Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Zapichovací systémy
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Zapichovací systémy

Gühring je jedním z předních výrobců rotačních a přesných nástrojů pro obrábění ve strojírenství, který ve více než 70 výrobních závodech ve 48 zemích vyrábí, vyvíjí a renovuje nástroje pro vrtání, frézování, vystružování, ale i soustružení a řezání závitů.

Již několik let koncern Gühring přináší inovativní technologie obrábění včetně zapichovacích nástrojů. Díky vlastní konstrukci a patentovanému systému upínání patří tyto nástroje mezi absolutní světovou špičku. Od letošního roku 2019 byl výrazně rozšířen standardní program zapichovacích nástrojů a díky tomu společnost může zákazníkům nabídnout rychlou reakci během 24 hodin a reagovat tak na dnešní časově náročné požadavky.

Rozšíření standardního programu zapichovacích nástrojů umožňuje realizaci jejich dodávek do 24 hodin.

Rozšíření výrobního programu

Rychlý rozvoj sortimentu zapichovacího systému reflektuje požadavky zákazníků. Díky vlastní výrobě tvrdokovových polotovarů a vlastnímu povlakovacímu zařízení mají nástroje Gühring vždy náskok před konkurencí. Tuto strategii plné kompetence volí Gühring u většiny svých produktů.

Produktové řady 104 a 106

Ve výrobním systému 104 společnost nabízí upínače v provedení válcové stopky, čtyřhranné stopky, modulárních držáků i válcové stopky pro obrážení drážek. Standardně součástí sortimentu jsou nože pro obrábění drážek od 0,7 mm pro vnitřní soustružení a profilové obrábění, zpětné soustružení, vnitřní soustružení a zkosení hran, vnitřní zapichování rovné drážky, výrobu drážek s plným rádiusem, soustružení vnitřních závitů, axiální zapichování a obrážení drážek.

Produktová řada 104


V produktové řadě 106 se jedná o nejkomplexnější program na trhu. Zde byla nabídka rozšířena o drážkovací nástroje, které jsou schopny vyrobit vnitřní šestihran od velikosti 4 až po velikost 10.Produktová řada 106

Produktové řady 108 a 110

Produktový systém řady 108 má nejmenší upínací průměr stopky 8 mm a dokáže obrábět průměry již od 7 mm. Díky 8mm stopce nabízí systém maximální stabilitu a tím také procesní jistotu. Základní program 108 nabízí více než 700 různých nástrojů pro vystružování a profilové soustružení do maximální hloubky 2,5 mm a vnitřní zapichování do hloubky 3 mm s možností zpětného soustružení. I v produktovém systému 108 je možné zákazníkovi nabídnout speciální nástroj podle vlastní konstrukce, a tak rozšířit standardní produktovou řadu.

Také v systému 110 se zákazníkům otevírají zcela nové možnosti. Upínacím průměrem stopky 10 mm se dosahuje maximální stability a kvality povrchu. Díky širokému skladovému sortimentu polotovarů pro tyto nástroje je možné zákazníkovi nabídnout i výrobu speciálu až do celkové délky 112 mm a tím navrhnout optimální řešení pro danou aplikaci. Ve standardním programu jsou samozřejmě skladem veškeré držáky nástrojů s válcovou stopkou.

Gühring se orientuje na vlastní konstrukci speciálních nástrojů a optimalizaci procesů pro jednotlivá odvětví. Díky nadnárodní struktuře firmy je využíváno výměny informací a sdíleno know-how. Poradenství tak může být poskytnuto ve stejné kvalitě v Evropě i na opačné straně světa.


 

Systém 305

Systém 305 je zaměřen na zapichování a upichování materiálu. Součástí systému jsou patentované držáky s vnitřním přívodem chladicí kapaliny. Pomocí jednoduchého nastavení přímo v držáku může zákazník zvolit přívod chladicí kapaliny směrem k řezné hraně, pod řeznou hranu nebo i zkombinovat obě možnosti. Díky tomuto patentovanému přívodu chladicí kapaliny je možné optimalizovat proces i při nízkém tlaku chlazení. Poskytuje-li stroj dostatečný tlak, lze systém zcela otevřít a zajistit tak chlazení čela řezné hrany i plochy pod řeznou hranou, což může pozitivně ovlivnit lámání třísky a optimálně odvádět teplotu z řezu. Základní sortiment nabízí čtyřhranné upínací držáky s přímým upnutím, v úhlu 90°, v úhlu 45°, jakož i válcové stopky. Katalogové výměnné břitové destičky jsou zkonstruovány pro radiální zapichování, profily s plným rádiusem, axiální zapichování, vypichování, soustružení závitů a upichování.


Zapichovací systém 305

Multifunkční nástrojové systémy

Součástí sortimentu jsou i multifunkční nástrojové systémy pro obrábění tyčových materiálů a hřídelí, které umožňují v jedné operaci vytvořit kompletní požadovaný tvar. Možnosti a konstrukce jsou takřka neomezené. Čelní soustružení ploch a středění je tak možné obrobit jedním nástrojem. Systém lze sestavit jak se standardními výměnnými destičkami DIN, tak i se speciálně konstruovanými břitovými destičkami podle přání zákazníka. Celý zapichovací systém zahrnuje spoustu inovačních a patentovaných řešení.

Viper geometrie – cesta k hladším povrchům

Speciální Viper geometrie pro soustružení vnitřních povrchů vede k všeobecnému zlepšení řezného procesu – umožňuje zvýšení posuvu, stability, zvyšuje se i trvanlivost nástroje. Zvýšená lámavost silnějších třísek vede v konečném důsledku k většímu odvodu tepla z místa řezu. Celkovým výsledkem je i zlepšená kvalita obrobeného povrchu.
Příklad aplikace s Viper geometrií: a) standardní geometrie, b) Viper geometrie

Při použití standardní geometrie byla dosažena drsnost povrchu Rz v rozmezí 5–8 µm. Při nasazení nástroje s Viper geometrií (viz tabulka) se zlepšila drsnost povrchu Rz až na 2–4 µm. Ve druhém kroku byla řezná rychlost ještě zvýšena na 130 m.min-1. Tento zásah vedl k dalšímu zlepšení kvality obrobeného povrchu.


Opakovatelnost při výměně břitů v držáku činí v axiálním směru ±0,02 mm.

 

Přesnost polohy břitů

Produktové řady pro vnitřní soustružení 104, 106, 108 i 110 vynikají svou vzájemnou přesností mezi jednotlivými břity i bezproblémovou výměnou během procesu bez nutnosti demontáže držáku ze stroje. Další výhodou je použití břitů jak v normální, tak i v obrácené poloze opět přímo ve stroji bez nutné demontáže držáku. Břity jsou dostupné v pravém i levém provedení pro obě orientace otáček vřeten. Opakovatelnost při výměně břitů v držáku činí v axiálním směru ±0,02 mm (platí i pro obrácené polohy).Možnosti chlazení upichovacího sytému 305: a) chlazení čelní plochy, b) hřbetní plochy, c) čelní i hřbetní plochy současně

Chlazení břitu pro upichování

Upichovací systém 305 je také vybaven patentovanou inovací. Pomocí držáku s nastavitelným směrovým ventilem lze libovolně chladit břit v požadovaném směru – shora nebo zdola nebo z obou směrů. Důraz byl také kladen na uživatelsky snadnou manipulaci pomocí nastavitelného šroubu. Ten lze ovládat stejným klíčem, se kterým se utahuje i upínací šroub výměnné destičky. Získaná kontrola nad teplotou při utváření třísek tak umožňuje vysoce produktivní upichování a zapichování.

Systém zapichovacích nástrojů společnosti Gühring boduje hlavně kombinací jednoduchosti použití a flexibility. Přitom díky 100% podílu vlastní výroby nabízí nejvyšší kvalitu a současně konkurenceschopnou a pro zákazníky zajímavou cenu.


Gühring

Josef Mikloš, Dr. František Plánička

julie.uhlikova@guehring.de

www.guehring.cz

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: