Sekce Strojírenství Inženýrské akademie České republiky se snaží naplňovat poslání samotné náplně slova „inženýrství“ a „strojní inženýrství“. Nejde o to tyto obory pouze teoreticky pojmout a zvládnout, ale ve spojení s praxí je tvořivě aplikovat i rozvíjet. I proto je činnost strojírenské sekce IA ČR úzce spojena jak s pedagogickou a akademickou sférou, tak s podnikovou praxí. Výchova nové, následné generace by měla být založena na podporování aktivity a kreativity studentů a měla by vycházet z trendů a přínosů v oblasti vzdělávání v evropském i světovém měřítku. V tomto směru mají IA ČR a „strojaři“ přímé zastoupení v řídicím výboru evropské platformy Engineering Education a aktivně se účastní a přispívají k její činnosti na každoročních odborných workshopech. Mezi aktuální projednávaná témata např. v současnosti patří například:
• vývoj a potřebné změny v technickém vzdělávání s výhledem do roku 2030;
• průběžné hodnocení a aplikace nejlepších mezinárodních zkušeností v podpoře zájmu mladé generace, a zvláště pak dívek, o technické vzdělávání a její propagaci;
• těsné propojení inženýrského vzdělávání s průmyslovou sférou.
Tato témata jsou rozvíjena úzkou spoluprací s MŠMT formou vzdělávacích a výzkumných projektů, dále se Svazem průmyslu a dopravy ČR, podporou vydavatelství MM Průmyslové spektrum v oblasti „public relations“, aktivní činností na poli evropské federace inženýrských národních asociací FEANI i spoluprací s vedením technických vysokých škol.
Hlavním nástrojem pro podporu mezinárodní spolupráce je postavení IA ČR v řídicím výboru Evropského sdružení inženýrských akademií Euro-CASE a také členství Inženýrské akademie ČR ve světovém sdružení inženýrských a vědeckých organizací CAETS. Strojírenské obory tvoří základní páteř této spolupráce. Prostřednictvím svých členů v akademické i podnikové sféře se realizují mezinárodní programy základního výzkumu zejména na bázi bilaterálních projektů za finanční podpory Grantové agentury ČR. Ve vývoji a aplikovaném výzkumu to byla a je i v současnosti řada projektů podporovaných Technologickou agenturou ČR i projektů 6. a 7. evropského rámcového programu pro výzkum a technologický rozvoj. Úspěšně se rozvíjí i zapojení do nového rámcového programu pro výzkum a inovace „Horizon2020“.
Ve strojírenské sekci je sdružena celá škála expertů, odborníků a specialistů různých specializací a zaměření. Navíc sekce rozvíjí spolupráci a pořádá společné akce, jako jsou workshopy, semináře nebo konference, s dalšími odbornými a profesními organizacemi a spolky, např. s Českou společností pro mechaniku nebo Českou společností pro biomechaniku. Operativně tak lze sestavit odborné týmy složené z významných expertů s velkými zkušenostmi z akademické i průmyslové sféry, s nimiž lze konzultovat i přímo řešit důležité otázky a aktuální technické problémy. Členové strojírenské sekce IA ČR mohou vypracovávat, a také vypracovávají, stanoviska, posudky, expertizy a projekty v různých oborech a specializacích. Podíleli se např. na analýzách životnosti konstrukcí (Lochkovský most, koleso rýpadla KU800 aj.), vypracovali řadu posudků jako soudní znalci (obor mechanika a forenzní mechanika aj.) nebo recenze odborných článků, knih a učebnic. Nabídka spolupráce s odbornou veřejností a podniky může být konkretizována např. pro tyto oblasti:
• mechanika těles, hydro- a termomechanika, proudění a vytápění;
• CAD návrhy a výpočty strojních konstrukcí, strojů a zařízení;
• rapid prototyping; posuzování pevnosti a zbytkové životnosti dílů a celků;
• experimentální vyšetřování zatížení, namáhání a napjatosti konstrukcí;
• biomechanika člověka, posuzování průběhu nehod a úrazů a mnoho dalších;
• řízení životního cyklu strojů a zařízení v dopravní technice, strojních a energetických zařízení a dalších aplikací;
• mechatronika;
• ve spolupráci s dalšími sekcemi IA ČR naplňování cílů programu Průmysl 4.0.
Sekce Strojírenství každoročně předkládá Radě Inženýrské akademie vždy několik návrhů významných a realizovaných strojírenských děl k výběru a ocenění. Prestižním oceněním je Cena IA ČR. Ta může být každoročně udělena ve dvou kategoriích: jednak za vynikající technický projekt a jednak za vynikající přínos k rozvoji inženýrského výzkumu. Je potěšitelné, že právě „strojaři“ bývají v tomto směru velmi úspěšní. V uplynulých letech tak ocenění získaly tyto projekty:
• Bruska radiálních vaček BRV-300 CNC (autorského kolektivu VÚTS Liberec pod vedením Ing. Petra Jiráska, Ph.D., v r. 2014);
• Ocelová konstrukce kolesového rýpadla KK 1300 (kolektivu projektantů ocelových konstrukcí velkostrojů firmy NOEN Uničov pod vedením Ing. Jana Marka, CSc., v r. 2013);
• Soustružnické obráběcí centrum Powerturn 1600 II. generace (prof. Dr. Ing. Jiřího Marka v r. 2010);
• Vývoj a realizace letounu VUT100 (autorského kolektivu Leteckého ústavu FSI VUT v Brně pod vedením prof. Ing. Antonína Píštěka, CSc., v r. 2008).
Ve spolupráci s vydavatelstvím MM publishing je každoročně udělována Čestná cena IA ČR za nejlepší článek publikovaný v časopise MM Science Journal. Obě ceny jsou předávány veřejně na slavnostním koncertním večeru, který je v podzimním období pořádán v pražské Betlémské kapli.
Inženýrská akademie ČR a její odborné sekce nabízejí spolupráci formou expertních a poradenských služeb. Disponuje vysokou odbornou erudovaností svých členů, která je zárukou kvalitní spolupráce, o čemž svědčí desítky realizovaných projektů.