Témata
Reklama

Úsporná filtrace stlačeného vzduchu

13. 11. 2014

Kdo potřebuje stlačený vzduch vyšší kvality, nevyhne se jeho odpovídající úpravě filtrací. Právě takové provozy mohou nyní využít nové energeticky úsporné filtry firmy Kaeser.

Společnost Kaeser Kompressoren přináší na trh nové filtry, které disponují extrémně nízkým diferenčním tlakem při současné vynikající filtrační efektivitě. Nižší diferenční tlak znamená menší spotřebu energie. To samotné by ale nepřineslo žádný užitek, pokud by se současně nedocílilo odpovídajícího filtračního stupně pro požadovanou kvalitu stlačeného vzduchu. Filtry Kaeser Filter dokážou oboje. Jejich výkonová data byla ověřena podle normy kvality pro filtry ISO 12500-1 a přezkoušena a potvrzena nezávislým orgánem. Podle toho například docílil nový do hloubky skládaný aerosolový filtr KE (Kaeser Extra) snížení zbytkového obsahu aerosolu na 0,01 mg.m-3 při diferenčním tlaku nasyceného filtru maximálně 200 mbar.

Reklama
Reklama
Nový úsporný filtr Kaeser

Parametry filtrů

Typová řada zahrnuje dohromady čtyři základní stupně pro filtraci částic, aerosolů a olejových par. Těmi se upraví stlačený vzduch podle potřeby ve všech třídách čistoty podle normy ISO 8573-1. Inovační filtry Kaeser jsou použitelné do tlaku 16 bar a vstupní teploty stlačeného vzduchu 66 °C a jsou nabízeny v devíti velikostech tělesa až do dodávaného množství okolo 14,2 m³.min-1.

Příklad aplikace s kompresory Kaeser

Nízká spotřeba energie

Díky zcela novému patentovanému provedení hlavy, které zajišťuje jemné přesměrování proudění a vede stlačený vzduch, je rovnoměrně vytížena rovněž nově vyvinutá vložka filtru. Obzvláště velké filtrační plochy pak pečují o optimální filtrační schopnosti. Tím je dosaženo vysoké efektivity filtrace při současné minimální tlakové ztrátě.

Bezchybná montáž

Hlava a tělo filtru jsou spojené bajonetovým uzávěrem. Při výměně filtrační vložky se díky integrovanému vedení vložka automaticky nastaví vůči tělesu filtru do utěsněné polohy. Aretační šroub zafixuje tělo filtru v jeho konečné poloze a zároveň těsní (při otevírání bezpečně odvzdušňuje) filtr. Při chybné montáži spojení nelze uzavřít a stlačený vzduch slyšitelně vyfukuje.

Montáž filtrační jednotky

Těleso filtru je vyrobeno z hliníku, a je navíc chráněno ochrannou vrstvou pro zvláště dlouhou životnost. Pro snadnou instalaci je dodáváno s připojovacími přírubami různých jmenovitých světlostí. Kromě toho jsou k dispozici různé volitelné výbavy a rozsáhlé příslušenství.

Jemně odstupňovaný program filtrů Kaeser umožňuje spolehlivě a hospodárně dodržovat všechny třídy kvality stlačeného vzduchu podle ISO 8573-1. Filtr je precizně přizpůsoben montáži a je možné jej kombinovat s dalšími komponenty pro úpravu stlačeného vzduchu podle nároků aplikace.

Ondřej Kubík

Kaeser Kompressoren
ondrej@bighead.cz
www.kaeser.cz

Reklama
Související články
Jak na stlačený vzduch chytře, bezpečně a úsporně

Ať se podíváme kamkoli, všude se mluví o úsporách energií, bezpečném a spolehlivém provozu a co nejvyšší produktivitě. Stlačený vzduch je cennou formou energie, to si jistě uvědomujeme všichni. Méně už ale bývá známo, že ztráty způsobené úniky běžně činí 30 až 70 %. Přitom převážná většina ztrát je způsobena chybami, nedostatky a závadami v rozvodné síti, tedy nikoliv v pohybující se části strojů a zařízení.

Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Moderní jednotky pro úpravu vzduchu

Účinná úprava vzduchu vytváří ideální provozní podmínky pro nepřetržitě pracující pneumatické pohony – válce a kyvné pohony – a zlepšuje produktivitu stroje.

Související články
Efektivní řešení i pro extrémní aplikace

Elektrické a pneumatické prvky společnosti Festo využívá více než 300 000 zákazníků na celém světě. Z širokého portfolia výrobků v následujícím článku představíme trojici komponent z oblasti pneumatických pohonů a automatizace..

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Technologie pro sušení a filtraci stlačeného vzduchu

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie, který je široce používán v celém průmyslu. Toto médium, označované také jako čtvrtá energie, používá v některém aspektu své činnosti přibližně 90 procent všech výrobců. Na rozdíl od jiných energií je však stlačený vzduch generován na místě a jeho kvalita a cena jsou tak odpovědností uživatele. e.

Olejové vývěvy pro chemické aplikace

Firma Ilmvac je výrobcem vývěv a vakuové techniky již od roku 1947. Její vývěvy pokrývají kompletní rozsah vakua od hrubého až po ultravysoké.

Pneumatický motor s certifikací ATEX pro hlubotiskový stroj

Společnost H. C. Moog GmbH vyvíjí a vyrábí inovativní kotoučové hlubotiskové stroje, pomocí kterých se vyrábějí kvalitní obaly. I přes globální nadvládu offsetového tisku se povedlo rodinné firmě z Hessenska zaplnit mezeru na trhu v obloukovém hlubotisku.

Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

Nové pneumatické válce dle ISO 15552

Nové pneumatické pohony Parker řady P1F s certifikací podle ISO 15552 řeší širokou škálu průmyslových aplikací pro všeobecné použití v různých provozních podmínkách. Nová série nahrazuje stávající série P1D a AZ. Válce jsou k dispozici ve velikostech pístu od 32 do 125 mm.

Bílá kniha - zónová bezpečnost

Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

Přichází doba zmenšování

Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

Efektivní šroubové kompresory pro náročná prostředí

Maximální efektivita, nejvyšší účinnost i výkon ve své třídě. S takovými vlastnostmi se trhu představila nová řada kompresorů GA, kterou od letošního jara nabízí společnost Atlas Copco. Nové rotační šroubové kompresory se vstřikem oleje se vyrábějí v rozsahu příkonů od 30 do 90 kW. Jsou vhodné pro ta nejnáročnější prostředí a i přes minimální provozní náklady a nízké požadavky na údržbu zajišťují majiteli dlouhou a bezproblémovou životnost.

Pneumatika a komunikace

Jak souvisí stlačený vzduch s komunikací? Komunikace je jedním z nejpoužívanějších výrazů současnosti. Svět je plný informací, které je nutné přenášet. Jak se tento fenomén projevuje v pneumatice?

Nové šroubové kompresory a pneumatické nářadí

Používání stlačeného vzduchu jako moderní pohonné energie nachází uplatnění téměř ve všech oborech lidské činnosti. Společnost Schneider Bohemia nabízí kompletní řešení v této oblasti.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit