí!

Skutečně. Každý má svůj čas vyměřený. Paralela jeho odpočtu na ciferníkových hodinkách mě vede k ohlédnutí po tom, co jsem udělal před několika lety, co jsem udělal dnes. Myšlenky se mi ubírají směrem k pokračující práci na díle Trilogie. Jak z jeho názvu vyplívá, rodí se tři knihy, které mi nedají spát. A čas letí! Bilancuji nad tím, jak tato časově náročná práce osloví čtenáře, kolik z nich si přečte tuto promluvu, kolik posluchačů vyslechne její zvukovou verzi.

Promluvy Štefana Kassaye: V „trmě vrmě“ není každý den stejný

Již brzké ráno ukáže, jaký by měl být dnešní den. Každopádně by neměl záviset pouze na počasí. Člověk by měl již večer myslet na to, co je nevyhnutelně nutné předem zvládnout a promyslet. Zda má vše po ruce, aby následující den přinesl požadované ovoce. S osobním důrazem na to, že je součástí týmu, za který je zodpovědný a jehož členové vytvářejí na sebe navazující dílčí cíle..

Související články
Promluvy Štefana Kassaye: Moudrost života

Podstata názoru uvedeného v tomto titulku se v různých souvislostech a za rozličných okolností opakuje od brzkého rána až do pozdních nočních hodin. Pro mnoho z nás je to nejen téma konverzací na způsob „aby řeč nestála“, ale je to i náplň naší práce.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Promluvy Štefana Kassaye: Pokrok hledejme v invenci a odvaze

Pokrok je stav vizuální či předmětný. Nebo se na něj můžeme dívat v rozmezí časového průběhu změn určité entity posuzované v daném okamžiku jako výsledný stav. Pokrok je tedy nasměrování, zaznamenávání vývojové cesty, ale dost často výmluvným způsobem.

Promluvy Štefana Kassaye: Potřeba znalostí

Znám mnoho lidí, kteří vystudovali několik univerzit, včetně zahraničních. Po absolutoriu získali vysokoškolské diplomy s příslušnými akademickými tituly, v řadě případů následně i vědeckými hodnostmi. Při setkáních v kampusech či jiných místech akt vzájemné výměny vizitek často promění smysl samotného setkání.

Príhovor Štefana Kassaya: O rok o krok vpred?

Ešte stále prichádzajú do môjho počítača desiatky novoročných želaní, mnohé v tradičnom rúchu, na Novoročnej pohľadnici, s peknými, majstrovsky zvládnutými grafikami. Omeškané novoročné želania človeka vedú k zamysleniu. Sú z úprimného srdca, alebo sú odosielateľom naprogramované v pamäti počítačov? Dnes sa už všetko automatizuje.

Príhovor Štefana Kassaya: Spoveď každodenná

Prezident vzdělávací instituce Intercedu, profesor Štefan Kassay, renomovaný podnikatel, vědec a diplomat připravuje pro čtenáře a posluchače strojírenského měsíčníku MM Průmyslové spektrum své prihovory, ve kterých se snaží upozorňovat na aspekty současného světa. Každý měsíc k vám promlouvá a nabízí vám svůj pohled na dané téma.

Príhovor Štefana Kassaya: Život sa neriadi podľa algoritmov

Pozdravy dobré ráno, pekný deň sa považujú za slušnosť a dobrú výchovu. Rovnako na pracovisku je prejavom spolupatričnosti aj úsmev, vzájomný stisk rúk a pochopenie nálad. Veľa prezrádza výraz tváre ako reflexia vnútorných pocitov a pripravenosti na plnenie plánovaných úloh. Vlastných a zosúladených s pracovnými povinnosťami podľa zosnovaného algoritmu.

Príhovor Štefana Kassaya: Existuje ideál?

Hypotéza či fantázia mi dovolia zadumať sa nad ideálom. Ideálny človek, ideálne spolužitie, ideálne vzťahy. Konštrukt ideálne fungujúceho mechanizmu, a to v celosvetovom rámci. Na prvý pohľad nemožné. Ale kto určil hranice nemožného? Prečo by som mal čo len dotyk s ideálom jednoznačne zamietnuť?

Príhovor Štefana Kassaya:
Prečo vlastne študujeme?

Systémy vzdelávania vznikli za určitých a úplne odlišných daností a v inom historickom kontexte, skutočnosť by mohla byť tá, že celý rad medzinárodných podnikov so silnými duálnymi tradíciami vo svojich krajinách prejavuje veľký záujem o etablovanie duálneho systému na Slovensku a signalizuje ochotu podieľať sa na reforme učňovského vzdelávania.

Príhovor Štefana Kassaya:
Už neplatí, že remeslo má zlaté dno?

Postupne viac ako remeslo, nadobudlo „cvengot“ stredoškolské, vyššie a vysokoškolské vzdelávanie. Jadro problému signalizujú časté návraty k úvahám a pokusom o znovuzrodenie duálneho vzdelávania. Je to dobrá cesta? Sám som ňou ako učeň počas rokov 1955 až 1958 putoval. Vyučil som sa za sústružníka. Pracoval som vo veľkom známom slovenskom podniku, býval som v robotníckej ubytovni, nadobúdal prax a zarábal. Z výplaty mi časť automaticky ostávala v úsporách na vkladnej knižke, ktorú som dostal do rúk spolu s výučným listom.

Príhovor Štefana Kassaya:
Úsilie o nápravu terajšieho systému je zbytočné

Spravidla ak človeka podrobia až neľudskej kritike, aktívni ľudia potom iba nastavia chrbát na bičovanie za skutky, ktoré nespáchali osobne, hoci zväčša ten systém, dnes už nevýkonný a hlavne vo vzťahu ku skutočným potrebám nefunkčný, pestovali. Jeho nefunkčnosť vznikla postupne „nabaľovaním“ obsahu výučby nie na základe spoločenských potrieb, ale na základe okruhu znalostí či špecializácie jednotlivých účastníkov vzdelávacieho procesu.

Príhovor Štefana Kassaya:
Podľa akého programu je človek zostrojený?

Často si dávame vysoké ciele, riskujeme, ideme dopredu hlava-nehlava. Niečo sa nám podarí, niekedy máme pocit, že sme mali šťastie, nič sa nám nestalo, inokedy padneme. Myslím si, že máme pri sebe anjelov strážnych, na prvom mieste naše manželky, ktoré nás jemne upozorňujú na nebezpečenstvá, a keď ich neposlúchneme, tak nám doma fúkajú rany.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit