Témata
Reklama

V Plzni se propojí moderní technologie a zdravotnictví

Propojit inovace a moderní technologie se zdravotnictvím, medicínou, zdravým životním stylem a sportem se rozhodlo město Plzeň v rámci letošního ročníku festivalu Inovujeme Plzeň, jedné z největších technologických přehlídek v Česku.

Program dvoudenní akce, která se odehraje 7. a 8. června 2024 v TechToweru, je připraven pro širokou veřejnost, studenty, školy i místní technologické firmy. Vnitřní i venkovní expozice doplní přednášky na zajímavá témata, dynamické ukázky robotů, dronů a složek IZS, i streamované rozhovory v SIT Port studiu. Pro děti je přichystaná soutěž v hledání miniatur robotického psa SPOTa. Festival pro Plzeňany i všechny návštěvníky západočeské metropole organizuje Správa informačních technologií města Plzně (SITMP). Vstup je tradičně zdarma.

„Umělou inteligenci často bereme jako nástroj pro tvorbu obrázků a textů, ale její potenciál je mnohem větší. Čeští vědci začínají AI používat k pochopení nemocí jako Alzheimerova a Parkinsonova choroba či spinální atrofie. Díky tomu je možné tyto nemoci včas diagnostikovat a zlepšit samotnou léčbu. Jsme rádi, že na festivalu budeme moci toto propojení technologií a zdravotnictví představit,“ popsal letošní zaměření akce Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

Program dvoudenní akce je připraven pro širokou veřejnost, studenty, školy i místní technologické firmy. (Zdroj: Správa informačních technologií města Plzně)

Děti, drony i hasiči

Na festivalu se představí přes 40 vystavovatelů.

„Jde o technologické společnosti a startupy z regionu, o místní fakulty, školy a organizace zabývající se prací s dětmi a mladými lidmi. Toto spojení a spolupráce funguje během celého roku v rámci Plzeňského inovačního ekosystému PINE, o kterém připravujeme na festivalu výstavu,“ prozradil ředitel SITMP Luděk Šantora.

S řadou vystavovatelů se uskuteční rozhovory v SIT Port studiu, streamované budou na YouTube kanálu SIT Port.

Návštěvníci se mohou také těšit na slaňování hasičů nebo zásah záchranářů v unikátní vodní nádrži v TechToweru, na dynamické ukázky robotů a dronů v postaveném polygonu před budovou.

Již v rámci loňského ročníku bylo možno shlédnou velmi zajímavé technologické zajímavosti a novinky. (Zdroj: Správa informačních technologií města Plzně)

„Představíme například aplikaci proti Alzheimerově nemoci a takovou, která přispívá studentům k pohodě ve škole. Ukážeme mobilní roboty a navigátory, protetiku končetin, závodní a profesionální drony nebo asistenční systémy pro tramvaje. Nebude chybět ani oblíbený robopes SPOT nebo experimentální stanice pro zvídavé,“ uvedla Anna Čudáková, projektová manažerka SIT Portu.

SIT Port jako úsek Správy informačních technologií města Plzně má organizaci festivalu na starost. Představí se ale také Centrum robotiky nebo Drony SIT, které jsou historicky spjaty s festivalem Dronfest, jenž přerostl právě v Inovujeme Plzeň. Se svým zapojením do PINE seznámí návštěvníky městská společnost BIC Plzeň – Podnikatelské a inovační centrum.  Pro děti je připravena soutěž v hledání miniatur robotického psa SPOTa, informace získají v infostanech u vstupů do areálu.

Prohlídky technologického parku

„Na Inovujeme Plzeň zveme rodiny s dětmi a širokou veřejnost, ale také odborníky, studenty i firmy nejen z Plzeňského regionu. Páteční program je tradičně určen studentům středních škol, kterým zajišťujeme i dopravu na akci. Představíme jim novinky z oblasti elektromobility, virtuální a rozšířené reality, umělé inteligence, automatizace a robotizace. Pro vedení škol jsme připravili přednášky o využití virtuální reality ve výuce nebo o robotice a internetu věcí. Pro odborníky máme témata jako virtuální realita a rehabilitace, moderní přístupy v dětské protetice, využití AI v boji proti rakovině tlustého střeva a řadu dalších,“ pozval i Tomáš Cholinský, ředitel SIT Portu.

Návštěvníci se mohou i letos těšit na slaňování hasičů nebo zásah záchranářů v unikátní vodní nádrži v TechToweru. (Zdroj: Správa informačních technologií města Plzně)

V rámci festivalu se uskuteční devět prohlídek technologického parku TechTower, které jsou běžně v průběhu roku plně obsazené. Kapacita míst je omezena, proto organizátoři doporučují se předem zaregistrovat na webu www.sitport.cz v sekci Kalendář akcí.

Inovujeme Plzeň se odehraje v pátek 7. června od 8 do 14 hodin, v sobotu 8. června od 10 do 16 hodin. Vstup je jako každý rok zdarma. Více informací je na https://www.inovujemeplzen.cz/.

_____________________________________________________________________________________________________

Zdroj: Správa informačních technologií města Plzně. Zpracováno redakcí.

Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Související články
Roboty na farmě – chytrý monitoring rostlin

Robotizace a umělá inteligence proniká už i do českého zemědělství. Čeští agronomové, IT specialisté a vědci spolupracují na vývoji robotického monitorovacího systému, který je schopen automaticky odhalovat škůdce na rostlinách ve skleníku, předpovídat kvalitu sklizně a zjišťovat případné nedostatky v pracovních harmonogramech pěstitele.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Kyberbezpečnost a vzdělávání zaměstnanců

Z průzkumu, který v České republice pro společnost Kaspersky provedla agentura Ipsos, vyplývá, že jen velmi malé procento českých firem vzdělává své zaměstnance v oblasti kybernetické bezpečnosti. Průzkum se zaměřil na zaměstnance středně velkých firem (se 100 až 499 pracovníky) a v dubnu 2021 se ho zúčastnilo 515 respondentů.

Technologické trendy 2021 #7 Restart digitálního pracoviště

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu je i letos. Dnes se zabýváme sedmým trenden, který je věnovaný přerodu digitálního pracoviště. 

Technologické trendy 2021 #6 Zero Trust

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. V pořadí již šestý trend se zabývá tzv. Zero Trust, tedy nulové důvěře, a to k čemukoliv. 

Technologické trendy 2021 #5 Revoluce strojových dat

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na pátý trend, který se týká problematiky správa strojových dat.

Technologické trendy 2021 #3 Transformace dodavatelských řetězců

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na třetí trend, který práve nyní v době pandemie koronaviru hraje jednu z klíčovích rolí a to transformace dodavatelských řetězců.

Technologické trendy 2021 #2 Revitalizace core systémů

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme tentokráte nahlédnout do druhého trendu a to Revitalizace core systémů.

Online univerzita digitálního řemesla

Komplexní vzdělávací platforma v oblasti digitálního řemesla FabLab University učí pedagogy a studenty, jak využívat a ovládat moderní výrobní technologie. Prezenční kurzy a workshopy jsou určeny pro učitelé středních a základních škol. Pro studenty je k dispozici web plný lekcí, tutoriálů a doplňkových materiálů. Webová stránka fablabuniversity.cz nyní nahrazuje dočasně zavřené laboratoře.

Technologické trendy 2021 #1 Vliv technologií na obchodní strategie

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme postupně nahlédnout na vybrané trendy 2021.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit