Témata
Reklama

Zapusťme spolu pevné kořeny

10. 09. 2015

Jedním z nejzajímavějších trendů, které mohou české firmy v budoucnu očekávat, je podle autorů knihy Leadership 2030 – George Vielmettera a Yvonne Sell ze společnosti Hay Group – technologická konvergence. To znamená, že do budoucna můžeme předpokládat čerstvé inovace spíše díky kombinaci již existujících technologií než díky absolutně novým, revolučním objevům. Příkladem, že se k nám tento trend již blíží, je třeba slovenský AeroMobil – kombinace letadla s osobním vozidlem. Jak dlouho bude trvat, než si každý z nás bude moci dovolit pořídit takovou doposud nevídanou inovaci?

Zajímavým vedlejším efektem trendu technologické konvergence je nutnost spolupráce. Společnosti, které byly dříve zvyklé bojovat v nemilosrdném konkurenčním prostředí, se teď potřebují naučit vycházet si vstříc. Musejí koordinovat společné projekty a sladit procesy, a to tak, aby práce proběhla co nejefektivněji. Vedle toho se ale musejí naučit i to, které informace je nutné zveřejňovat za účelem spolutvorby a které je lépe si ze strategických důvodů nechat pro sebe. Toto bruslení na tenkém ledě není výzvou jen pro vrcholný management firem po celém světě, je stejně tak výzvou pro komunikační či IT oddělení firem, které potřebují přenastavit svoje procesy a přizpůsobit je nové realitě.

Reklama
Reklama
Reklama

Zapusťme spolu pevné kořeny

Spolupráce za účelem společného uznání kvality a propojené tvorby vyšší přidané hodnoty byla právě tou prvotní myšlenkou, která stála za zrodem strategického partnerství Zapusťme spolu pevné kořeny. Tento projekt nabízí společnost TÜV SÜD Czech letos již po třetí firmám, které se účastní Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV). Ten probíhá od 14. do 18. září 2015 v Brně. „Když se podíváme na to, čím vynikaly české země v období od průmyslové revoluce, tak je to především výrazná industrializace a technologicky vyspělá výroba. Již dávno nejsme země sedláků, ale průmyslníků. Otázka je, co to pro naši ekonomiku znamená do budoucna, čím se budeme živit za pár let a čím budeme zajímaví pro globální trh. Myslím, že je již zcela zřejmé, že to nebude levná masová produkce, ale naopak orientace na spojení chytré průmyslové výroby s výraznou kvalitou,“ říká k partnerství Oleg Spružina, generální ředitel TÜV SÜD Czech.

„Pro společnosti, jako je ta naše, byla sázka na kvalitu klíčem k dlouhověkosti,“ pokračuje Spružina a připomíná, že letos TÜV SÜD Czech, největší inspekční a certifikační společnost na českém trhu, slaví 150 let existence.

„Díky profilu naší práce máme kvalitu a dlouhodobou udržitelnost zakořeněny do naší DNA. Chceme náš pohled na svět sdílet i s našimi partnery, kteří jsou páteří českého průmyslu a místní ekonomiky. Proto je i letos zveme k tomu, abychom spolu zapustili pevné kořeny, a to nejen v rámci MSV,“ dodává.

Počet společností, které se ve strategickém partnerství propojily v loňském roce, byl 30, o polovinu více než v prvním ročníku roku 2013. Mezi firmami, které potvrdily účast v letošním roce, jsou Arcelor Mittal Ostrava, Škoda Machine Tools či Tecnimetal CZ.

Kvalita osvobozuje

„Často si myslíme, že dodržování nějakých procesů je jen zbytečná, obtěžující byrokracie, kterou nám navíc nařizuje někdo, kdo nám vůbec nerozumí,“ říká Oleg Spružina. „Přesto si ale neuvědomujeme, že procesy a struktura s námi byly od počátku věků. Dnes bychom bez jasných standardů kvality a systematického přístupu k procesům nemohli bez rizika ani vstát z postele. Navíc v okamžiku, kdy necháme procesy pracovat za nás, uvolní se nám jak mentální, tak časová kapacita a můžeme se zabývat něčím jiným – třeba právě tvorbou inovací. Naším posláním je zabezpečit, aby se práce s procesy stala pro naše klienty a partnery živou tvorbou a kořeny, ze kterých můžeme společně čerpat vyšší kvalitu a lepší budoucnost pro naše firmy, zaměstnance i pro celou českou společnost. Nejen, že nám zaměření na kvalitu zajišťuje naše místo na světě; kvalita nás společně osvobozuje,“ shrnuje Spružina.

Sázka na kvalitu a udržitelnost se vyplatí

Pojďme se vrátit zpátky ke knize Leadership 2030, zmíněné na začátku. Autoři Georg Vielmetter a Yvonne Sell upozorňují, že další dilema technologické konvergence spočívá v otázce, jak daleko můžeme zajít v objevování hranic nových technologií a věd, jako je třeba výzkum mozku, klonování, eliminace nemocí, robotizace a tak dále. Na tyto otázky může odpovědět jen budoucnost. Směr pro české firmy je ale jasný: sázka na kvalitu a udržitelnost se vyplatí, především je-li sdílená se společnostmi, které na českém trhu opravdu něco znamenají.

Zpracováno redakcí

TÜV SÜD Czech

Stefania.Recskyova@tuv-sud.cz

www.tuv-sud.cz

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 151013
Datum: 10. 09. 2015
Rubrika: Výroba / Jakost
Autor:
Firmy
Související články
Od znalosti kvality ke kvalitě znalostí

Zhruba od přelomu století probíhá i v našich podmínkách podnikové praxe renezance vztahu ke kvalitě, což výrazně podporují i nově přijaté dokumenty v systémech řízení kvality.

Kontrolní a třídicí systém Equator

Ve spolupráci s předními výrobci v automobilovém průmyslu s cílem získat efektivní dílenské měřidlo pro automatizovanou kontrolu sériově vyráběných dílů byl vyvinut kontrolní a třídicí systém Equator. Jeden takový přístroj dokáže zastat stejnou práci jako stovky jednoúčelových měřidel, přípravků nebo kalibrů.

Plasty pomáhají modernizovat strojírenství

S pokračujícím vývojem nových materiálů se mění i materiálová skladba strojírenských výrobků a zařízení. V současné době si již nelze rozvoj téměř všech strojírenských odvětví bez použití plastových materiálů představit. Vývoj pak ukazuje, že plasty budou hrát ve strojírenství stále významnější úlohu.

Související články
Odlehčovací optimalizace 3D tištěné frézy

Vývoj v oboru obrábění se tradičně potýká s mimořádným dynamickým zatížením soustavy na straně jedné a požadavky na přesnost a produktivitu obrábění na straně druhé. Nalezení takové konstrukce nástroje, která odolá extrémním provozním podmínkám, a přitom umožní proces obrábění urychlit, může vést k zefektivnění výrobního procesu. Příkladem toho může být vývoj odlehčené frézovací hlavy. Dosavadní konstrukce obráběcích nástrojů vycházely z jednolitých plných tvarů zaručujících vysokou tuhost na úkor dynamických vlastností nástroje. Změnou vnitřní struktury je však možné najít optimum mezi těmito protichůdnými požadavky.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Urychlete svoji digitální transformaci

Jak může strategie digitální transformace, jejíž součástí je přechod na moderní distribuovaný řídicí systém, pomoci výrobcům dosáhnout vyšší produktivity, ziskovosti a snížit rizika? To se dozvíte, pokud se začtete do následujících řádek.

Tvoříme historii vodního paprsku

Každá investice do podniká je spojena s velkým očekáváním. Jistou dávku důvěryhodnosti ve správnou investice může dávat také historie firmy i samotné technologie. Technologie řezání vysokotlakým vodním paprskem Flow slaví v tomto roce již 50 let, resp. 40 let v případě abrazivního vodního paprsku.

Jak zvýšit produktivitu?

Každý výrobní ředitel řeší otázku, jak navýšit produktivitu výroby, aniž by utrpěla její kvalita. Před stejným problémem jsem stál i já, když jsem před osmi lety začal řídit výrobu české části společnosti Colop, produkující razítka a ruční tiskárny. Níže nabízím několik tipů, jak se dá pomocí opatření ve výrobě navýšit produktivita - a v důsledku i obrat - o více než 100 %. Věřím, že většina těchto v praxi vyzkoušených rad bude užitečná i pro řadu jiných průmyslových oborů, než je výroba našeho typu.

Chytré brýle pro průmysl

Chytré brýle a rozšířená realita se v posledních letech staly dalším trendovým tématem v průmyslovém prostředí. Na rozdíl od umělé inteligence, která je založena na strojovém učení a u které jsou stroje určeny k dlouhodobému nahrazení lidského faktoru, sleduje rozšířená realita jiný cíl: podporovat člověka v průmyslových procesech. Zde vstupuje firma Ayes, která představuje jedničku v oblasti hands-free technologií pro průmysl, chytré brýle RealWear HMT-1.

Odhrotování výbuchem

Odhrotování výbuchem se odborně nazývá termické odhrotování (TEM). Jde o vysoce výkonnou a maximálně produktivní metodu odhrotování menších, tvarově složitých, jednoduchých i velmi náročných výrobků, na které jsou kladeny ty nejvyšší požadavky z hlediska čistoty, kvality, a ekonomiky výroby. Tato nekonvenční metoda je schopna stoprocentně zajistit, že se později v zabudovaných součástkách nic neuvolní. Používá se zejména po třískovém obrábění železných i neželezných kovů nebo po středním či vysokotlakém lití menších neželezných odlitků.

Využití neuronových sítí v optické kontrole

Většina moderních výrobních firem aktivně řeší, jak během výrobního procesu dosáhnout co nejvyšší kvality, za co nejnižší náklady. Přesto může dojít k chybě a vyráběný produkt není v požadované kvalitě. Důvodů může být mnoho, od špatného vstupního materiálu, přes poruchu některého ze strojů, či chyby operátora.

Virtuální a rozšířená realita zvyšuje konkurenceschopnost

Dnes již máme řadu možností, jak můžeme v byznysu prakticky využít virtuální a rozšířenou realitu. A to doslova ve všech dostupných oborech a firemních procesech.

IoT na insfrastruktuře elektrických rozvodů

V minulém vydání jsme představili nový systém WorkSys, otevřenou IoT platformu pro tvorbu nových aplikací a jejich propojení s již existujícími. Dnes toto téma uzavřeme a představíme nástroj FactoryDashboard pro tvorbu komplexního digitálního dvojčete fabriky.

Jaká tajemství skrývá výroba razítek?

Představte si obyčejné moderní razítko. Připadá vám, že vyrobit je musí být velice jednoduché? Možná byste se divili. Složitá vulkanizace, vstřikolisovna s 21 vstřikolisy, obtížný proces barvení, to vše velmi náročné na stabilitu procesu. Tolik jen stručně o tom, s čím se během výroby razítek musíme u nás, v Colopu v Borovanech, denně potýkat. Chcete se dozvědět víc? Pak vás zvu ke čtení následujících řádků.

Vplyv ochrannej atmosféry pri zváraní hliníkových zliatin

Ľahké neželezné kovy ako hliník, horčík, titán a ich zliatiny, ktoré sú používané najmä v automobilovom, leteckom a kozmickom priemysle, musia spĺňať vysoké a často protichodné nároky ako je napríklad dostatočná pevnosť pri zachovaní vysokej ťažnosti alebo dobrá korózna odolnosť. Inak povedané, využívajú sa tam, kde ich náhrada dostupnejšími materiálmi nie je možná. Na zváranie materiálov z ľahkých neželezných kovov je potrebné použiť takú technológiu zvárania, ktorá bude ich vlastnosti degradovať čo najmenej. Celý rad štúdií a doterajších praktických skúseností ukazujú, že väčšina problémov vznikajúcich pri konvenčnom zváraní oblúkovými metódami môže byť potlačená použitím laserového lúča.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit