Témata
Reklama

Vodík - dar z nebes

Společnost Linde je dnes v oboru výstavby vodíkových zařízení vedoucím dodavatelem na světě a v tomto odvětví vykazuje meziroční nárůst o 10 procent. Celosvětově instalovala už 200 těchto zařízení, přičemž ze současných 20 čerpacích stanic na kapalný vodík na celém světě jich 19 dodala Linde.

Zdroj energie budoucnosti

Vodík je ideálním zdrojem energie - lze ho vyrábět z různých primárních zdrojů, libovolně skladovat, či přepravovat jako ropu. Pro skladování vodíku se používají dvě metody. Při první se vodík silně stlačí a pod vysokým tlakem se uchovává v plynném stavu v nádržích. Spotřeba energie je zde relativně nízká, avšak nádrže se stlačeným plynem jsou poměrně těžké a velké, takže jsou vhodné pouze pro stálé skladování například u průmyslových zákazníků. Při druhé metodě je vodík ochlazen na -253° C, kdy přechází do kapalného stavu, což je ale energeticky poměrně náročné. Tento způsob je však vhodný pro přepravu vodíku.
Největší podíl současné roční světové produkce 700 miliard m3 vodíku se spotřebuje v chemickém průmyslu, například na výrobu umělých hnojiv nebo v rafinériích pro odsíření pohonných hmot. Využití jako alternativní pohonná hmota pro automobily představuje naproti tomu v současné době nepatrnou mezeru na trhu. Ale právě tu, která nabízí obrovský růstový potenciál. Kdyby celkové množství energie, které vyžaduje silniční provoz v Německu, mělo být ze dne na den pokryto vodíkem, odpovídala by tato spotřeba desetinásobku dnešní německé produkce ve výši 22 miliard m3. Aby však vodíková technologie dosáhla průlomu, musela by preferovat vodík všechna společenská seskupení - ekonomika, politika i věda.
Reklama
Reklama
Reklama

Vodík pro automobily

Pro použití v automobilech se v minulých letech vytvořily dva systémy - pro hluboce chlazený kapalný vodík nebo pro stlačený plynný. Kapalinové nádrže umožňují větší dojezd, vyžadují ale nákladnější techniku. Naproti tomu tlakové nádrže uchovávají plyn neomezeně dlouho. Jsou ale těžší a při stejné potřebě prostoru uskladní méně vodíku, což omezuje dojezd. Obě technologie nedávno značně rozvinula Linde. Předpokladem komerčního úspěch vozů s vodíkovým pohonem je výstavba čerpacích stanic, která by pokryla celé území. Jisté je, že osobní vůz poháněný vodíkem přijde. Otázka zní pouze kdy a jaký. Výrobci automobilů váhají mezi palivovými články a spalovacím motorem.
Zkušenosti s automobily poháněnými plynem už existují celá desetiletí. V roce 2000 bylo na celém světě na silnicích už 1,1 milionů vozů s pohonem na zemní plyn. Veřejnosti méně známé jsou palivové články. Palivový článek je elektrochemický převodník energie, ve kterém reagují vodík a kyslík na vodu. Při tom se s vysokou účinností vyrábí elektrický proud. Všechny palivové články se v podstatě skládají ze dvou porézních ploch, elektrod, které odděluje třetí plocha, elektrolyt. Na jednu elektrodu se přivádí vodík, na druhou kyslík. Bez elektrolytu by došlo k reakci třaskavého plynu, elektrolyt však způsobí elektrochemickou reakci. Na jedné elektrodě, anodě, se tvoří kladně nabité vodíkové ionty, na druhé (katodě) záporně nabité kyslíkové ionty. Tím vzniká elektrické napětí podobně jako mezi póly baterie.
Vodík v silniční dopravě není o nic více nebezpečný než benzin. Z tohoto pohledu nepředstavuje jeho zavedení žádné riziko.

Ještě deset let do sériové výroby

K průkopníkům vodíkové techniky patřilo Německo. Plánování probíhá už od roku 2000, první vozy CEP (Clean Energy Partnership) budou jezdit po Berlíně v roce 2004. Aby od roku 2010 skutečně na silnicích jezdila auta s vodíkovým pohonem v rozsahu, který stojí za zmínku, podílí se např. společnost DaimlerChrysler na různých mezinárodních projektech, jako je např. projekt CUTE (Clean Urban Transportation for Europe). V rámci tohoto projektu bude uvedeno do provozu 30 autobusů v deseti evropských velkoměstech (od Reykjavíku po Madrid) v městské hromadné dopravě. Největší dynamiku vykazuje v současné době vývoj v Japonsku, aglomerace Tokio je už téměř na celém území pokryta vodíkovými čerpacími stanicemi. A co čerpací stanice v Evropě ? Hrubé pokrytí Evropy vodíkovými čerpacími stanicemi znamená asi 135 000 vodíkových čerpacích stanic v EU. To, že musí výstavba sítě čerpacích stanic ještě alespoň deset let předhánět budování vozového parku, nepředstavuje podle slov vedení společnosti Total žádný problém. Ropný průmysl je na budování potřebné infrastruktury připraven.
Ing. Marek Peterka
Reklama
Vydání #3
Kód článku: 40330
Datum: 10. 03. 2004
Rubrika: Inovace / Automobilový průmysl
Autor:
Firmy
Související články
Skutečný pomocník

Na českém trhu je od září letošního roku k dostání nová generace vozů Opel Vivaro a to ve třech variantách: Van, Crew Van a Combi. První dvě verze jsou určeny především pro převoz nákladu a osob, Combi pak pro převoz větších skupin lidí či sportovních týmů. Všechny vozy pohání turbodieselové motory.

Vozový park pod kontrolou díky moderním technologiím

Mít na starost firemní flotilu není snadné, ale když se nebudete vyhýbat moderním technologiím, ušetříte spoustu peněz, času i stresu.

Stavme na pozitivním a fungujícím

Česko patřilo ke konci roku 2023 k zemím, jejichž ekonomika stále nedosáhla předcovidové úrovně. Hospodářský růst bude podle většiny ekonomů i v tomto roce velmi pomalý. Situaci komplikují nepříliš optimistické faktory, jako je nestabilita veřejných financí, výroba postavená na subdodávkách, nedostatečná infrastruktura a další. Když k tomu připočteme vnější geopolitické okolnosti, není situace příliš příznivá. A o tom, jak toto vše ovlivňuje automobilový průmysl a jak se zbavit stigmatu subdodavatelské země, jsme hovořili s Petrem Knapem, odborníkem společnosti EY pro automobilový průmysl.

Související články
Je nutné stanovit diagnózu a následně zvolit léčbu

Bohdan Wojnar vždy razil zásadu, že je třeba si všechno řádně odpracovat a každý den zkusit udělat něco navíc. Nikdy se nebránil novým věcem, trpělivě se je učil a s potřebnou dávkou štěstí se pak dostával k zajímavým pracovním příležitostem. Během čtyřiceti profesních let ušel cestu od chemického inženýra, přes dlouhou kariérou ve Volkswagenu Slovakia ve financích a controllingu až po člena představenstva za oblast HR ve Škoda Auto. Toto je dle jeho slov výhodou velkého koncernu, kdy nemusíte zůstat na jednom místě, u jednoho oboru a v jedné zemi. Tyto zkušenosti mu poskytly velký profesní přehled, ze kterého vycházejí témata aktuálního otevíracího rozhovoru MM Průmyslového spektra.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Krize jako cesta k žádoucí změně

Hlavním životním mottem Ing. Vlastislava Břízy, majitele a generálního ředitele společnosti Koh-i-noor, je tvrzení, že kdo je připraven, není zaskočen. Společný rozhovor probíhal v intencích této jeho celoživotní strategie.

MM Podcast: Glosa - Sedmnáctá země spolková na kolečkách

Problémy koncernové automobilky jsou vážnější, než si většina lidí umí představit. Kombinace emisního skandálu DieselGate, změny trhu a návyků spotřebitelů, inflace a neschopnosti na to všechno pružně reagovat je pro VW smrticí koktejl. Může jí dokonce hrozit osud finské Nokie či amerického Kodaku, které před lety nedokázaly zachytit nastupující disruptivní změny a se svým ikonickým byznysem skončily. Jak zásadní problém by podobný osud znamenal pro Německo, potažmo celou subdodavatelskou Evropu, se můžeme jen domýšlet.

Důraz na udržitelnost, digitalizaci a 3D tisk

Japonsko je zemí, kde se rodí nejmodernější technologie a kde se dbá na udržitelný způsob života. Je kolébkou průmyslu a domovem největších průmyslových firem. Každé dva roky mají návštěvníci z celého světa možnost nahlédnout prostřednictvím veletrhu Jimtof (Japan International Machine Tool Fair) pod pokličku nejnovějších inovací v oboru obráběcích strojů a jejich příslušenství. Díky pozvání Japonské asociace výrobců obráběcích strojů JMTBA jsme měli možnost zúčastnit se tohoto veletrhu osobně. V následující reportáži se vám pokusíme zprostředkovat alespoň pár nejzajímavějších témat, která zde zazněla.

Žijeme na dluh dalších generací

Petr Novák aktuálně zastává pozici Director of Automotive Operations ve společnosti JTEKT European Operations. Je zodpovědný za devět výrobních závodů ve Francii, Belgii, ČR, Anglii a Maroku. Obrat této divize čítající 4 000 zaměstnanců představuje 1, 2 miliardy eur.

MM Podcast: Glosa - Made in Germany: Richtig oder falsch?

Proč stále není slyšet o problémech průmyslových firem, do kterých se kvůli souběhu všech krizí dostaly? Obecně, ať se jedná o jedince, či instituci, vždy máme obavy přiznat určité potíže. V momentu, kdy majitel firmy či management pustí do éteru první negativní zprávu, přestane být podnik důvěryhodný pro zákazníky, banky a zaměstnance, jak současné, tak i potenciální. Proto to všichni zatím drží pod pokličkou a vyčkávají do doby, kdy situace již bude neudržitelná či na stav upozorní okolí.

Příklady táhnou: Umět řídit i motivovat

Ačkoli byla Ing. Andrea Urban - tehdy ještě Andrea Kovačiková ze Žiliny- již od střední školy orientována humanitním a ekonomickým směrem, vystudovala posléze v doktorandském programu obor Strojírenská technologie na ostravské VŠB-TUO. A také toto vzdělání ji katapultovalo do prestižních pozic ve špičkových technologických firmách, z nichž zatím poslední, od roku 2014, je Volvo stavební stroje v německém městě Hameln.

Chceme svítit

Povědomí o bývalém vojenském prostoru Stříbro v západní části naší republiky přinášejí buď vzpomínky osobního rázu, nebo přicházejí skrze narukované, kteří zde společně, převážně s romskými spoluobčany z tehdejšího východu Československa, v tankových praporech chránili naši republiku proti vpádu západních imperialistů. Doba se naštěstí změnila. Nyní je to rozvíjející se region jak díky blízkosti k Německu a hlavní dálniční tepně, tak i zásluhou generace techniků, kteří se zde kolem plzeňské Škody zrodili a po jejím rozpadu a rozmělnění se vydali na cestu soukromého podnikání ve strojírenském oboru. Do jedné z takových firem, nacházející se v Kladrubech u Stříbra, jsem se vypravil. Důvodem byla ukázka vzniku a růstu dalšího partnerství s dodavatelem technologií obrábění, společností Mazak.

Příklady táhnou:
Maximum aerodynamiky pro nejrychlejší vozy

Petra Palizu již od mládí zajímaly automobily a záhy se rozhodl, že se v dospělosti bude podílet na jejich vývoji. V průběhu prvních ročníků studia Wichterlova gymnázia v Ostravě si ujasnil, že jeho profesní dráha povede přes strojírenský obor na univerzitě. Že se za několik let bude podílet na vývoji nejrychlejších automobilů na světě, by jej nejspíš v té době ještě nenapadlo…

Stroje v pohybu:
Jak uhasit letadlo

Pozoruhodný stroj, který vám v tomto článku představíme, se pohybuje na šesti kolech a setkáte se s ním nejčastěji v prostoru letiště. Jde o speciální zásahové vozidlo hasičů. Kombinovaný hasicí automobil Rosenbauer Panther 6 x 6 je tři metry široký a téměř 12 metrů dlouhý, váží až 36 tun a ve výbavě má dlouhé teleskopické rameno. Dva tyto vozy slouží na letišti v Praze-Ruzyni.

Reformy nestačí. Je nutná transformace

Je současná ekonomická krize příležitostí k progresu národního hospodářství? Bude avizovaná 7% inflace v tomto roce velkou hrozbou? Proč by se čísla měření životní úrovně ČR neměla srovnávat s některými státy EU? Je iniciativa českých podnikatelů k druhé transformaci české ekonomiky oprávněným voláním po změnách? Na tyto a další otázky odpovídala v rozhovoru pro MM Průmyslové spektrum hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit