Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Spolehlivé a produktivní stroje v Nitře
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Spolehlivé a produktivní stroje v Nitře

Společnost MRM Machinery je výhradním zástupcem níže v článku uvedených výrobců obráběcích strojů pro Českou a Slovenskou republiku. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Nitře budou od jednotlivých výrobců představovány novinky z jejich výrobních portfolií.

Německá společnost Hedelius Maschinenfabrik je výrobcem vertikálních obráběcích center. Za vyzdvihnutí stojí zejména stroje řady Tiltenta. Jsou to vysoce výkonná univerzální pětiosá obráběcí centra s pojízdným stojanem, pevným stolem, s výkyvným vřetenem o výkonu až 35 kW, integrovaným otočným stolem s nosností až 1 800 kg, točným průměrem 1 250 mm, pojezdem v ose X od 1 350 mm do 4 600 mm a s pracovními pojezdy 40 m.min-1. Hlavní integrované kapalinou chlazené vřeteno Celox je plynule výkyvné v rozsahu ±98 stupňů. Tato obráběcí centra jsou vhodná pro čtyřstranné obrábění až 4 030 mm dlouhých obrobků. S využitím otočného stolu lze pomocí pěti os obrábět obrobky o délce 1 250 mm. U většiny modelů této řady se pracovní prostor dá rozdělit na dvě samostatné pracovní plochy, takže na jedné se obrábí a na druhé se upíná.

Provedení se dvěma otočnými stoly je možné u strojů řady Tiltenta 7 3200 2R a Tiltenta 9 4600 2R.

Druhou významnou řadou společnosti Hedelius jsou kompaktní pětiosá vertikální obráběcí centra Acura s otočně-naklápěcím stolem. Stroje této řady jsou nabízeny ve třech velikostních řadách s průměrem stolu 440, 650 a 850 mm. Standardně jsou tato centra vybavena zásobníkem nástrojů s 65 a 80 pozicemi obsluhovanými z čelní strany stroje. Ke všem strojům od tohoto výrobce je možné dodat záložní zásobník až pro 190 nástrojů. Volitelně je součástí i čisticí stanice nástrojů, čímž je zajištěno kompletní nástrojové hospodářství. Stroje řady Acura lze navíc dodat společně s automatickým paletovým systémem nebo robotickou výměnou obrobků.

Stroje řady Acura lze dodat společně s automatickým paletovým systémem nebo robotickou výměnou obrobků.

Frézky s posuvným stojanem

Španělská společnost M.T.E. (Machine Tool Engineering) je tradičním výrobcem ložových CNC frézek a horizontálních deskových frézek s posuvným stojanem. Loni společnost představila novinku – ložovou frézku KT s integrovaným otočným stolem o průměru 1 200 mm, šířkou pracovního stolu 1 200 mm a nosností 8 000 kg. Volitelně může být dodán stůl o šířce 1 400 mm a integrovaný otočný stůl o rozměru 1 400 x 1 200 mm.

Podélný zdvih, tj. osa X, dosahuje hodnot do 5 000 mm, vertikální do 2 000 mm, výsuv smykadla je 1 500 mm. Na čele smykadla je umístěna automatická dvouosá obráběcí hlava s indexací v obou osách po 0,001° nebo 1°anebo 2,5°. Hlava dosahuje otáček 4 000 nebo 6 000 min-1, maximální krouticí moment při otáčkách 4 000 min-1 je díky třístupňové převodovce až 2 050 Nm. Jedná se o velice tuhý kompaktní univerzální obráběcí stroj umožňující pětistranné obrábění těžkých obrobků s využitím otočného stolu na jedno upnutí a zároveň opracování dlouhých kusů po celé délce pracovního stolu.

Portálovky s koncepcí spodní gantry

Společnost Unisign, holandský výrobce vertikálních strojů, nedávno představila portálové obráběcí centrum Uniport 6000 HV, koncepce spodní gantry, které je vybaveno pevnou dvouosou kontinuálně řízenou hlavou (S1: 52 kW, 450 Nm, 7 000 ot.min-1), umožňující pětiosé kontinuální CNC obrábění. Rychloposuvy díky velké dynamice stroje dosahují rychlostí až 40 m.min-1 na všech lineárních osách. Pracovní stůl je přístupný ze všech stran, což je velkou výhodou vůči koncepci horní gantry. Jedná se o nadprůměrně přesný obráběcí stroj, který má dle VDI 3441 přesnost Tp (1 000 mm) osm mikronů a opakovatelnost Tp čtyři mikrony. Stroj se vyznačuje modulární koncepcí s rozměry: osa X od 4 000 do 24 000 mm, osa Y od 2 500 do 6 000 mm a smykadlo (osa Z) 1 500 nebo 1 800 mm. Tento stroj bude velkou přidanou hodnotou pro všechny, kdo potřebují pětiosé obrábění s velice rychlou návratností investic.Portálové obráběcí centrum Uniport 6000 HV, koncepce spodní gantry, je vybaveno pevnou dvouosou kontinuálně řízenou hlavou umožňující pětiosé kontinuální CNC obrábění.

Multifunkční stroje

Tchajwanská společnost Vision Wide uvedla na trh multifunkční pětiosé obráběcí centrum ASM, umožňující také vertikální soustružení. Centrum se vyrábí ve třech velikostech otočného stolu s průměrem 1 000, 1 200 nebo 1 500 mm. Jedná se o velice přesný stroj s vysokou dynamikou. Souvisle řízená otočná hlava je od německé společnosti Cytec. Navíc lze ke stroji pořídit také paletizaci.

Multifunkční pětiosé obráběcí centrum ASM umožňuje také vertikální soustružení.

Tato společnost se specializuje zejména na portálové stroje s jezdicím stolem, které neustále vylepšuje. Velice úspěšné tříosé portálové obráběcí centrum SE s rychloposuvy až 40 m.min-1 a pracovními posuvy do 20 m.min-1 na všech osách má velikou dynamiku. Otáčky na vřetenu jsou od 10 000 do 24 000 min-1. Svislý pohyb vřeteníku je zajišťován dvěma kuličkovými šrouby. Velice tuhý rám stroje je vyroben z jednoho kusu litiny, přičemž šířka stojanů je 1 000 mm. Tento stroj se dodává o šířce stolu 1 000 nebo 1 600 mm a s pracovními pojezdy v ose X od 1 600 do 3 100 mm. Zdvih na ose Z je 800 nebo 1 000 mm.

Poslední novinkou tohoto výrobce je multifunkční pětiosé obráběcí centrum s koncepcí horní gantry řada GSF. Vyrábí se v několika velikostech: X = 1 600–6 000 mm, Y = 2 700–3 200 mm, Z = 1 000–1 200 mm. Srdcem stroje je dvouosá kontinuálně řízená hlava od italské společnosti HSD, která je nabízena v několika modelech (12 000–24 000 ot.min-1).


Srdcem stroje GSF je dvouosá kontinuálně řízená hlava od italské společnosti HSD, která je nabízena v několika modelech (12 000–24 000 ot.min-1).

Italská společnost Pama má zajímavou řadu multifunkčních obráběcích center Speedmat VM (alternativně VMT, tj. včetně vertikálního soustružení). Stroj má pevný portál a přesuvný stůl. Po přesuvném příčníku jezdí ve směru osy Y výkonná tuhá kontinuálně řízená hlava. Tento multifunkční stroj umožňuje frézování, vyvrtávání a vertikální soustružení při jednom upnutí. Stroj je možné dodat ve čtyřech velikostech s průměrem otočného stolu od 1 250 do 2 000 mm. Pro zvýšení produktivity je možné stroj doplnit paletizací.

Multifunkční obráběcí centrum Speedmat VM je možné pro zvýšení produktivity doplnit paletizací.

Centra pro obrábění lehkých kovů

Rakouská firma Anger Machining loni uvedla na trh novinku v podobě pětiosého obráběcího centra řady SP, které je vhodné pro opracování velkoobjemových strukturálních dílů do automobilů z hliníku a magnézia, jedná se např. o podélný nosník, příčný nosník, nárazníky, různé díly pro elektromobily atd. Obráběcí centrum SP může mít jedno nebo dvě nezávislá vřetena. Je zde možné obrábět díly do rozměru 1 000 x 3 100 mm. Pracovní prostor má mnoho řešení k upnutí více obrobků, takže tento stroj je vhodný pro sériové obrábění. Silnou stránkou firmy Anger je dodání kompletního řešení na klíč včetně manipulace s obrobky a odladění technologie obrábění.

Společnost MRM Machinery zve čtenáře MM Průmyslového spektra na stánek na MSV Nitra.

MRM Machinery

Ing. Miroslav Chmelka, Ing. Radek Šopf

chmelka@mrm-machinery.cz

www.mrm-machinery.cz

 

 

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: