Témata
Zdroj: Siemens

Síla, spolehlivost a stabilita v jediném zařízení

Představte si spolehlivého a silného bojovníka připraveného čelit nepřívětivým podmínkám. Stabilního a spolehlivého partnera, který má přichystané vždy nějaké to eso v rukávu. Výkonného dříče, který hravě zvládá několik výzev najednou. Rváče, který bez zaváhání položí vlastní život při záchraně životů druhých. Vejdou se tyto vlastnosti vůbec do jedné osoby? Do osoby, kdo ví. Do krabice? Ano. A ještě si popovídá česky.

Jan Zháněl

Specialista prodeje, oddělení techniky pohonů (GMC), Siemens

Reklama

Vodárenství, čističky odpadních vod, čerpadla a ventilátory, vzduchotechnika v průmyslových i obytných aplikacích mají nyní jednoho společného jmenovatele – Sinamics G120X.

Společnost Siemens, průkopník v oblasti Průmyslu 4.0 a lídr v digitalizaci, využívá své inovátorství také v konceptu Voda 4.0, kde těží ze zkušeností a nadšení pro technologii a nabízí zákazníkům řešení, která mají za cíl snížit náklady, zvýšit efektivitu, ušetřit čas a energetickou náročnost. A to prostřednictvím jak inteligentních cloudových služeb či programovacích a vizualizačních softwarů a inženýrských nástrojů, tak v oblasti kvalitních produktů, jako jsou řídicí systémy, procesní instrumentace, síťová komunikace, spínací technika, identifikace, a v neposlední řadě technika pohonů. A u techniky pohonů se na chvíli zastavíme. Sem totiž zařadíme našeho hrdinu z úvodu.

Představte si spolehlivého a silného bojovníka připraveného čelit nepřívětivým podmínkám. (Zdroj: Siemens)

Ano, je to frekvenční měnič. Přesněji řečeno frekvenční měnič řady Sinamics G120X. Právě písmeno X je pomyslný střed popsaných vlastností a bylo vybráno záměrně, aby sloužilo jako symbol křížení dvou světů: čerpadel a ventilátorů. Vodárenství a vzduchotechniky. Vody a vzduchu. Přírodních živlů, které má za úkol krotit. Pro tento úkol byl vyvinut, chcete-li stvořen. Se svým širokým záběrem od 0,75 kW do 630 kW pro sítě o napětí 230 V, 400 V i 690 V totiž pokryje všechny standardní aplikace. Vyhovuje všem typům motorů, nejefektivněji pracuje s reluktančními motory s vysokou účinností. Agresivnímu prostředí chemických par odolává díky přídavnému lakování plošných spojů 3C3. Díky integrované tlumivce v meziobvodu a volitelným integrovaným a externím EMC filtrům zajišťuje šetrnost k síti, a to i při kabelech o délce až 150 m, aniž by byl potřeba výstupní filtr.

Váš oddaný služebník

A to připravené eso v rukávu? Zaručeně jsou to funkce, kterými měnič disponuje. Pro oblast vodárenství jmenujme hlavní: čisticí mód, díky němuž je možné spustit přednastavenou sekvenci čistění čerpadla, detekce kavitace, běhu „na sucho“ a unikání média v potrubí, či funkce pomalého napouštění potrubí, aby nedocházelo k jeho poničení, a to po nastavené časové ose nebo hlídáním externích veličin, např. tlaku díky PID regulátoru. Je spořivý: energii šetří pomocí bypass módu, kdy přepíná napájení motoru mezi měničem a sítí, nebo Eco módu, který má mimo úsporu i pozitivní dopad na snížení hluku a zároveň opotřebení motoru. Mimo to zvládne sám řídit až šest čerpadel.

Reklama
Reklama

Ale ani v oblasti vzduchotechniky nezaostává. Zde se může pyšnit funkcemi jako letmý start, kdy s citem k síti dostane pod kontrolu i volně se točící rotor větráku. Dokáže přeskočit až čtyři frekvenční pásma vyvolávající rezonanci v technologii. A zmíněná záchrana životů na úkor toho svého? Měnič G120X je opravdu oddaným služebníkem, při kritických situacích požáru ignoruje externí poruchy a varování a řídí odvětrávání tak dlouho, dokud jeho samého nepohltí plameny. Úctyhodné, není-liž pravda? Kromě toho dokáže počítat průtok nebo spotřebu energie, a užitečná je i funkce reálných hodin, jejichž běh zajišťuje samostatný integrovaný čip, napájený pomocí akumulátoru, který si pamatuje jak čas, tak datum i po vypnutí.

Písmeno X v názvu Sinamics G120X bylo vybráno záměrně, aby sloužilo jako symbol křížení dvou světů: čerpadel a ventilátorů. (Zdroj: Siemens)

Skutečně kompaktní řešení

Jak si ale s měničem popovídám česky? – říkáte si. Snadno! Standardně se měnič dodává včetně barevného grafického ovládacího panelu, který umí 14 světových jazyků, včetně češtiny. Navíc je panel použitelný i pro ostatní frekvenční měniče řady Sinamics G. Nastavit jej můžete také prostřednictvím Smart Access Modulu, který je, díky integrovanému webserveru a vlastní wifi síti, dostupný z jakéhokoli zařízení jako telefon, tablet nebo PC s dosahem až 50 m. Mimo to je měnič připraven pro digitalizaci a snadno jej připojíte pomocí Sinamics Connect 300 do MindSphere, kde si v aplikaci Analyze My Drive snadno vizualizujete provozní data získaná z pohonného systému pro optimalizaci údržby.

Sinamics G120X je kompaktní řešení s mnoha užitečnými funkcemi, připravené krotit živly – vodu a vzduch, a na své cestě nedělá žádné kompromisy. (Zdroj: Siemens)

A ano, toto vše se vejde nejen do jedné krabice, ale dokonce pod jedno objednací číslo. Sinamics G120X je kompaktní řešení s mnoha užitečnými funkcemi, připravené krotit živly – vodu a vzduch, a na své cestě nedělá žádné kompromisy.

Potřebujete navíc zařízení vybrat rychle, prohlédnout si dokumentaci nebo stáhnout 3D modely? Výběr požadované konfigurace provedete jednoduše prostřednictvím online nástroje Siemens Product Configurator, kde dokumentaci stáhnete na pár kliknutí. Chcete být neustále ve střehu a mít možnost vybrat si měnič kdykoli a kdekoli? Právě pro tyto případy máme k dispozici bezplatnou aplikaci Sinamics Selector, která je dostupná ke stažení pro Android i IOS. Při modernizaci stávající aplikace si nejste jisti, za jak dlouho se vrátí investice do nových reluktančních motorů či zda použít pro regulaci průtoku média frekvenční měnič? Vše si nyní jednoduše spočítáte v online nástroji Sinasave.

Více informací naleznete ZDE.

Související články
Dráty, kabely a trubky opět v Düsseldorfu

V globální informační a komunikační platformu pro klíčové hráče z oboru drátů, kabelů a trubek se od 30. března do 3. dubna 2020 opět promění výstaviště v Düsseldorfu.

Upínače jsou stejně důležité jako stroj nebo nástroj

Výrobní zařízení pro třískové obrábění s nástupem CNC řízení a víceosých technologií významně změnily požadavky na složitost obrobků, řezné nástroje a v konečném důsledku také na automatizaci a robotizaci. Čemu se však často nevěnuje tolik pozornosti, jsou upínací technologie i přesto, že mohou mít zásadní vliv na výslednou kvalitu obráběného dílu, ale i na náklady.

Valve World Expo 2014 je vyprodaný

Výstavní místa na veletrhu Valve World Expo, který se bude konat letos již potřetí v německém Düsseldorfu od 2. do 4. prosince 2014 jsou již nyní vyprodány. Zájem vystavovatelů je tak veliký, že se organizátoři rozhodli oproti minulým ročníkům rozšířit výstavní prostory o další výstavní halu.

Související články
Náklady na vlastnictví zařízení pro montážní procesy

Ve všech průmyslových odvětvích je princip celkových nákladů na vlastnictví (TCO – Total Cost of Ownership) klíčovým faktorem při rozhodování o nákupu nového stroje nebo zařízení. Úvaha založená výlučně na základě pořizovacích nákladů už dávno přestala být dostatečná, pokud se plánuje vyrábět konkurenceschopně v dlouhodobém horizontu. K získání úplného přehledu nákladů zahrnují TCO všechny přímé a nepřímé náklady vzniklé před, během a po zakoupení výrobního zařízení nebo produktu. Kromě skutečných nákladů na pořízení jsou to také položky jako náklady na údržbu a spotřebu energie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Digitalizací k efektivitě

Pokud bychom hledali nejvíce skloňované téma současné doby ve vztahu k průmyslu, jednoznačně se shodneme, že je to oblast kyberneticko-fyzických systémů zosobněných v německé iniciativě Industrie 4.0. Její autoři s tímto konceptem na hannoverský průmyslový veletrh přišli a od té doby uplynulo pět let, které se na této strategii podepsaly – probíhající revoluce se vztyčenou zástavou s vyobrazením digitalizace průmyslové výroby a s pokročilou automatizací a robotizací.

Pohony a hydraulika

Společnost Gates Corporation je celosvětová diverzifikovaná průmyslová společnost, která poskytuje vyspělá řešení přenosu síly a hydrauliky. Přináší totiž produkty a služby, které snižují celkové náklady na vlastnictví pro širokou řadu aplikací.

Energetické úspory pod kontrolou

Chlazení rozváděčů není levnou záležitostí. Navíc, čím je chladicí jednotka v provozu déle, tím vyšší provozní náklady vznikají. Všichni, kdo chtějí vědět, zdali je výhodné kupovat nejnovější produkty, mohou nyní použít nový kalkulátor společnosti Rittal, který spočítá energetickou účinnost a celkové náklady na vlastnictví (TCO). Stačí čtyři kroky a on-line nástroj rychle, pohodlně a zcela zdarma vypočítá potenciální energetické úspory.

Cílené a efektivní chlazení

Nárůst výkonu výrobních technologií zvyšuje potřebu odvodu ztrátového tepla z rozváděčových skříní. Na základě požadavku vyšších chladicích výkonů Rittal nabízí vysoce efektivní klimatizační řešení, která se zaměřují především na energetickou účinnost. Inovativní komponenty klimatizace a chladicí systémy dnes nabízejí o více než 40 procent vyšší účinnost než systémy dosavadní.

Ideální snoubení designu a užitné hodnoty

Trendy ve strojírenství se zaměřují stále více na design. Důraz je kladen na snadnější obsluhu, snížené nároky na prostor a zároveň na výrazně snížené systémové náklady. Při výrobě takových strojů je nutné chytře kombinovat méně nákladné sériové komponenty a individuálně navržené součásti. Zajímavou referencí takového řešení je řada obráběcích strojů Planet V od výrobce Supfina, která je vybavena systémem rozváděčů a souvisejících technologií Rittal.

25. mezinárodní konference Hydraulika a pneumatika

Novotného lávka v centru Prahy bude ve dnech 8.–9. června 2022 hostit již 25. mezinárodní konferenci Hydraulika a pneumatika, jejímž cílem je výměna odborných zkušeností a nových poznatků ve výzkumu a vývoji hydraulických a pneumatických prvků a systémů.

Více propojujme vysoké školy s praxí

Profesor Jaroslav Kopáček patří zcela bez pochyb mezi nestory oboru hydrauliky a pneumatiky v naší zemi ve druhé polovině 20. století, a proto mu byla na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2019 v Brně udělena po zásluze Zlatá medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci a inovační činy. Při příležitosti ocenění práce pana profesora jsme připravili malý medailonek tohoto skromného a entuziastického člověka. Pan profesor nám při této příležitosti sdělil i několik svých zajímavých postřehů.

Valné shromáždění evropské komise fluidní techniky

Ve dnech 13. a 14. června 2019 se v Českém Krumlově konalo Valné shromáždění Evropské komise pro fluidní techniku CETOP, jehož hostitelem byla Česká asociace pro hydrauliku a pneumatiku (CAHP), člen organizace CETOP. Účastníky setkání uvítal prezident CAHP Bohdan Gajdušek.

Názorové fórum odborníků

Na tomto místě budeme pravidelně přinášet názory odborníků k tématům, která se objeví v aktuálním vydání MM Průmyslového spektra. V tomto vydání jsme zástupcům firem položili následující otázku:

Evropské trubky i kabely míří vzhůru

Na rozdíl od globálních trendů evropské závody na výrobu ocelových trubek svou produkci zvyšují. Ani optické kabely nezůstávají pozadu. Díky vybudování sítí s optickými kabely bude výkonnost širokopásmových sítí narůstat.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit