Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Ohlédnutí za MSV 2018
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Ohlédnutí za MSV 2018

Jubilejní strojírenský veletrh v Brně se i letos nesl ve znamení inovací, technických i technologických novinek (často také světových premiér), ale hlavně v duchu oslav stého výročí založení Československé republiky, takže se také vzpomínalo na historické úspěchy v technice v expozici 100RIES. A není tedy divu, že partnerskou zemí bylo letos Slovensko. Na následujících řádcích přinášíme malé ohlédnutí za veletrhem, kde připomeneme některé exponáty, které v očích naší redakce za zmínku a vzpomínku stojí.

Něco navíc...
Snímky, které se nevešly do tohoto článku, si můžete prohlédnout v galerii.

Fakt, že letošní MSV hostil dalších pět přidružených veletrhů (IMT, Plastex, Fond-ex, Welding a Profitech), se odrazil v obrovské škále vystavovaných technologií napříč všemi obory. Pokusíme se omezit výčet exponátů námi tak protežovaného oboru obrábění a využijeme příležitosti vyzdvihnout exponáty z dalších průmyslových oblastí. Je opravdu z čeho vybírat, neboť se zúčastnilo 1 651 vystavovatelů z 32 zemí. Veletrh navštívilo přes 80 000 zájemců, a tak se hojně diskutovalo nad vystavenými exponáty – vždyť právě o přátelská obchodní jednání tu jde především a BVV k tomu každoročně nabízí perfektní platformu.

Ve jménu robotizace a digitalizace

Prohlídku veletrhu můžeme začít na stánku společnosti Siemens – už jen proto, že z uplynulých šedesáti ročníků veletrhu nevynechala ani jediný. Její expozice byla zaměřena na komplexní řešení pro zvýšení efektivity výroby v rámci celého životního cyklu výrobku, od návrhu přes výrobu až po servis. Praktickou ukázkou bylo digitální dvojče velké horizontální vyvrtávačky HCW 4S od Škoda Machine Tool, současně s funkčním, 15x zmenšeným modelem stroje. Reálný stroj, model i digitální dvojče ovládá stejný řídicí systém Sinumerik 840D sl. Virtuální podoba stroje tak má stejné funkce jako jeho reálné dvojče. Díky tomu lze předem ověřit, zda stroj bude vyhovovat svými parametry a zvládat požadovanou rychlost a kvalitu výroby. S pomocí digitálního dvojčete vznikl i montážní stroj na chytré telefony pro čínského zákazníka. Odzkoušení všech funkcí stroje nanečisto ve virtuální podobě ušetřilo více než 30 % času oproti standardnímu postupu. Veletržní premiéru měla platforma pro internet věcí MindSphere. Tento globální partnerský program otevírá partnerům nové obchodní příležitosti a jejich zákazníkům zajistí dostupnost špičkových služeb a řešení na míru. Magnetem expozice bylo zadní křídlo sportovního vozu Bugatti Chiron, které je největší funkční hybridně sestavenou součástkou na světě. Základ tvoří 3D tištěné tenkostěnné titanové komponenty a keramickou vrstvou pokryté karbonové trubky, které spolu vytvářejí extrémně lehký a současně mimořádně pevný celek.

Společnost ABB představila v republikové premiéře nový kolaborativní robot YuMi s jednou rukou. Jedná se o nejhbitější a nejkompaktnější robotické řešení ABB, které lze začlenit do jakéhokoli výrobního prostředí. Robot je vyroben z lehké slitiny hořčíku a je schopný otáčet se kolem sedmi os. To mu umožňuje napodobovat lidské pohyby s větší hbitostí, než jakou mají běžné šestiosé roboty. Novinky byly představeny i v oblasti klasické robotiky. Jednou z nich byl lakovací robot IRB 5510 s lakovacím zvonem RB 10000i. Jedná se o první vzdáleně připojený robotický lakovací zvon vybavený senzory, který umožňuje kontrolu kvality nástřiku a diagnostiku stavu zařízení v reálném čase. Toto řešení zrychluje nástřik a zároveň snižuje počet defektů prakticky na nulu.


Nový jednoruký kolaborativní robot YuMi. (Foto: Pavel Marek)


Na hotové řešení pro lakování se zaměřila také společnost KUKA. Její řešení KUKA ready2_spray vzniklo ve spolupráci s firmou Dürr a uživatelům kromě snadné instalace a možnosti rychlého nasazení přináší vysokou efektivitu výroby. Výrobek byl oceněn Zlatou medailí za inovace v automatizační technice.

K vidění byla i inovovaná řada kolaborativních robotů společnosti Universal Robots, nazvaná e-Series. Nové roboty díky zabudovanému senzoru dosahují vyšší přesnosti a citlivosti i bezpečnosti pro spolupráci s lidmi. Robotická ramena lze vybavit například inovativními chapadly nejrůznějších koncepcí, jejichž dodavatelem je společnost OnRobot. O přísun materiálu na výrobní linky se umějí postarat mobilní roboty společnosti MiR. Vyznačují se schopností jednoduchého programování tras, na nichž se dokonce dokážou vyhnout procházejícím zaměstnancům.

Do pavilonu B nejen za lasery

Pavilon B je pravidelně zasvěcen technologiím z oblasti zpracování plechů a profilů. Mezi tradičními vystavovateli nechyběla společnost Trumpf, Bystronic nebo italská společnost Prima Power, o jejichž novinkách pravidelně na stránkách MM Průmyslového spektra informujeme. Teprve druhým rokem vystavovala společnost Exinco. Na stánku představila stroje např. italského výrobce ZANI. Na stánku společnosti Formetal v témže pavilonu byl mimo jiné představen CNC hydraulický ohraňovací lis AD-R 2060, který je díky kompaktním rozměrům určen i do omezených výrobních prostor. Přednosti tohoto modelu spočívají v jeho osazení špičkovými komponenty a vlastním CNC řízením os Y1, Y2, X, R, Z1 a Z2. Expozice byla doplněna o prezentaci ohýbacího CAD/CAM softwaru Dbend. Nemohu opomenout stánek společnosti IPG Photonics, jež se řadí ke světové špičce ve výrobě laserových zdrojů. Vystavovaná kompaktní pracovní stanice se čtyřmi osami, vysoce produktivní zařízení pro laserové zpracování menších strojních součástí a komponentů, byla nominovaná na Zlatou medaili MSV 2018. V pracovní stanici lze použít takový laser, který nejlépe vyhovuje konkrétní aplikaci. Například vláknový laser QCW disponuje vysokou energií v pulzu a vysokým špičkovým výkonem, čímž umožňuje svařování, řezání a vrtání široké škály typů materiálů včetně oceli, hliníku a jiných slitin. Systém umožňuje širokou škálu konfigurací – díky standardním modulárním prvkům je možné jej přesně optimalizovat podle konkrétní aplikace zákazníka. Když už je řeč o laserech, přesuneme se nyní do dalšího pavilonu na stánek společnosti Lascam, která za posledních několik let podstatně rozšířila portfolio nabízených produktů. Kromě stále velmi populárních systémů pro laserové čištění se zájmu návštěvníků nevyhnul laserový řezací stroj od korejského výrobce HK Laser & Systems.


CNC hydraulický ohraňovací lis AD-R 2060 od společnosti Formetal je díky kompaktním rozměrům určen také do omezených výrobních prostor. (Foto: Formetal)

Světové premiéry

První brněnská strojírna Velká Bíteš při příležitosti MSV 2018 představila nový proudový motor PBS TJ150. Jde již o pátý typ proudového motoru PBS, který byl vyvinut především pro výrobce UAV (unmanned aerial vehicle neboli bezpilotní létající prostředky). Nový člen rodiny proudových motorů vyniká zejména excelentním poměrem tahu a hmotnosti, resp. vnějšího průměru motoru. Dalšími přednostmi jsou dále kompaktní design, integrovaný startér generátor, spolehlivost při startu v náročných klimatických podmínkách včetně možnosti startu za letu při vysokých rychlostech a nadmořských výškách.

Další světovou premiéru přinesl jihočeský výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS. Nový soustruh KL285 byl vyvíjen s důrazem na výkon, přesnost a trvanlivost. Soustruh dále vyniká snadnou obsluhovatelností, ergonomií, nízkou hlučností a snadnou servisovatelností.


V pavilonu P byl vystaven nový soustruh KL285. (Foto: Pavel Marek)

Poprvé byla v Brně na stánku společnosti Penta Trading představena automatizovaná linka pro elektroerozivní obrábění v sestavě Penta 534GRi CNC, Erowa ERC 80, Fanuc Robocut α-C600iB.

Historické milníky očima moderních technologií

V rámci oslav stého výročí vzniku Československé republiky byla v pavilonu A postavena expozice 100RIES, která představila sto nejdůležitějších československých průmyslových milníků. Evu zde nejvíce zaujala výstava s názvem Czech Innovation Expo (CIE) pod záštitou organizace Česká centra, která vychází z propojení interaktivního a audiovizuálního umění, designu a nových trendů v inovačních oblastech české společnosti. Obsah výstavy byl prezentován prostřednictvím technologií na bázi rozšířené a virtuální reality. Jinými slovy, návštěvník pomocí aplikace s názvem CIE AR v mobilním telefonu či tabletu byl schopen pod zdánlivě nicneříkajícími piktogramy odhalit počiny během stoleté historie země v oblasti výzkumu a vědy, tradiční světem uznávané průmyslové značky, ale také nastupující novou generaci představitelů vědeckého, inovativního a podnikatelského prostředí.


Na výstaviště díky moderním 3D technologiím zavítal i T. G. Masaryk. (Foto: Pavel Marek)


Traktor Zetor Crystal a jeho současný nástupce na výstavě 100RIES. (Foto: Pavel Marek)


Nejvýznamnější počiny v oblasti vědy a výzkumu, inovací a kreativního potenciálu země byly v rámci výstavy 100RIES prezentovány prostřednictvím moderních technologií a virtuální reality. (Foto: Eva Buzková)

Pavel se zase kochal vystavenými exponáty dokumentujícími vývoj československé techniky. Ve venkovní expozici byl k vidění například elegantní rychlíkový motorový vůz Stříbrný šíp nebo legendární autobusy RO a RTO, v hale A například někdejší chlouba socialistického zemědělství traktor Zetor Crystal či neméně legendární první multifunkční soustružnicko-frézovací centrum na světě z produkce Kovosvitu zvané „Boháro“. Pozornost budil také robot frézující repliku sochy T. G. Masaryka od sochaře Otakara Španiela. Potřebná 3D data byla získána naskenováním modelu z depozitáře Národního muzea, neboť samotná socha se nedochovala. Realizaci provedla společnost MCAE Systems a sochu dokončil přímo před zraky návštěvníků sochař Ladislav Jezbera se svými pomocníky.

 


Něco navíc.......


Po stažení aplikace CIE AR zdarma si můžete na piktogramu prohlédnout například inovátorský počin Zuzany Holubcové, která jako první na světě nafilmovala na video, co se děje uvnitř lidského vajíčka, když se připravuje na oplodnění. Více piktogramů je k dispozici např. na Instagramu #ciexpo.

 


 


Eva Buzková a Pavel Marek

eva.buzkova@mmspektrum.com

pavel.marek@mmspektrum.com
 


Více obrázků naleznete brzy v galerii, kterou právě připravujeme.

Další články

3D technologie
Zajímavosti ve vědě a technice
Novinky z veletrhů a výstav
Informační technologie/E-business
Výzkum/ vývoj
Logistika/ manipulační/ dopravní technika
Automatizace, regulace
Nekonvenční technologie
Obráběcí stroje a technologie
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: