Témata
Reklama

Návrat k mechanice

Místo robotického ramene dnes v barcelonské automobilce Seat nakládá do vozů rezervní pneumatiku zařízení fungující na mechanické bázi. Sofistikovanou trubkovou konstrukci stavebnicového charakteru obsluhuje jeden člověk, který s minimem pohybů dokončuje jeden cyklus za druhým. Tento hardware byl do barcelonské automobilky sestaven z komponentů firmy BeeWaTec, jejíž stavebnicové systémy se i mezi českými podniky stávají čím dál oblíbenější. 

Trubková řešení od společnosti Beewatec také souvisí s trendem takzvaného lean manufacturingu, což je výrobní proces založený na maximalizaci produktivity při současné minimalizaci odpadu ve výrobní operaci. „Pokud firma ví, že bude někdy v budoucnu potřebovat flexibilně reagovat na měnící se poptávku a přizpůsobit výrobu novým trendům, je pro ni výhodnější nakoupit do výroby hardware, který je opakovatelně konfigurovatelný a funguje jako skládačka, nikoliv napevno svařovaný,“ říká David Jedlička, vedoucí prodeje společnosti BeeWaTec.

Robotické aplikace ve výrobní sféře a skladech mohou být substituovány odlehčenějšími řešeními. Řeč je o zařízení fungujícím na bázi mechaniky, tedy pohybech řízených pouze fyzikálními silami, který dokáže ve výrobě operovat se součástkami nebo hotovým zbožím. Stavebnicové konstrukce na trubkové bázi u nás vyrábí společnost BeeWaTec a dodává svá řešení nejen malým podnikům, ale i velkým závodům. Výhody jsou ve flexibilitě, menší náročnosti na servis, ergonomii a finančních úsporách. (Zdroj: BeeWaTec)

Na výhody zařízení na bázi stavebnicového trubkového systému upozorňuje i společnost Laird Thermal Systems, jejíž převážnou produkcí jsou chladicí zařízení pro medicínu. „Naše výroba je hodně manuální. Hlavní výhody štíhlého stavebnicového systému spatřujeme v jeho flexibilitě a jednoduchosti. Myslím si, že téměř každý je schopný postavit konstrukci sám. Máme projekty, které vyrábíme dvacet let a některé třeba pouze šest měsíců. Po ukončení projektu můžeme vybavení – regály, vozíky upravit a využívat úplně na druhé straně firmy. Mám v týmu designéra na různé přípravky, linky, nástroje a vždy se snažíme kombinovat různé přípravky dohromady. Kompletní layout jsme předělali a ušetřili okolo 40 % výrobní plochy.  Zvýšili efektivitu výroby o 20 %,“ říká Dominik Urban, engineering manager Laird Thermal Systems. 

Oproti složitějším robotickým systémům, které vyžadují školení, náročnou údržbu a proškolení pracovníků jsou trubkové systémy na bázi mechaniky flexibilní, snadno konfigurovatelné aktuálním potřebám a nenáročné na opravu v případě závady. Z trubek a dodatečných komponentů lze sestrojit regály, pracovní stoly, vozíky, dopravníkové konstrukce a další vybavení.

Zpracováno redakcí dle tiskové zprávy společnosti BeeWaTec.

Související články
Lineární polohovací systémy se zlepšenou flexibilitou

Sledovací systém iTRAK od společnosti Rockwell Automation aktuálně představuje v rámci smart řešení jedno z nejinovativnějších řešení pohybu na současném trhu. Jedná se o modulární odstupňovaný systém s lineárním motorem, který umožňuje nezávislé řízení několika iniciátorů na lineárních nebo nelineárních drahách. iTRAK nahrazuje mechanická zařízení jednoduchými a efektivními softwarovými profily, které nastavují nové parametry rychlosti a flexibility v oblasti automatizace.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Digitalizace ropného průmyslu z Čech

Pojmy jako digitalizace a automatizace nejsou v průmyslu žádnou novinkou. Dávno víme, že zavádění nových moderních technologií do vnitřních procesů firem je mimo jiné klíčem k efektivnosti, úspoře nákladů, a tím i větší konkurenceschopnosti a uplatnění na trhu. A nezáleží na tom, v jakém oboru se firma pohybuje. 

Nová pneumatika pro manipulátory

Pro teleskopické manipulátory a nakladače vyvinula společnost Continental pneumatiku CompactMaster AG, která obsahuje novou zvýšenou běhounovou vrstvou, tzv. Turtle Shield (Želví štít) a ocelový nárazník z točitých lan. 

Technologické trendy 2021 #6 Zero Trust

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. V pořadí již šestý trend se zabývá tzv. Zero Trust, tedy nulové důvěře, a to k čemukoliv. 

Technologické trendy 2021 #3 Transformace dodavatelských řetězců

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na třetí trend, který práve nyní v době pandemie koronaviru hraje jednu z klíčovích rolí a to transformace dodavatelských řetězců.

Počet nabíjecích stanic v Česku stoupá

Zatímco v roce 2019 vývoj počtu nových stanic odpovídal předchozímu roku a ABB instalovalo v průměru 5 – 6 nabí-jecích stanic měsíčně, vloni  tento objem činil téměř deset instalací měsíčně.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit