„Vedle naší hlavní oblasti zájmu, automobilového průmyslu a oboru kolejových vozidel, se zaměřujeme také na energetiku v úzkém spojení s rozšiřující se oblastí ekologické městské hromadné dopravy, zejména elektrobusů a trolejbusů. Od podzimu 2017 využíváme odborných služeb Technologického centra AV ČR. Díky rozsáhlé podpoře v počátcích našeho podnikání formou vzdělávání, specificky zacílených konzultací a mentoringu od zkušených byznysmenů v rámci jejich programu Scale-up your business se nám podařilo překonat prvotní rizikové etapy rozvoje. Postupným organickým růstem s eliminací riskantních kroků, jsme se stali inovativní a stabilně fungující firmou s diverzifikovanými činnostmi,“ doplňuje Jan Plomer a pokračuje: „Korporátní prostředí, kde jsem se jako zaměstnanec v minulosti pohyboval, a podnikání, jsou dva zcela rozdílné světy a jsem velmi rád, že existují v ČR takové přínosné formy podpory začínajících technologických firem, jako nabízí Technologické centrum AV ČR, které pomáhají firmám dělat správná rozhodnutí.“
Unirmi je mladý český startup, který založil Američan Jeffrey Martin, talentovaný fotograf, průkopník v oblasti 3D snímků, technologický vizionář a také držitel zápisu do Guinessovy knihy rekordů, díky snímku Londýna jako největší fotografie, která byla kdy pořízena. „S využitím nejmodernějších technologií jsme postavili softwarovou platformu s prvky umělé inteligence, která umožňuje maximalizovat efektivitu vytváření fotografických map světa s vysokým rozlišením. Nosným produktem je kamera Mosaic 51, která se nachází ve stadiu prvního pilotního testování zákazníky, jako jsou Google a Mapillary,“ představuje Jeffrey Martin svoji aktivitu.
S Technologickým centrem AV ČR společnost Unirmi spolupracuje od roku 2019. Jeffrey Martin ke spolupráci říká: „Odborníci z Oddělení rozvoje podnikání podporují náš růst, internacionalizaci a přístup k financování, včetně soukromého kapitálu. Unirmi, jako většina firem, které vyvíjejí průlomové technologie, potřebovala pro další rozvoj najít vhodné financování. Po prověření řady grantových příležitostí i nabídek ze strany privátních zdrojů nám byl doporučen finanční nástroj nabízený komunitou EIT Urban Mobility. S pomocí mentorů Technologického centra jsme zažádali o tento nástroj, dobře se připravili na elevator pitch a získali 100 000 eur. Takto získaná investice návazně přilákala další kapitál. V současné době dokončujeme jednání o investici s dvěma andělskými investory na dalších 250 000 eur, což nám poskytne finanční zdroje na další technologickou i finanční validaci produktu.“
Jako většina zakladatelů mladých inovativních firem je Jeffrey Martin plně zaměstnán vývojem produktu, jednáním s potenciálními zákazníky, oslovováním investorů. V záplavě práce již nemá čas ani potřebný přehled o dalších možnostech, jak financovat vývoj kamery a její komercializaci, a také, jak se dostat blíž k potenciálním zákazníkům. Navíc, jak říká, je moc přínosné mít možnost s někým sdílet strasti, které hektická a turbulentní počáteční fáze podnikání obnáší. „To vše nacházím u týmu Technologického centra AV ČR a jsem za to velmi rád, pomáhá mi to překonat řadu těžkých momentů a posouvat se,“ dodává Jeffrey Martin.