Témata
Reklama

Požadavky na kvalitu povrchových úprav organickými povlaky

Snaha všech výrobců směřuje k prosazení výrobků na trhu. Strategie, jak toho dosáhnout, může být různá. Často jsme svědky volby kompromisu mezi kvalitou, užitkem a cenou. Pro každý výrobek musí být samozřejmě definována rizika, která určují bezpečnostní rámec pro jeho spolehlivý a bezpečný provoz. Stoupající nároky na kvalitu tak mohou být dány závaznou normou, předpisem, ale i zvýšením konkurenceschopnosti výrobku na trhu. Například zvýšené nároky v automobilovém průmyslu vedly ke zvýšení kvality povrchových úprav, což umožnilo výrobcům poskytovat několikaleté záruky na protikorozní ochranu karoserií.

Hodnocení kvality stavu povrchu

Stav povrchu před aplikací nátěru je dán hlavně dvěma parametry - čistotou (včetně korozních změn) a drsností povrchu. V mezinárodních normách jsou preferovány mechanizované způsoby čištění podkladu, měření jeho drsnosti po očištění a stanovení nečistot na povrchu, které by mohly snížit kvalitu provedeného povlaku. Jedná se o celý soubor normativních dokumentů se společným názvem Příprava ocelového podkladu před nanášením nátěru a obdobných produktů.Hodnocení kvality materiálů používaných pro zhotovování ochranných povlakůDo této skupiny patří hodnocení parametrů kvality a jejich shody s údaji udávanými zpravidla výrobci přípravků pro vytváření konverzních vrstev, nátěrů a jiných povlakových systémů. V této oblasti existuje široká škála tuzemských i zahraničních dokumentů, které se vztahují k oblasti hodnocení těchto materiálů.

Reklama
Reklama
Reklama
Stav povrchu před aplikací nátěru je dán hlavně dvěma parametry – čistotou (včetně korozních změn) a drsností povrchu.
Zvýšené nároky v automobilovém průmyslu vedly ke zvýšení kvality povrchových úprav, což umožnilo výrobcům poskytovat několikaleté záruky na protikorozní ochranu karoserií.
Spolu s hodnocením čistoty povrchu patří hodnocení parametrů kvality povlaků z hlediska ochrany proti korozi k nejvýznamnějším.

Hodnocení parametrů kvality zhotovených ochranných povlaků

  • schopnosti nátěrů bránit šíření koroze od místa mechanického poškození povrchu;
  • účinnosti antikorozních pigmentů přítomných v základních nátěrech;
  • odhalení korozně aktivních pórů v nátěru, které se obtížně zjišťují jinými způsoby.
  • Předpokladem správného definování rozsahu zkoušek jsou přesně popsané podmínky praktické expozice nátěru. Na základě zkušeností a znalostí mechanismů ochranného účinku různých nátěrů se zvolí zkušební metody, které tyto podmínky zohlední. Pokud je toto splněno, pak lze závěr o vhodnosti či nevhodnosti určitého typu nátěru do vybraného prostředí učinit s vysokou pravděpodobností. Prakticky je žádoucí si hned na začátku (při definování podmínek praktické expozice) všímat hlavně rozdílů oproti standardnímu prostředí, např. pH roztoků, vodních par, přítomnosti organických i anorganických plynů a kapalin, teploty a vlhkosti prostředí, mechanického namáhání a poškozování, styku s jinými díly, proudění tekutin, expozice slunečního světla a jiného záření, rozdílu elektrických potenciálů, přítomnosti měřitelného elektrického proudu atd. Této fázi je nutné dát náležitou pozornost.Korozní zkoušky nátěrů v solné mlze, kondenzačních komorách a v komorách s oxidem siřičitým nevystihují komplexní působení jednotlivých činitelů. Tato komplexnost je charakteristická právě pro přírodní podmínky. Přesto tyto zkoušky vytvářejí první názor na nátěrový systém i na to, co je možné od něj očekávat. Je patrné, že u nátěrů vystavených účinkům atmosféry mají vliv na jejich ochrannou účinnost a životnost nejen výše popsané agresivní složky. K tomu musíme přiřadit i výrazné působení slunečního záření a střídání teplot prostředí.Pro ověření komplexnosti vlivů se jako vhodné jeví vyvíjené cyklové zkoušky. Cyklová zkouška má zahrnovat (kromě působení korozně agresivních složek, jako je chlorid sodný a oxid siřičitý) také působení vysoké relativní vlhkosti, působení záření z xenonové výbojky a střídání teplot. Ochranná opatření by měla do značné míry souhlasit s morální a fyzickou životností výrobků. Tento problém je nyní zatím plně vyřešen v oblasti stožárových a mostních ocelových konstrukcí. Životnost ocelové konstrukce je počítána na řadu desetiletí. Současné způsoby jejich zabezpečení proti korozi neposkytují tak dlouhodobou ochranu. V této oblasti se intenzivně pracuje ve světovém měřítku a získané poznatky jsou již včleněny do mezinárodních norem, např. do souboru norem ISO 12944, který má 8 částí. V části 6 zmiňované normy ISO 12944 se aplikují stávající normalizované postupy pro zkoušení nátěrů v podmínkách simulujících vnější prostředí a dovolují s přijatelnou pravděpodobností stanovit životnost.Zpracováno v rámci výzkumného záměru MSM 2579478701.

    Jedním z významných parametrů kvality výsledného povlaku je přilnavost k podkladovému materiálu.
    Ochranná opatření by měla do značné míry souhlasit s morální a fyzickou životností výrobků. Tento problém je nyní zatím plně vyřešen v oblasti stožárových a mostních ocelových konstrukcí. Životnost ocelové konstrukce je počítána na řadu desetiletí. Současné způsoby jejich zabezpečení proti korozi neposkytují tak dlouhodobou ochranu. V této oblasti se intenzivně pracuje ve světovém měřítku a získané poznatky jsou již včleněny do mezinárodních norem, např. do souboru norem ISO 12944, který má 8 částí. V části 6 zmiňované normy ISO 12944 se aplikují stávající normalizované postupy pro zkoušení nátěrů v podmínkách simulujících vnější prostředí a dovolují s přijatelnou pravděpodobností stanovit jejich životnost.

    Ing. Jaroslava Benešová, Ing. Martina Zakucia

    SVÚOM

    Reklama
    Vydání #6
    Kód článku: 70619
    Datum: 20. 06. 2007
    Rubrika: Trendy / Jakost
    Autor:
    Firmy
    Související články
    Kontrolní a třídicí systém Equator

    Ve spolupráci s předními výrobci v automobilovém průmyslu s cílem získat efektivní dílenské měřidlo pro automatizovanou kontrolu sériově vyráběných dílů byl vyvinut kontrolní a třídicí systém Equator. Jeden takový přístroj dokáže zastat stejnou práci jako stovky jednoúčelových měřidel, přípravků nebo kalibrů.

    Prediktivní diagnostika přesnosti CNC strojů

    Jak přesný je náš stroj? Můžeme jeho parametry nějak zlepšit? Je stále ještě ve stavu, který předpokládáme? Často je obráběcí stroj pro uživatele černou skříňkou, která v optimálním případě produkuje shodné výrobky. Nemusí to tak zůstat a stav strojů lze i cíleně zlepšovat.

    Měření v rámci celého výrobního řetězce

    Na cestě k aplikaci konceptu Průmyslu 4.0 se měřicí a kontrolní technologie čím dál víc používají jako řídící nástroj ve výrobě. V rámci plnění této nové role ale potřebují pružněji a rychleji zachytit kvalitativní údaje na různých místech: v měřicí laboratoři, v těsné blízkosti výrobní linky, stejně tak jako přímo v ní.

    Související články
    Délkové snímače pro automatickou kontrolu

    Linková montáž mění výrazně charakter kontroly. Do linek jsou integrovány automatické kontrolní stanice pro 100 % kontrolu s taktem v řádu sekund a s přesností běžnou donedávna jen u laboratorní měřicí techniky.

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Související články
    Převratná novinka pro povrchy

    Novinku pro měření vlastností a jakosti povrchu nazvanou TALYScan 280 představila Společnost Taylor Hobson. Jedná se o bezkontaktní, optický přístroj navržený pro rychlou a přesnou 3D kontrolu povrhu v dílenském prostředí.

    Flexibilní multisenzorová technologie

    Měřicí stroj Werth ScopeCheck FB DZ umožňuje díky dvěma nezávislým senzorovým osám provádět bez omezení rozličná multisenzorová měření. Po demontáži skleněného stolu s jednotkou spodního osvitu je možné přímo na měřicím stole umístit a měřit také těžké obrobky.

    Měřicí technologie pro Průmysl 4.0 v Nitře

    Průmysl 4.0 závisí na propojení systémů schopných spolu komunikovat, schopných získávat, vyhodnocovat a sdílet data a na takto zpracované informace reagovat v reálném čase. Údaje z měření jsou nezbytné pro shromažďování informací, které mají být použity při inteligentním rozhodování za účelem zabránit nežádoucím procesním změnám.

    Měřicí technika se stává součástí výrobních strojů

    Vzhledem k tomu, že jednou z aktivit České metrologické společnosti, z. s., je mimo jiné také sledování prezentace aktuálních metrologických novinek, trendů vývoje a zastoupení metrologie na veletrzích pořádaných v České republice i v zahraničí, navštívili jsme mimo jiné veletrh Toolex 2017, který se již po desáté konal v polském městě Sosnowiec na třetím největším výstavišti v Polsku – Expo Silesia.

    Velmi přesný měřicí stroj pro výpočetní tomografii

    Nový model TomoCheck S HA (High Accuracy) 200 společnosti Werth Messtechnik GmbH se senzorem pro výpočetní tomografii je aktuálně nejpřesnějším souřadnicovým měřicím strojem na světě.

    Komplexní způsob kontroly procesu odmaštění

    Článek pojednává o možnostech komplexní kontroly procesu odmaštění v průmyslových aplikacích, tj. především o možnostech kontroly stavu povrchu výrobků před procesem odmaštění a po něm a o kontrole stavu odmašťovacích kapalin pomocí UV-VIS spektroskopie.

    Další krok pro efektivnější měření

    Společnost Faro Technologies představila novou řadu měřicích ramen Faro Quantum, čímž opět zvýšila výkonnost procesu kontroly výroby díky nejlepším parametrům v této třídě měřicích přístrojů, vylepšené ergonomii a mobilitě.

    Rozpínací vřetena pro upínání ozubených kol

    Rozpínací vřetena, kterými se upínají ozubená kola mezi hroty, se používají při výrobě ozubených kol, nejčastěji pro účely výstupní kontroly, kde je velkou výhodou vysoká přesnost a rozsah rozpínání.

    CT měřicí technika - nový způsob zobrazování i nový nástroj měření

    Mezi rychle se rozvíjející zobrazovací techniky patří počítačová nebo také výpočetní tomografie – Computed (axial) Tomography, zkráceně CT. Tento způsob softwarového zpracování energie procházející hmotou (například rtg. záření) se začal vyvíjet jako diagnostická metoda v medicíně. Brzy se však přišlo na rozsáhlé možnosti využití v technických oborech.

    Konfirmace měřidel

    Příspěvek se zabývá problematikou zajištění návaznosti měření a rozebírá obvyklé metrologické čin-nosti, které jsou za tím účelem prováděny. Zákon o metrologii i běžná praxe zmiňují jako základní postupy kalibraci nebo ověření stanovených měřidel. Kalibrace je postup vedoucí k dosažení způsobilého měřidla ve dvou logických krocích podle definice VIM. Vždy musí být zjištěn aktuální stav měřidla – provádí se zkouškou, která ověří, zda je měřidlo způsobilé plnit dané specifikace, či nikoliv. Nezpůsobilé měřidlo se musí kalibrovat nebo vyřadit. O výsledku je vydán doklad (kalibrační certifikát), jímž je potvrzena způsobilost z dřívější kalibrace nebo způsobilost dosažená kalibrací novou. Zvláštní pozornost je věnována kalibraci měřidel řízených softwarem, např. u souřadnicových měřicích strojů.

    Reklama
    Předplatné MM

    Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

    Proč jsme nejlepší?

    • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
    • Vysoký podíl redakčního obsahu
    • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

    a mnoho dalších benefitů.

    ... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

        Předplatit