Témata
Reklama

Automatizace obsluhy obráběcích strojů

Od doby, kdy se automatizace obráběcích strojů hodila pouze pro sériovou výrobu, uplynulo již mnoho let. Výrobci menších sérií do 100 kusů nebo dílů s dlouhou dobou obrábění (nad 90 sekund) byli vždy toho názoru, že automatizace je pro ně příliš drahá a nevhodná.

V této oblasti se však v posledních letech mnohé změnilo. Po celém světě stouply mzdové náklady, zatímco náklady na automatizaci a s ní spojenou flexibilitu klesly. Roboty a příslušný software se neustále vyvíjejí a díky tomu lépe vyhovují uživateli. Automatizaci lze efektivně aplikovat ve stále větším počtu oblastí a množství obráběcích strojů, které jsou robotem automatizovány, trvale stoupá. Nárůsty lze vysvětlit zejména vysokou poptávkou v odvětvích mimo automobilový průmysl.

Reklama
Reklama
Reklama

Automatizace obráběcích strojů u KUKA Roboter

Také společnost KUKA Roboter v posledních pěti letech automatizovala pět ze svých obráběcích strojů a na svých frézovacích a soustružnických centrech obrábí odlitky z hliníku a oceli pro své roboty. Při plánování automatizace některého ze svých obráběcích strojů ověřuje tři klíčová kritéria:

• zvýšení produktivity stroje;
• snížení nákladů na konstrukční díl;
• zvýšení doby provozu stroje z 16 na 24 hodin za den bez dodatečných mzdových nákladů.
Výrobní parametry:
• velikost dílů: od několika milimetrů až po dva metry;
• doba opracování: 60 sekund až 40 minut;
• série: 4 až 36 dílů;
• obrábění až osmi různých dílů na jednom stroji.

Vzhledem k těmto požadavkům neexistuje řešení, které by se dalo „koupit v krámě“.

Automatizace pětiosých frézovacích center

Na frézovacím centru DMG MoriSeiki a dalším obráběcím centru Burkhardt & Weber jsou obráběny dva různé díly s výrobními časy 30 minut a delšími. Zatímco chapadlo robota řady KUKA KR Quantec, který obsluhuje otočný stůl centra DMG Mori Seiki, je natolik flexibilní, že může být využito pro oba díly, robot řady KR 500, který zakládá tandemový výměník palet firmy Burkhardt & Weber, je naopak vybaven automatickým výměníkem chapadel od firmy Zimmer Group.

Robot přebírá některé obráběcí operace

Robot zde kromě manipulace s díly navíc provádí i některé obráběcí operace. Když je opracování na stroji dokončeno, robot kartáčem odstraní špony, vrtá, řeže závity a frézuje. Protože doba cyklu stroje činí přes 30 minut, má robot dost času na tyto doplňkové úkoly, které by jinak musely být prováděny strojem nebo dělníkem. Robot sice nikdy nedosáhne přesnosti a rychlosti obráběcího stroje, avšak může převzít méně náročné pracovní operace.

Frézovací centrum DMG Mori Seiki obsluhované robotem KUKA KR Quantec

Robot KR Quantec u stroje DMG MoriSeiki disponuje vřetenem o výkonu přes 8 kW, které je namontováno paralelně s chapadlem. Robot vyvrtá díry o průměru 10 mm pro montáž limitních mechanických dorazů os a díry s průměrem 2 mm pro identifikační štítek. Poté jsou vyrobeny závity a provedeny další operace typické pro obráběcí stroj. Díky této konfiguraci se podařilo zredukovat délku pracovního cyklu ze 48 na 40 minut. To odpovídá zvýšení využití stroje o 17 %. Robot umí dokonce vkládat závitové vložky, což je úkol, který předtím musel provádět dělník pomocí ručního nářadí. Díky tomu bylo možné ještě dále snížit výrobní náklady.

Na robotu u stroje Burkhardt & Weber není vřeteno umístěno trvale, neboť výše zmíněný automatický výměník chapadel může být přizpůsoben také pro vřeteno. Po ukončení manipulační úlohy odloží robot chapadlo, uchopí místo něj vřeteno a připojí jej k potřebným médiím.

Robot rozumí i G kódu

Pro uvedené pracovní operace může být robot naprogramován v tomtéž CAD/CAM softwaru jako stroj. Díky softwaru KUKA.CNC dokáouí roboty pracovat přímo podle vygenerovaného G kódu, takže konverze do jazyku robota není nutná. Tímto způsobem lze využívat všechny funkce na bázi G kódu známé ze světa obráběcích strojů, jako je korekce poloměru a délky nástroje, jakož i další nástroje bez znalostí robotiky. Robot i stroj tedy mohou být ovládáni tímtéž pracovníkem prostřednictvím G kódu.

Robot může převzít i některé méně náročné obráběcí operace.

Do buňky s robotem KR Quantec u stroje DMG Mori Seiki se vejde 12 dílů, do buňky s KR 500 u stroje Burkhardt & Weber 16 dílů. Počet dílů v buňce i počet nástrojů, které jsou k dispozici pro požadované obráběcí úkoly, je naplánován tak, aby buňka mohla být v provozu osm hodin bez přítomnosti obsluhy. Díky tomu lze během nočních směn zvýšit počet dílů vyrobených za den o 50 % bez potřeby dalších zaměstnanců. Zejména u stroje Burkhardt & Weber se podařilo snížit potřebu zaměstnanců i v denních směnách, neboť dříve trvalo 15 minut, než byly těžké obrobky založeny do stroje, zatímco nyní trvá založení dílu pouze 2 minuty. Za den se tak uspoří celkem 624 minut drahocenného strojního času, a navíc se snížilo riziko poškození zařízení a zvýšila se bezpečnost práce.

Automatizace soustružnických center

Automatizovány byly nejen frézovací stroje, ale i dva soustruhy. Na obou strojích od DMG Mori Seiki jsou z přední strany instalovány roboty pro zakládání a vyjímání dílů. Zatímco díly vyráběné na frézovacích centrech mají dlouhé výrobní časy, obráběcí časy na soustruzích se pohybují mezi 90 sekundami a 6 minutami. Protože i soustružnická centra měla běžet osm hodin bez personálu, bylo třeba pro zakládání dílů vyvinout jinou koncepci než u frézovacích strojů. Zásobník musí pojmout až 144 dílů, a tak bylo rozhodnuto o instalaci zakládacího systému od sesterské společnosti KUKA Systems.

Zakládací systém

Zakládací systém sestává z kolejniček, po kterých se pohybují vozíky, na něž lze naložit až čtyři různé díly. U buňky s delší dobou cyklu postačuje zakládací systém se dvěma dráhami pro 96 dílů. U druhé buňky s kratší dobou cyklu je instalován zakládací systém se třemi dráhami pro 144 dílů. Kolejničky vedoucí k robotu jsou v mírném sklonu. Obsluha, která pracuje vně buňky, naloží vozíky až čtyřmi obrobky a poté je uvolní z nakládací pozice. Vlivem gravitace vozík sjede po kolejničkách dolů k robotu. Robot vyjme díly z vozíku a založí je do stroje. Jakmile jsou z vozíku vybrány všechny díly, přemístí robot vozík na kolejničky, které vedou od robota směrem k obsluze, a vozík po nich sjede zpět, aby mohl být znovu naložen. Obrobené díly robot vyjme ze stroje a uloží na paletu, která je pak dopravena na montážní linku v další hale.

Jelikož stroje mohou obrábět osm různých dílů, jsou upínací prvky na vozících navrženy flexibilně, aby každý vozík mohl nést čtyři různé díly. Pro osm dílů jsou tedy potřeba pouze dva vozíky. Obsluha přitom zadává do řídicí jednotky systému informaci, který díl se nachází na kterém vozíku. Chapadlo robota je řízeno senzorem a při uchopení dílu je porovnávána poloha sevření chapadla s informacemi předanými řídicím systémem. Tímto způsobem lze zjistit eventuální chyby při vkládání dat a mohou být personálem odstraněny. Robotické zakládání a vyjímání umožňuje osmihodinovou bezoblužnou výrobu na noční směně, stejně jako polední přestávku bez nutnosti zastavit stroj.

KUKA jako přední výrobce průmyslových robotů sází na automatizaci i ve vlastní výrobě. Přesto i zde se k automatizaci přistupovalo obezřetně. Nejprve byly provedeny fundované analýzy a ověřovala se rentabilita projektů. Brzy však vyšlo najevo, že prostřednictvím automatizace je možné realizovat zvýšení výkonu strojů, což vede ke značnému snížení výrobních nákladů. Projekt automatizace byl ukončen před dvěma lety a investice se již více než zaplatila.

Zpracováno redakcí

KUKA Roboter

dana@seteva.cz

www.kuka.cz

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 150629
Datum: 03. 06. 2015
Rubrika: Trendy / Obrábění
Autor:
Firmy
Související články
Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Kloubový robot uvnitř stroje

V oboru obráběcích strojů není potřeba japonskou společnost Okuma podrobně představovat. Je známá svým širokým sortimentem soustružnických, frézovacích a brousicích číslicově řízených obráběcích strojů. Nyní na trh přináší vlastní automatizační řešení v podobě robota Armroid.

Plnění požadavků na čistotu ve výrobě

Firma Rosler vyvinula pro výrobce systémů škrticích a výfukových klapek kompletní systém automatizovaného obrábění. Tento systém pokrývá operace od převzetí obrobku po třískovém obrábění přes proces surf finishingu a jemného čištění, nanesení kódu datové matice až po zabalení dílů do KLT obalů a jejich přesun do stohovacích kontejnerů.

Související články
Multifunkční obráběcí centra

Tento typ obráběcích center patří do bouřlivě se rozvíjející skupiny CNC obráběcích strojů. Představuje typ obráběcího stroje, který reflektuje rostoucí požadavky uživatelů na obrobení součásti při jednom upnutí. Ve své podstatě jde o CNC stroje sdružující dvě základní operace třískového obrábění, a sice soustružení a frézování, do jednoho stroje. Kromě tohoto atributu mají tyto stroje i jiné vlastnosti, které budeme dále diskutovat.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Robot s dvojitým uchopovačem zrychlil obsluhu CNC stroje

Osvald Jensen A/S je dánská rodinná firma dodávající strojírenské produkty pod vlastní značkou. Ve své továrně v Dánsku firma vyvíjí a vyrábí součástky do převodovek pro široké spektrum využití. Zaměřuje se na produkci vysoce kvalitních šnekových převodovek, převodových ústrojí a ozubených kol nejrůznějších velikostí.

Vytvořit si náskok v těžkých podmínkách

Společnost F. Zimmermann vyvíjí kompaktní, výkonnou a cenově výhodnou portálovou frézku, pomocí níž mohou uživatelé velmi flexibilně obrábět hliník i vysoce pevnou ocel.

Virtuální stroj pomáhá vyhnout se poškození

Kolize během obrábění jsou vždy nákladnou záležitosti. Tím, jak se výroba vybavuje stále vyšší úrovní automatizace a s rozšiřováním aplikací internetu věcí (IIoT) nabývá prevence chyb na složitosti i časové náročnosti. Japonský výrobce CNC strojů Okuma , který si jako jediný na světě vyrábí veškeré klíčové komponenty obráběcích strojů sám, vyvinul digitální řešení, které slouží k přípravě, simulaci a otestování celého procesu obrábění před jeho zahájením. Během vlastního obrábění provádí systém Collision Avoidance Systém (CAS) velmi přesnou virtuální simulaci s předstihem v řádu milisekund před vlastním řezáním. Jakékoli kolize, které by mohly nastat, jsou tak zablokovány předtím, než mohou způsobit vážná poškození - šetříc čas a peníze provozovatele stroje.

Stroj na středění klikových hřídelí

Je všeobecně známo, že kliková hřídel je jednou z nejkritičtějších součástek motoru s vnitřním spalováním a jedním z nejsložitějších a nejkomplexnějších dílů z hlediska obrábění. Potřeba přesného vyvážení klikové hřídele, která je rozhodujícím faktorem pro celkovou účinnost motoru, se stala ještě důležitější, jelikož výrobci automobilů usilují o snižování emisí CO2 prostřednictvím lepšího výkonu motoru a strategií spočívajících v odlehčování. Díky různým vylepšením, kterých se v průběhu let dosáhlo v procesech kování a odlévání, už mají neopracované komponenty klikové hřídele téměř požadovaný tvar s mnohem menším množstvím přebývajícího materiálu. To znamená, že na konečné klikové hřídeli je třeba obrábět méně částí. Přináší to s sebou také zvýšenou potřebu přesného vyvážení se zmenšenou velikostí protizávaží, které se při vytváření těžiště často provádí.

Digitalizujeme svět obrábění

Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens jako jediný má pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů – od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace po monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy. Jaké výhody digitalizace přináší, ukázal Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně mimo jiné také na prototypu multifunkčního obráběcího centra MCU450 společnosti Kovosvit MAS.

Automatická optimalizace posuvů a pohonů obráběcích strojů

Před více než rokem uvedla společnost Siemens do prodeje nový, podstatně funkčně vylepšený software 4.7 pro NC řídicí systémy Sinumerik 840D sl a 828D. Na nové funkce softwaru, které výrazně vylepšují vlastnosti řídicího systému Sinumerik v oblasti programování a obsluhy, jsme se soustředili v článku ve vydání č. 1,2/2017 (viz. www.mmspekturm.com/170148). V tomto příspěvku se budeme věnovat detailněji výrazné změně softwaru 4.7 v oblasti seřizování a optimalizace posuvů a hlavních pohonů.

Inovativní CNC řešení pro náročné uživatele

Jedenácti exponáty a ústředním tématem Průmysl 4.0 podtrhuje DMG Mori svou roli předního inovátora na veletrhu Intertool ve Vídni, který právě nyní od 10. do 13. května probíhá. V expozici na ploše 300 m2 tento přední světový výrobce obráběcích strojů představuje své odpovědi na výrobní a technické výzvy uživatelů budoucnosti.

Aktivní kontaktní příruba pro senzitivní úkoly

Aktivní kontaktní příruba ACF se stává nedílnou součástí robotických pracovišť, kde je vyžadována nejvyšší možná kvalita obrábění a garantovaná opakovatelnost provedení požadované pracovní operace. Příruba je zvláště vhodná například pro senzitivní úkoly typu leštění a broušení povrchů.

Robot pomáhá zlevnit výrobu

Ve specializovaném výrobním provozu společnosti Multi-Wing CZ pracuje robotická paže UR5 bok po boku s lidmi. Přináší výrazné úspory nákladů i zefektivnění výroby. Díky své univerzálnosti a snadnému ovládání zde naplňuje požadavky na moderní a úsporné robotické pracoviště.

Komponenty pro vyšší efektivitu a produktivitu obráběcích strojů

Chcete realizovat stavbu obráběcích strojů rychleji a jednodušeji, nebo chcete stroje provozovat efektivněji a pravidelně je optimalizovat a zvyšovat jejich produktivitu? Výkonný CNC systém Sinumerik nabízí řešení pro výrobní dílny, kusovou výrobu i výroby velkých sérií, ať už se jedná o jednoduché, nebo složité obrobky. Nová softwarová verze 4.7 pro řídicí systémy Sinumerik 840D sl a 828D přinesla řadu nových funkcí, které usnadňují a rozšiřují operátorské a programátorské možnosti řídicího systému. Odpověď na otázku, jaké jsou hlavní změny a trendy v oblasti rozvoje hardwaru Siemens pro řízení obráběcích strojů, přináší tento článek.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit