Témata

MM Glosa: Byznys v chomoutu politické ideologie

Nedávné volby do Evropského parlamentu rezonovaly novým pojetím Green Dealu s důrazem na větší konkurenceschopnost ekonomiky Unie. S ohledem na jejich výsledky, složení frakcí a podobu nové komise je otázkou, zda opravdu k revizi nakonec dojde a jak se skutečně propíše do reality evropských firem.

Roman Dvořák

Je absolventem oboru Strojírenská technologie Fakulty strojní ČVUT v Praze, kde nakonec kombinovanou formu doktorského studia po dlouhých letech nedostudoval (...). V roce 1997 nastoupil do vydavatelství Vogel Publishing na post odborného redaktora vznikajícího strojírenského titulu MM Průmyslové spektrum. V roce 1999 přijal nabídku od německého vlastníka outsourcingovat titul do vlastního vydavatelství. 

Reklama

Přesto, že žijeme směřováním k zelené Evropě již několik let, stále se jedná o silně politicky rozdělující téma, v němž vystupuje řada ideologických fanatiků a samozvaných specialistů na přechod k udržitelnější ekonomice. A to na obou březích – jak odpůrců, tak i zastánců. Energetická krize vyvolaná válečným konfliktem na Ukrajině způsobila obrovskou vlnu realizace fotovoltaických projektů. Důvodem byla nejen částečná energetická soběstačnost, ale i vidina rychlé návratnosti investice jak s ohledem na vysoké ceny silové elektřiny, tak i na prodej nespotřebované energie formou přetoků za tehdy zajímavé spotové ceny na burze, pokud to místní distribuční síť dovolila. A tak naše střechy začaly masově pokrývat čínské panely a teplo do našich domovů dodávat tepelná čerpadla vyrobená tamtéž. To vše za evropské dotace. A pokud někoho kromě úspor zajímala i bezpečnost, zjistil, jak těžké je na evropské cestě zelené energie najít technologii, která by nebyla závislá na čínských výrobcích.

Je třeba si uvědomit, že udržitelná ekonomika a evropská konkurenceschopnost jsou spojené nádoby. Veškeré zamýšlené kroky mohou mít nedozírné a nevratné důsledky. S expanzí čínských obnovitelných energií a čínských elektromobilů si již někteří extrémně zeleně orientovaní evropští aktivisté začali uvědomovat skutečnost, že Čína se nejen Evropě technologicky velmi vzdálila, ale také že v konsekvenci toho je pro nás silná závislost na ní velice nebezpečná. A nejen v této oblasti. V popsaném kontextu je nevyhnutelné, aby si evropští politici a regulátoři uvědomili, že v postoji k zelené ekonomice je třeba přibrzdit na straně ideologie a přidat plyn na straně pragmatismu. Lehce ovlivnitelní voliči jsou pak jako ovce vháněni do té či oné ideologické stáje.

Vše má následný dopad na ekonomiku, která na našem kontinentě bohužel již delší dobu nevypadá nejlépe. Je nutné činit kroky pro náš restart a hospodářské oživení. Příkladů hodných následování ve vyspělých ekonomikách se nabízí několik. Pro inspiraci můžeme jít opět do americké legislativy, konkrétně se zaměřit na tamní boj týmu prezidenta Bidena s inflací. Ta rozhodně vytváří praktičtější podporu pro udržitelnější byznys podnikatelů než evropské regulace zasahující do všeho.

Přitom jak Evropa, tak i my máme potenciál pro vznik inovativních nápadů. Je zde mnoho kreativních startupů, které pracují na zajímavých projektech s vazbou na udržitelnější ekonomiku. Nejde o žádné pokusy à la science fiction, ale o skutečný vývoj a byznys. Často však od jejich tvůrců slýchám, že kdyby své projekty realizovali mimo EU, již mohli být někde jinde. Zde je jim kladena jedna překážka za druhou. Ať již v opakovaně zmiňované veřejné byrokracii, na stále nefunkčním společném evropském trhu, nebo v nejasnostech kolem pravidel různých směrnic a nařízení. Vyslovte dnes třeba ve firmě zkratku ESG a majitelé se rozpálí do běla. 

Zůstávejte zdrávi na těle i na duchu a s vidinou skutečně zelené Evropy vyjmuté z chomoutu fanatické ideologie si i nadále udržujte zdravý rozum. Požehnané dny a hezký začátek podzimu.




Firmy
Související články
MM Glosa: Kostým role národní hrdosti

Vlastenectví je o hrdosti na věci a historické události, kterých nejsme tvůrci. Vlastenectví je o respektu k osobnostem, které ve většině případů osobně neznáme. Jediné, co máme společné, je stejná země narození. Buďme na ni pyšní a světlem pro ostatní.

MM Glosa: Evangelizace tak trochu jinak

Když jsme před 13 lety pod rouškou Průmyslu 4.0 začali pojmenovávat přirozený nástup digitalizace do výrobních procesů jako období průmyslové revoluce, byli jsme opiti mocí z pocitu uspokojení, jak máme vše pod kontrolou a tvoříme dějiny. Ani v nejmenším. Záhy jsme prozřeli, a později i ti největší propagátoři přiznali, že se jednalo o přirozenou inovační evoluci, nikoliv revoluci. Ale nyní skutečně zažíváme období průmyslové revoluce, a to v kontextu radikální změny výroby. 

Kristova léta

Ke svému závěru se nachýlil rok, ve kterém stále rezonovaly všechny krize, které si Evropa nashromáždila za předchozí období. Některé státy se jejich důsledky popraly celkem se ctí, jako například Polsko, další se vrátily do předcovidové úrovně a bohužel Česká republika jako jediná stále lapá po dechu. Proč? Co je důvodem?

Související články
MM Podcast: Glosa - Sedmnáctá země spolková na kolečkách

Problémy koncernové automobilky jsou vážnější, než si většina lidí umí představit. Kombinace emisního skandálu DieselGate, změny trhu a návyků spotřebitelů, inflace a neschopnosti na to všechno pružně reagovat je pro VW smrticí koktejl. Může jí dokonce hrozit osud finské Nokie či amerického Kodaku, které před lety nedokázaly zachytit nastupující disruptivní změny a se svým ikonickým byznysem skončily. Jak zásadní problém by podobný osud znamenal pro Německo, potažmo celou subdodavatelskou Evropu, se můžeme jen domýšlet.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Fórum výrobních manažerů

Jaké zkušenosti máte s produktovými/subdodavatelskými dodávkami do obranného průmyslu? Jak bylo náročné se do tohoto sektoru dostat? Jedná se o oblast, která je pro vás v současné době důležitá nejen v rámci vaší výrobní diverzifikace, ale i případných státních garancí?

MM Podcast: Glosa - (Po)citová investice

Kolikrát již v době růstu ekonomiky došlo k nenadálému, často nevysvětlitelnému zlomu? Kdo tahal za konce nití, aby změnil otáčení zeměkoule? Proč se to již stalo součástí naší životní cesty a začali jsme to brát jako samozřejmost, bez hlubšího pátrání po příčinách, navíc s ignorací všech hoaxů a cílené propagandy?

MM Podcast: Glosa - Potěmkinovy vesnice současnosti

Položme si otázku, zdali dokáže evropský průmysl snížit své emise tak, abychom dle dohody Green Deal byli v roce 2050 uhlíkově neutrální.Odpověď zní – nikoliv. Nastavované limity jsou naprosto technicky nereálné. Podle stávající legislativy musíme plyn v průmyslu nahradit do roku 2030 minimálně z poloviny zeleným vodíkem, který ale stále neexistuje. A nemluvě o tom, že na jeho výrobu potřebujeme 10krát více zelené elektřiny, kterou neumíme ani vyrobit, ani uchovat a distribuovat.

Fórum výrobních manažerů

S čím se v současné době v rámci operativy řízení firmy nejvíce potýkáte? Přetrvává stále nedostatek subdodavatelských komponent ve vaší oblasti a s tím související komplikace s plněním termínů zakázek? Ovlivňují vaši ekonomiku provozu cenové úrovně energetických a materiálových vstupů, nedostatek technického personálu či něco jiného? Jak tuto situaci řešíte a podařilo se vám již některé problémy stabilizovat?

MM Podcast: Glosa - Tschüss Kernenergie

Zelené Německo nás intenzivnějším spalováním uhlí, substituujícím bezjadernou výrobu elektřiny pro uspokojení rostoucích direktivně nastavených požadavků na provoz elektromobilů, může v následujícím období dostihnout, a přiblížit se tak naší produkci 500 gramů emisí CO2 na jednu spotřebovanou kWh, tedy např. 20násobku objemu produkce Švédska, které naopak svoji energetickou koncepci zaměřuje na jádro.

MM Podcast: Glosa - Královská disciplína

Z dostupných výzkumů víme, že do čtvrté třídy mají děti matematiku rády, ale poté se již ve srovnání se světem propadáme. Všechny ty pompéznosti s digitální revolucí a kampaně za větší počet studentů v technických oborech nemůžou padnout na úrodnou půdu, pokud nedokážeme vyučovat matematiku tak, aby se k ní děti rády vracely. A pro případnou eliminaci neúspěchů raději zrušíme povinnou maturitu z matematiky. 

Fórum výrobních manažerů

Jak silná koruna, růst energií, tlak na mzdy, úrokové sazby a inflace ovlivňují vaši konkurenceschopnost na světových trzích? Které regiony světa začínají podle vás na „evropské realitě“ profitovat?

MM Podcast: Glosa - Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky

Krize je selektivním očistným procesem. Je to její zákon a řád, po generace prověřený a v důsledku vždy přijímaný. Není jiné možnosti. Někdy přijde v menší vlně, jindy s větší vervou, než bychom si přáli. Je na světě jiné spravedlnosti?

MM Podcast: Glosa - Made in Germany: Richtig oder falsch?

Proč stále není slyšet o problémech průmyslových firem, do kterých se kvůli souběhu všech krizí dostaly? Obecně, ať se jedná o jedince, či instituci, vždy máme obavy přiznat určité potíže. V momentu, kdy majitel firmy či management pustí do éteru první negativní zprávu, přestane být podnik důvěryhodný pro zákazníky, banky a zaměstnance, jak současné, tak i potenciální. Proto to všichni zatím drží pod pokličkou a vyčkávají do doby, kdy situace již bude neudržitelná či na stav upozorní okolí.

MM Podcast: Glosa - Tanec na Titaniku ve dvojitém svetru

Podnikatelé potřebují mít možnost predikovat své náklady. Trh se nechová přirozeně, nepohybujeme se v tržním hospodářství, ale v ekonomice ovlivněné válkou a spekulanty. Nic nemá svoji logiku. V létě, kdy byly obnovitelné zdroje na maximálním výkonu, byla spotová cena elektřiny na burze nejvyšší. Na všem v obrovské míře profitují obchodníci, často mimoevropští. Různé podpůrné substituce, které stojí stát obrovské finanční zdroje, se v důsledku rozplynou jako pára nad hrncem. Vzpomeňme na letní politicky pompézní snížení spotřební daně u PHM o necelé dvě koruny na litr, které jsme ve finále ani nezaregistrovali, protože bylo okamžitě přehlušeno nárůstem ceny ropy a marží prodejců.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit