Témata
Reklama

L 410 NG již přistál na Paris Air Show

Letošní ročník veletrhu Paris Air Show začíná v pondělí 19. června, avšak první letouny mají na její domovské letiště Le Bourget namířeno už teď. Nechybí mezi nimi dvojice českých strojů L 410 NG a Shark. Letoun L 410 NG přeletěl do Paříže z Kunovic a na ranveji celosvětově největšího leteckého veletrhu přistál coby předvoj největší české delegace, jaká se kdy jakékoliv airshow zúčastnila.

Reklama
Reklama

Prvně v novodobé historii se na stojánce veletrhu objeví letouny české výroby. O comeback České republiky, jako země, která je schopna na vlastním území vyvinout a vyrobit letadlo, se na Paris Air Show postará vlajková loď civilního letectví: víceúčelový letoun L 410NG. Ten se na evropské airshow představí poprvé a naváže na světovou premiéru svého předchůdce. Letoun z Kunovic se totiž před padesáti lety prvně představila světu právě na Le Bourget. „Česká republika je jedinou zemí EU, která umí vyvinout a vyrobit devatenáctimístný turbovrtulový letoun, tedy kategorii, do níž spadá L 410 NG. V Paříži nemůžeme chybět,“ říká Ilona Plšková, generální ředitelka Aircraft Industries a viceprezidentka Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP). 

Letoun L 410NG se na evropské airshow představí poprvé a naváže na světovou premiéru svého předchůdce. Před padesáti lety se totiž prvně představila světu právě na Le Bourget. (Zdroj: Czech Aerospace Newsroom)

Na letošním ročníku Paris Air Show uvidíme hodně českých poprvé,“ potvrzuje viceprezident Asociace leteckého a kosmického průmyslu a šéf Aera Viktor Sotona. Aero Vodochody se pod jeho vedením tento rok vrací do sestavy českého stánku. „Věřím, že konsolidace českého leteckého průmyslu, na níž v asociaci pracujeme, výrazně přispěje k posílení postavení českých firem na domácí a světové scéně. Určitě máme co nabídnout“, dodal Viktor Sotona. ALKP je ostatně spoluorganizátorem české národní expozice na Paris Air Show. 

Premiéru na Paris Air Show 2023 bude mít zcela nový koncept doposud největší letecké národní expozice s novým designem, na které se představí rekordních šestnáct firem. Vedle letadel L 410 NG a Shark, která budou fyzicky přítomná na stojánce veletrhu, bude vlajkovou lodí české expozice více než dvoumetrový model letounu L-39 NG, který bude k vidění přímo v české expozice uvnitř hal. (Zdroj: Czech Aerospace Newsroom)

Ve společné expozici jsou přítomni výrobci letounů (Aero Vodochody, Aircraft Industries, Shark) a komponent (Jihostroj, Jihlavan, Mesit, Seko Aerospace, DevCom), opravárenské podniky (LOM Praha a Czech Airlines Technics), poskytovatelé řešení pro pilotní výcvik (LOM Praha a Vrgineers), zástupci pasivních (ERA) i aktivních (CSG Aerospace) sledovacích technologií a profesionálové z oboru testování a zkušebnictví (Radalytica). Unikátní portfolio firem na ploše národní expozice doplňují výrobci leteckých motorů (PBS Velká Bíteš) a elektrických pohonů (MGM Compro) či průmyslová skupina Omnipol. Poprvé se tak na jedné adrese představí komplexní oborové schopnosti českého leteckého průmyslu. 


Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy Czech Aerospace Newsroom.

Firmy
Související články
Hannover Messe již příští týden

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Jedinečné setkání pro průmysl proběhne v Praze

Veletrh pro trh průmyslové automatizace se rok co rok těší velkému zájmu ze strany distributorů, integrátorů, specialistů na údržbu a inženýrů z celého světa. Jedno je zcela jisté, že pokud máte zájem o výměnu poznatků a navázání obchodních vztahů, nesmíte vynechat příští ročník veletrhu Anexpo. Tentokrát si rezervujte letenku do Prahy.

Související články
Zdvojnásobení FVE v ČR

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice výrazně zrychlil. Zatímco na začátku roku 2022 bylo v České republice do sítě zapojeno okolo 50 tisíc fotovoltaických elektráren, v polovině roku 2023 je to už přes 130 tisíc fotovoltaických elektráren. Vyplývá to z dat, které za největší distribuční společnosti ČEZ Distribuce, PREdistribuce a EG.D poskytlo MPO České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Více než každé desáté nově prodané auto v EU je na elektřinu

Podíl EV na evropském trhu se zvýšil téměř o čtvrtinu původního podílu z minulého roku. Celý evropský trh s novými auty má ovšem stále vleklé potíže, alespoň ve srovnání s předcovidovým obdobím do roku 2019. Zatímco auta na elektřinu se čím dál silněji zabydlují v evropské flotile nových vozů, podíl dieselových motorů nadále klesá a společně s auty na benzín klesl meziročně o 3 %. Tím nová auta se spalovacími motory tvoří už jen těsnou většinu - necelých 53 %. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Pro parkování a dobíjení vozů v garážích chybí legislativa

Počty elektromobilů postupně rostou, avšak veřejná dobíjecí infrastruktura zaostává, a to včetně rezidenčních i kancelářských a průmyslových budov. Rizika rychlého řešení představují zejména podzemní garáže, které je nutné projektovat od základu s ohledem na bezpečnost. Platná a na současný stav aktualizovaná legislativa ale chybí. 

Umělá inteligence mění pracovní profese

Díky umělé inteligenci se zcela proměňuje pracovní trh. Do roku 2030 klesne po některých oborech poptávka, vzniknou ale zcela nové profese. Kdo by se měl bát o místo a kdo může naopak zůstat v klidu?

Další ponorky singapurského námořnictva

Singapurský obranný sektor dokončil kontrakt na výrobu dvou ponorek nejvyšší třídy v rámci plánu udržování vysoké konkurenceschopnosti singapurského obranného průmyslu. 

Vláda schválila další kroky v realizaci Gigafactory

Vláda přijala usnesení k přípravě a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně, které přispěje ke zvýšení šancí na realizaci průmyslové zóny pro umístění projektu Gigafactory pro výrobu baterií. Usnesení stanovuje nezbytné úkoly a další postup jednotlivých ministerstev pro zajištění pozemků pro realizaci samotného projektu, jakožto základní předpoklad pro další rozvoj lokality.

Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Národní strategie pro inteligentní specializaci

Současná bezpečnostní a energetická situace jasně ukázala strategický význam technologií a inovací. Při řešení společenských výzev a využití technologických trendů je podpora výzkumu a inovací nezbytným krokem k udržení tempa v globální konkurenci. Pomoci by České republice mohla i národní strategie pro inteligentní specializaci, kterou schválila Evropská komise.

Výrobní IHS Markit PMI pro ČR: prosinec 2021

Provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v prosinci podle posledních dat PMI výrazně zlepšily. Celkový růst podpořilo silnější zvýšení výroby a nových zakázek a zároveň i mírné uvolnění tlaku v dodavatelských řetězcích, které firmám umožnilo navýšit výstup. Výkon dodavatelů byl z historického hlediska stále velmi špatný, ale v aktuálním měsíci se zhoršil nejméně od února. Následně zvolnilo také tempo inflace vstupů. Firmy přesto registrovaly prudké zvýšení objemů rozpracovanosti, protože nedostatek materiálu bránil v realizaci příchozích zakázek. Výrobci se snažili tlak na kapacity uvolnit zvýšením zaměstnanosti, které bylo nejrychlejší od října 2017.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit