Témata
Reklama

Klasické nebo CNC obráběcí centrum

V posledních letech můžeme sledovat ohromující nástup CNC techniky pro výrobu oken. Kdo se byl podívat na veletrh Fensterbau, musí konstatovat, že okna se už nebudou vyrábět jinak, než na CNC strojích. Na první pohled se to tak opravdu jeví. Podívejme se ale na celou problematiku blíže s inženýrem Jaroslavem Soukupem ze společnosti SOUKUP a zjistíme, že to není tak úplně jednoznačné.

Jaroslav Soukup ve svém komentáři vysvětluje, že CNC technika se začala prosazovat před několika lety, kdy firmy vyrábějící stroje pro nábytkářský průmysl začaly vstupovat i do oblasti masivu a přinesly s sebou vedle kompletního opracování dílců také kolíkování rohových spojů, protože pro CNC stroje byly čepovací nástroje těžké a velké. Evropské okno bylo v tomto ohledu vhodné, protože proporce jednotlivých komponent umožňovaly jejich upínání. No a kolem upínání komponent se to podle slov Jaroslava Soukupa vlastně celé točí…

„Jsou stroje jednodušší, kde sice můžeme osadit i potřebné množství nástrojů, avšak upínání dílců je velmi zdlouhavé a pro sériovou výrobu prakticky nepoužitelné. Tyto stroje se tedy spíše hodí pro příležitostnou výrobu oken vedle většinového univerzálního typu výroby. Pokud chceme, aby centrum mělo opravdu kapacitu 15 až 20 oken a mohlo se stát základem specializované oknařské firmy, pak se musí jednat o stroj s automatickými konzolemi a speciálním upínáním dílců,“ konstatuje Jaroslav Soukup a zároveň upozorňuje, že ani zde není zajištěno, že stroje splní očekávání, které dnešní výroba (zejména u atypů) přináší. Velmi problematické je opracování tenkých profilů, jako jsou například špaletová okna, kde hned po prvních pokusech zjistíme, že to, co jsme od stroje očekávali, se nám zdaleka nedostává.

„Ono je to i o počtu dílců, u jedno- či dvoukřídlého okna je 8 nebo 12 dílců, ale většina špaletových oken je dvoukřídlých s nadsvětlíkem a pak již mluvíme o 40 a více dílcích na okně. Pak takové centrum udělá okna za směnu pouze tři čtyři,“ dodává Jaroslav Soukup.

Je tedy nadmíru patrné, že ještě nějakou dobu potrvá, než CNC technologie opravdu ovládnou současnou výrobu oken. Pokud budeme respektovat limity stroje, ale zároveň budeme chtít výbavu, aby nám zabezpečila očekávanou výrobu, musíme se podle propočtů Jaroslava Soukupa připravit na investici okolo 250 až 300 tisíc eur + nezanedbatelnou položku ceny nástrojů (celkem tedy téměř 8 mil. korun). Pokud budeme chtít investovat do klasické technologie obrábění, budeme zhruba na polovině a můžeme většinou využít i nástroje, které již máme. Podíváme-li se na cenu práce ve vyspělé části EU a u nás, zjistíme, že náklady na jednoho pracovníka jsou u nás zhruba třetinové a  například oproti Velké Británii poloviční.

Reklama
Reklama
Reklama
Jiný tedy bude pohled malé rodinné firmy, která uvažuje o investici a spočítá si, že úsporou dvou pracovníků je hodnota stroje 350 000 eur (přes 9 mil. korun) za tři roky plně splacená. Znamená to také, že pokud český výrobce oken uvažuje o investici 4 milionů korun jako smysluplné, ten samý výrobce v západní části EU může za stejných podmínek investovat milionů 12. U nás hrají roli i poskytované dotace, které tuto disproporci zmírní, ale i po 30% až 40% dotaci je rozdíl oproti západní Evropě dvojnásobný.

Jaroslav Soukup nabízí konkrétní příklad z Velké Británie a připomíná, že rozdíl v ceně práce mezi Českem a touto zemí je zhruba dvojnásobný. „Tím, že je ale velmi složité již jednou zaměstnaného pracovníka propustit, není hlavním motivem investic úspora nákladů práce, ale převažují důvody technicky pragmatické. Je zajímavé, že ve firmách, kde se pohybujeme, CNC technologie pro okna vůbec neuvažují. Malé firmy mají již vlastní zkušenost s vhodností pro výrobu oken – okenní profily jsou podobné svým průřezem našim špaletovým oknům a CNC centra slouží většinou pro výrobu dveří, částečně oblouků, kterých není velké množství a pak schodů, kterých je zase naopak poměrně dost. Většina výrobců funguje jako „one-stop-shop“, tedy místo, kde pro svůj dům můžete objednat vše. A právě zde k původnímu CNC obráběcímu centru lze třeba dodat klasické zařízení pro okna jakožto vhodné rozšíření stávajícícho výrobního programu,“ dodává.

Pravoúhlá centra stále nejefektivnější

Zkušenost, že klasická technika rozhodně není mrtvá, dokládá Jaroslav Soukup na zkušenosti z vlastního provozu, kde inovuje obráběcí centrum Crafter. Konstruktéři doplnili nový dopravník a speciální horizontální jednotku pro frézování ozdobných rohů u posuvných oken. Zachovali plnou elektroniku nastavování všech hřídelí, kapovací pily i pravítka.

Obráběcí centrum Crafter s dopravníkem

Oproti tomu obráběcí centrum Wizard mnoho změn nezaznamenalo. Stroj umožňující efektivně vyrábět okna dílcovou metodou i klasickým způsobem si zákazníci oblíbili. Oceňují jednoduchou obsluhu i vysokou kapacitu a propojení s profesionálním okenním softwarem. Jako efektivní se ukázalo i osazení vyvrtávacího stroje Drillex vedle základního obráběcího centra Wizard. Oba stroje jsou napojeny na stejná data a na vrtací stroj se dostávají jen ty dílce, kde se nachází nějaké vrtání či dlabání. Osazením mimo hlavní linku se zrychlil rytmus výroby u standardních oken a dveřní dílce s časově náročným vrtáním a dlabáním se v klidu vyrábějí mimo hlavní výrobní tok.

Obráběcí centrum Wizard 4L
Vyvrtávačka Drillex

CNC stroje pro výrobu oken

Nezastupitelný přínos CNC techniky je bezesporu v komplexnosti obrábění. Lze hovořit o efektivnější výrobě oblouků a dílců rámových dveří s množstvím kolíkových spojů a dlabů. Také střídání profilů pro pevné a otvíravé zasklení není možné vyrobit jinou cestou.

„Nesmíme ovšem podlehnout pokušení a nesnažit se využít nábytkářské centrum s tím, že zvolíme silnější motor a uvěříme, že takový stroj bude vyrábět okna,“ varuje Jaroslav Soukup a nabízí řešení ve specializovaném zařízení, kde na jedno upnutí dosáhneme kompletního opracování dílce z jedné strany a obou čel, a pokud vyřešíme automatické předupínání, bude i poslední podélná strana velmi přesně obrobena.

„Po zkušenostech s vývojem stroje Dexter, který je určen pro plně automatické výrobní procesy, jsme se pro letošní rok zaměřili na obráběcí centrum, které by splňovalo požadavek univerzálnosti pro výrobu atypů, a zároveň mělo dostatečnou kapacitu pro zakázkovou výrobu oken,“ dodává Jaroslav Soukup.

Plně automatizované obráběcí centrum Dexter

Základem nového CNC stroje Unix je pracovní stůl s osmi automatickými konzolemi, které se ustavují podle skladby vkládaných dílců a se systémem automatické předávky pro opracování ze všech stran. Konzole se řadí do vkládací pozice, aby mohla obsluha snadno upnout vždy dvojici dílců. Poté se přesunou i s dílci do parkovací polohy, aby se mohl naplnit celý pracovní stůl. Kapacita na jedno upnutí je až osm dílců. Druhá strana stroje je vybavena čtyřmi klasickými konzolemi s podtlakovými upínacími jednotkami, které jsou určeny primárně pro obloukové dílce. Pokud tyto upínače nahradíme vakuovými pohárky, můžeme upínat plošné dílce, jako jsou dveře, schodnice a podobně.

Obráběcí centrum Unix s automatickými a ručními konzolemi
Dvě pracovní jednotky stroje Unix

Základní pracovní jednotkou je 17kW kapalinou chlazené elektrovřeteno, které může nést pracovní nástroj s HSK 63E do délky 230 mm a hmotnosti 14 kg. Toto vřeteno opracovává dílce z čela i z podélného profilu, a pokud má uživatel promyšleně navržené nástroje, může velmi efektivně opracovávat dílce s minimálním požadavkem na jejich výměnu. Nástroje jsou uloženy v lineárním zásobníku v zadní části stroje a ten dokáže pojmout až 20 vřeten – tedy 40 profilů. Pro málo používané nástrojové sestavy slouží systém tool management, kdy jsou nástroje připraveny do vkládacího místa a stroj si sám určí, do jakého zásobníku nástroj zařadí. Výhodou je plná kompatibilita se strojem Dexter, který může sloužit pro hlavní výrobu, a Unix pro speciální komponenty, aniž by uživatel musel kupovat nové sestavy nástrojů.

Zásadní novinkou je použití druhého vřetena 7 kW pro HSK 63F s plnou pětiosou architekturou. Tato univerzální osa nahrazuje všechny vrtací jednotky a zejména agregáty nebo přídavné jednotky, které byly nutné například pro dlabání kapes pro zámky a protiplechy dveří. Jednotka má své nástroje připraveny na nosném rameni a je jedno, zda zrovna kolíkuje nebo vrtá otvor pro závěsy či kličku. Pětiosý agregát je připraven pro 3D operace pro zimní zahrady i pro zařezávání pilou při výrobě krátkých dílců ze sdruženého přířezu nebo segmentů obloukových oken.

„Rozdělením centra na hlavní profilovací jednotku a flexibilní univerzální jednotku jsme získali optimální řešení pro frézování dlouhými pracovními nástroji silným stabilním vřetenem a zároveň variabilní jednotku pro všechny ostatní operace. Řízení stroje navazuje na stroj Dexter a klasická obráběcí centra. Soubory jsou parametrické a počítá se s tím, že Unix bude nasazován jako druhé centrum vedle klasické linky na okna, případně centra Dexter. V základním provedení je zařízení ovládáno vlastním řídicím softwarem, ale je připraveno i pro CAD/CAM řízení pro opracování tvarových dílců. Samozřejmostí je rozhraní pro hlavní konstrukční okenní programy, jako je například Klaes,“ říká na závěr Jaroslav Soukup.

Vlastimil Růžička

vlastimil.ruzicka@mmspektrum.com

Reklama
Vydání #4
Kód článku: 130422
Datum: 10. 04. 2013
Rubrika: Výroba / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Prestižní ocenění Zlatá medaile

Výjimečnost nástroje FreeTurn skupiny Ceratizit potvrdila na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu odborná porota prestižního ocenění Zlatá medaile. Ocenění za inovaci ve zpracovatelské technologii bylo společnosti uděleno za inovativní metodu technologie podélného a čelního soustružení, kdy je hrubování, dokončování a obrábění kontur realizováno pomocí jediného nástroje. Společně s progresivní obráběcí metodou High Dynamic Turning zvyšuje nástroj FreeTurn dynamičnost a efektivnost procesu soustružení.

Brousicí centrum pro hospodárnou výrobu

Brousicí centrum UW II F od firmy Saacke v mnoha detailech předčí očekávání svých zákazníků. Z hlediska výkonnosti, velikosti a hmotnosti se řadí mezi již zavedené typy brusek UW I F a UW I D a vytváří tak ideální podmínky pro maximální přidanou hodnotu.

Produktivní vrtání otvorů do hliníku

Výrobci automobilů produkují čím dále více dílů z hliníku s cílem snížit hmotnost vozidel i spotřebu paliva. S ohledem na tuto tendenci je proto jasné, že vzniká poptávka po vrtácích použitelných pro výrobu otvorů ve součástkách z hliníkových slitin. Musí být zároveň schopny zajistit vysokou produktivitu, nízké náklady na otvor, dlouhou a konzistentní životnost, vysokou opakovatelnost i bezpečnost procesů.

Související články
Úspora vedlejších časů

V současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělánV současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělání a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci. í a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Univerzální brusky pro broušení na kulato

Úzké tolerance a obtížně obrobitelné materiály - pro hospodárnou výrobu velmi přesných válcových obrobků vertikálním, vnějším a vnitřním broušením na kulato je zapotřebí pokroková strojní technologie. Společnost Okamoto nabízí široké portfolio řešení, která vyhovují všem požadavkům průmyslové výroby. Příkladem jsou univerzální CNC brusky IGM4VSP a UGM5V, které při broušení na kulato dosahují přesností v řádu mikrometrů.

Inovace ve srážení hran velkých ozubených kol

Chamfer Contour Milling skýtá výrobcům velkých ozubených kol pro nákladní automobily flexibilní a hospodárný proces pro jejich stále důležitější operace zkosení hran / odstraňování otřepů.

Automatizovaná upínací technika

Optimalizované technologie a procesy zajišťují ve výrobních firmách stále větší produktivitu. To platí i pro centrické svěráky, které se používají například pro stacionární upínání kulatých a čtvercových obrobků na nejrůznějších obráběcích strojích.

Nový pohled na moderní CAM programování v praxi

Při své dennodenní praxi se odborníci firmy Grumant u svých zákazníků opakovaně setkávají s tím, že jsou programy připravovány přímo na strojích. Důsledkem toho jsou ztráty strojní kapacity a dále dochází ke ztrátě kontroly nad výrobním procesem z hlediska použitých strategií a řezných podmínek. Ani tam, kde se již používá CAM programování, nemusí být vyhráno. O tom, jak revolučně vidí CAM programování ve firmě Grumant, pojednává tento článek.

Řezné kapaliny zvyšují výkonnost při soustružení závitů

Závity jsou strojně obráběné prvky, se kterými se lze běžně setkat prakticky ve všech průmyslových odvětvích. A přesto, že se soustružnické závitořezné operace využívají už celá desetiletí, stále ještě se daří dosahovat v tomto procesu pokroků, zejména pokud jde o problematické materiály, jako jsou korozivzdorné oceli, žáruvzdorné slitiny (HRSA) nebo titan. Jako příklad lze uvést vývoj soustružnických závitořezných nástrojů, které jsou opatřeny přívodem řezné kapaliny z horní i ze spodní strany, jehož kombinovaná přesnost přináší prodloužení životnosti nástroje a zvýšení kvality závitů a otevírá potenciál pro použití vyšších hodnot řezných parametrů. Tento pozitivní vliv ještě více vyniká při obrábění problematických materiálů.

Chytré měření upínací síly

Společnost Kelch uvede ve 3. čtvrtletí 2018 na trh novou generaci přístroje Safecontrol 4.0. Osvědčený systém měření upínací síly ve vřetenu obráběcího stroje je kompletně přepracován a poskytuje nyní uživatelům prostřednictvím vlastní aplikace maximální flexibilitu. Další výhodou je vysoká spolehlivost a v neposlední řadě moderní ergonomický design a jednoduché ovládání.

Nové perspektivy v obrábění titanových draků letounů

Rostoucí využití titanu pro aplikace v leteckém průmyslu je za poslední léta velmi dobře zdokumentováno. Stejně tak se tématem diskuze a zkoumání staly i problémy spojené s efektivním, produktivním a vysoce kvalitním obráběním tohoto oblíbeného materiálu. Každá obrobna chce samozřejmě při frézování titanu optimalizovat výkonnost použité frézy, ale bez vhodných technologií a správného know-how to nemusí být až tak snadné. Díky převratnému objevu se však v současnosti začínají v této oblasti věci měnit.

Progres v navyšování podílu na trhu

Skupina Plansee Group dosáhla v hospodářském roce 2017/18 konsolidovaného obratu 1,3 miliardy euro, což znamenalo nárůst o 11 % ve srovnání s předchozím obdobím. V rámci bilanční tiskové konference konané v Reutte o tom informovali členové představenstva Bernhard Schretter a Karlheinz Wex.

Výsledky spolupráce akademické sféry s průmyslem

Pracovníci Ústavu výrobních strojů systémů a robotiky z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně usilují o těsné sepjetí školy s praxí, které nelze realizovat jinak než úzkou spoluprací s průmyslem. V předchozích vydáních MM Průmyslového spektra jsme avizovali, že budeme technickou veřejnost informovat o konkrétních výsledcích naší spolupráce. Zde jsou první poznatky.

Zrod (a znovuzrození) břitové destičky

Prakticky veškeré výrobky z kovů se obrábějí pomocí břitových destiček – ať už se jedná o letecký průmysl, výrobu energetických zařízení, nebo oblast spotřebního zboží. Břitové destičky jsou využívány ve velkém měřítku a pro širokou škálu aplikací, od frézování masivních bloků motorů a tvarového obrábění forem využívaných výrobci sportovní obuvi až po obrábění číselníků. Seznam požadavků na břitové destičky je dlouhý: vysoká odolnost proti opotřebení a dlouhá životnost, vysoké rychlosti úběru kovu a maximální spolehlivost, a to i v náročných podmínkách, jako jsou složité dráhy nástrojů nebo hluboké dutiny, špičková výkonnost při obrábění za sucha i za mokra a vynikající kvalita obrobené plochy při dodržení přísných tolerancí.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit