Témata
Zdroj: Messe München

Veletrh Laser World of Photonics
v Mnichově

Letos na jaře se Mnichov opět na pár dní stane centrem mezinárodního fotonického průmyslu: od 26. do 29. dubna otevře své brány na mnichovském výstavišti přední světový veletrh Laser World of Photonics 2022 a stane se jistě významným milníkem s cílem nastartovat vzestup tohoto perspektivního odvětví. Doprovodná akce World of Quantum navíc představí novou etapu pro budoucí oblast kvantové technologie.

Reklama

Mnichovský veletrh Laser World of Photonics bude mít v roce 2022 širokou mezinárodní účast. Do poloviny března se zaregistrovali vystavovatelé z 30 zemí. Velké zastoupení mají zejména USA a Čína, ale poprvé si na veletrhu zarezervovala stánek i společnost z Austrálie. To znamená, že téměř polovina všech vystavovatelů, kteří opět zaplní pět hal na mnichovském výstavišti, pochází ze zahraničí. Svou účast potvrdili také přední představitelé trhu z fotonického průmyslu a významné průmyslové výzkumné ústavy, mezi nimiž nechybějí Trumpf Laser- und Systemtechnik, Coherent Shared Services, IPG Laser, Laser Components Germany, Fraunhofer-Gesellschaft, Laser 2000, Newport Spectra-Physics, Berlínský partner pro obchod a technologie a Jenoptik Optical Systems.

Pohled do haly A2 mnichovského výstaviště. (Zdroj: Messe München)

Česká účast: firmy i výzkumné ústavy

Letošního ročníku veletrhu se účastní rovněž sedm vystavovatelů z České republiky. V seznamu vystavovatelů najdete firmy Algotech z Náchoda, Crytur z Turnova, Meopta-optika z Přerova a SQS Vláknová optika z Nové Paky, organizaci Český optický klastr a také výzkumná pracoviště Centrum HiLASE (součást Fyzikálního ústavu AV ČR) a Centrum Toptec Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

Reklama

Fotonika jako obor budoucnosti

Ve velké části ekonomiky jsou nyní inovace bez zapojení fotoniky nemyslitelné. Fotonika například rozhodujícím způsobem přispívá k tomu, aby byla vozidla připravena na budoucnost, poskytuje lékařům živé přenosy z živých buněk, optimalizuje kontroly kvality v průmyslu a umožňuje přenos dat z vesmíru rychlostí světla. Hlavními tématy veletrhu jsou laserové systémy pro průmyslovou výrobu, lasery a optoelektronika, optika, senzory, měřicí a zkušební technika a také výrobní technologie pro optiku.

Vystavovatelé na veletrhu prezentují trendy oboru optoelektroniky, a to prostřednictvím ukázek konkrétních produktů a služeb. (Zdroj: Messe München)

Vizionářská platforma World of Quantum

World of Quantum oslaví svou premiéru v roce 2022 s vlastním pavilonem, který se zabývá tím, co je v současnosti pravděpodobně nejnapínavějším budoucím oborem fotoniky: kvantovou technologií a jejím rozmanitým aplikačním potenciálem. Pořadatelská společnost Messe München tak vytváří zcela novou platformu pro síťový výzkum, průmysl a uživatele, a pro prezentaci prvních aplikačních příkladů této budoucí technologie v oblastech výpočetní techniky a kryptografie, senzorové technologie a zobrazování a lékařství.

Jedním z tradičních témat expozic na veletrhu je elektromobilita. (Zdroj: Messe München)

Dr. Wilhelm Kaenders, předseda výstavního výboru veletrhu a současně generální ředitel společnosti Toptica Photonics AG, komentuje: „Stejně jako veletržní správa Messe München objevila v roce 1973 novou platformu pro vznikající laserové aplikace, je zřejmé, že v tomto ohledu se stane také kvantovým vizionářem. Dá se očekávat, že Mnichov se během několika příštích let stane centrálním tržištěm pro technologii rozvíjejícího se století.“

Související články
Umělá inteligence
na veletrhu automatica 2022

Umělá inteligence (AI) a strojové učení se do průmyslové výroby dostaly již před lety - alespoň teoreticky. Razantnost, s jakou si AI nyní razí cestu do praxe, se ukáže ve dnech od 21. do 24. června 2022 na veletrhu automatica na výstavišti v Mnichově.

Mnichovský veletrh automatica je za dveřmi

Přípravy veletrhu automatica 2022, který se bude konat od 21. do 24. června na výstavišti v Mnichově, se blíží do finále. Pořadatelé hlásí, že všechna velká jména z branže se letos přihlásila již půl roku před akcí. Aktuálním tématem letošního ročníku veletrhu je udržitelná výroba.

EMO zrcadlem pokroku a inovací

Při příležitosti prezentace veletrhu EMO 2017 Hannover před evropskou novinářskou obcí se uskutečnilo i pražské zastavení. Zastoupení Deutsche Messe pro ČR zorganizovalo tiskovou konferenci, které se vedle generálního ředitele EMO Hannover Christopha Millera účastnil i tiskový mluvčí hannoverského veletržního komplexu Hartwig von Sass spolu s ředitelem českého svazu SST Ing. Paclíkem a předsedou Společnosti pro obráběcí stroje doktorem Smolíkem.

Související články
Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Zlatá medaile pro prof. Kassaye

Po dvouleté pauze, zapříčiněné hygienickými opatřeními ke snížení šíření pandemie koronaviru, se opět otevřely brány MSV v Brně, v rámci kterého se udílejí i ocenění Zlatých medailí. A to jak vystaveným exponátům, tak tradičně, již od roku 2006, díky iniciativě redakce našeho časopisu, také ocenění osobnosti za její celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy.

Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

Marketing v 21. století

Budování značky pomocí moderních marketingových nástrojů je podle Tomáše Keprty, šéfa marketingového oddělení ve společnosti ČKD Blansko, v dnešní době zcela klíčové a nezbytné pro propagaci českého strojírenství a inženýringu ve světě. V následujícím rozhovoru vysvětluje, proč a co může přinést za výhody, obchodní příležitosti i konkrétní zakázky.

Štěstí přeje připraveným!

Cesta antivirového řešení Avast od prvních nápadů ve Výzkumném ústavu matematických strojů k firmě o 1 700 zaměstnancích Avast Software obývající několik pater nové budovy na Pankráci, byla dlouhá a někdy trnitá. Zakladateli a tvůrci myšlenky na vytvoření vlastního antivirového programu, ze kterého se postupem doby stal ochranný systém bránící napadením, jsou Pavel Baudiš a Eduard Kučera.

Zlatá medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci

Před 15 lety naše redakce MM Průmyslového spektra přišla s myšlenkou pravidelně oceňovat osobnosti, které se za svůj profesní život zásadním způsobem zasloužily o rozvoj technického oboru, ve kterém působily či nadále stále působí, a vyznamenaným předávala Ocenění za celoživotní přínos rozvoje československého strojírenství a uváděla je do Síně slávy strojařů. V rámci koncepční změny zlatých medailí udílených v rámci MSV v Brně se toto ocenění stalo jejich součástí a započala se tradice udílení Zlaté medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy.

Elektro lidé se sejdou v Brně

Více než šest stovek vystavovatelů z tuzemska i zahraničí a až 40 tisíc odborníků i nadšenců se každoročně účastní veletrhu Amper, největšího B2B veletrhu v oblasti elektrotechniky, elektronik, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR i na Slovensku.

Strojírák 2019 na vlně digitalizace

Jako každoročně i letos v říjnu se brány brněnského výstaviště otevřou vystavovatelům i návštěvníkům Mezinárodního strojírenského veletrhu. Hlavními tématy jeho již 61. ročníku budou digitální továrna, cirkulární ekonomika a start-upy.

Technologie napříč textilním průmyslem

Horké novinky ze světa technologií pro zpracování textilu a pružných materiálů představí ve dnech 14.–17. května 2019 veletrh Texprocess ve Frankfurtu nad Mohanem.

Zlatá medaile MSV

Současná podoba udělování Zlatých medailí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, o něž se v soutěži ucházejí přihlášení vystavovatelé se svými exponáty, odráží snahu nalézt taková objetivizující pravidla, která odpovídají hlavnímu záměru soutěže – tedy oceňovat inovativní produkty. Tím se rozumí výrobky, technologie nebo služby, které jsou mimořádně významné svým progresivním řešením, technickými parametry a technologickými možnostmi a ocenění si zaslouží, poněvadž snesou srovnání se špičkovými řešeními přinejmenším na evropské úrovni, ještě lépe na úrovni světové.

V říjnu do Milána

Po šesti letech se podnik nazvaný EMO opět vrací do italského Milána. Bezesporu to bude radostnější pohled do expozic, než tomu bylo právě v roce 2008, kdy vrcholila světová finanční krize, která si vybírala svoji daň především na průmyslové výrobě. I když obráběcí a tvářecí technologie letos svůj veletržní boom již zažily, a to v květnu na CIMT v Pekingu, určitě se vyplatí vypravit se do Milána i třeba proto, že v bezprostřední blízkosti výstaviště Fiera Milano se koná celosvětová výstava EXPO, pro niž je říjen posledním měsícem konání a jejíž zhlédnutí jistě stojí za to.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit