Témata
Zdroj: Briklis

I tento rok se firma Briklis představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně se svými inovativními nápady z oboru. Tato společnost, která letos oslaví jubilejních třicet let své existence na českém i světovém trhu na poli briketování, patří bezesporu k předním výrobcům briketovacích lisů a souvisejících zařízení.

Iva Kejřová

Vystudovala na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích studijní obor Všeobecné zemědělství na Zemědělské fakultě se specializací na využívání a ochranu zemědělské krajiny. Pracuje v marketingovém oddělení společnosti Briklis.

Reklama

Použití briketovacího lisu při zpracování kovového odpadu, hlavně třísek vzniklých při obrábění, představuje v dnešní době jedno z výhodných ekonomických řešení jak pro strojírenské podniky, tak i pro firmy zabývající se druhotným zpracováním kovových třísek. Letos se v expozici firmy Briklis můžete těšit na tři exponáty, které společnost představí.

Kompaktní briketovací lis

Hlavním exponátem bude briketovací lis iSwarf 50. Tento lis je žhavou novinkou v oboru. Zapadá do konceptu Průmysl 4.0 pro svou univerzálnost, kompaktnost a malý rozměr, který umožňuje lis umístit přímo pod dopravník obráběcího stroje a splnit tak stále se zvyšující nároky na automatizaci výroby. Může však také pracovat zcela samostatně. Je schopný zpracovat krátké i dlouhé špony. Použití lisu zvýší cenu vyprodukovaného materiálu a zlepší čistotu a kvalitu pracovního prostředí. Během lisování se vytlačí z materiálu řezná a chladicí kapalina, kterou je možné opětovně využít při obrábění, čímž se zároveň sníží ekologická stopa. Tím, že lis zpracuje vyprodukovaný odpad přímo v místě vzniku, sníží náklady na manipulaci s kovovými třískami a zároveň sníží prostorové nároky na skladování volných třísek, a to až o 90 %. Díky kompresnímu poměru (vstupní materiál/briketa) se sníží četnost odvozu kusového materiálu od obráběcího stroje až desetinásobně v závislosti na vstupním materiálu. Vyrobené brikety jsou mechanicky odolné, mají tvar válce o průměru 60 mm a o délce do 60 mm.

Kompaktní briketovací lis iSwarf 50 bude hlavním exponátem společnosti Briklis na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. (Zdroj: Briklis)
Reklama
Reklama

Drtič dlouhých špon a chuchvalců

Dalším strojem v prezentaci firmy Briklis bude drtič ARTEP se svou patentově chráněnou konstrukcí. Drtič slouží k nadrcení dlouhých špon a chuchvalců na sypkou frakci, která je vhodná pro briketování. Zajímavostí drtiče je, že stroji nevadí přítomnost kusů, které dokáže sám vyjmout. Mnohdy byla právě podmínka nutnosti zpracovat s třískami i kusy plného materiálu nepřekonatelná. Pokud se současně s dlouhými třískami zpracovávají i třísky krátké, drtič je zpracuje pouze prohrnutím bez drcení – tím nedochází k opotřebení stroje ani se nespotřebuje elektrická energie.

Drtič špon ARTEP slouží k nadrcení dlouhých špon a chuchvalců na sypkou frakci, která je vhodná pro briketování. (Zdroj: Briklis)
Reklama

Univerzální manuální výklopné zařízení

Posledním exponátem bude výklopné zařízení VZ 100. Tento stroj lze využít univerzálně, např. materiál je možné ručně vyklápět přímo do násypky briketovacího lisu. Může být však využit ve všech oborech bez spojitosti s briketováním, kde je potřeba zvednout nádobu, převrátit ji a tím ji vyklopit. Zařízení VZ 100 má nastavitelnou výklopnou výšku a je obsluhováno mechanicky bez přívodu elektrické energie. Současně je mobilní a splňuje požadavky na bezpečnost práce.

Mobilní výklopné zařízení VZ 100 má nastavitelnou výklopnou výšku a je obsluhováno mechanicky bez přívodu elektrické energie. (Zdroj: Briklis)

Kromě výroby a servisu briketovacích lisů můžeme v nabídce firmy Briklis najít i další služby: řezání laserem a vodním paprskem, stejně jako výrobu dopravníků, velkoobjemových násypek, třídičů a jiných příslušenství.

Firma se snaží být přínosná i v oblasti životního prostředí, udržitelnosti a ekologie, proto se zapojila i v oblasti výzkumu.


Expozici firmy Briklis na MSV Brno najdete v pavilonu P (číslo stánku 045).

Související články
MSV ve znamení technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro meku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, kromě lidí z dalších oborů, setkají i tvůrci nejrůznějších sofistikovaných technologií. Proto jsme se na postřehy a názory tentokrát zeptali Ing. Michala Badina ze společnosti TOX Pressotechnik a Ing. Aleše Zapletala ze společnosti Raveo.

Pokročilá automatizace ve výrobě kovového nábytku

Na začátku března, tedy v době těsně před vyhlášením nouzového stavu, jsem ještě měla možnost navštívit společnost Alfa 3 zabývající se vývojem, výrobou a prodejem kovového nábytku. Sídlo společnosti se nachází ve městě Luže necelých dvacet kilometrů na jihovýchod od Chrudimi. Dílenský, šatní a jim podobný kovový nábytek se zde vyrábí od devadesátých let, od roku 2007 má však tato ryze česká firma nové majitelé a s nimi přišly také investice do výrobních zařízení a rozšíření produktového portfolia o sofistikovanější řešení. Od loňského roku výrobu posílily také dvě výrobní linky Prima Power s automatizovaným skladem.

Inovativní řešení z Blechexpo

V listopadu na 14. mezinárodním veletrhu zpracování plechu Blechexpo ve Stuttgartu prezentovala italská společnost Prima Power špičková řešení zahrnující všechny fáze zpracování plechu. Slogan „Prima is here“ symbolizuje přístup společnosti k zákazníkům nejen v průběhu veletrhu, ale při jakémkoli kontaktu s nimi. Je vždy na jejich straně, nabízí podporu, odborné znalosti a vyspělé technologie, skutečně naslouchá potřebám uživatelů a poskytuje moderní a uživatelsky přívětivá řešení jejich požadavků.

Související články
Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
MSV ve znamení svařování i zpracování plechů

Na letošním MSV v Brně se setkají i výrobci špičkových zařízení pro svařování a strojů pro zpravování plechů. Na naše otázky odpovídají Taťána Malá, jednatelka společnosti JC-Metal, a Jaroslav Pavlů, majitel firmy Presstechnik.

Na cestě k autonomním dopravním prostředkům

Ve Stockholmu se bude konat na začátku června globální summit o veřejné dopravě UITP 2019, který pokrývá všechny městské a regionální druhy dopravy po celém světě, kombinuje různorodý program přednášek, workshopů, zasedání a expozic a zůstává největší světovou akcí zaměřenou na udržitelnou mobilitu. Neustále se vyvíjející veřejná doprava je definována potřebami měst a neobejde se bez odborníků, kteří se dívají do budoucnosti. Summitu se účastní ministři dopravy, starostové a zástupci městských dopravních podniků, provozovatelé veřejné dopravy, generální ředitelé průmyslu, výrobci dopravních prostředků, operační a síťoví manažeři, vývojáři a mnoho dalších odborníků v segmentu veřejné dopravy.

Flexibilní sklady z Liberce pro celý svět

Automatizace zefektivňuje výrobní procesy i tok materiálů, do jisté míry řeší nedostatek pracovních sil, přispívá k transformaci na digitální podnik, ale hlavně šetří náklady. Stejně to vidí také společnost Trumpf, která vyrábí stroje na zpracování plechů a profilů již tak rychlé a výkonné, že veškeré přípravné procesy je mohou doslova brzdit. Proto přišla na trh již v roce 2007 s automatizovanými sklady TruStore, které řeší většinu výše zmiňovaných důsledků moderní doby.

Ohlédnutí za MSV 2018

Jubilejní strojírenský veletrh v Brně se i letos nesl ve znamení inovací, technických i technologických novinek (často také světových premiér), ale hlavně v duchu oslav stého výročí založení Československé republiky, takže se také vzpomínalo na historické úspěchy v technice v expozici 100RIES. A není tedy divu, že partnerskou zemí bylo letos Slovensko. Na následujících řádcích přinášíme malé ohlédnutí za veletrhem, kde připomeneme některé exponáty, které v očích naší redakce za zmínku a vzpomínku stojí.

Automatizovaná výroba dílenského nábytku

Rodinný podnik Polak cz má bohatou historii v oblasti zpracování plechů. Od dob výstředníkových lisů, na kterých společnost začínala, se toho mnoho změnilo. Jednatel a zakladatel společnosti Petr Polák si pochvaluje velký progres v technologiích zpracování plechů i v automatizaci. I přes nízký stav zaměstnanců díky automatizaci a vysokým výkonům strojů Trumpf si může dovolit dále rozšiřovat výrobu.

Spjato s regiónem, otevřeno pro celý svět

Aktuálním tématem současné doby jsou diskuze o lokálních ekonomikách, jejich vlivu na inovační potenciál, vytváření firemní kultury a rozvoj podnikatelského prostředí. Jejím velkým zastáncem a propagátorem je profesor Milan Zelený. Učíme se od Baťů a jejich metody bychom měli s potřebnou modifikací upravovat pro naši dobu. Nedávno jsem měl možnost navštívit německého výrobce obráběcích strojů, společnost Hermle, která mojí optikou pohledu splňuje znaky lokální výroby s globální působností. Na každém kroku to bylo znát.

Chytré stroje přivádějí továrny k životu

Bezpečné balicí stroje připojené k Ethernetu zvyšují produktivitu, zlepšují flexibilitu, snižují komplexnost konstrukce a řeší problémy pracovníků v provozu.

Hezký design, ale také vysoká přidaná hodnota

Od letošního roku má společnost Prima Power přímé zastoupení také na českém trhu. Kompletní technologie zpracování plechu, servis a poradenství zprostředkovává jihlavská servisní kancelář. V následujícím rozhovoru se dozvíte, jaká je základní filozofie výrobce a hlavní přednosti strojů.

Prostorově optimalizované skladování

Pro zásobování všech strojů bez prostojů využívá společnost Thomann v Hergatzu bei Lindau buňkový skladovací systém společnosti Remmert. Speciální stanice pro vychystávání zvyšuje rychlost procesu vyskladňování materiálu o více než šedesát procent.

Mostový skladovací systém

Pro skladování materiálu s průměrnou vlastní hmotností jedné součásti 400 kg potřebovala společnost SZST Salzgitter Service und Technik vhodný sklad pro těžké náklady. Cenově výhodným a prostorově úsporným řešením byl mostový skladovací systém Remmert se 183 kazetami pro celkem 915 t materiálu na ploše pouhých 250 m². Kromě omezení skladovací plochy dosáhla SZST vyšší výměny zboží, lepší přehlednosti a vyšší bezpečnosti práce.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit