Témata
Zdroj: Messe München

Robotická řešení proti nedostatku pracovníků

Nudná, namáhavá a vyčerpávající práce je minulostí. Pracovní prostředí zítřka vypadá jinak: bude vzrušující, jednoduché a snadné. Koboti (kolaborativní roboti), roboti AGV (Automated Guided Vehicles) a roboti AMR (Autonomous Mobile Robots) vnášejí do každodenní pracovní rutiny rozmanitost. Ve spolupráci s robotem se dříve neoblíbené, namáhavé úkoly stávají žádoucími, snadno proveditelnými činnostmi. Příklady takových proměn představil veletrh automatica, který se konal v Mnichově od 27. do 30. června 2023.

Reklama

I když je takové usnadnění práce skvělé, stěžejní otázka zní: Do jaké míry lze nedostatek kvalifikovaných pracovníků kompenzovat automatizací a robotizací? S odezněním „baby boomu“ vzniká mezera, která se stále zvětšuje. Podle Institutu pro výzkum trhu práce a kariéry IAB bylo v Německu ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 1,98 milionu volných pracovních míst – to je nárůst o 8,8 % oproti třetímu čtvrtletí. Podle studie společnosti Prognos by v roce 2025 mohlo chybět již 2,9 milionu pracovníků.

Naléhavá potřeba: robot jako kvalifikovaný pracovník

To představuje vážnou překážku růstu a hrozbu pro hrubý národní produkt. Otázka, na kterou je třeba odpovědět: Kdo je schopen a ochoten zajistit velmi potřebný pracovní výkon téměř tří milionů lidí? Jednoduché, monotónní úkoly jsou v zemích s vysokými mzdami již dnes z velké části automatizovány, zejména v průmyslu, ale v mnoha dalších oblastech, jako je např. logistika nebo zdravotnictví, má automatizace ještě značný potenciál, a tak zde přijdou na řadu roboti.

Vystavovatelé na veletrhu automatica prezentovali svoje novinky i mimo průmyslové aplikace. (Zdroj: Messe München)

Silní a flexibilní: nová generace kobotů

Zatímco koboti dosud působili především v oblasti nižšího užitečného zatížení, nově se zde objevují náznaky obratu. Příkladem vývoje směrem k výrazně vyššímu užitečnému zatížení jsou nové stroje od firem Universal Robots a Fanuc. Společnost Universal Robots považuje svůj nový stroj UR20 s užitečným zatížením 20 kg za prvního robota nové, výrazně výkonnější generace průmyslových kobotů. Výrobce slibuje „obrovský skok v rozmanitosti aplikací“. Společnost Fanuc jde z hlediska užitečného zatížení ještě o krok dál a na veletrhu automatica představí 30kg verzi ze známé řady CRX. Tento kobot je vhodný nejen pro kolaborativní aplikace, ale je určen i pro použití v průmyslovém prostředí, například v potravinářské výrobě. Již si jej najal švábský výrobce průmyslových pecí Wiesheu. Kolaborativní roboti CRX od společnosti Fanuc, kteří jsou vybaveni integrovanou technologií vidění a „uchopovačem housek” vyrobeným na 3D tiskárně, odebírají polotovary z podávacího dopravníku nebo z krabice a pokládají je na připravený plech.

Reklama
Reklama
Reklama

Použití kobotů v laboratořích, lékárnách a restauracích

Vzhledem k tomu, že koboti a roboti jsou stále flexibilnější a uživatelsky přívětivější a že nedostatek odborníků se týká velké části hospodářství, vystavovatelé na veletrhu automatica pokryjí i oblasti daleko přesahující průmyslové aplikace. Marc Segura, prezident firmy ABB Robotics, vysvětluje: „Budeme svědky toho, jak roboti přebírají úkoly v dalších odvětvích, jako je pohostinství a zdravotnictví, zejména v laboratořích, ale i v lékárnách.“ Již nyní existuje několik reálných příkladů, jako je například populární řetězec restaurací Haidilao, kde jsou roboti ABB využíváni pro automatizovanou přípravu jídel.

Inovativní robotická řešení pro boj s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků

– Naléhavá potřeba: robot jako kvalifikovaný pracovník.

– Síla a flexibilita: nová generace kobotů.

– Využití v laboratořích, lékárnách a restauracích.

To vše a mnohé další aplikace bylo k vidění na světovém veletrhu automatica v Mnichově, kde se prezentovalo přes 800 vystavovatelů z 30 zemí na výstavní ploše 60 000 m2.

Logistika: flexibilnější, chytřejší, rychlejší

Roboti byli v logistice vždy jako doma – používali se pro třídění, vychystávání a paletizaci. Nyní mohou tyto úkoly vykonávat flexibilněji díky umělé inteligenci a strojovému vidění. Odborníci očekávají, že v budoucnu bude automatizace manuálních pracovních postupů prostřednictvím kombinace nových technologií určovat konkurenceschopnost poskytovatelů logistických služeb. Tobias Kieferl, product & market manager logistics působící v robotické divizi společnosti Yaskawa, předpovídá: „Ti, kteří dokážou maximalizovat efektivitu procesů a nabídnout krátké doby cyklu prostřednictvím flexibilních a zároveň vysoce automatizovaných systémů, budou mít mimořádnou konkurenční výhodu.

Odborníci očekávají, že v budoucnu se manuální pracovní postupy zautomatizují prostřednictvím kombinace nových technologií. (Zdroj: Messe München)

Dopravní systémy bez řidiče

V této souvislosti hrají významnou roli stále výkonnější mobilní roboti AGV a AMR. Nejnovější generace těchto dopravních systémů bez řidiče a vše, co dokážou, budou moci vidět návštěvníci také na veletrhu. V každém případě nasazení robotů AGV a AMR umožňuje uživatelům přejít od rigidně provázaných procesů k vysoce flexibilním intralogistickým a výrobním strukturám.

V nemocnicích a pečovatelských domech

Mobilní robotické systémy se však neomezují pouze na samostatnou přepravu komponent ve smart factory (chytrých továrnách), ale také pomáhají jako servisní roboti v nemocnicích nebo pečovatelských domech. Přesvědčte se sami o možnostech uplatnění robotizace v různých oblastech života právě na veletrhu automatica. 

Další informace jsou k dispozici ZDE.

Související články
Veletrh inteligentní automatizace a robotiky

Jako přední světový veletrh inteligentní automatizace a robotiky prezentuje veletrh automatica všechna klíčová technologická řešení v mezinárodním srovnání. Veletrh spojuje průmysl, výzkum a praktické využití napříč výrobními sektory orientovanými na budoucnost.

Mnichovský veletrh automatica je za dveřmi

Přípravy veletrhu automatica 2022, který se bude konat od 21. do 24. června na výstavišti v Mnichově, se blíží do finále. Pořadatelé hlásí, že všechna velká jména z branže se letos přihlásila již půl roku před akcí. Aktuálním tématem letošního ročníku veletrhu je udržitelná výroba.

Umělá inteligence
na veletrhu automatica 2022

Umělá inteligence (AI) a strojové učení se do průmyslové výroby dostaly již před lety - alespoň teoreticky. Razantnost, s jakou si AI nyní razí cestu do praxe, se ukáže ve dnech od 21. do 24. června 2022 na veletrhu automatica na výstavišti v Mnichově.

Související články
Směrem k autonomní výrobě

Veletrh Automatica pokračuje v růstovém kurzu. Nadcházející ročník zabere na mnichovském výstavišti rekordní plochu 76 000 m2. K dispozici bude další nová hala, více než 900 vystavovatelů a nová témata, která hýbou světem robotiky. Mezinárodní setkání odborníků automatizačního průmyslu je zatím stále plánováno na termín od 16. do 19. června 2020 s tím, že nejpozději do půlky května bude ze známých důvodů rozhodnuto, zda se v tomto termínu veletrh uskuteční či bude oznámen náhradní termín.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Na evropské trhy s finanční podporou

První celoevropsky významná akce v oblasti strojírenství a subdodavatelské branže se v příštím roce koná na lipském výstavišti v termínu 2. až 5. března: veletrhy Intec a Z 2021. Také a možná právě v současných obtížných časech zde čeští vystavovatelé a návštěvníci mohou navázat důležité obchodní kontakty a informovat se o nejnovějších trendech a vývoji v oboru. Vystavovatelé z Česka navíc se státní podporou.

Ve znamení Průmyslu 4.0 a umělé inteligence

Letošní ročník veletrhu Hannover Messe se uskuteční od 1. do 5. dubna 2019. Jeho hlavní téma "Integrated Industry - Industrial Intelligence" představuje dopodrobna digitalizaci výroby a energetických systémů. Vedle šestice veletrhů IAMD/Integrated Automation, Motion & Drives, Digital Factory, Energy, Industrial Supply, ComVac a Research & Technology zahrnuje rovněž témata start-upů a profesní kariéry. Program veletrhu doplňuje více než 90 konferencí a fór. Partnerskou zemí veletrhu Hannover Messe 2019 je Švédsko.

Jarní setkání strojařů v Plzni

Více než 30 vystavovatelů, téměř 50 řečníků, tři výstavní haly a jeden nezapomenutelný strojírenský zážitek. Akce Strojírenská inspirace 2024 se konala v Plzni od 4. do 6. června 2024 a zaměřila se na digitální výrobu, automatizaci a inovace ve strojírenství. Letos poprvé se toto setkání uskutečnilo v areálu Depo2015, který se stal centrem pro sdílení zkušeností a nápadů mezi odborníky z průmyslu a digitalizace.

Hannoverský veletrh v časech transformace průmyslu

Letošní ročník se bude konat v německém Hannoveru v novém termínu 13. až 17. července 2020 a zúčastní se ho okolo 6 000 vystavovatelů. Letošní ročník reaguje na řadu současných technologických proměn a ekonomicko-politických výzev. Nové hlavní téma Industrial Transformation odkryje šance, které plynou z nových technologií, změny chování na straně poptávky a rostoucího povědomí o nutnosti ochrany klimatu.

Další veletržní postřehy z EMO 2019

Z pohledu technika lze veletrh EMO v roce 2019 považovat za zdařilý, protože byl více o invenci, kreativitě, vylepšování stávajícího i hledání nových cest. Na veletrhu bylo možné vysledovat několik řekněme fenoménů, které se objevovaly napříč veletrhem. Přitom bych je přímo nepovažoval za trendy, protože obdobné počiny, technika, software i smýšlení byly (u asijských výrobců) k vidění o šest měsíců dříve na veletrhu obráběcích strojů v Pekingu. Nedávám tímto záminku k mezikontinentální diskusi o tom, kdo trendy určuje. V tomto textu zazní několik dalších veletržních postřehů.

Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Digitální řešení pro přesná broušení

Je Průmysl 4.0 pouhá vize? Touto otázkou zahájil generální ředitel společností Studer, Schaudt a Mikrosa Jens Bleher letošní výroční tiskovou konferenci v sídle společnosti Fritz Studer ve švýcarském Thunu. Odpověď přišla záhy – ne pro skupinu United Grinding.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Oboroví vystavovatelé MSV v Brně

V minianketě k tématu vydání oslovujeme ve spolupráci s Veletrhy Brno zástupce klíčových oborových vystavovatelů na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně (MSV). Na otázky odpovídají ředitel divize Manurhin Tajmac-ZPS Ing. Tomáš Dederle a manažer marketingu Kovosvit MAS Jan Hruška.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit