Témata
Reklama

Použití dělového vrtáku na konvenčních obráběcích strojích

Dnešní vývoj směřuje ke kompletnímu obrobení dílce, což vede k většímu využívání dělových vrtáků pro hluboké vrtání na obráběcích centrech, transferových linkách, vodorovných vyvrtávačkách a soustruzích.

Výhodou technologie hlubokého vrtání při výrobě otvorů s hloubkou do 40x D je plynulé vrtání bez používání přerušování pro odstranění třísek. Tak lze zhotovit za poměrně krátký čas otvory s malou tolerancí průměru, velmi dobrou jakostí povrchu a nepatrnou úchylkou tvaru a polohy. Touto technologií lze vrtat také otvory s poměrem l/D pod 10. Na hluboké vrtání se specializuje firma TBT Tiefbohrtechnik, jejíž nabídka zahrnuje kompletní technologii, tj. stroje, nástroje i služby. V České republice je zastoupena společností SK Technik, spol. s r. o.
Reklama
Reklama
Reklama

Postup při vrtání hlubokých děr

Dělový vrták je při vrtání veden vrtacím pouzdrem nebo pilotním vodicím otvorem. Vrták pro hluboké vrtání nemusí být nasazen pouze na hlubokovrtacích strojích TBT, ale může být použit také na obráběcích centrech nebo soustružnických automatech. Dílec vrtaný na konvečním stroji musí být opatřen předem zhotoveným vodicím otvorem. Požadavky na průměr, toleranci a délku vodicího otvoru jsou patrny z obrázku. Vnitřkem nástroje je k ostří nástroje během vrtání přiváděna chladicí kapalina, která vedle chlazení a mazání vrtací hlavy zajišťuje odvod třísek z místa řezu.
Pracovní postup při hlubokém vrtání zahrnuje následující činnosti:
• zhotovení vodicího otvoru;
• nástroj vjede pomalu do vodicího otvoru při stojícím nebo pomalu se otáčejícím vřetenu;
• zapne se přívod chladicí kapaliny, otáčky a posuv;
• vrtání až na dno otvoru bez přerušování pro výplach třísek;
• vypnou se otáčky, zapne se zpětný chod rychloposuvem a zastaví se přívod chladicí kapaliny.

Předepsané parametry

Vysoká ekonomická efektivnost a bezpečnost procesu při vrtání hlubokých děr předpokládá podrobnou znalost procesu obrábění se všemi faktory ovlivňujícími proces vrtání. K tomu patří i optimalizace konstrukce nástroje a volba nejvhodnějšího řezného materiálu, jakož i naostření a stav vrtáku pro hluboké díry. Vedle přesného vodicího otvoru ovlivňují proces i další parametry jako posuv, řezná rychlost a výplach chladící kapalinou, které mají pro úspěšné obrobení rozhodující význam.
V každém případě musí být při vrtání sledován tlak a koncentrace chladící kapaliny. Je nutné zajistit správně dimenzovaný přívod chladící kapaliny včetně potřebné filtrace. Při použití emulze je potřebné hlídat ještě její koncentraci, která nesmí klesnout pod minimální hodnotu. Při vrtání malých průměrů a vysokolegovaných ocelí se doporučuje použít speciální olej pro hluboké vrtání. Podle druhu stroje a provedení je nutné případně kontrolovat také posuv nebo krouticí moment.

Kvalita vrtání

  • Jakost povrchu: vznikající radiální síly se přenášejí přes vodicí lištu na nástroji na stěnu vrtaného otvoru. Tím vzniká hladký povrch otvoru. Tento účinek vodicí lišty může být ještě zvýšen speciální konstrukcí této lišty. Výsledkem je pak vysoce kvalitní povrch s nízkou drsností.
  • Tolerance průměru: s dělovým vrtákem TBT lze dosáhnout toleranci otvoru až IT 7.
  • Vychýlení vrtáku při vrtání: přes vrtací pouzdro, které přiléhá na čelo součásti, nebo použitím pilotního otvoru je vrták přesně veden, a dochází tak k minimální odchylce souososti.
  • Přeostření nástroje

    Firma TBT vyrábí rovněž různá zařízení pro přeostření dělového vrtáku. Jedním z nich je upínací zařízení, které lze použít na konvenční nástrojařské brusce. Toto kompaktní zařízení s pohybem ve třech osách umožňuje přebroušení celé geometrie dělového vrtáku pro hluboké vrtání. Jeho součástí je přípravek pro podepření obzvláště dlouhých vrtáků. Dva různé rozsahy upínání (2,5 - 32 mm a 5,0 - 45 mm) pokrývají široké spektrum průměrů vrtacích nástrojů. Pro optimální přeostření malých dělových vrtáků (( 0,7 - 3,5 mm) může být univerzální upínací zařízení TBT dodatečně vybaveno integrovaným osvětlením a měřicím mikroskopem.
    Další možnost představuje univerzální brousicí zařízení TBT. Vřeteno brusného kotouče a univerzální upínací zařízení TBT je namontováno na masivní lože, což umožňuje optimální broušení nástrojů načisto s vysokou přesností. Stroj je možné dovybavit odsáváním.
    Náklady na nástroj lze snížit také repasováním nástroje, při němž je stávající upínací pouzdro a těleso nástroje vybaveno novou nástrojovou hlavou.
    Zpracováno dle podkladů firmy SK Technik
    Reklama
    Vydání #6
    Kód článku: 40647
    Datum: 16. 06. 2004
    Rubrika: Výroba / Obrábění
    Autor:
    Firmy
    Související články
    Prestižní ocenění Zlatá medaile

    Výjimečnost nástroje FreeTurn skupiny Ceratizit potvrdila na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu odborná porota prestižního ocenění Zlatá medaile. Ocenění za inovaci ve zpracovatelské technologii bylo společnosti uděleno za inovativní metodu technologie podélného a čelního soustružení, kdy je hrubování, dokončování a obrábění kontur realizováno pomocí jediného nástroje. Společně s progresivní obráběcí metodou High Dynamic Turning zvyšuje nástroj FreeTurn dynamičnost a efektivnost procesu soustružení.

    Brousicí centrum pro hospodárnou výrobu

    Brousicí centrum UW II F od firmy Saacke v mnoha detailech předčí očekávání svých zákazníků. Z hlediska výkonnosti, velikosti a hmotnosti se řadí mezi již zavedené typy brusek UW I F a UW I D a vytváří tak ideální podmínky pro maximální přidanou hodnotu.

    Produktivní vrtání otvorů do hliníku

    Výrobci automobilů produkují čím dále více dílů z hliníku s cílem snížit hmotnost vozidel i spotřebu paliva. S ohledem na tuto tendenci je proto jasné, že vzniká poptávka po vrtácích použitelných pro výrobu otvorů ve součástkách z hliníkových slitin. Musí být zároveň schopny zajistit vysokou produktivitu, nízké náklady na otvor, dlouhou a konzistentní životnost, vysokou opakovatelnost i bezpečnost procesů.

    Související články
    Úspora vedlejších časů

    V současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělánV současné době se firmy v České republice potýkají s nedostatkem pracovníků. Obzvláště citelná je tato situace v oblasti strojírenství, kde jsou na pracovníky kladeny vyšší požadavky na vzdělání a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci. í a praxi v oboru. Nelze ani očekávat, že se situace sama zlepší nebo nás zachrání zahraniční pracovníci.

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Související články
    Inovace ve srážení hran velkých ozubených kol

    Chamfer Contour Milling skýtá výrobcům velkých ozubených kol pro nákladní automobily flexibilní a hospodárný proces pro jejich stále důležitější operace zkosení hran / odstraňování otřepů.

    Univerzální brusky pro broušení na kulato

    Úzké tolerance a obtížně obrobitelné materiály - pro hospodárnou výrobu velmi přesných válcových obrobků vertikálním, vnějším a vnitřním broušením na kulato je zapotřebí pokroková strojní technologie. Společnost Okamoto nabízí široké portfolio řešení, která vyhovují všem požadavkům průmyslové výroby. Příkladem jsou univerzální CNC brusky IGM4VSP a UGM5V, které při broušení na kulato dosahují přesností v řádu mikrometrů.

    Automatizovaná upínací technika

    Optimalizované technologie a procesy zajišťují ve výrobních firmách stále větší produktivitu. To platí i pro centrické svěráky, které se používají například pro stacionární upínání kulatých a čtvercových obrobků na nejrůznějších obráběcích strojích.

    Nový pohled na moderní CAM programování v praxi

    Při své dennodenní praxi se odborníci firmy Grumant u svých zákazníků opakovaně setkávají s tím, že jsou programy připravovány přímo na strojích. Důsledkem toho jsou ztráty strojní kapacity a dále dochází ke ztrátě kontroly nad výrobním procesem z hlediska použitých strategií a řezných podmínek. Ani tam, kde se již používá CAM programování, nemusí být vyhráno. O tom, jak revolučně vidí CAM programování ve firmě Grumant, pojednává tento článek.

    Řezné kapaliny zvyšují výkonnost při soustružení závitů

    Závity jsou strojně obráběné prvky, se kterými se lze běžně setkat prakticky ve všech průmyslových odvětvích. A přesto, že se soustružnické závitořezné operace využívají už celá desetiletí, stále ještě se daří dosahovat v tomto procesu pokroků, zejména pokud jde o problematické materiály, jako jsou korozivzdorné oceli, žáruvzdorné slitiny (HRSA) nebo titan. Jako příklad lze uvést vývoj soustružnických závitořezných nástrojů, které jsou opatřeny přívodem řezné kapaliny z horní i ze spodní strany, jehož kombinovaná přesnost přináší prodloužení životnosti nástroje a zvýšení kvality závitů a otevírá potenciál pro použití vyšších hodnot řezných parametrů. Tento pozitivní vliv ještě více vyniká při obrábění problematických materiálů.

    Progres v navyšování podílu na trhu

    Skupina Plansee Group dosáhla v hospodářském roce 2017/18 konsolidovaného obratu 1,3 miliardy euro, což znamenalo nárůst o 11 % ve srovnání s předchozím obdobím. V rámci bilanční tiskové konference konané v Reutte o tom informovali členové představenstva Bernhard Schretter a Karlheinz Wex.

    Nové perspektivy v obrábění titanových draků letounů

    Rostoucí využití titanu pro aplikace v leteckém průmyslu je za poslední léta velmi dobře zdokumentováno. Stejně tak se tématem diskuze a zkoumání staly i problémy spojené s efektivním, produktivním a vysoce kvalitním obráběním tohoto oblíbeného materiálu. Každá obrobna chce samozřejmě při frézování titanu optimalizovat výkonnost použité frézy, ale bez vhodných technologií a správného know-how to nemusí být až tak snadné. Díky převratnému objevu se však v současnosti začínají v této oblasti věci měnit.

    Chytré měření upínací síly

    Společnost Kelch uvede ve 3. čtvrtletí 2018 na trh novou generaci přístroje Safecontrol 4.0. Osvědčený systém měření upínací síly ve vřetenu obráběcího stroje je kompletně přepracován a poskytuje nyní uživatelům prostřednictvím vlastní aplikace maximální flexibilitu. Další výhodou je vysoká spolehlivost a v neposlední řadě moderní ergonomický design a jednoduché ovládání.

    Nové nástroje z opotřebovaných nástrojů

    Není-li možné nástroje ze slinutého karbidu dále přeostřovat, zbývá většinou pouze jedna možnost – odho-dit je do šrotu. Použití nově vyvinuté metody recyklace však nyní umožňuje tyto opotřebované nástroje využít jako výchozí polotovar pro výrobu nástrojů nových.

    Proč používat strategii trochoidního frézování?

    Strategie trochoidního frézování byla na trh díky svým výhodám uvedena už před několika léty, ale přesto se často setkáváme se zákazníky, kteří používají výhradně tradiční metody obrábění. Důvodem nejsou nedostatečné možnosti strojového parku nebo absence kvalitního CAM systému pro programování. Důvodem je nejčastěji obecná neznalost této strategie frézování a konzervativní myšlení.

    Reklama
    Předplatné MM

    Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

    Proč jsme nejlepší?

    • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
    • Vysoký podíl redakčního obsahu
    • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

    a mnoho dalších benefitů.

    ... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

        Předplatit