Témata
Reklama

Vodíkový pohon pro dieselelektrické lokomotivy

Odborníci z firem skupiny Thein Industry ohlásili, že úspěšně dokončili vývoj technologií, které umožní přestavbu starých dieselelektrických lokomotiv na vodíkový pohon. Retrofitting původních strojů bude spočívat v doplnění palivových článků a baterií a zajistí lokomotivám zvýšení výkonu, ekologičtější provoz a delší životnost.

Investiční společnost Thein Industry se zaměřuje na investice a aktivity v oblasti strojírenství, vodíkových technologií a železničního průmyslu. Do skupiny Thein Industry patří mezi jinými firmy Železniční dodavatelská (dodavatel náhradních dílů potřebných k údržbě a opravě železničních kolejových vozidel) a Hydrogenic Technology (vyvíjí vlastní vodíkové technologie, především fuel cell palivové články, mobilní čerpací stanice na vodík a další vodíkové aplikace). Odborníci z těchto firem společně vyvíjejí originální technologie, jež dokážou staré dieselelektrické posunovací stroje konvertovat na vodíkové palivo. Původní lokomotivy tak lze inovovat, zlepšit jejich dosavadní výkon a prodloužit jejich životnost. V rámci tohoto projektu dokáže společnost Thein Industry poskytnout zákazníkům kompletní vodíkovou infrastrukturu a servis.

Reklama
Reklama
Reklama

Elektrifikace je v poslední době žádaná, je však i velice nákladná a legislativně náročná. Jeden kilometr železnice se dle údajů Thein Industry elektrifikuje přibližně za 20 milionů korun. Pokud by se stejné finance vynaložily na výrobu vodíkové čerpací stanice, tak by v následném provozu pokryla přibližně 100 kilometrů trati. Využití vodíkových paliv je v tomto případě ekonomičtější.

Retrofitting starých dieselelektrických lokomotiv spočívá v doplnění palivových článků a baterií. (Zdroj: Thein Industry)

Další výhodou používání vodíkových pohonů v železniční dopravě je bezemisní ekologický provoz, celková nízká hmotnost a ve srovnání s klasickými dieselovými palivy i výrazně vyšší účinnost, která v případě vodíkového pohonu činí přibližně 55 %. Účinnost běžného spalovacího motoru se pohybuje na úrovni pouhé jedné třetiny (29 %). Jako výhodu vodíkového pohonu lze uvést také rychlejší doplňování vodíkového paliva do vozidel. Postupnou implementací vodíkových pohonů lze potenciálně docílit jak efektivnějšího, tak i udržitelnějšího provozu.


Zpracováno redakcí podle tiskové zprávy společnosti Thein Industry.

Související články
Chytré sítě pro obnovitelné zdroje

Šetrný přístup k získávání elektřiny bez produkce škodlivých znečišťujících látek nabízejí obnovitelné zdroje energie. Jejich slabinou je však částečná nestabilita výroby závislá z velké části na počasí. Zvyšování jejich podílu v neprospěch méně čistých zdrojů se tak neobejde bez modernizace stávající infrastruktury.

Využívání obnovitelných zdrojů v ČR a na Slovensku

Česká republika i Slovensko z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je ale podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. 

Související články
Výroba BMW i3 již minulostí

Elektrické BMW i3 nedostalo přímého nástupce, jelikož v elektrifikační strategii BMW není prostor pro výstřední městské miniauto. Mnichovská automobilka se loučí se svým výrazným městským elektromobilem, který odstartoval novou éru. Výroba i3 byla nákladná. Auto má karbonové konstrukční díly a máloco sdílí s ostatními modely BMW. Původně i3 byla tahák, poutač pozornosti na něco tak výjimečného, jako je elektromobil. Což již ale dnes není potřeba, protože EV se postupně stávají „běžným“ dopravním prostředkem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Evropská centra pro digitální inovace

K rozvoji a transformaci především malých a středních podniků mají sloužit Evropská centra pro digitální inovace. V evropské výzvě programu Digitální Evropa pro vybudování sítě těchto center uspělo pět českých kandidátů. 

Národní strategie pro inteligentní specializaci

Současná bezpečnostní a energetická situace jasně ukázala strategický význam technologií a inovací. Při řešení společenských výzev a využití technologických trendů je podpora výzkumu a inovací nezbytným krokem k udržení tempa v globální konkurenci. Pomoci by České republice mohla i národní strategie pro inteligentní specializaci, kterou schválila Evropská komise.

E.ON otevřel svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v ČR

Společnost E.ON dnes otevřela v Sulejovicích u Lovosic svůj první ultrarychlý dobíjecí hub v Česku a v následujících letech bude masivně investovat do další veřejné infrastruktury. V celé Evropě by do roku 2026 měla být síť E.ON Drive rozšířená o dalších 5 000 dobíjecích bodů. Zaměřit se přitom E.ON chce na rychlé a ultrarychlé dobíjení a komfort zákazníků. 

Budoucnost stavebnictví: Odpadní termoplasty

Různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. To je vedlejší produkt, vznikající při výrobě a zpracování plastů. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem jejich práce je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Z odpadu lze tedy nyní vyrábět různé stavební prvky z polymerbetonu nebo například odolné dlaždice.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit