Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Mezi českými firmami nejsou žádní digitální lídři

Mezi českými firmami nejsou žádní digitální lídři


27.11.2018

Aktuálně prezentované výsledky studie Dell Technologies Digital Transformation Index (DT Index) nenastavují českým firmám příliš lichotivé zrcadlo. Alespoň tedy co se týče postupu digitální transformace a digitálních očekávání a obav šéfů středních a velkých podniků. Podle zjištění totiž není možné zařadit žádnou českou firmu mezi digitální lídry. Průzkum DT Index, který proběhl ve spolupráci se společností Intel, také zjistil, že 84 % českých vedoucích pracovníků se domnívá, že jejich organizace se bude jen těžko vyrovnávat s měnícími se požadavky zákazníků v příštích pěti letech a 25 % se obává, že zaostanou za ostatními.

Na druhou stranu může být alespoň menší útěchou skutečnost, že i když české firmy nemají žádného zástupce ve skupině digitálních lídrů, 23 % místních firem, tedy téměř čtvrtina, spadá do kategorie implementujících. Tyto firmy mají zformulované pokročilé plány a inovace v digitální oblasti, které zajišťují jejich transformaci.

Podle výsledků průzkumu 88 % českých firem v současnosti čelí významným omezením, která brání jejich digitální transformaci. Jaká to jsou? Patří mezi ně především nedostatečný rozpočet a zdroje, regulační nebo legislativní změny, chybějící vhodné dovednosti a zkušenosti zaměstnanců, nevyspělá digitální kultura: slabé sladění a spolupráce skupin v rámci firmy anebo nedostatečná podpora nejvyššího vedení. Firmy sice činí kroky k překonání uvedených překážek, a to i z důvodu hrozby, že budou poraženy pružnějšími, inovativnějšími hráči, avšak pokrok v těchto oblastech je poněkud nejistý či pomalý.

Už nějakou dobu hovoříme o tom, že se nacházíme na přelomu významných změn. To už ale neplatí,“ říká Jiří Kysela, ředitel společnosti Dell Technologies Česká republika. „Nová digitální éra je tady a zásadně proměňuje naše životy, práci i podnikání. To znamená, že nyní je rozhodujícím faktorem rychlost realizace změn. Úspěšná transformace musí proběhnout co nejdříve a musí být zásadní.“

Některé české firmy si tato slova berou k srdci a v horizontu 1-3 let chtějí investovat především do kybernetického zabezpečení, multi-cloudových služeb, do technologií Internetu věcí, do návrhu datových center orientovaných na výpočetní procesy a do podpory a optimalizace aplikačních úloh anebo do umělé inteligence. Některé z nich, byť jich je menšina, dokonce plánují experimentovat s nově vznikajícími technologiemi. 14 % firem bude investovat do blockchainu, 15 % do kvantových počítačů a 18 % do virtuální či rozšířené reality. Naděje tu tedy pro české firmy je.
 Výsledky průzkumu – skupiny hodnocení

Propočty studie DT Index vycházejí z výkonnosti firem v následujících oblastech: naplňování základních atributů digitální firmy**, stávající IT strategie, strategie transformace pracovních sil a plánované investiceMetodika výzkumu

V průběhu letošního léta se nezávislá výzkumná společnost Vanson Bourne dotazovala 100 lídrů středních až velkých podniků z České republiky s cílem určit umístění jejich organizací v žebříčku Dell Technologies Digital Transformation Index. Společnost Vanson Bourne hodnotila úsilí firem v oblasti digitálních technologií na základě jejich IT strategie, iniciativ transformace pracovních sil a plnění základních atributů digitálního podniku. Globální výsledky (od 4 600 respondentů ze 42 zemí) budou zveřejněny na začátku roku 2019.

Další materiály

 

  • Další informace o studii Dell Technologies Digital Transformation Index pro rok 2016 najdete zde.
  • Další informace o iniciativě Dell Technologies Realizing 2030 najdete na stránce www.delltechnologies.com/realizing2030.
  • Sledujte nejnovější dění na Twitteru na účtech @DellTech, @Dell a @DellEMC.


Atributy digitálního podniku

**V roce 2015 podnikoví lídři definovali základní sadu digitálních atributů, které musí podniky naplnit, aby v příštím desetiletí uspěly. Jsou to:

  • Dynamicky inovovat.
  • Předvídavě nacházet nové příležitosti.
  • Prokazovat svou transparentnost a důvěryhodnost.
  • Nabízet zákazníkům jedinečné a individualizované prostředí.
     

Zdroj: Tisková zpráva ACCEDO Czech Republic a Slovakia CommunicationsNomenklatura

Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: