Témata
Reklama

Trik s odlamovatelnými břity

Už při prvních zkouškách vzbudil Ceratizit pozornost v odborném světě díky svému novému systému nástrojů MaxiClick pro zapichovací a upichovací procesy. Nezvyklé tvarování nástrojů umožňuje pomocí jednoduchého odlomení mimořádně rychlou výměnu opotřebovaných břitů (ostří) a tím vyloučení neproduktivních prostojů.

Pátrání po konstrukci nástrojů umožňující co největší možnou hloubku zápichu při jeho co nejmenší šířce vedlo k řešení, které je zarážející svou jednoduchostí, ale velmi náročné po stránce technického provedení. Koncept nástrojů trošku připomíná řemeslnické nože s vložkami s odlomitelným ostřím, které je možno dostat v každém Baumarktu.
Zapichovací nástroj s odlomitelnými břity sestává z držáku nástroje, v jehož boční podélné drážce může být za sebou seřazeno a fixováno až pět břitů. Nejpřednější ostří může být při opotřebení nebo poškození zkrátka odlomeno a uvolní místo dalšímu. Zapichovací nástroj je tak ve velmi krátké době připraven k dalšímu použití.
Reklama
Reklama

Jednoduchost a důmyslná konstrukce

Racionalizace času v obráběcích procesech při zapichování, upichování a soustružení patří k permanentním úkolům v organizaci výroby. Zkrácení doby přípravy zde patří rovněž k požadavkům dalšího vývoje, jako je například rozšíření oblasti použití nástrojů. MaxiClick splňuje obojí: na jedné straně může být velmi rychle a nekomplikovaně použito několik za sebou seřazených břitů, na druhé straně je možno dosáhnout při zápichu šířku již od 1,5 milimetru a hloubku až do 10 milimetrů.
Preciznost nutná při tomto druhu obrábění vyžaduje konstrukci nástrojového systému, která jde až do detailů: odlomení břitu, jenž má být nahrazen, je prováděno na vylamovacím otvoru v dolní oblasti plochy úhlu hřbetu nože. Vylamovací otvor tedy leží několik milimetrů stranou od břitů, takže v žádném případě nenarušuje proces obrábění. Aby byl každý břit usazen v držáku nástroje rozměrově přesně, má na spodní straně příčný lichoběžníkový výřez. Vždy u prvního břitu zapadne do výřezu kolík vodorovně vyčnívající vnitřním směrem do drážky. Těleso nástroje je v místě upínání proříznuto a jeden ze shora vedených šroubů zajišťuje potřebné sevření v drážce. K výměně opotřebovaného břitu musí technik pouze uvolnit tento upínací šroub, řezací vložku vysunout dopředu a břit stranově odlomit klíčem k tomu určeným.
Během této výměny drží řezací vložku na místě malé magnety, zabraňující jejímu vypadnutí. Za sebou seřazené břity mají nepatrnou velikost, což umožňuje použití tohoto nástrojového systému i ve ztížených prostorových podmínkách, například u vícevřetenových automatů.

Použití

Upichovací systém sestává ze dvou různých typů těles nástroje a z upichovacích destiček o šířce břitů mezi 1,0 a 2,5 milimetry. Délka celé řezací vložky je zhruba 60 milimetrů. Systém MaxiClick umožňuje podle kombinace destiček a držáků dosažení zapichovací hloubky až 10 mm.
Nástrojový systém MaxiClick je určen pro široké spektrum použití. Díky utvařeči třísky je dosaženo optimálních vlastností řezu, současně je k dispozici možnost využití optimalizovaných kombinací povlaků řezného materiálu. Precizní břity pro neutrální zapichování, stejně jako levostranné nebo pravostranné provedení nástroje, umožňují upichování bez otřepů, dosažení výborné kvality povrchu a současně zvýšení trvanlivosti nástrojů. Utvařeč třísky je navržen pro multifunkční obrábění. To, že vše je provedeno na ploše pouhých dvou čtverečních milimetrů, vzbuzuje zaslouženou pozornost.
Filip Miermans
Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 10186
Datum: 31. 01. 2001
Rubrika: Automobilový průmysl / Automobilový průmysl
Autor:
Firmy
Související články
Skutečný pomocník

Na českém trhu je od září letošního roku k dostání nová generace vozů Opel Vivaro a to ve třech variantách: Van, Crew Van a Combi. První dvě verze jsou určeny především pro převoz nákladu a osob, Combi pak pro převoz větších skupin lidí či sportovních týmů. Všechny vozy pohání turbodieselové motory.

Vozový park pod kontrolou díky moderním technologiím

Mít na starost firemní flotilu není snadné, ale když se nebudete vyhýbat moderním technologiím, ušetříte spoustu peněz, času i stresu.

Důraz na udržitelnost, digitalizaci a 3D tisk

Japonsko je zemí, kde se rodí nejmodernější technologie a kde se dbá na udržitelný způsob života. Je kolébkou průmyslu a domovem největších průmyslových firem. Každé dva roky mají návštěvníci z celého světa možnost nahlédnout prostřednictvím veletrhu Jimtof (Japan International Machine Tool Fair) pod pokličku nejnovějších inovací v oboru obráběcích strojů a jejich příslušenství. Díky pozvání Japonské asociace výrobců obráběcích strojů JMTBA jsme měli možnost zúčastnit se tohoto veletrhu osobně. V následující reportáži se vám pokusíme zprostředkovat alespoň pár nejzajímavějších témat, která zde zazněla.

Související články
Žijeme na dluh dalších generací

Petr Novák od loňského roku zastává pozici Director of Automotive Operations ve společnosti JTEKT European Operations. Je zodpovědný za devět výrobních závodů ve Francii, Belgii, ČR, Anglii a Maroku. Obrat této divize čítající 4 000 zaměstnanců představuje 1, 2 miliardy eur.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
MM Podcast: Glosa - Made in Germany: Richtig oder falsch?

Proč stále není slyšet o problémech průmyslových firem, do kterých se kvůli souběhu všech krizí dostaly? Obecně, ať se jedná o jedince, či instituci, vždy máme obavy přiznat určité potíže. V momentu, kdy majitel firmy či management pustí do éteru první negativní zprávu, přestane být podnik důvěryhodný pro zákazníky, banky a zaměstnance, jak současné, tak i potenciální. Proto to všichni zatím drží pod pokličkou a vyčkávají do doby, kdy situace již bude neudržitelná či na stav upozorní okolí.

Příklady táhnou: Umět řídit i motivovat

Ačkoli byla Ing. Andrea Urban - tehdy ještě Andrea Kovačiková ze Žiliny- již od střední školy orientována humanitním a ekonomickým směrem, vystudovala posléze v doktorandském programu obor Strojírenská technologie na ostravské VŠB-TUO. A také toto vzdělání ji katapultovalo do prestižních pozic ve špičkových technologických firmách, z nichž zatím poslední, od roku 2014, je Volvo stavební stroje v německém městě Hameln.

Chceme svítit

Povědomí o bývalém vojenském prostoru Stříbro v západní části naší republiky přinášejí buď vzpomínky osobního rázu, nebo přicházejí skrze narukované, kteří zde společně, převážně s romskými spoluobčany z tehdejšího východu Československa, v tankových praporech chránili naši republiku proti vpádu západních imperialistů. Doba se naštěstí změnila. Nyní je to rozvíjející se region jak díky blízkosti k Německu a hlavní dálniční tepně, tak i zásluhou generace techniků, kteří se zde kolem plzeňské Škody zrodili a po jejím rozpadu a rozmělnění se vydali na cestu soukromého podnikání ve strojírenském oboru. Do jedné z takových firem, nacházející se v Kladrubech u Stříbra, jsem se vypravil. Důvodem byla ukázka vzniku a růstu dalšího partnerství s dodavatelem technologií obrábění, společností Mazak.

Příklady táhnou:
Maximum aerodynamiky pro nejrychlejší vozy

Petra Palizu již od mládí zajímaly automobily a záhy se rozhodl, že se v dospělosti bude podílet na jejich vývoji. V průběhu prvních ročníků studia Wichterlova gymnázia v Ostravě si ujasnil, že jeho profesní dráha povede přes strojírenský obor na univerzitě. Že se za několik let bude podílet na vývoji nejrychlejších automobilů na světě, by jej nejspíš v té době ještě nenapadlo…

Stroje v pohybu:
Jak uhasit letadlo

Pozoruhodný stroj, který vám v tomto článku představíme, se pohybuje na šesti kolech a setkáte se s ním nejčastěji v prostoru letiště. Jde o speciální zásahové vozidlo hasičů. Kombinovaný hasicí automobil Rosenbauer Panther 6 x 6 je tři metry široký a téměř 12 metrů dlouhý, váží až 36 tun a ve výbavě má dlouhé teleskopické rameno. Dva tyto vozy slouží na letišti v Praze-Ruzyni.

Reformy nestačí. Je nutná transformace

Je současná ekonomická krize příležitostí k progresu národního hospodářství? Bude avizovaná 7% inflace v tomto roce velkou hrozbou? Proč by se čísla měření životní úrovně ČR neměla srovnávat s některými státy EU? Je iniciativa českých podnikatelů k druhé transformaci české ekonomiky oprávněným voláním po změnách? Na tyto a další otázky odpovídala v rozhovoru pro MM Průmyslové spektrum hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Příklady táhnou - Být součástí něčeho velkého

Začít po gymnáziu studovat na technické univerzitě, to chce velký kus cílevědomosti a odhodlání. Maturita na gymnáziu sice určitě není zadarmo, ale - jak říká Ing. Petr Jániš - třeba strojnické tabulky vidí student gymnázia leda tak z vlaku. I přes tento počáteční handicap se tento maturant z krnovského gymnázia v roce 1998 nejen na první pokus dostal na Fakultu strojní VŠB-TUO, ale také ji o pár let později úspěšně absolvoval, aby s titulem Ing. a se spoustou nabytých znalostí vyrazil dobývat svět.

MM Podcast: Glosa - Inovačních lídrů zašlá sláva

Většina ze stovky největších společností pochází z USA. Sídlo jich tam má na 60 a na celkové tržní kapitalizaci se podílí dvěma třetinami. Následuje 14 čínských společností, na které jsme se ještě nedávno dívali skrz prsty a viděli jsme v nich především plagiátory. To klíčové nám v naší neohroženosti a neomalenosti unikalo. A jakou v tom všem hraje roli Německo, Francie, Švýcarsko… potažmo celá Evropa? Hádejte. Odpověď je bohužel nasnadě. Nejhodnotnější evropské firmy, které byste spočítali na prstech jedné ruky, jsou spíše ze segmentu módy a luxusního zboží, nikoliv technologií.

Fórum výrobních průmyslníků

Jak máte obsazeny výrobní kapacity pro druhé pololetí roku 2021 (příp. ve srovnání se stejným obdobím roku předešlého), co tento stav nejvíce ovlivňuje a jak odhadujete výhledy ohledně svých zakázek pro rok 2022?

Svět zpoza volantu zatraceně rychlého náklaďáku

Sednout za volant, nastartovat, přidat plyn a ten držet na podlaze, pokud to jde. Šílená rychlost, mraky prachu za autem, to jsou atributy závodění, jak jej vidí spousta příznivců Rallye Dakar. V něm drží nepřehlédnutelnou roli klan Lopraisů. Ti starší si budou pamatovat na Karla Lopraise, Monsignora Dakar, který výrazně vstoupil do davu kamionů a dokázal pokořit i firemní flotily.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit