Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Když se sny stanou realitou
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automatizace, regulace

Když se sny stanou realitou

Mobilní robotické systémy bývají častým námětem k diskuzím, ale v praxi k vidění příliš nejsou, přestože po nich řada průmyslových společností volá. Společnost Stäubli Electrical Connectors už je však spokojeně využívá. Vrcholový management je nadšen z flexibility, jakou mobilní robotičtí asistenti přinášejí na montážní linku.

Společnost Stäubli Electrical Connectors patří mezi přední světové výrobce elektrických konektorů pro všechny průmyslové segmenty. Společnost tedy nejen udává standard z hlediska kvality produktů, ale také razí cestu v oblasti inovativních výrobních technologií. Při výrobě svého širokého portfolia produktů upřednostňují švýcarští specialisté hybridní montážní systémy, které v sobě snoubí automatizované i manuální pracovní stanice. Jedinou nevýhodou této strategie je, že pokud není operátor přítomen z důvodu nemoci, stojí celá linka. Noční směny bez obsluhy navíc nejsou možné.


 HelMo se zaměří na pracovní stanici a začne s nakládkou rotačního stolu pro výrobu pneumatických spojek.

 

Společnost má nyní pro tyto scénáře optimální řešení: mobilní robotický systém HelMo od sesterské robotové divize Stäubli. Když se systém HelMo správně naprogramuje, zvládne téměř jakoukoli manuální práci na různých montážních linkách. Tento výrobní asistent se dopraví na své pracoviště, v blízké přítomnosti lidského kolegy zpomalí či zastaví a pak pokračuje ve své původní cestě.


Díky systému automatické výměny nástrojů je HelMo schopen pracovat flexibilně a provádět v případě potřeby jakékoli další úkony.

Spíše flexibilní výrobní asistent než robot

Jakmile robotický systém HelMo dorazí na pracoviště, stráví několik minut přípravou na nadcházející úkol. Robot upraví svou polohu s přesností na desetinu milimetru podle tří stálých orientačních bodů na pracovišti. HelMo se následně prostřednictvím multispojky – také samozřejmě od společnosti Stäubli – připojí k fixním napájecím zásuvkám a zahájí směnu. Aby mohl HelMo fungovat flexibilně, jeho designéři ho opatřili systémem pro automatickou výměnu nástrojů od další divize Stäubli Connectors. Dnes může systém HelMo instalovat kryty konektorů a kolíky, zatímco zítra to může být zase jiná fáze montážního procesu. V závodu v Allschwilu nedaleko Basileje je robotický systém HelMo považován ani ne tak za robot, jako spíš za flexibilního asistenta, který dokáže přiložit ruku k dílu, kdykoliv je zrovna potřeba.


Tento mobilní robotický systém se autonomně dopraví ke své pracovní stanici a zpomalí či zastaví, pokud se k němu přiblíží lidé či objekty na příliš krátkou vzdálenost.

Cílem není nahradit lidskou práci mobilními roboty – to by nedávalo smysl z výrobního ani ekonomického hlediska – cílem je nasadit robot HelMo jako flexibilní záskok pro zvýšení dostupnosti hybridních montážních linek nebo zvládání maximální poptávky. Vedení závodu v Allschwilu už teď netrápí nepředvídané absence nebo absence související s nemocí. Díky systému HelMo došlo k významné optimalizaci realizačního potenciálu celé společnosti.

O robotu HelMo

HelMo je mobilní robotický systém, který se dokáže pohybovat zcela autonomně díky neustálému monitorování okolního prostředí pomocí tří integrovaných laserových skenerů. Systém HelMo dokáže provádět své úkony buď plně automaticky, nebo ve spolupráci s lidmi. Je založen na šestiosém standardním robotu TX2-90L s užitečným zatížením 15 kg a dosahem 1 200 mm. Výhodou je výška platformy srovnatelná s výškou běžného pracovního stolu. Tento šestiosý stroj se dodává se sofistikovaným bezpečnostním balíčkem. Všechny bezpečnostní funkce jsou certifikovány a splňují striktní požadavky kategorie SIL3/PLe.


Systém HelMo se propojí s pracovní stanicí pomocí multispojky CombiTac od Stäubli, která kombinuje silovou elektřinu, data i pneumatické napojení.


Stäubli

j.kara@staubli.com

www.staubli.com/cs-cz/
 

Další články

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: