Témata
Reklama

Multifunkční obráběcí stroje zkracují výrobní časy

Multifunkční obráběcí stroje opracovávají podle technologického postupu stejné nebo různé obrobky, jednotlivé části pracují samostatně nebo společně a provádějí kinematické pohyby současně nebo postupně. Koncentrací technologických operací na jednom stroji se snižují výrobní časy.

Snižování průběžných časů výroby, zjednodušení organizace, jakož i snižování výrobních nákladů a zlepšování kvality výroby jsou hnacím momentem ke zlepšování výrobních procesů. Technická strategie pro dosažení tohoto cíle spočívá ve sdružování jednotlivých operací na jednom obráběcím stroji. Na obr. 1 je obráběcí stroj vybavený frézovacím vřetenem a laserem.

Reklama
Reklama
Reklama

Koncepce multifunkčního obráběcího stroje

V levé části obrázku (obr. 1) je vidět vyměnitelná laserová pracovní hlava. Takovéto stroje mohou provádět dvě nebo více rozdílných operací a je tudíž možné označit je jako multi-funkční obráběcí stroje. Výhodou multifunkčních obráběcích strojů je zkrácení výrobního cyk-lu kompletním nebo selektivním využitím možností daných instalovanými technologiemi a možnost rychle reagovat na rozmanité požadavky zákazníků.

V obráběcím stroji jsou zabudovány jedna nebo více základních jednotek (AE) vyměnitelných nebo stálých, které vykonávají různé technologie. Stroje jsou používány pro opracování jednoho nebo více obrobků. Pokud pracuje více jednotek AE, jsou rozlišovány kinematicky rozdělené nebo spojené relativní pohyby pracovních jednotek. Tyto jednotlivé parametry je možné kombinovat se základním typem vícenásobného pracovního postupu.

Obr. 1. Multifunkční obráběcí stroj pro frézování a opracování laserem a laserová pracovní hlava
Obr. 2. Kombinace lisu a laseru: pracovní jednotky zpracovávají obrobek postupně

Při postupném obrábění opracovávají jednotlivé pracovní jednotky postupně ten samý obrobek. Pracovní jednotky jsou v pracovním prostoru stroje umístěny trvale (obr. 2) nebo jsou vyměnitelné (obr. 1). Na obr. 2 je příklad kombinace lisování a opracování laserem.

Simultánní obrábění zvyšuje produktivitu

Při simultánním asynchronním obrábění je jeden obrobek opracováván současně něko-lika pracovními jednotkami. Na obr. 3 je ukázáno multifunkční centrum složené ze dvou stojanů pro současné opracování, s pracovní jednotkou pro vnitřní soustružení (vlevo) a jednotkou vyvrtávací/honovací (vpravo). Příkladem provedení je stroj MAGIAS. Každý stojan pra-cuje nezávisle na jedné straně obrobku. Obrobek se může otáčet pomocí otočného stolu, na němž je upnut, což umožňuje obrábět vestavěnými pracovními jednotkami všechny čtyři strany obrobku.

Obr. 3. U stroje se dvěma stojany obrábějí dvě pracovní jednotky obrobek současně (více-místné obrábění)

Při simultánním asynchronním opracování více obrobků působí několik kinematicky svázaných pracovních jednotek současně na různé obrobky. Obráběcí stroje pro opracování více obrobků jsou konstruovány tak, že se obrábí současně dva nebo více obrobků. Při opracování v sérii procházejí obrobky jeden po druhém pracovními místy v pracovním prostoru stroje.

Obr. 4. Soustružnicko-frézovací stroj s koaxiálními protilehlými vřeteny: kinematicky nespo-jenými pracovními jednotkami obrábí současně různé obrobky (opracování více obrobků)

Příklad obrážení drážky a frézování ozubení odvalováním v multifunkčním obráběcím centru ukazuje obr. 4. V hlavním vřetenu pracuje obrážecí jednotka B a v protivřetenu pracuje současně odvalovací fréza C vyrábějící ozubení. Na obrázku není zobrazeno předchozí vyvrtávání díry v hřídeli. Jsou zde tedy instalovány tři základní druhy třískového obrábění. Doprava obrobků probíhá mezi oběma vřeteny ve směru šipky. V obrážecí jednotce působí oscilační řezný pohyb a hlavní vřeteno pracuje jako osa C. U odvalovací jednotky jsou ná-strojová vřetena a protivřeteno synchronizována.

Simultánní opracování více kusů sdruženými pracovními jednotkami

Při simultánním synchronizovaném opracování více obrobků pracuje současně několik kinematicky spojených pracovních jednotek na různých obrobcích. Příkladem jsou vícevřetenové soustružnickofrézovací stroje. Na obr. 5 vpravo je dvouvřetenový soustružnickofrézovací stroj s pěti NC řízenými osami. Při soustružení pracuje upínač obrobku jako soustružnické vřeteno při stojícím nástroji. Při frézování je změněna kinematika stroje, soustružnické vřeteno pracuje jako osa C a obrobek je opracováván rotačním nástrojem.

Obr. 5. Soustružnicko-frézovací stroj s rovnoběžnými, stejně seřízenými vřeteny: kinematicky spojené pracovní jednotky obrábějící současně různé obrobky

Průmysl vyrábějící obráběcí stroje vyvíjí průběžně nové techniky. Jednou z nich je popsaná technika obrábění více obrobků současně. Společně s vícemístnou a víceobrobkovou technikou se získají vysoce produktivní a flexibilní varianty výroby.

Tyto nové techniky jsou současně inovacemi pro uživatele. Koncentrace pracovních operací na jednom nebo více strojích zjednodušuje logistiku výroby a snižuje průběžné časy výroby v provozech a ve výrobních linkách.

Willi Rössner

MM Das Industriemagazin, č. 9/2014

Zpracoval: -VŘ-

eva.buzkova@mmspektrum.com

Reklama
Vydání #9
Kód článku: 140912
Datum: 04. 09. 2014
Rubrika: Výroba / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Prestižní ocenění Zlatá medaile

Výjimečnost nástroje FreeTurn skupiny Ceratizit potvrdila na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu odborná porota prestižního ocenění Zlatá medaile. Ocenění za inovaci ve zpracovatelské technologii bylo společnosti uděleno za inovativní metodu technologie podélného a čelního soustružení, kdy je hrubování, dokončování a obrábění kontur realizováno pomocí jediného nástroje. Společně s progresivní obráběcí metodou High Dynamic Turning zvyšuje nástroj FreeTurn dynamičnost a efektivnost procesu soustružení.

Brousicí centrum pro hospodárnou výrobu

Brousicí centrum UW II F od firmy Saacke v mnoha detailech předčí očekávání svých zákazníků. Z hlediska výkonnosti, velikosti a hmotnosti se řadí mezi již zavedené typy brusek UW I F a UW I D a vytváří tak ideální podmínky pro maximální přidanou hodnotu.

Produktivní vrtání otvorů do hliníku

Výrobci automobilů produkují čím dále více dílů z hliníku s cílem snížit hmotnost vozidel i spotřebu paliva. S ohledem na tuto tendenci je proto jasné, že vzniká poptávka po vrtácích použitelných pro výrobu otvorů ve součástkách z hliníkových slitin. Musí být zároveň schopny zajistit vysokou produktivitu, nízké náklady na otvor, dlouhou a konzistentní životnost, vysokou opakovatelnost i bezpečnost procesů.

Související články
Úspora vedlejších časů

V současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělánV současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělání a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci. í a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Automatizovaná upínací technika

Optimalizované technologie a procesy zajišťují ve výrobních firmách stále větší produktivitu. To platí i pro centrické svěráky, které se používají například pro stacionární upínání kulatých a čtvercových obrobků na nejrůznějších obráběcích strojích.

Univerzální brusky pro broušení na kulato

Úzké tolerance a obtížně obrobitelné materiály - pro hospodárnou výrobu velmi přesných válcových obrobků vertikálním, vnějším a vnitřním broušením na kulato je zapotřebí pokroková strojní technologie. Společnost Okamoto nabízí široké portfolio řešení, která vyhovují všem požadavkům průmyslové výroby. Příkladem jsou univerzální CNC brusky IGM4VSP a UGM5V, které při broušení na kulato dosahují přesností v řádu mikrometrů.

Inovace ve srážení hran velkých ozubených kol

Chamfer Contour Milling skýtá výrobcům velkých ozubených kol pro nákladní automobily flexibilní a hospodárný proces pro jejich stále důležitější operace zkosení hran / odstraňování otřepů.

Nový pohled na moderní CAM programování v praxi

Při své dennodenní praxi se odborníci firmy Grumant u svých zákazníků opakovaně setkávají s tím, že jsou programy připravovány přímo na strojích. Důsledkem toho jsou ztráty strojní kapacity a dále dochází ke ztrátě kontroly nad výrobním procesem z hlediska použitých strategií a řezných podmínek. Ani tam, kde se již používá CAM programování, nemusí být vyhráno. O tom, jak revolučně vidí CAM programování ve firmě Grumant, pojednává tento článek.

Řezné kapaliny zvyšují výkonnost při soustružení závitů

Závity jsou strojně obráběné prvky, se kterými se lze běžně setkat prakticky ve všech průmyslových odvětvích. A přesto, že se soustružnické závitořezné operace využívají už celá desetiletí, stále ještě se daří dosahovat v tomto procesu pokroků, zejména pokud jde o problematické materiály, jako jsou korozivzdorné oceli, žáruvzdorné slitiny (HRSA) nebo titan. Jako příklad lze uvést vývoj soustružnických závitořezných nástrojů, které jsou opatřeny přívodem řezné kapaliny z horní i ze spodní strany, jehož kombinovaná přesnost přináší prodloužení životnosti nástroje a zvýšení kvality závitů a otevírá potenciál pro použití vyšších hodnot řezných parametrů. Tento pozitivní vliv ještě více vyniká při obrábění problematických materiálů.

Chytré měření upínací síly

Společnost Kelch uvede ve 3. čtvrtletí 2018 na trh novou generaci přístroje Safecontrol 4.0. Osvědčený systém měření upínací síly ve vřetenu obráběcího stroje je kompletně přepracován a poskytuje nyní uživatelům prostřednictvím vlastní aplikace maximální flexibilitu. Další výhodou je vysoká spolehlivost a v neposlední řadě moderní ergonomický design a jednoduché ovládání.

Nové perspektivy v obrábění titanových draků letounů

Rostoucí využití titanu pro aplikace v leteckém průmyslu je za poslední léta velmi dobře zdokumentováno. Stejně tak se tématem diskuze a zkoumání staly i problémy spojené s efektivním, produktivním a vysoce kvalitním obráběním tohoto oblíbeného materiálu. Každá obrobna chce samozřejmě při frézování titanu optimalizovat výkonnost použité frézy, ale bez vhodných technologií a správného know-how to nemusí být až tak snadné. Díky převratnému objevu se však v současnosti začínají v této oblasti věci měnit.

Progres v navyšování podílu na trhu

Skupina Plansee Group dosáhla v hospodářském roce 2017/18 konsolidovaného obratu 1,3 miliardy euro, což znamenalo nárůst o 11 % ve srovnání s předchozím obdobím. V rámci bilanční tiskové konference konané v Reutte o tom informovali členové představenstva Bernhard Schretter a Karlheinz Wex.

Nové nástroje z opotřebovaných nástrojů

Není-li možné nástroje ze slinutého karbidu dále přeostřovat, zbývá většinou pouze jedna možnost – odho-dit je do šrotu. Použití nově vyvinuté metody recyklace však nyní umožňuje tyto opotřebované nástroje využít jako výchozí polotovar pro výrobu nástrojů nových.

Technologie pro firmu s dobrou tradicí

Společnost Jihlavan je tradičním výrobcem letecké i pozemní hydrauliky. Má vlastní vývoj leteckých hydraulických přístrojů. Navíc vyrábí pro významné evropské společnosti přístroje dle jejich dokumentace. S jeho výrobním ředitelem Liborem Babákem jsme si povídali zejména o technologiích a trendech a „vychytávkách“ v této oblasti výroby.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit