Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Laserový skener v CNC řezacím zařízení
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Laserový skener v CNC řezacím zařízení

Pokročilé 3D skenování pomocí mapovacího softwaru umožňuje firmě MicroStep, výrobci a dodavateli CNC strojů na dělení materiálů plazmatem, laserem, autogenem, vodním paprskem a vysokootáčkovým vřetenem, měření skutečných rozměrů kopulí.


Laserový profilový skener scanCONTROL od společnosti Micro-Epsilon snímá přesný profil kopule a získaná data odesílá do řídicí jednotky samotného řezacího mechanismu. (Zdroj: Micro-Epsilon)

Ve speciálně vyvinutém zařízení pro přesné řezání kopulí je požadována skutečná podoba profilu. Proto je zde nasazen laserový profilový skener scanCONTROL od společnosti Micro-Epsilon, který zajišťuje velmi důležitou funkci – snímání přesného profilu kopule. Získaná data odesílá skener do řídicí jednotky samotného řezacího mechanismu. Následně jsou tyto údaje použity na úpravu generovaného řezacího programu podle skutečného povrchu kopule. To zaručuje, že kontury a otvory jsou vyřezané s největší možnou přesností. Díky kompaktnímu provedení snímače, integrované elektronice a rychlosti měření je laserový profilový skener vhodný pro integraci do tohoto zařízení.


Před procesem řezání laserový profilový skener změří kopuli a získá 2D data. (Zdroj: Micro-Epsilon)

Laserový profilový skener před započatým procesem řezání změří kopuli a získá 2D data. Proces skenování se provádí při vysokých rychlostech (cca 60 m.min-1) a opakovatelnosti měření (50 µm.m-1) na lesklém kovovém materiálu, jako je tomu v této aplikaci. Díky vysoké opakovatelnosti lze dosáhnout s laserovým skenerem o rozsahu 100 mm vysoké kvality.


Pokročilé 3D skenování pomocí mapovacího softwaru umožňuje firmě MicroStep měření skutečných rozměrů kopulí na lesklém kovovém materiálu. (Zdroj: Micro-Epsilon)

Pro přenos naměřených dat se využívá knihovna SDK. Tato data se následně odesílají do vlastního softwaru mSCAN. Program počítá střed kopule a určuje optimální dráhu řezacího nástroje. Pro plně automatické zpracování naměřených a spočítaných dat je nutná synchronizace se samotným skenerem. Společnost MicroStep využívá pro tento účel patentovaný systém automatické kalibrace (ACTG).

Novinka mezi laserovými profilovými skenery

Nové profilové skenery scanCONTROL LLT30xx jsou k dispozici s měřicími rozsahy 25 a 50 mm. Poskytují kalibrovaná data 2D profilu s přibližně 5,5 milionu bodů za sekundu a generují až 2 048 měřicích bodů na profil. Profilové skenery dosahují rozlišení osy X přibližně 12 µm se vzorkovací frekvencí až 10 kHz.

Nové laserové skenery nabízejí nový inovativní režim High Dynamic Range. Tato funkce zajišťuje přesné výsledky měření na dvou površích s různou odrazivostí. Přenos výstupních naměřených dat je k dispozici pomocí rozhraní Ethernet nebo RS422. Pro smart verze je k dispozici jednotka scanCONTROL Gateway, která navíc umožňuje přenos dat do systémů pomocí rozhraní Profinet, EtherCAT nebo Ethernet/IP.


Nové profilové skenery scanCONTROL jsou k dispozici s měřicími rozsahy 25 a 50 mm. (Zdroj: Micro-Epsilon)

Profilový skener scanCONTROL 30xx/BL pracuje s vlnovou délkou 405 nm (modrý laser). V porovnání se standardním červeným laserem dosahuje stabilnějších výsledků při měření například na lesklých materiálech, poloprůhledných předmětech, lepidlech, silikonech nebo některých typech plastů. Také je vhodný pro měření na organických materiálech.

Martin Tupý

https://www.micro-epsilon.cz/

Další články

Měření ve strojírenství
Metrologie/ kontrola jakosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: