Témata
Reklama

Kotoučové pily na kov

Povlakované kotoučové pily umožňují spolu s vhodnou geometrií optimální přizpůsobení nástroje řezanému materiálu.

Italská firma Stark vyrábí a dodává na náš trh kotoučové pily na dělení materiálu, jednak tzv. nízkootáčkové z rychlořezné nástrojové oceli (celistvé HSS), dále vysokootáčkové pily z rychlořezné nástrojové oceli (tzv. frikční), nízkootáčkové pily s břity ze slinutého karbidu (HW), resp. z cermetu a konečně vysokootáčkové pily s břity ze slinutého karbidu pro suché řezání.
Reklama
Reklama
Reklama

Tělo pilového kotouče

V tomto článku se podrobněji zastavíme u nízkootáčkových HSS pil. Základem každého pilového kotouče je tělo. V praxi se používají dva druhy materiálu, z kterého jsou těla pil vyrobena. Základním materiálem je rychlořezná wolfram-molybdenová ocel (DIN 1.3343). Pětiprocentní obsah molybdenu zde zvyšuje odolnost proti lomu, protože podporuje tvorbu velmi jemné martenzitické struktury, a zlepšuje tak i řezné vlastnosti nástroje. Wolfram obsažený v množství 6,4 % vytváří mimořádně pevné karbidy, zlepšuje pevnost kotouče a zejména zvyšuje odolnost proti opotřebení při vysokých pracovních teplotách. Kromě výše uvedených prvků obsahuje tato ocel 1,9 % vanadu, který také ovlivňuje jemnost zrn a spolupůsobí při vytváření pevných karbidů.
Druhým používaným materiálem je rychlořezná ocel wolfram-molybden-kobaltová (DIN 1.3243). Od oceli podle DIN 1.3343 se liší vysokým podílem kobaltu (5 %). Kobalt je prvek, který omezuje růst zrn za vysokých teplot, a umožňuje tak vysoké řezné výkony při vysokých pracovních teplotách. Tyto vlastnosti jsou předpokladem pro řezání těžko obrobitelných ocelí, zejména nerezových.

Geometrie zubu

Důležitým parametrem pilového kotouče je tvar a geometrie zubu. Nejčastěji používanými druhy ozubení jsou ozubení typu B a BW, která se používají pro řezání materiálů na bázi železa. Typ BW je vybaven lamači třísky - zuby jsou střídavě zkoseny v jedné třetině šířky. Tím je tříska rozlomena na dvě části, z nichž jedna činí jednu třetinu a druhá dvě třetiny šířky zubu. Tvar zubu HZ (C) umožňuje lepší rozlomení třísky. Předřezávací zub je vyšší o 0,2 mm než řezací a zlomí tak třísku na tři části, z nichž každá odpovídá jedné třetině šířky zubu. Tento tvar zamezuje ucpání prostoru pro odvod třísky, a je tudíž vhodný pro velmi velké příčné řezy. Tvar zubu BS byl vyvinut hlavně pro řezání trubek, kde se tímto provedením lamače dosahuje čistého výsledku řezání. BS lze s výhodou použít i pro řezání plných materiálů s vysokou pevností. Tím, že tyto zuby nemají zkosení jako typ BW nebo HZ, lze využít dvojnásobný počet zubů k řezání a zamezit tak nadměrnému opotřebení na bocích kotouče. Další výhodou tohoto typu je fakt, že lze zdvojnásobit počet přeostření oproti provedení BW nebo HZ. Ozubení typu VP nemá pravidelnou rozteč mezi jednotlivými zuby. Toto provedení nachází uplatnění při speciálních aplikacích, například při řezání nepravidelných průřezů. Ozubení VP může být provedeno s tvarem zubů B, BW, HZ nebo BS a roztečí od 4 do 16 mm.
Na prvním obrázku jsou zobrazeny některé z popsaných tvarů zubů a uvedena řezná geometrie. Standardně jsou pily Stark dodávány s těmito řeznými úhly: úhlem čela g = 18° a úhlem hřbetu a = 12°, což odpovídá optimálnímu kompromisu pro nejrozšířenější aplikace. V tabulce je uvedena optimální řezná geometrie pro jednotlivé druhy materiálů.

Povrchová úprava kotouče

Dalším důležitým parametrem je druh povrchové úpravy kotouče. Stark nabízí dva základní druhy povrchové úpravy: řízenou oxidaci (Special OV) a úpravu PVD metodou (systémy Goldface, Speedface, Blackface, Bestface). Povrchová úprava zvyšuje povrchovou tvrdost, snižuje třecí koeficient, a redukuje tak vedlejší časy a prodlevy. Řízená oxidace Special OV je povrchová úprava kontrolovanou oxidací vytvářející na povrchu kotouče oxid železa (Fe304), který zlepšuje kluzné vlastnosti kotouče. Pila s touto úpravou je vhodná pro všechny aplikace kromě řezání hliníku a jeho slitin, mědi a mosazi. Tvrdost povrchu je 900 HV, třecí koeficient 0,65.
První z PVD metod je Goldface - povlakování TiN. Tato dnes již klasická metoda dává kotouči vysokou povrchovou tvrdost 2200 ÷ 2400 HV a poměrně nízký třecí koeficient 0,55. Použití nachází zejména při řezání středně legovaných ocelí, zajímavostí je možnost použití v biomedicíně. Speedface - povlak TiCN - je vícevrstvý systém druhé generace. Je mimořádně pevný, mnohem tvrdší s tvrdostí 3000 ÷ 3300 HV a s nízkým třecím koeficientem 0,35. Používá se při řezání legovaných ocelí, nerezových ocelí, titanu, hliníku, mědi a mosazi velkými řeznými rychlostmi a posuvy. Blackface je vícevrstvý systém povlakování TiAlN vyvinutý pro řezání těžko obrobitelných ocelí, nerezových ocelí a litiny. Díky vysoké povrchové tvrdosti 3300 ÷ 3500 HV, vysoké oxidační teplotě až 875 °C a nízkému třecímu koeficientu 0,45 se kotouče s touto úpravou vyznačují stálostí za vysokých teplot, a hodí se proto pro řezání velkými řeznými rychlostmi a posuvy. Bestface je metoda povlakování CrN. Vrstva povlaku má ve srovnání s předchozími metodami několikanásobně větší tloušťku, velkou povrchovou tvrdost 2500 ÷ 2900 HV a velmi nízký třecí koeficient 0,30. Z těchto důvodů se hodí pro řezání materiálů jako mosaz, měď, bronz, hliník a jeho slitiny.

Volba pilového kotouče

Standardně jsou pilové kotouče Stark dodávány v průměrech od 175 do 600 mm a v tloušťkách od 1,2 do5 mm. Upínací otvory s průměry 32, 38, 40, 45 a 50 mm s příslušnými pomocnými otvory jsou uzpůsobeny pro všechna běžně používaná strojní zařízení.
Pro praxi je důležité zvolit vhodný pilový kotouč pro konkrétní druh práce a optimální řezné podmínky. Pro správnou volbu pily je rozhodující zejména správná rozteč zubů. Jednoduché pravidlo říká, že se má zvolit nejmenší rozteč zubů, která zaručuje dobrý odvod třísky z oblasti řezání. Mezi další důležité parametry při rozhodování patří zejména velikost řezaného průřezu, druh řezaného materiálu (plný nebo profilový) a druh použité aplikace.
Reklama
Vydání #4
Kód článku: 20457
Datum: 17. 04. 2002
Rubrika: Trendy / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Novinka z varnsdorfské líhně

Přední evropský výrobce obráběcích strojů, TOS Varnsdorf, letos představil nečekanou novinku, která významně rozšiřuje nabídku výkonných obráběcích strojů z varnsdorfské líhně.

Československá stopa u nového rekordu

Nový rekord počtu návštěvníků jsme zaznamenali na letošním technologickém setkání WFL Millturn Technologies.

Související články
Pro větší efektivitu ve výrobě

Spolupráce mezi výrobcem obráběcích strojů Hurco a dodavateli automatizovaných nakládacích systémů má za následek vyšší produktivitu a větší výnosy. Automatizované nakládání umožňuje rozšíření kapacity v kusové a malosériové výrobě bez potřeby dalšího personálu pro obsluhu strojů. Nakládací roboty je možno také využít v bezobslužných směnách nebo o víkendech.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Optimalizace soustružení korozivzdorných ocelí

Použití korozivzdorných ocelí pro inženýrské aplikace vždy do určité míry vedlo k technickému paradoxu. Zatímco konstruktéři jsou nadmíru spokojeni s tím, jaké pevnostní vlastnosti a korozní odolnost tyto běžně používané materiály nabízejí, výrobní inženýři už jsou asi méně okouzleni jejich typickým deformačním zpevňováním a všeobecně špatnou obrobitelností. Avšak průmyslovými odvětvími, jako jsou výroba čerpadel a ventilů, výroba zařízení pro ropný a plynárenský průmysl, automobilový a letecký průmysl, jsou součásti z korozivzdorných ocelí výslovně požadovány i nadále.

Vyvrtávání hlubokých otvorů

V současné době jsou kladeny stále vyšší nároky na nástroje pro obrábění. Čím dál více se obrábí těžkoobrobitelné a různé nestandardní materiály. K tomu jsou obrobky po konstrukční stránce čím dál složitějšími.

Optimalizace obrábění zvyšuje trvanlivost

Tři miliony malých součástí pro systémy ABS jsou spolehlivě vyráběny na soustruzích speciálním nástrojem. Řešení vyvinuté společně s výrobcem a uživatelem minimalizuje vedlejší časy a zvyšuje trvanlivost nástroje až o 300 %.

Věnujte pozornost vedlejším časům při obrábění

Firma Grumant se již 25 let zabývá prodejem nástrojů a strojů pro třískové obrábění. Zároveň je již známo to, že klade silný důraz na podporu svých zákazníků. 25 let zkušeností jejích techniků ukazuje, že řada zákazníků se soustředí hlavně na kontrolu a optimalizaci strojního času a přehlíží ztráty časů vedlejších. A právě zkrácení vedlejších časů je klíčem k razantnímu zvýšení produktivity, zisku a překvapivě i cesta jak odlehčit problému nedostatku kvalifikovaných obráběčů.

Malosériová výroba ozubených kol

Rostoucí nároky na rychlost a flexibilitu si žádají nová řešení pro výrobu ozubení. Pětiosé frézky a nejnovější funkce nabízené metodou InvoMilling otevírají nové možnosti pro výrobu malých dávek. V následujícím rozhovoru prof. Dr. Ing. Tillmann Körner z Aalen University hovoří o současných trendech v oblasti frézování ozubení.

Technologie pro úlohy rovinného broušení

Klíčová odvětví průmyslu jsou odkázána na součásti broušené s extrémní tvarovou a rozměrovou přesností, i pokud jsou zhotovené z obtížně opracovatelných materiálů. K těmto účelům – od nejmenších (S) až po největší (XXL) součásti pro broušení malých i velkých sérií – nabízí pokrokovou technologii výrobce brusek Okamoto.

S novým katalogem k dlouhotočným automatům

Společnost WNT rozšířila své nástrojové portfolio zaměřené na dlouhotočné automaty. Každý zasvěcený ví, že tento obor je svým způsobem specifický, a proto vyžaduje zvláštní přístup. S tímto vědomím WNT připravila nový samostatný katalog, který je zaměřen výhradně na danou technologii obrábění.

Větší řádkování při obrábění načisto

Při použití fréz s optimálně zakřiveným břitem pro frézování vnějších povrchů je možné časy na dokončovací obrábění značně snížit. Docílit toho lze vzájemnou souhrou stroje, nástroje a softwaru, jak ukazuje následující příklad.

Frézy s kulovým čelem pro plochy v kvalitě leštění

Optika vyráběná z plastů klade vysoké nároky na kvalitu povrchu nástrojů, respektive forem. Nově vyvinutá strategie obrábění umožňuje frézovat i velmi malé a náročné tvary hospodárně až na konečný rozměr s vysokou jakostí povrchu.

Simulací ke zlepšení efektu mazání a chlazení

Optimalizace třískového obrábění moderní metodou simulace strategie mazání a chlazení je dnes podrobena systematickému výzkumu. Použitím simulace procesu třískového obrábění a simulace proudění chladicího média se značně sníží náklady na výzkum a vývoj.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit