Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> 210 milionů vyrobených ložisek společnosti Koyo Bearings

210 milionů vyrobených ložisek společnosti Koyo Bearings


15.04.2019

Jubilejních 210 milionů vyrobených ložisek dosáhla olomoucká firma s japonskými kořeny, Koyo Bearings Česká republika s.r.o. Jedná se o další výjimečný milník od roku 2001, kdy byla tato společnost vybudována. Firma v poslední době prochází celkovým růstem a navýšením objemu výroby. Přibývají taky nominace od zákazníků a získávání nových projektů.

Koyo Bearings sídlí na kraji hanácké metropole a specializuje se na výrobu ložisek. Zaměstnává přes 530 kmenových zaměstnanců, protože filozofie této firmy není zaměřená na zaměstnávání agenturních zaměstnanců. Své výrobní portfolio rozdělila firma na tři hlavní sortimenty, a to na výrobu válečkových ložisek, jehličkových ložisek a kladek pro automobilový průmysl, strojírenství a poprodejní sektor.Stejně jako většina strojírenských firem, tak i olomoucká společnost drží krok s nejnovějšími trendy. V uplynulém roce investovala firma přes 160 mil. do modernizace a automatizace strojového parku a digitalizace výrobního procesu. Automatizací výroby firma postupně eliminuje fyzickou náročnost práce a urychluje výrobní proces. Takzvaný Průmysl 4.0 má velký vliv na kvalitu výrobků a konkurenceschopnost podniku. Velký boom v automobilovém průmyslu je i nastupující elektromobilita.

Neočekávám okamžitý nástup elektromobilů, nicméně je to trend, kterým se chceme a hlavně musíme do budoucna zabývat. Nechceme se jen svézt na jeho růstu, proto vyvíjíme vlastní technologické inovace, spolupracujeme s výrobci a sledujeme dění ve světě,“ sdělil k situaci ředitel společnosti Petr Novák.

Ložiska vyráběná v tomto závodě jsou charakteristická minimem použitého materiálu. „Tloušťka vyráběných dílů je pouhých 1,3mm při průměru 4,5cm a váze 28 gramů. Takové ztenčení v některých případech znamená snížení hmotnosti finálních výrobků až o 300 %. Materiálem je vysoce pevnostní ocel, díky čemuž mají ložiska v aplikaci výjimečně dlouhou životnost,“ dodal Novák. Jedním z důvodu snižování hmotnosti je nastolení downsizingu automobilů. Výroba ztenčených kroužků je založena především na extrémně přesném zpracování materiálu a na jeho vstupní tvrdosti. Následná přesná výroba ložisek pomocí obrábění a broušení je prováděna s přesností na 5 mikrometrů. Vybraný materiál je testován ve Vývojovém centru v Brně, které spadá pod Koyo Bearings. Toto výzkumné centrum je zařízeno moderním technickým vybavením a kvalitním know-how. Slouží především pro vývoj nových výrobků, úpravu původních výrobků, testování designu, simulaci, tribologii a pro analytické měření. Jedná se o jedno z nejdůležitějších center v korporaci JTEKT. Slouží nejen pro Koyo Bearings, ale také pro sesterská centra v Evropě a USA a pro ostatní závody mateřské společnosti.

Vyrobená ložiska mají pestrou škálu využití. U osobních automobilů se používají ve vyvažovacích systémech motoru, manuálních převodovkách, v automatických převodovkách, v elektronickém diferenciálu, v CVT převodovce nebo v palivovém čerpadle pro pohon LPG. U nákladních aut se používají v motoru nebo náboji kola. V zemědělském průmyslu jsou olomoucká ložiska umístěna v planetové převodovce traktorů nebo v žacích lištách kombajnů. Ložiska se točí i v dvoutaktním motoru sněžných skútrů nebo brzdovém systému vlaků. Své využití nacházejí i v ocelárnách, v tkalcovských strojích, lanovkách, buldozerech a další technice.

Zdroj: Tisková zpráva Koyo Bearings

Zpracováno redakcí
 Nomenklatura

Převody/pohony/ložiska/spojky

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: