Projekt Národní centrum kompetence - STROJÍRENSTVÍ (NCKS) byl realizován od ledna 2019 do prosince 2022. V konsorciu bylo zapojeno celkem 26 účastníků, z toho 9 výzkumných organizací a 17 průmyslových partnerů.
Průzkum značky Tork ukázal, že mnoho pracovníků obsluhujících stroje musí denně až dvacetkrát přerušit práci, když si chtějí vzít nebo jdou zahodit ubrousky a další čisticí produkty. Studie dále odhalila, že si zaměstnanci často berou více utěrek, než je potřeba, aby se častému přerušení práce vyhnuli. Ve snaze pomoci firmám omezit plýtvání vytvořil Tork bezplatnou aplikaci Tork Motion Waste Calculator, která jim umožňuje měřit dopad neefektivního rozmístění utěrek.
Snížení plýtvání za účelem zvýšení produktivity je základním principem takzvané štíhlé výroby. Způsoby, jak se vyhnout zbytečnému přerušení práce a plýtvání prostředky, mohou mít nečekanou podobu. Tork, značka společnosti Essity, provedla na toto téma studii, která řešila, jak mohou firmy zlepšit efektivitu výroby. Výsledky ukazují, že pokud není rozmístění utěrek optimalizováno, může vést ke zbytečnému přerušování práce, plýtvání prostředky a pracovníky stresovat.
Studie ukázala, že:
Řešením tohoto problému je umístit utěrky na pracovišti tak, aby pro ně pracovníci obsluhující stroje nemuseli chodit nikam daleko. Ale protože je prostředí výroby různorodé, může být obtížné najít řešení, které by vyhovovalo každému podniku. Proto byly zásobníky Tork Performance navrženy s řadou jedinečných a flexibilních možností montáže, které umožňují jejich umístění tam, kde jsou nejvíce potřeba – pracovníkům nadosah. Tato konstrukční funkce odstraňuje hlavní příčinu přerušování práce a plýtvání utěrkami, kterou studie odhalila.
„Díky tomu, že známe prostředí výrobních podniků, umíme jim pomoci identifikovat nové zdroje odpadu, ale také jim nabídnout řešení tohoto problému. Naše inovativní produkty pomohou firmám omezit zbytečné přerušování práce a plýtvání prostředky,“ říká Michał Wojdat, marketingový manažer Essity pro oblast průmyslu.
S cílem podpořit zákazníky ve snižování množství odpadu vyvinula společnost Tork nový jednoduchý nástroj: Tork Motion Waste Calculator. Tato aplikace umožní firmám rychle pochopit, v jaké míře umístění výdejních stojanů skutečně ovlivňuje každodenní práci pracovníků obsluhujících stroje.
Klikněte zde a vyzkoušejte aplikaci.
Zjistěte, jak se vyhnout zbytečnému přerušení práce a plýtvání materiálem, a objevte zásobník Tork Performance. Navštivte www.tork.cz/snizeniztratproduktivity.
*Zdroj: Průzkum Tork mezi pracovníky obsluhujícími stroje (červenec 2019)
Komerční článek
Nejpozději do června roku 2014 mají členské státy Evropské unie (EU) zapracovat do své legislativy požadavky směrnice Evropského parlamentu a Evropské rady 2012/27/EU o energetické účinnosti. Požadavky se významně dotknou velkých společností a ústředních vládních institucí (úřadů apod.). Ty budou muset pravidelně provádět energetické audity nebo zavést a nechat si certifikovat nezávislými akreditovanými orgány systém hospodaření s energií nebo environmentální systém. Opatření se rovněž dotknou i malých a středních podniků, ale zde je na každém členském státě, jak k této problematice přistoupí, což bude jistě součástí připravované novely zákona č. 406/2002 Sb. o hospodaření s energií.
Málokdo očekával, že novým materiálem, který odstraňuje olej z vody, se stane nitrid bóru, známý spíše jako nástrojový materiál než jako sorbent. S objevem nečekané podivuhodné vlastnosti materiálu, který je modifikací kubického nitridu bóru cBN na vyměnitelné břitové destičky pro obrábění, nyní přišli australští a francouzští vědci.
V České republice je v provozu vedle velkých zpracovatelských průmyslových celků také překvapivě velké množství celků středních a malých. Dostupné statistiky hovoří o desítkách tisíc podnikatelských subjektů, které provozují technické celky ve zpracovatelském průmyslu. Pro všechny tyto celky, bez ohledu na jejich velikost, složitost, nebo stáří platí jedna základní skutečnost. Jejich porucha může v důsledku znamenat zastavení produkce se všemi důsledky.
Pro ekologické čištění součástek jsou nabízeny mycí stoly, které čistí na biologické bázi. V jakých případech jsou tyto stoly na mytí součástek vhodné? Co dokážou? A co nedokážou?
V tomto díle se zaměříme na další problematickou stránku elektromobilů, na jejich bezpečnost. Oč nám půjde především, jsou rizika spojená s možným vzplanutím trakční baterie. Jak totiž v rozhovoru pro KdeNabíjet.cz uvedl plk. Mgr. Rudolf Kramář, mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR, pokud požár elektromobilu nezasáhne trakční baterii, pak neexistuje významnější rozdíl mezi požárem bateriového elektrického vozidla a toho s klasickým spalovacím motorem. Jakmile však baterie vzplane, ať už jsou toho příčiny vnější anebo vnitřní, vyžaduje si uhašení elektromobilu rozdílné, a nutno říct, že komplikovanější a nákladnější hasičské techniky a další navazující postupy.
V provozech strojírenských firem, kde probíhá obrábění kovů, se pro chlazení řezných nástrojů používá chladicí kapalina, která je čistým řezným olejem nebo jeho vodní emulzí. Na trhu je celá řada dodavatelských firem, které poskytují svoje produkty pro oba typy chlazení a v závislosti na vybavení obráběcího stroje často i služby spojené s jejich výměnou v rámci tzv. fluid managementu.
Především v zimní polovině roku jsou dny krátké, často bývá zataženo, viditelnost je horší. Každý, kdo pracuje venku, na ulicích, silnicích nebo stavbách, potřebuje výstražné oblečení s reflexními prvky.
Vakuové odpařování je v České republice poměrně málo používaná technologie. Má však velký potenciál pro budoucí rozšíření. Tato technologie nachází využití v povrchových úpravách, chemickém, strojírenském, potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Firma Kovofiniš je jednou z prvních českých firem, která nabízí vlastní vakuové odparky.
Moravská společnost Ferrit, s. r. o., se za 25 let působení v těžařském průmyslu stala světovou firmou v projektování a výrobě důlní závěsné dopravy. Zároveň je průkopníkem v oblasti vývoje a výroby důlních akumulátorových lokomotiv a jako jediná na světě vyrábí speciální lokomotivu, tzv. lokobagr, pro údržbu a čištění kolejové tratě a prostoru kolem kolejiště v hlubinných šachtách. Jejich stroje pracují v uhelných a rudných dolech napříč všemi kontinenty.
Diskutovaným tématem odborných konferencí se zaměřením na bezpečnost je práce s riziky na základě požadavků na technologická zařízení. Velká technologická díla jsou víc než jen množina technických částí zařízení a součástek – jde o soubor vzájemně propojených otevřených systémů, tzv. systém systémů SoS, který se nachází v dynamicky proměnném světě.
Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem.
Proč jsme nejlepší?
a mnoho dalších benefitů.
... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou