Témata
Reklama

Spolupráce škola – firma má formu

Konkrétní obrysy dostává spolupráce studentů SPŠ Ostrov a nástrojárny WITTE Automotive v Nejdku. Firma zadala studentům 4.ročníku pod vedením vyučujícího Ing. Ptáčka projekt výroby zásuvkové desky pro všechny formy s horkými systémy.

V listopadu jsme zvažovali varianty vyrábět si zásuvkové desky vlastními silami nebo tento projekt zadat studentům SPŠ Ostrov a navázat s nimi dlouhodobou výrobní spolupráci. Zvolili jsme krok druhý a věříme, že studenty naučíme myslet a pracovat jako budoucí konstruktéry a nástrojaře. Pro každou naši formu s horkými systémy musí vyrobit dle námi dodaného výkresu a 3D dat přesnou zásuvkovou desku. Přišli s nápadem na jiný materiál než je námi standardně používaný dural,“ říká Miroslav Lusk, který spolupráci z nástrojárny – konstrukce WITTE Automotive koordinuje.

Před Vánocemi studenti pod vedením Ing. Jana Ptáčka dodala do WITTE Automotive v Nejdku první prototyp. Ten nyní prochází zkušebními testy s důrazem na vlastnosti (tepelnou odolnost) navrženého materiálu. Zkoušky specialisté z nástrojárny a technologie plastů dokončí v průběhu února. V případě, že materiál vyhoví, rozjede se spolupráce mezi SPŠ Ostrov a WITTE Automotive v Nejdku naplno. „Předpokládáme, že by studenti mohli pro naše formy vyrobit v průměru desítku zásuvkových desek ročně. Výhodou pro nás není jen dlouhodobá spolupráce s partnerskou školou, ale především chceme poznat talentované a aktivní studenty. Oni dostanou šanci nahlédnout do reálné výroby a získat cenné zkušenosti,“ dodal Lusk.

Co očekává SPŠ Ostrov od této konkrétní spolupráce, která právě dostává formu doslova a do písmene? Ing. Ptáček a studenti shrnují: „V pilotním projektu jsou zapojeni dva studenti čtvrtého ročníku oboru strojírenství. Generační výměnu máme zajištěnu výukou programování CNC strojů ve 2. a 3.ročnících. Studenti vyráběli prototyp zásuvkové desky na frézce FCS 28 CNC v naší dílně CNC z tzv. modelářského dřeva (ProLab 65). Hlavní předností pro studenty je, že řeší konkrétní zadání z praxe a s ním spjaté problémy, to v žádné učebnici nenajdete.“

Studenti dodávají: „Museli jsem vymyslet upínání, drsnost obrobeného povrchu nebo tolerance. Mít teoretické znalosti neznamená, že je umíte Jsme opravdu pyšní na výsledek naší práce: naše dílo bude součástí funkčního celku u vstřikolisu ve WITTE Automotive.“

Rychlý kontakt pro studenty:
Tel. 359 016 989
E-mail: student@witte-automotive.cz
Dotazníky si je možné vyžádat emailem nebo vyzvednout a odevzdat také osobně na recepci společnosti v Nejdku.

-mp-

Reklama
Reklama
Reklama
Firmy
Související články
Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Stolní hra pro nevidomé a moderní technologie

Originální desková stolní hra Labyront je určena pro nevidomé hráče, ale hrát ji může každý. Hra má poměrně jednoduchá pravidla, při její výrobě jsou však použity moderní technologie. Formu pro výrobu haptické hrací desky tvůrci navrhovali pomocí CAD/CAM softwaru, figurky a hrací kostky se tisknou na 3D tiskárnách.

Ideální svěrák pro pětistranné obrábění

Společnost Schunk na trh uvádí nový přesný svěrák Kontec KSC mini, který je vybaven systémem rychlovýměnných čelistí. Díky tomu jej lze rychle a bez nástrojů přestavit. Označení mini napovídá, že jde o svěrák menších rozměrů, nicméně s velkou upínací silou.

Oceněný design nového ovládacího panelu

Divize obráběcích strojů Brother, jež na českém a slovenském trhu zastupuje společnost Misan, získala významné mezinárodní ocenění „iF Design Award“ za novou generaci řídicího systému - uživatelského rozhraní (tj. prostředí řídicího systému + ergonomie ovládacího panelu). Tato nová generace řídicího systému má označení D00.

McLaren Racing se připravuje na novou sezónu

Pro letošní rok stáj McLaren Formule 1 investovala do nových technologií. Jak se tento krok projeví ve výrobě komponent závodních monopostů se s ohledem na typ pořízeného stroje a jeho výrobce Mazak, dá celkem dobře predikovat. Jaký to však bude mít vliv na úspěšnost stáje jako takové v nadcházejícím ročníku soutěže, to je již pohledem do křišťálové koule i s ohledem na hygienická opatření v souvislosti s koronavirem.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit