Témata
Reklama

Optimální výkonnost pneumatických prvků

Parker Hannifin, přední celosvětový výrobce automatizačních přístrojů a technologií, uvedl do prodeje novou modulární řadu jednotek určených pro úpravu tlakového vzduchu k použití kdekoli ve světě.

Tato konstrukční řada Global je společná pro všechny kontinenty a dostupná u všech Parker distributorů. Byla vyvinuta pro zlepšení výkonu a produktivity široké škály pneumatických prvků. Řada Global představuje vysoký průtok a přitom kompaktní a snadno udržovanou jednotku.

Úprava tlakového vzduchu

Řada Global je navržená, aby především výrobcům systémů a koncovým uživatelům pomohla k výraznému snížení času a ceny požadované pro instalaci a údržbu pneumatických systémů. Nová řada jednotek pro úpravu tlakového vzduchu umožňuje různé kombinace, které mohou být sestaveny během minuty. Představuje lehkou kategorii se snadnou montáží – sestavením, což je ideální v podmínkách, kde není prostoru a času nazbyt. Jednotky se sestavují za pomoci patentovaného modulárního T třmínku, který zlepšuje manipulaci a snadnost instalace i upevnění.

Global FRL filtry standardně obsahují filtrační vložku 5 µm a 1 nebo 0,01 µm vložku pro koalescenční ultrajemnou filtraci v kritických aplikacích, kde je požadován tlakový vzduch bez olejových par. Regulátory mají buď běžné připojení, nebo průchozí napájecí otvor, což umožňuje použití montáže do baterie se společným přívodem, ale s různými výstupními tlaky.

Robustní, nicméně lehká hliníková konstrukce řady FRL Global úpravných jednotek poskytuje kompletní sortiment velikostí od G1/4" do G3/4". Navíc je k dispozici kompletní sortiment příslušenství, jako jsou start/stop ventily, proporcionální regulátory, uzavírací ventily, mnohonásobné bloky a montážní soupravy nebo manometry.

Globální povaha tohoto systému pro úpravu tlakového vzduchu znamená, že Parker může poskytnout za pomoci svých distributorů kompletní zásobovací řetězec pro tuto technologii každému uživateli kdekoliv na světě. Global jednotky pro úpravu tlakového vzduchu jsou podporované firemní globální sítí výroby, prodejců a zákaznických podpůrných center.

Jednotky pro úpravu tlakového vzduchu

Na konstrukční řadu Global navazuje nová řada úpravných jednotek P3X, která využívá zcela jedinečnou technologii přimazávání – maznici vytvářející olejovou nanomlhu. Nový koncept sběrných nádobek umožňuje maximální využití high-tech polymerů, které mají velmi nízkou hmotnost, vysoký průtok a vylepšený poměr cena/výkon. To jsou hlavní rysy konstrukční řady P3X dodávané ve velikosti G1/2" a G3/4".

Úprava tlakového vzduchu pomocí nové konstrukční řady P3X je nyní ještě jednodušší, hospodárnější a bezproblémová. Základ pro tento inovační skok představuje nasazení high-tech polymerů. Proto je nekovová konstrukční řada P3X ve srovnání s tradičními systémy až o 45 % lehčí. Menší hmotnost umožňuje snadnější manipulaci, montáž a v kombinaci s inovačním konceptem nádobek snižuje počet variant nádobek z dvanácti na pouhé dvě varianty. Tím klesají dramaticky náklady na logistiku.

Firma Parker používá high-tech polymery, které jsou odolné proti působení korozivních látek. Nové materiály umožňují, aby všechny oblasti použití byly pokryty jednou jedinou univerzální nádobkou. Konstrukční řada P3X může být nasazena v drsném a agresivním průmyslovém prostředí při teplotách až do –40 °C. Rovněž agresivní částice syntetických kompresorových olejů nebo nemrznoucích kapalin nejsou žádný problém. Při výrobě systému úpravy tlakového vzduchu P3X byla poprvé použita jako standard integrovaná funkce zpětného chodu. To umožňuje zpětné odvzdušnění systému přes hlavní sedlo tedy při plném průřezu. Ačkoli konstrukční řada P3X je primárně koncipována jako systém úpravy tlakového vzduchu, umožňuje použitím vhodného těsnicího materiálu také aplikace pro jiná média, například regulace kyslíku při řezání laserovým paprskem. Integrovaný vypouštěcí ventil je kombinovaný přístroj pro ruční a poloautomatické odpouštění kondenzátu. To vede k větší flexibilitě při montáži a zabezpečuje vyšší spolehlivost funkce.

Maznice s nanoolejovou mlhou
Rozhodující výhody pro provoz konstrukční řady P3X dává zcela nově patentovaná maznice s nanoolejovou mlhou. Firmě Parker-Origa se podařilo množství oleje zcela automaticky přizpůsobit průtočnému množství tlakového vzduchu. Tak je nastaveno konstantně nejhospodárnější minimální mazání. Použitím maznice s nanoolejovou mlhou (princip Laskinovy trysky) se zvyšuje maximální vzdálenost mezi maznicí a místem použití z dosavadních 8–15 metrů u standardních přístrojů až na vzdálenost 40 metrů s nanomaznicí. Tím se snižují náklady a otevírá se prostor pro komplexní koncepty řešení zařízení. Dlouhodobými testy a ve spolupráci s výrobci pneumatického nářadí byly nastaveny dvě základní varianty olejové nanomaznice:
- s dávkováním 5 mg.m-3 – toto množství je optimální pro přimazávání standardních pneumatických prvků, pneumatických válců, pohonů atd. Olejovou nanomlhu je možné dopravovat na dlouhé vzdálenosti, a zároveň toto množství oleje nevyplavuje montážní tuk, kterým jsou zpravidla tyto prvky namazány již z výroby. Tím se zásadně prodlužuje životnost a šetří servisní náklady;
- s dávkováním 50 mg.m-3 – toto množství koresponduje s požadavky výrobců pneumatického nářadí na přimazávání lamelových pneumatických motorů. Mazání je rovnoměrné i při kolísavé spotřebě tlakového vzduchu a výrazně se prodlužuje životnost lamel a šetří nejen servisní náklady, ale i prostoje.

Systém pro úpravu tlakového vzduchu P3X je k dispozici ve velikostech 1/2" a 3/4" a obsahuje všechny potřebné komponenty a rozsáhlé příslušenství.

Další informace o tomto sortimentu je možné nalézt u největšího distributora pneumatických prvků Parker v České republice Fluidtechnik Bohemia.

Martin Sedlák

Reklama
Reklama

Obr. 1 Řada Global FRL pomáhá k výraznému snížení času a ceny požadované pro instalaci a údržbu pneumatických systémů.

Obr. 2 Konstrukční řada P3X využívá zcela jedinečnou technologii přimazávání.

Obr. 3 Nově patentovaná maznice s nanoolejovou mlhou

Parker Hannifin

brno@fluidtechnik.eu
www.fluidtechnik.eu

www.fluidtechnik.eu

Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 130724
Datum: 25. 06. 2013
Rubrika: Komerční příloha / Fluidní technika
Autor:
Firmy
Související články
Tradice s novým jménem

Historie společnosti Glentor se pod tímto obchodním jménem datuje od roku 1995, ale tradice výrobního programu v oboru hydraulických a pneumatických systémů, na kterou aktivity Glentoru přímo navazují, sahá až do padesátých let minulého století.

Tlakový vzduch na míru

Plynulá dodávka tlakového vzduchu je ve velké většině případů jednou ze základních podmínek zajištění plynulé výroby. Vyžaduje však vysoce efektivní kompresorovou techniku, což může být investičně nákladné. Společnost Kaeser Kompressoren proto přišla už před téměř 15 lety na český trh s výhodným řešením pod označením Sigma Air Utility, jež přesouvá takovéto investice do kategorie provozních nákladů. Služba Sigma Air Utility se osvědčila ve světě i u nás.

Kompaktní filtrační jednotka pro nejtěžší aplikace

Pro odsávání olejových aerosolů a emulzní mlhoviny v kovoprůmyslu je dnes k dispozici dostatečné množství různých filtračních systémů.

Související články
Jak odsávat a filtrovat olejové mlhoviny a emulzní aerosoly?

Je bezpochyby chvályhodné, že drtivá většina vedoucích pracovníků strojírenských firem, ve kterých se převážně pracuje s obráběcími stroji, klade v dnešní době velký důraz na kvalitní pracovní prostředí.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Hydraulika a pneumatika. Quo vadis?

Vážení čtenáři, opět po roce se vám dostává do rukou letní vydání magazínu MM Průmyslové spektrum věnované hydraulice a pneumatice. Ve své úvaze se pokusím najít odpověď na úvodní otázku, tedy kam tyto tradiční obory směřují.

Stavebnicový systém pro rozvod stlačeného vzduchu

Hliníkový potrubní systém Transair je řešení modulárního rozvodu plynů. Na trh byl uveden již v roce 1996 a od té doby bylo postupně provedeno mnoho úprav a vylepšení tak, aby byly splněny všechny nároky na sítě stlačeného vzduchu, inertních plynů a vakua.

Patent jako impuls rozvoje

Nejsevernějším městem Bavorska je Coburg, krásné historické město s 42 tisíci obyvatel. Pochází odtud hned několik evropských panovnických rodů a k návštěvě zvou čtyři zachovalé zámky. Nás sem však nepřilákaly turistické zajímavosti, ale společnost Kaeser Kompressoren, jeden z předních světových výrobců technologií stlačeného vzduchu. Spolu se třemi desítkami distributorů a zákazníků v České republice jsme měli možnost podrobně si prohlédnout výrobní závody a v rozhovoru s manažery nahlédnout do budoucího vývoje světa kompresorů.

Řízení pohybu

Díky ročnímu obratu přes 13 miliard dolarů je společnost Parker Hannifin velkým hráčem na poli technologií a systémů pro řízení pohybu, který poskytuje specializovaná řešení pro komerční, mobilní, průmyslové a letecké obory.

Hydraulika & pneumatika

Hydraulika je technická disciplína zaměřená na využití mechanických vlastností tekutin nejen pro technické účely. Pneumatika je technický obor zabývající se přeměnou stlačeného vzduchu na mechanický pohyb.

Aplikace systémů řízení vzduch/voda ve výrobních závodech

Automobilový průmysl patří mezi hlavní hnací motory naší ekonomiky. A nejen naší - celosvětově se ročně vyrobí přes 80 miliónů osobních a malých nákladních vozidel. Všechny tyto dopravní prostředky se vyrábějí na moderních automatizovaných linkách, kde část procesu zajišťují roboty a část lidská pracovní síla. Tato součinnost se využívá i při výrobě karosérii vozidel.

Pneumatické mechanismy - nezbytná součást moderních strojů

Pneumatické mechanismy patří do kategorie mechanismů, které definujeme jako systém pro přenos a transformaci energie a informace pomocí nositele energie.

Hydropneumatické odpružení

Hydropneumatické odpružení je rychlejším a cenově příznivějším řešením díky stavebnicovým/modulárním regulačním systémům. Hydropneumatické systémy odpružení nápravy vozidla nebo kabiny vozidla zvyšují komfort a výkonnost vozidel.

Proporcionální technika

Česká asociace pro hydrauliku a pneumatiku, sekce České strojnické společnosti, pořádá odborný seminář na téma Proporcionální technika. Půjde o proporcionální techniku v oboru hydrauliky. Představeny budou proporcionální ventily a servoventily pro řízení tlaku a průtoku pracovní kapaliny v hydraulických obvodech, včetně ukázek jejich aplikace v hydraulických mechanismech.

Koroze a ochrana proti korozi zásobníku na kapalná paliva

Surová ropa je směsí různých uhlovodíků, které samy nevyvolávají korozi kovů a slitin. Surová ropa obsahuje ale také vodu, některé soli (chlorid sodný, chlorid vápenatý a chlorid hořečnatý), sulfan (sirovodík) a mikroorganismy. Tyto kontaminanty jsou obsaženy v surové ropě ve velmi malých koncentracích (1-3 % hmotnostních) a působí korozí dna zásobníků, pontonů, střech a nikoliv jejich stěn.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit