Témata
Reklama

Když se řekne „manažer“

Ty, kteří nejlépe řídí podniky i lidi, již třicet let oceňuje soutěž Manažer roku. Její organizátoři tak mají dlouhodobě jedinečnou příležitost sledovat, jak se management v České republice vyvíjí.

Reklama
Reklama
Reklama

Ze zkušeností pořadatelů soutěže i z aktuálního průzkumu společnosti IPSOS vyplývá, že je třeba aktuálně stagnující profesi manažera transformovat a přizpůsobit aktuální době. Své o tom vypovídá fakt, že lidé si pod pojmem manažer představí různé pozice, a i samotní manažeři vidí nejvyšší potenciál růstu celé profese v trvalém užívání „selského” rozumu. Tématem letošního ročníku Manažera roku jsou proto inovace a využívání technologií.


U vzniku myšlenky oceňovat manažerskou profesi v každoroční soutěži, kterou pořádá Česká manažerská asociace, stál před třiceti také lety Ivo Gajdoš, současný výkonný ředitel České manažerské asociace, který říká: „Management je krásný, rozvíjející se obor, ve kterém se skuteční manažeři a manažerky musí neustále vzdělávat. Naším cílem je upozorňovat na výjimečné osobnosti v oboru a zároveň oceňovat jejich přínos. Rádi bychom, aby se této profesi v České republice dařilo a veřejnosti si jí vážila.”

Vnímání profese manažera je rozporuplné. V čerstvém průzkumu společnosti IPSOS se ukázalo, že třetina české populace si této profese neváží. Podle Gajdoše to souvisí s tím, že význam pojmu manažer není ustálený a je na místě se jím zabývat.

Pod manažerem si někdo představí přepracovaného muže ve fialovém saku, někdo vedoucí v prodejně, jiný pracovníka v agentuře a někdo leadra a vizionáře. Bez toho, abychom chápali, co tato profese obnáší, se ale v managementu v Česku nemůžeme posunout dál,” dodává Gajdoš.

V soutěži Manažer roku spěšně obstojí ale jen ti, kdo mají pro svou práci nejen profesní, ale i osobnostní předpoklady. (Zdroj: ČMA)

Celkem jasno mají ale Češi v tom, jaké vlastnosti by měl manažer mít. Široká veřejnost i samotní manažeři se shodují v tom, že nejdůležitější jsou výborné komunikační schopnosti a umění převzít zodpovědnost. Zajímavostí z nového průzkumu je, že jen 9% populace řadí vizionářství mezi vlastnosti, které by měl mít dobrý manažer. Naopak samotní manažeři řadí vizionářské schopnosti k nejdůležitějším vedle komunikace, schopnosti vést lidi a zodpovědnosti.

 „Jsou to právě manažeři, kteří posouvají firmy dále a svými rozhodnutími z nich mohou vytvořit mimořádné společnosti nebo je i naopak kvůli nedostatečným inovacím nechají skomírat,“ popisuje fungování oboru Gajdoš.

Průzkum realizovala společnosti IPSOS na reprezentativním vzorku 1013 respondentů a 128 manažerů.

Využívat „selský rozum“

Z průzkumu vyplývá potřeba změny pro celý obor a jeho posunutí do dynamické, turbulentní dekády. Tato potřeba je především patrná z odpovědí lidí, kteří momentálně manažerskou pozici vykonávají. Více než polovina šéfů si totiž myslí, že manažerskému růstu budoucí i stávající generace nejvíce pomůže trvalé užívání „selského” rozumu či intenzivnější předávání zkušeností od předcházející generace manažerů. Přitom jen 22 % klade důraz na vyšší užívání digitálních technologií, o pět procent lépe je na tom dlouhodobé vzdělávání v oblasti řízení a managementu v ČR.

Tyto výsledky ukazují, že jen málo lidí momentálně vykonávající manažerskou pozici považuje sledování moderních trendů a znalost managementu ve světě za klíčové. Přitom rozvoj oboru jsou vedle průběžného vzdělávání na prvním místě skoro v každé profesi. Proto jsme také jako téma jubilejního 30. ročníku zvolili inovace a využití moderních technologií, bez kterých se obor v Česku opravdu nepohne dál a naše firmy nebudou schopny obstát v mezinárodní konkurenci,” vysvětluje Ivo Gajdoš. 

Již po třicáté

Do soutěže jsou každoročně nominovány stovky lidí, ale do užšího výběru se na základě hodnotících kritérií dostávají desítky. Kritéria se přitom proměňují v reakci na vývoj oboru i společnosti. Letos v září zvítězí v každé z deseti kategorií ten či ta s nejlepším výsledkem v oblasti přínosu osobnosti kandidáta na rozvoj firmy, zlepšování managementu včetně motivace lidí, vytváření trvale udržitelné budoucnosti a strategického plánování.

Ocenění během třiceti let získala řada osobností, mezi nimi například Daniel Beneš ze společnosti ČEZ, Zuzana Ceralová Petrofová řídící PETROF nebo Jan Juchelka z Komerční banky. Často se poté společensky zapojují do oborových akcí, sdílejí své zkušenosti nebo se dále navzájem vzdělávají a využívají možnosti navázat nové byznysové kontakty. Do soutěže se i po získání titulů také zapojují jako ambasadoři. Třicátý ročník má tak pod patronátem Manažer roku 2021 a CFO technologické firmy BENEŠ a LÁT Jan Lát a Manažerka roku 2019 Hana Šmejkalová.  

Kdo zvítězí v jubilejním 30. ročníku a získá ocenění bude jasné na slavnostním vyhlášení 20. září 2023 v Empire Hall ve Slovanském domě. Ještě do června je možné nominovat kandidáty. Pokud nominaci přijmou, mohou během léta představit své výsledky, vlastnosti a dovednosti hodnotitelským komisím.

O soutěži

První ročník soutěže Manažer roku se konal v roce 1993. Příležitosti upozornit na svou práci se každoročně chápou stovky manažerů a manažerek. Úspěšně obstojí ale jen ti manažeři, kteří mají pro svou práci nejen profesní, ale i osobnostní předpoklady. Za 29 let vyhlašování Manažerek a Manažerů roku získalo tento titul 67 osobností. Do finále postoupilo na 1 600 lidí.    

Soutěž pořádá Česká manažerská asociace.  
www.manazerroku.cz

_____________________________________________________________________________________________________

Zdroj: TZ České manažerské asociace. Zpracováno redakcí.

Související články
Manažer roku je vyhlašován již 30 let

Prestižní soutěž Manažer roku, přesněji její jubilejní 30. ročník, zná své vítěze. Stali se jimi Lucie Urválková z Uniqa pojišťovna a Bronislav Převrátil z Chart Ferox.

Index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2021

Společnost ManpowerGroup Česká republika zveřejnila výsledky průzkumu „ManpowerGroup index trhu práce“ pro druhé čtvrtletí roku 2021. V rámci průzkumu byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 607 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2021 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Související články
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit