Témata
Reklama

MSV v roce dvojích kulatin

Mezinárodní strojírenský veletrh, nejvýznamnější průmyslová událost ve střední Evropě, je opět přede dveřmi. Redakce MM Průmyslového spektra se proto setkala s Jiřím Kulišem, generálním ředitelem Veletrhů Brno.

Hana Janišová

Vystudovala Divadelní fakultu AMU. Většinu svého profesního života pracovala jako redaktorka v rozličných periodikách nebo na PR pozicích ve firmách různého zaměření, naposled z oblasti informačních technologií.
Osobně jí jsou blízká nejen témata týkající se techniky a technologií, ale například také z oblasti sociální nebo školství a další.
Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 2017. Její stěžejní mimopracovní aktivitou je ochrana zvířat.

MM: MSV je tradiční „stálicí“ mezi světovými veletrhy z hlediska úspěšnosti, zájmu i vysoké kvality. Čím to je způsobeno?

J. Kuliš: Je to dáno tím, že česká ekonomika je založena na zpracovatelském průmyslu. Na tradici strojírenství a dalších průmyslových oborů. Veletrh začal jako všeobecný a vyprofiloval se do odborného veletrhu průmyslových technologií. Mám pocit, že označení „strojírenský“ již není zcela správné. Je to průmyslový veletrh. Ale MSV je značkou s tradicí, kterou není radno měnit. V rámci MSV potkáte všechny důležité lidi a firmy z oblasti průmyslu na jednom místě. Dobrá zpráva je, že veletrh je již od dubna vyprodán. Nyní řešíme pozdní přihlášky a čekací listinu. To je pro nás paradoxně příjemná i nepříjemná situace současně.

MM: Do stávajících prostor se nevejdete. Jak to budete řešit?

J. Kuliš: Odprodali jsme méně vyhovující pavilon D pro potřeby technicko-naučného VIDA centra, a ten nám nyní chybí. Proto připravujeme projekt nového pavilonu D, který bude propojen s ikonickým, ale méně vyhovujícím pavilonem C, který projde revitalizací. Získáme tak nově 6 000 m2 kvalitní výstavní plochy.

Reklama
Reklama
„Digitalizaci nelze brát na lehkou váhu. Pokud se české subdodavatelské firmy nepřizpůsobí, vypadnou z kola ven! Já hledám vítacího robota, který by na zahájení MSV vítal hosty místo mne,“ říká Jiří Kuliš.

MM: Převažují české firmy, nebo zahraniční? A jak je to s účastí Evropy oproti vzdálenějším destinacím?

J. Kuliš: Letos je opět výborná zahraniční účast – tradičně z Německa, Itálie, Rakouska a ze zámoří především z Číny. Číňané se přihlašují opožděně a nyní obtížně řešíme, kam je umístit. Polovina vystavovatelských firem je ryze zahraničních. A když k tomu připočteme „české“ globální firmy jako Siemens, Bosch, ABB se sídlem v Česku, tak je to snad 70 %.

MM: A letošní partnerská země MSV?

J. Kuliš: Ke stému výročí vzniku česko-slovenské státnosti – ke „storočnici“, jak říkají Slováci – pochopitelně Slovensko. Veletrh tedy bude v česko-slovenských barvách. Ostatně Slovensko patří vždy mezi nejvýznamněji zastoupené země s téměř 100 vystavovateli i 20 tisíci návštěvníky. Veletrh je prostě česko-slovenský, což ukazuje na silnou provázanost našich ekonomik. Nedovedu si vůbec představit, že by v letošním „osmičkovém“ roce byla partnerskou zemí jiná země. V nadsázce říkám, že je dobře, že jsme se rozdělili, neboť nám Slovensko zvyšuje zahraniční návštěvnost.

MM: Letošní ročník bude také jubilejní, již 60. Chystáte k němu nějaké změny oproti předchozím ročníkům?

J. Kuliš: Po asi 15 letech jsme se rozhodli změnit vizuální styl veletrhu a vypsali jsme grafickou soutěž. Nový vizuál je moderní a zároveň navazuje na tradici původní čisté grafiky. Ale pozor, nemá jít o jakési retro. Nový vizuál je použitelný v tištěných médiích i v internetovém prostředí, kde můžeme ozubené kolečko i roztočit. Logo MSV zůstává stejné.

Veletrh začal jako všeobecný a vyprofiloval se do odborného veletrhu průmyslových technologií.

MM: A nějaké speciální akce?

J. Kuliš: Určitě. Chystáme výstavu „STOries – československé průmyslové legendy“, která připomene vybraných 100 příběhů, legend česko-slovenského strojírenství. Správně by to měla být historie spojená s budoucností určité značky. Výstava zabere zhruba 1 000 metrů plochy v pavilonu A1, který se včetně oficiální účasti Slovenska oblékne do česko-slovenských barev. Samozřejmě nebudou chybět značky Tatra, Škoda, Zetor. Chceme připomenout úspěšné oceněné exponáty MSV a firmy, které se zúčastnily každoročně všech veletrhů. Těch je asi 12, včetně známých značek jako Šmeral, ŽDAS, Škoda, Vítkovice. Součástí bude i premiéra virtuální výstavy Českých center „Czech Innovations“. Akci chystáme ve vlastní režii. Je za tím dost práce a máme materiál na pěknou publikaci.

MM: Na co dalšího se letos mohou návštěvníci těšit? Které obory a v rámci nich trendy a témata považujete pro letošek za stěžejní?

J. Kuliš: Již tradičním highlightem MSV je výstava 3D tisku, který jistě předznamenává budoucnost průmyslu, stejně jako digitalizace, chcete-li Průmysl 4.0. Na letošním průmyslovém veletrhu v Hannoveru mne skutečně překvapila rozsáhlá účast telekomunikačních a internetových firem, včetně Amazonu či Googlu. Představte si – největší internetová firma světa a má expozici na veletrhu a „tváří v tvář“ představuje svoje řešení pro digitální průmysl! To je dobré! Digitalizaci nelze brát na lehkou váhu. Pokud se české subdodavatelské firmy nepřizpůsobí, vypadnou z kola ven! Čas umělé inteligence přichází a já hledám vítacího robota, který by na zahájení MSV vítal hosty místo mne. Asi by to bylo vtipné.

MM: Jaká vidíte ohrožení pro MSV a českou ekonomiku?

J. Kuliš: Jak se daří ekonomice, tak se daří MSV. Pokles účasti je vždy dán šetřením v době recese, nikoliv konkurencí internetu. Obávám se, že česká otevřená ekonomika je velmi zranitelná. Je závislá na exportu, a když se ochladí poptávka v zahraničí, ekonomika to silně pocítí. Náš průmysl je spíše subdodavatelský, s mnohem nižšími maržemi, než které tvoří zahraniční finalisté. A navíc česká ekonomika není moc česká. Kolik zůstalo skutečně tuzemských značek úspěšných v zahraničí? Skoro žádné. Brano, Brisk, Linet jsou spíše výjimky. Takže do zahraničí odplouvají zisky místo toho, aby byly investovány v Česku. Vláda to řeší, ale nevyřeší. Znovu říkám, ohrožením MSV není internet, ale vývoj globální a tuzemské ekonomiky.

MSV v číslech

 • více než 1 600 vystavovatelů a
 • 80 000 návštěvníků
 • 50 % zahraničních vystavovatelů
 • 10 % zahraničních návštěvníků
 • 98 % vystavovatelů naváže kontakty s potenciálními zákazníky
 • 79 % návštěvníků rozhoduje nebo spolurozhoduje o investicích a nákupech
 • 1/3 z nich patří k vrcholovému managementu

Hana Janišová

hana.janisova@mmspektrum.com

Reklama
Související články
MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Cena MM Award na EMO 2019

Také v roce 2019 došlo na udílení cen MM Award. Jedná se o oficiální a jediné ceny udělované na veletrhu EMO. Porota i letos vybírala z mnoha přihlášených exponátů, nejen německých výrobců. Do užšího výběru se jich dostalo jen pár, a nakonec bylo rozdáno pět hlavních cen v pěti kategoriích. S prázdnou neodešly ani firmy, jejichž produkty se ocitly na druhém a třetím místě. I v tomto roce došlo k jistému „posunu“ ve vnímání obsahu jednotlivých kategorií, a tedy i oceněných produktů. Pojďme se podívat na vítězné exponáty podívat jednotlivě. Je to lehký nástin toho, jak EMO vidí němečtí kolegové.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Související články
Co naznačila největší továrna na světě

Záruka dobrých obchodů, výkladní skříň pro mezinárodní trh, ukázka budoucnosti ve strojírenství – tak hodnotí vystavovatelé veletrh EMO Hannover 2017. Pod heslem Connecting systems for intelligent production představilo své novinky více než 2 200 vystavovatelů z 43 zemí. Tematické těžiště spočívalo v digitalizaci a propojení výrobních procesů. V centru pozornosti byly především výrobní postupy, stroje a zařízení pro zpracování a opracování kovů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Veletrh EMO opět v Hannoveru

Mezinárodní kovozpracující veletrh EMO se po čtyřech letech opět vrací do Hannoveru. Konat se bude od 18. do 23. září a podle našich informací je určitě na co se těšit. Letošním heslem veletrhu je „Connecting systems for intelligent production“, volně přeloženo „Propojováním systémů k inteligentní výrobě“. Cílem tohoto článku je představit trendy letošního veletrhu a několik novinek společností, které v průběhu předveletržní tiskové konference prozradily, jaké inovace budou na svých stáncích v Hannoveru prezentovat.

CIMT je v Číně, Čína je na CIMTu

Při letošním ročníku došlo na CIMT k významné změně. Evropští i američtí vystavovatelé byli přemístěni z hal tzv. západních do východních. Proč, to se mi nepodařilo zjistit. V reportáži před čtyřmi lety jsem umístění evropských a asijských firem popisoval s notnou nadsázkou, a tak si tuto změnu vysvětluji po svém – vystavovatelé si přečetli mé zpravodajství z výstaviště?. Také platí, že není pavilon jako pavilon. Standardy úklidu v halách, stravovacích prostorech, na toaletách byly v pavilonech, kde byla německá a švýcarská expozice, bližší evropským zemím než asijským. A o tom je jedna z čínských mentalit – jaké standardy mají být, ty jim musejí být ukázány, resp. nadiktovány či nařízeny.

Autodesk University 2014

Na konci loňského roku se ve městě Las Vegas uskutečnil již dvacátý druhý ročník konference Autodek University. Co říci na úvod? Snad jen, že během konference firma Autodesk představila řadu nových produktů a služeb a to i v oblastech, ve kterých softwarové firmy běžně nepůsobí. Zastavíme se pouze u dvou přednášek, které korelují s obsahem časopisu MM Průmyslové spektrum. Zbylých více než 600 hodin ponechme bez zájmu.

SolidWorks World 2014

SolidWorks World je již šestnáctý rok jednou z největších akcí svého druhu na světě. Jde o každoroční konferenci uživatelů, školitelů a prodejců špičkového designového softwaru SolidWorks. Původně americká společnost SolidWorks dnes patří pod křídla francouzského Dassault Systèmes. Na našem trhu je zastupována firmami SolidVision a 3E Praha Engineering.

Metav otevře novou veletržní sezónu

Mezinárodní veletrh výrobní techniky a automatizace Metav se bude konat v polovině března v Düsseldorfu. Již od roku 1980 ve dvouleté periodicitě prezentuje stroje, výrobní systémy, řešení pro kompletní výrobní procesy i doprovázející služby. K jeho stěžejním bodům patří obráběcí a tvářecí stroje, výrobní systémy, přesné nástroje, automatizace materiálových toků, počítačové technologie, průmyslová elektronika a příslušenství.

EMO Hannover 2013, část 2 - MM Award Ocenění pro nejlepší exponáty

I v letošním roce proběhlo z iniciativy německých kolegů časopisu MM MaschinenMarkt udílení ocenění exponátům, které jsou něčím zajímavé a zaujaly odbornou porotu. Protože značky MM, VDW a EMO překročily hranice Německa a Evropy, nelze si dovolit přehlížet ocenění, které společně tyto značky zastřešují.

CIMT - The big 4

Každé dva roky se v čínském Pekingu koná největší veletrh asijského regionu China International Machine Tool (CIMT), který se po boku akcí EMO (Hannover/Miláno), Jimtof (Tokyo) a IMTS (Chicago) řadí mezi největší světovou čtyřku veletrhů zaměřených na obráběcí stroje, nástroje a příslušenství. Letos se konal od pondělí 22. do soboty 27. dubna 2013.

Úspech českých studentů v soutěži Electrolux DEsign Laboratory

Celosvětová designérská soutěž Electrolux Design Laboratory zve pravidelně studenty a absolventy oboru průmyslový design z celého světa, aby přihlásili své inovativní nápady. Letos se pětice českých studentů objevila mezi stovkou nejlepších návrhů.

Solidworks World 2013

Do Walt Disney World Swan and Doplhin Center v Orlandu na Floridě se opět sjeli uživatelé a prodejci SolidWorksu z celého světa. Nechyběl samozřejmě celý výkonný tým Dassault Systèmes SolidWorks Corp. v čele s CEO Bertrandem Sicotem a prezidentem a výkonným ředitelem Dassault Systèmes Bernardem Charlesem a v neposlední řadě ani zástup novinářů ze všech koutů planety, kteří pilně zprostředkovávali svým čtenářům dojmy z konference a publikovali čerstvě ulovené informace.

Autodesk University 2012

Z malé konference poprvé konané v San Francisco se Autodesk University stala globální akcí zaměstnávající nemalý realizační tým. Mimo hlavní přednášky konané v Las Vegas v roce 2012, se skromnější stejnojmenné akce uskutečnily v Japonsku, Rusku, Brazílii, Německu a Číně. Co se týká počtu návštěvníků, počtu přednášek se Autodesk Univerzity ve městě hříchu dostala zpět na stav "předkrizový" a jen tak mimochodem si odbyla významné výročí.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

 • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
 • Vysoký podíl redakčního obsahu
 • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

   Předplatit