Témata
Reklama

Návrat k mechanice

Místo robotického ramene dnes v barcelonské automobilce Seat nakládá do vozů rezervní pneumatiku zařízení fungující na mechanické bázi. Sofistikovanou trubkovou konstrukci stavebnicového charakteru obsluhuje jeden člověk, který s minimem pohybů dokončuje jeden cyklus za druhým. Tento hardware byl do barcelonské automobilky sestaven z komponentů firmy BeeWaTec, jejíž stavebnicové systémy se i mezi českými podniky stávají čím dál oblíbenější. 

Trubková řešení od společnosti Beewatec také souvisí s trendem takzvaného lean manufacturingu, což je výrobní proces založený na maximalizaci produktivity při současné minimalizaci odpadu ve výrobní operaci. „Pokud firma ví, že bude někdy v budoucnu potřebovat flexibilně reagovat na měnící se poptávku a přizpůsobit výrobu novým trendům, je pro ni výhodnější nakoupit do výroby hardware, který je opakovatelně konfigurovatelný a funguje jako skládačka, nikoliv napevno svařovaný,“ říká David Jedlička, vedoucí prodeje společnosti BeeWaTec.

Robotické aplikace ve výrobní sféře a skladech mohou být substituovány odlehčenějšími řešeními. Řeč je o zařízení fungujícím na bázi mechaniky, tedy pohybech řízených pouze fyzikálními silami, který dokáže ve výrobě operovat se součástkami nebo hotovým zbožím. Stavebnicové konstrukce na trubkové bázi u nás vyrábí společnost BeeWaTec a dodává svá řešení nejen malým podnikům, ale i velkým závodům. Výhody jsou ve flexibilitě, menší náročnosti na servis, ergonomii a finančních úsporách. (Zdroj: BeeWaTec)

Na výhody zařízení na bázi stavebnicového trubkového systému upozorňuje i společnost Laird Thermal Systems, jejíž převážnou produkcí jsou chladicí zařízení pro medicínu. „Naše výroba je hodně manuální. Hlavní výhody štíhlého stavebnicového systému spatřujeme v jeho flexibilitě a jednoduchosti. Myslím si, že téměř každý je schopný postavit konstrukci sám. Máme projekty, které vyrábíme dvacet let a některé třeba pouze šest měsíců. Po ukončení projektu můžeme vybavení – regály, vozíky upravit a využívat úplně na druhé straně firmy. Mám v týmu designéra na různé přípravky, linky, nástroje a vždy se snažíme kombinovat různé přípravky dohromady. Kompletní layout jsme předělali a ušetřili okolo 40 % výrobní plochy.  Zvýšili efektivitu výroby o 20 %,“ říká Dominik Urban, engineering manager Laird Thermal Systems. 

Oproti složitějším robotickým systémům, které vyžadují školení, náročnou údržbu a proškolení pracovníků jsou trubkové systémy na bázi mechaniky flexibilní, snadno konfigurovatelné aktuálním potřebám a nenáročné na opravu v případě závady. Z trubek a dodatečných komponentů lze sestrojit regály, pracovní stoly, vozíky, dopravníkové konstrukce a další vybavení.

Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy společnosti BeeWaTec.

Související články
Lineární polohovací systémy se zlepšenou flexibilitou

Sledovací systém iTRAK od společnosti Rockwell Automation aktuálně představuje v rámci smart řešení jedno z nejinovativnějších řešení pohybu na současném trhu. Jedná se o modulární odstupňovaný systém s lineárním motorem, který umožňuje nezávislé řízení několika iniciátorů na lineárních nebo nelineárních drahách. iTRAK nahrazuje mechanická zařízení jednoduchými a efektivními softwarovými profily, které nastavují nové parametry rychlosti a flexibility v oblasti automatizace.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

I přes těžký rok v dopravě přepravní společnost rostla

Přepravní společnost VCHD Cargo oznámila předběžné výsledky svého hospodaření v roce 2021 – tržby skupiny vystoupaly na více než jednu miliardu korun. V České republice zaznamenala 17% růst, v Německu společnost dosáhla téměř 60% nárůstu tržeb. Německá přepravní společnost Völker Logistik jako loňská akvizice VCHD Cargo vykázala tržby ve výši 97 milionů korun. Celkem skupina v loňském roce realizovala více než 38 400 přeprav do více než 4 800 destinací v celé Evropě.

Znal je již Napoleon a dá se s nimi i hnojit

Před více než dvěma staletími spatřil tento vynález světlo světa a dodnes hraje nezastupitelnou roli v naší každodennosti. Řeč je o bateriích. Jejich objevitelem je italský fyzik Alessandro Volta, na jehož počest slavíme 18. února, v den vynálezcových narozenin, Mezinárodní den baterií. Jaká tajemství se skrývají pod jejich tvrdou „slupkou“ a které interesantní příběhy jsou s vývojem baterií spojeny? 

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Digitalizace ropného průmyslu z Čech

Pojmy jako digitalizace a automatizace nejsou v průmyslu žádnou novinkou. Dávno víme, že zavádění nových moderních technologií do vnitřních procesů firem je mimo jiné klíčem k efektivnosti, úspoře nákladů, a tím i větší konkurenceschopnosti a uplatnění na trhu. A nezáleží na tom, v jakém oboru se firma pohybuje. 

Nová pneumatika pro manipulátory

Pro teleskopické manipulátory a nakladače vyvinula společnost Continental pneumatiku CompactMaster AG, která obsahuje novou zvýšenou běhounovou vrstvou, tzv. Turtle Shield (Želví štít) a ocelový nárazník z točitých lan. 

Technologické trendy 2021 #6 Zero Trust

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. V pořadí již šestý trend se zabývá tzv. Zero Trust, tedy nulové důvěře, a to k čemukoliv. 

Technologické trendy 2021 #3 Transformace dodavatelských řetězců

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na třetí trend, který práve nyní v době pandemie koronaviru hraje jednu z klíčovích rolí a to transformace dodavatelských řetězců.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit