Témata
Reklama

Praktický návod, jak zavést robotizaci

V posledních letech jsou výrobní firmy doslova bombardovány tématy o robotizaci a automatizaci. Z praxe ale víme, že problém nastává v momentě, kdy se firmy rozhoupou udělat první krok. Jednoduše neví, kde začít. A není se čemu divit. Tak výraznou změnou často procházejí vůbec poprvé a nemůžou se opřít o předchozí vlastní zkušenost.

Pokud se jedná i o váš případ, čtěte dál. Připravili jsme pro vás tři jednoduché tipy, které vám pomohou s prioritizací, plánováním a samotnou exekucí.

Reklama
Reklama

1. Zaměřte se na stereotypní úkoly

Často se setkáváme s tím, že zákazník definuje ten nejnáročnější úkol, kterým chce začít. Následně jej začne doslova „pitvat“ a až nakonec hledá možnosti automatizace tohoto úkolu. Případně se zaměří na budoucí pracoviště, které si vysní jako kompletně automatizované a s výrobní kapacitou výrazně převyšující možnosti lidí, pokud by linku obsluhovali oni. Tento postup však není správný.
Vždy je nejlepší začít u jednoduchých úkolů, které doposud vykonávají lidé. Vyjděte do výroby a cíleně hledejte činnosti, které se často nemění. Pokud takovou činnost najdete, poznačte si ji. Jedná se totiž o vhodného kandidáta na automatizaci.

2. Prioritizujte činnosti podle vytíženosti pracovníka

Jakmile máte vytvořen seznam činností vhodných k automatizaci, je na čase zhodnotit, se kterou z nich je nejefektivnější začít. Jednotlivé činnosti si seřaďte podle toho, jak moc daného pracovníka na stanovišti vytěžují. Do čísla zohledněte i počet směn na daném pracovišti. Například pokud pracovníka činnost vytěžuje na 100 % a pracuje se na tři směny, tak ohodnocení vyjde 300 %. Následně činnosti seřaďte podle vytíženosti.

Každý model z rodiny kolaborativních robotů AUBO je vybaven bohatým a uživatelsky přívětivým nastavením, které umožňuje práci v reálném výrobním prostředí bez programovacích dovedností, a to pomocí příručního průvodce pro výuku pohybu.

3. Spočítejte návratnost investice

Vezměte činnost s nejvyšším vytížením (max. 300 %) a procento vynásobte roční superhrubou mzdou člověka na daném pracovišti. Výslednou částku porovnejte s cenou vhodného kolaborativního robota. Například s cenou našeho nejprodávanějšího modelu AUBO i5 (viz. příklad). Je-li výsledné číslo vyšší než cena robota, robotizace se vůbec nebojte. Výrobce garantuje roční záruku. Neexistuje tedy možnost, že by se vám investice nevyplatila.

Co když nedokážu nahradit pracovníka ze sta procent?

Pokud z výpočtů vyjde, že robota nevyužijete na sto procent, zkuste najít takové úkony, které aktuálně dělají různí lidé, ale bylo by možné spojit je do jednoho pracoviště. V těchto případech pak často lze lehkou reorganizací práce nalézt vhodná místa pro robotizaci, která budou dávat smysl i z hlediska financí.

Vyzkoušejte návod ve vlastní výrobě

Vaši pracovníci se již těší na přeřazení na kreativnější pozice v rámci vaší společnosti. Vysvoboďte je z úmorné stereotypní činnosti, snižte fluktuaci a zvyšte spokojenost na pracovišti. Nudnou práci raději přenechte neúnavným kolaborativním robotům.

Příklad*:

Zaměstnanec vykonávající jednoduchou a monotónní práci ročně vyjde v nákladech na mzdu (superhrubá mzda) okolo 400 tisíc korun. Kolaborativní robot, který zvládne manipulovat s předměty do 5 kg a má dosah 924 mm, stojí necelých 500 tisíc korun. V jednosměnném provozu je tedy návratnost investice něco přes jeden rok, v tom třísměnném pak několik měsíců.

* Tyto výpočty samozřejmě platí v případě, že se zaměstnanec 100 % svého času stráveného v práci věnuje výrobní činnosti. Realita je však jiná, jak dokládá například studie společnosti TruconneXion, která daný jev dlouhodobě sleduje a ze které vyplývá, že lidé se v práci věnují soukromým aktivitám téměř dvě hodiny denně. Je tak zřejmé, že reálné srovnání uvažující i tyto vedlejší aspekty by návratnost investice do robotizace ještě více urychlilo.

Aubo

Radek Šťourač

radek.stourac@kinali.cz

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 191007
Datum: 01. 10. 2019
Rubrika: Výroba / Automatizace
Autor:
Firmy
Související články
Využití robotů při úpravě stehenních kostí pro implantáty

Belgický start-up Texere Biotech v nedávné době zahájil v plně automatizovaném závodě výrobu, která je ve světovém měřítku první svého druhu. Firma odebírá femorální hlavice (tj. horní konec lidské stehenní kosti) a zpracovává je do kostkovitých implantátů, tzv. alograftů. Ve sterilních podmínkách zpracovává tento materiál do kostních náhrad šest robotů Stericlean dodávaných firmou Stäubli.

Automatická přeprava hliníkových desek s milimetrovou přesností

Dopravu těžkých hliníkových desek zajišťují ve společnosti Austria Metall AG (AMAG) autonomní transportní platformy a přispívají tak významným způsobem k flexibilitě interní logistiky. Tyto všesměrové plošiny se pohybují zcela autonomně a provádějí tak samostatně poslední výrobní krok.

Elektrické polohování? Snadno a pro každého!

S výjimkou specialistů si většina z nás pod pojmem elektrické servo v oboru automatizace představí složitou techniku určenou právě oněm expertům. Pokrok nejen v oboru elektrických pohonů však směřuje k výraznému zjednodušení, nejnovější generaci servomotorů Festo uvede do provozu i laik. Výrazně přitom pomáhá především software Festo Automation Suite, postupně integrující všechny dříve samostatné pomůcky a nástroje.

Související články
3D strojové vidění pro průmyslové roboty

Průmyslové roboty existují již několik desetiletí a své místo si našly nejprve v automobilovém průmyslu. S úkoly vyžadujícími vysokou míru opakovatelnosti, velkými sériemi a nevysokými rychlostmi byly automobilky ideálním místem pro využití prvních typů průmyslových robotů. Dnes jsou roboty v rostoucích počtech rozmisťovány do dalších průmyslových odvětví včetně potravinářského, farmaceutického a leteckého. Mnoho průmyslových robotů je dnes vybavováno systémem 3D strojového vidění.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Roboty a bavorské klobásy

Robot KUKA paletizuje plechovky bavorských klobás u výrobce potravin v Bavorsku. Systém urychluje proces balení a tím uvolňuje pracovníky firmy z namáhavé práce.

Multispojky zrychlují odlévání statorů elektromotorů

Mohelnický závod společnosti Siemens je největším evropským závodem na výrobu nízkonapěťových asynchronních elektromotorů. Založen byl v roce 1904. Siemens vyrábí elektromotory také v závodech v Drásově a Frenštátu pod Radhoštěm, kde se vyrábějí elektromotory s vyššími osovými výškami (nad 200 mm), zatímco v Mohelnici se vyrábějí asynchronní elektromotory s osovými výškami od 63 do 200 mm. Mohelnický závod denně vyrobí více než čtyři tisíce elektromotorů, které většinou slouží k pohonu průmyslových zařízení, jako jsou například ventilátory, čerpadla, kompresory či obráběcí stroje.

Propojené procesy a inteligentní výroba

Světové potravinářské společnosti se povedlo sloučením informačních a provozních technologií propojit procesy, lidi a technologie. Přineslo to zvýšení produktivity, méně papírování i úspory energií. S transformací pomohla společnost Rockwell Automation svým konceptem Connected Enterprise.

Mobilní roboty pro štíhlou výrobu

Flex je technologická společnost s více než 200 000 zaměstnanci ve 30 zemích, která vyrábí inteligentní produkty s mottem Live Smarter. V rámci svého provozu využívá štíhlých, efektivních a flexibilních výrobních procesů. Inovativní výrobní technologie zahrnují aplikace postavené na Průmyslu 4.0, internetu věcí (IoT) a robotické automatizaci.

Použití RCD s frekvenčními měniči

Jak vybrat správný RCD pro použití s frekvenčními měniči a vyhnout se tak nežádoucímu vypínání a dosáhnout maximální doby nepřetržitého provozu?

Výroba založená na cloudových řešeních

Navzdory ekonomickým propadům a neustále se měnícímu pracovnímu prostředí zůstává výroba dlouhodobě a v celosvětovém měřítku hlavním zdrojem pracovních míst a zásadní oblastí tvorby hodnot. Přesto, že se postupně podařilo do značné míry vylepšit kvalitu vyráběných součástí a zvýšit efektivitu celého výrobního procesu, existují i nadále významné zdroje plýtvání, které se doposud nepodařilo efektivně vyřešit. V důsledku toho se provozní náklady v oblasti výroby vytrvale drží na vysoké úrovni. Existují však významné příležitosti umožňující tento trend zvrátit pomocí digitálních a cloudových řešení.

Pokrytí výroby materiálem

Řadíte se ke skeptikům, nebo k optimistům v zavádění Průmyslu 4.0 v českých podnicích? V době, kdy plným proudem běží kampaň na podporu Průmyslu 4.0 a kdy se jednotliví výrobci zařízení předhánějí v nabídce, jak podpořit automatizaci, se název článku může zdát už jako z minulého století.

Technická řešení zítřka se rodí v týmu

Díky simultánnímu inženýrství mohou společnosti ve strategickém partnerství se zákazníkem vytvářet a realizovat systémy průmyslové automatizace, které optimálně splňují nejrůznější požadavky.

Český řídicí systém SandRA pro energetiku

Řídicí systémy a know-how české společnosti ZAT využívají energetické společnosti i firmy z oblasti průmyslu v téměř 60 zemích světa. „V současné době působíme na 265 klasických elektrárnách, teplárnách a spalovnách a více než čtvrtině jaderných elektráren v Evropské unii a na 10 procentech ve světě. V České republice jsme letos úspěšně dokončili několikaletý projekt rekonstrukce SKŘ Elektrárny Opatovice,“ konstatuje Ivo Tichý, člen představenstva ZAT.

Rychlejší, menší servozesilovače

Výrobci strojů a zařízení jsou stále častěji konfrontováni s požadavky na vyšší produktivitu a spolehlivost strojů. Současně se mají u výrobních strojů snižovat náklady na jejich výrobu. Společnost B&R představuje novou generaci servozesilovačů vyvinutou na základě těchto požadavků. Acopos P3 nabízí vysoký stupeň integrace a mimořádně rychlé vzorkování 50 µs, což přináší nové možnosti, mimo jiné i pro virtuální senzoriku.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit