Témata
Reklama

Od divadelních žárovek k digitalizaci

Od počátku svého působení je Siemens nositelem a zárukou nejmodernějších technologií, jež inovují náš průmysl, energetiku, zdravotnictví, infrastrukturu, bezpečnost, a navíc pomáhají zlepšovat náš každodenní život.

Vše začalo roku 1890, kdy společnost Siemens zřídila v českých zemích svou první pobočku. Na český trh však vstoupila mnohem dříve – již roku 1869, kdy do harrachovských skláren nainstalovala plynovou pec. I díky tomuto kroku mohla sklárna pokračovat se svým ekonomickým a uměleckým rozvojem. Sklárna, jež byla založena roku 1712, je druhou nejstarší sklárnou u nás a řadí se mezi památkově chráněná území.

Významným krokem byla pro společnost Siemens instalace elektrického osvětlení v dnešním Stavovském divadle (tehdy Královské zemské německé divadlo) v roce 1885. Díky tomu se v divadle mohlo svítit dvěma obloukovými lampami a 161 žárovkami. Tento typ zakázek patřil k vůbec prvním, které společnost Siemens v českých zemích získala.

Reklama
Reklama
Dnes je Siemens leaderem inovací a technologií v oblasti průmyslové automatizace a digitalizace. (Zdroj: Siemens)

Telefony pro Baťu

Po vzniku Československa se Siemens angažoval při budování evropské telegrafní sítě, která vznikla v Praze na Žižkově, a v následujících letech se z ní stalo moderní spojovatelské pracoviště. Toto řešení zaujalo i zlínskou společnost Baťa, která si v roce 1934 nechala od Siemensu vybudovat telefonní ústřednu – v provozu vydržela neuvěřitelných 57 let.

V roce 1869 Siemens nainstaloval plynovou pec do harrachovských skláren. (Zdroj: Siemens)

V roce 1926 vzniká v Mohelnici akciová společnost Siemens Elektrotechnika. Jejím dnešním pokračovatelem je Siemens Elektromotory Mohelnice, který je dnes největším závodem na výrobu nízkonapěťových elektromotorů v Evropě. A roku 1994 přebírá společnost Siemens Moravskoslezské elektrotechnické závody, z nichž buduje dnešní největší závod na výrobu standardních elektromotorů osových výšek 225–355 mm v Evropě – jedná se o závod Siemens Elektromotory Frenštát.

Od roku 1885 se díky Siemensu mohlo ve Stavovském divadle svítit dvěma obloukovými lampami a 161 žárovkami. (Zdroj: Siemens)

Mobily i motory

Po sametové revoluci se Siemens vrací do Československa v plné síle. Na začátku 90. let zanechává silnou stopu v oblasti telekomunikací, v roce 1995 uvedl na trh první bezšňůrový telefon v Česku a v roce 1996 první mobilní telefon s českým displejem. V roce 1997 pak společnost Siemens vybudovala pro tehdejšího mobilního operátora Paegas (dnes T-Mobile) telekomunikační síť. Rovněž začala obnovovat svou výrobu na území ČR – např. v roce 1993 zahajuje výrobu nízkonapěťové spínací techniky v Trutnově, v roce 1994 výrobu elektromotorů v Mohelnici, dále pak přebírá výrobní závody ve Frenštátě, Drásově, Letohradě a naposledy roku 2003 v Brně, kde se vyrábí parní turbíny.

Po vzniku Československa se Siemens angažoval při budování evropské telegrafní sítě. (Zdroj: Siemens)

V současnosti je společnost Siemens leaderem inovací a technologií v oblasti průmyslové automatizace a digitalizace. Díky úzké spolupráci s partnery a zákazníky nabízí komplexní portfolio řešení pro digitální transformaci ve výrobním i zpracovatelském průmyslu.

Lenka Hlavatá

Siemens

Reklama
Související články
Digitalizace: právě tady a právě teď

Siemens. Jméno, které ať zazní kdekoli na světě, každý ví, že si je má spojit se špičkovými technologiemi – pro soukromé osoby i pro firmy. Abychom se dozvěděli více právě o těch, jež jsou určeny pro výrobní firmy, vypravili jsme se do českého sídla společnosti Siemens v pražských Stodůlkách za Tomášem Dubou, ředitelem obchodního úseku Motion Control.

Řídicí systém nejen pro budoucnost

Podpora komplexní digitalizace. Tak by se dala stručně charakterizovat základní vlastnost řídicího systému Sinumerik One z produkce společnosti Siemens. Mezi typické zástupce firem, které jej úspěšně využívají, patří i výrobce obráběcích strojů Soraluce a jejich uživatel Abus Kransysteme. Tyto dvě společnosti jsou důkazem, že digitalizaci lze zavádět postupně a vlastním tempem, které zohledňuje všechny specifické potřeby podniku.

Skutečná tvář zakázkového obrábění

Jak se společnost Pfeiffer stala beta testerem řídicího systému Sinumerik? A jak se vůbec Jak tento systém dostal do světa zakázkového obrábění a provozu obroben? Nebyl to vůbec lehký začátek a pro projektového manažera Karstena Schwarze ze společnosti Siemens, který stojí za tímto historickým milníkem, to nebylo vůbec snadné.

Související články
Zažijte digitalizaci (nejen) v Brně

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně se letos koná již po jednašedesáté. Stejně dlouho na něm vystavuje i společnost Siemens. Její expozice novinek a řešení již tradičně ukazuje směr dalšího vývoje nejen v oboru obráběcích strojů a průmyslové automatizace, ale především průmyslové digitalizace.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Digitalizace pro vyšší přidanou hodnotu

„Digitální dvojče zrychlí vaši výrobu“ – to bylo motto, pod nímž společnost Siemens představila na letošním MSV své nejnovější produkty a směry vývoje v rámci rozsáhlého portfolia komplexních řešení pro digitalizaci výroby. MSV 2018 je již historickou událostí a Siemens nyní hledí do roku 2019. Jaký byl pro něj letošní rok a jaké má v Česku další plány? Na to jsme se zeptali Tomáše Duby, ředitele obchodního úseku Řídicí systémy a pohony pro obráběcí a speciální stroje a roboty.

Chytré brýle pro průmysl

Chytré brýle a rozšířená realita se v posledních letech staly dalším trendovým tématem v průmyslovém prostředí. Na rozdíl od umělé inteligence, která je založena na strojovém učení a u které jsou stroje určeny k dlouhodobému nahrazení lidského faktoru, sleduje rozšířená realita jiný cíl: podporovat člověka v průmyslových procesech. Zde vstupuje firma Ayes, která představuje jedničku v oblasti hands-free technologií pro průmysl, chytré brýle RealWear HMT-1.

Virtuální a rozšířená realita zvyšuje konkurenceschopnost

Dnes již máme řadu možností, jak můžeme v byznysu prakticky využít virtuální a rozšířenou realitu. A to doslova ve všech dostupných oborech a firemních procesech.

Trendy ve světě přesné měřicí techniky

Požadavky kladené na kontrolu kvality se rok od roku stále zvyšují. S tímto trendem se musejí vypořádat všichni výrobci měřicí techniky. Shodně je tomu i u firmy Mitutoyo, která se snaží šíří svého sortimentu maximálně vyhovět požadavkům pro dílenskou kontrolu, měrové laboratoře i procesní kontrolu, ale zároveň neopomíjí současný trend - Průmysl 4.0 a IoT - požadavek na inteligentní komunikativní měřidla a přístroje.

Cesta k inteligentní výrobě

Existuje pádný důvod, proč je vytvářen globální tlak na rozvoj inteligentní výroby – díky důslednému propojování výrobních podniků a zajištění zásadních výrobních informací přináší výrobcům téměř neomezené příležitosti ke zlepšování provozních operací či vytváření přidané hodnoty a usnadňuje odpovědi na otázky, jak řešit nedostatek pracovníků s odpovídajícími schopnostmi.

Chytré stroje přivádějí továrny k životu

Bezpečné balicí stroje připojené k Ethernetu zvyšují produktivitu, zlepšují flexibilitu, snižují komplexnost konstrukce a řeší problémy pracovníků v provozu.

Nanovlákenná membrána v oknech ochrání stroje i pracovníky

Zatímco o smogu v ulicích se vedou časté debaty, znečištěný vzduch v interiéru patří k opomíjeným tématům. A to i přesto, že podle Světové zdravotnické organizace stojí život 4,3 milionu lidí ročně a v průmyslových objektech ohrožuje jak zdraví pracovníků, tak samotný provoz. Díky rozvoji moderních technologií nyní interiér účinně ochrání nanovlákenná okenní membrána.

Inovace: Změna úhlu pohledu

Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?

Průkopníci využití umělé inteligence v počítačové bezpečnosti

S Miroslavem Trnkou se známe dlouhou dobu – od dob Invexu, kde jeho přednášky v rámci akcí o počítačových virech a ochraně proti nim patřily vždy k těm nejlepším na této akci. Jeho vždy velmi pečlivě připravené příspěvky vedly k zamyšlení o problematice ochrany uživatelů proti napadení počítačů.

Význam digitalizace v průmyslu vzroste

Ačkoliv se očekává, že pandemie přinese výrazné zpomalení ekonomiky a omezení řady projektů, nemělo by se to týkat oblasti výzkumu a vývoje. Odborníci naopak očekávají, že firmy se na vývoj nových technologií ještě více zaměří, protože se ukazuje, že tam, kde již dříve investovali do digitalizace, se s probíhající krizí vyrovnávají lépe.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit