V poslední době bylo cílem vývoje skloubení výhod obou technologií, a to se také povedlo v podobě vláknového MOPA laseru. Jedním z velmi oblíbených laserů v nabídce společnosti Mark systems je vláknový laser ABMark AB-F MOPA.
Běžný vláknový laser funguje podle následujícího principu. Na začátku je budicí dioda, která stimuluje aktivní prostředí v optickém vláknu. Hlavní oscilátor se stará o tvorbu pulzů. Na výstupu vzniká laserový paprsek, který se dále zpracovává pomocí optických komponent.
MOPA (anglický akronym pro Master Oscillator Power Amplifier) vychází z podobné konstrukce. Na prvním obrázku je zřejmé, že jeho základní část je téměř identická s normálním vláknovým laserem. Odlišnost lze vidět na pravé straně, kde je optický zesilovač. Velmi zjednodušeně se dá říci, že došlo k zařazení dvou laserových zdrojů za sebe. Přidaný zesilovač dokáže výrazně zvýšit energii jednotlivých pulzů.
Hlavní výhoda ovšem spočívá jinde. Díky specifické kombinaci komponentů MOPA laser umožňuje délku jednotlivých pulzů měnit v širokém rozsahu. Standardní délka pulzu u klasických laserů je fixní (okolo 100 ns), zatímco v tomto případě lze nastavit délky v rozsahu již od 4 ns až do 200 ns. A díky velmi pokročilému softwaru lze mezi těmito délkami libovolně přepínat.
Variabilní délka pulzu umožňuje tomuto systému dosáhnout téměř identické kvality značení na stejné spektrum materiálů jako YAG laser. Příklady značení lze vidět na následujících obrázcích. Taková kvalita byla dříve pomocí běžného vláknového laseru nedosažitelná. Samozřejmostí je i barevné značení na vybrané kovy (převážně nerezová ocel a titan).
Pořizovací cena je velmi důležitým aspektem tohoto produktu. MOPA laser je v průměru o 15–20 % dražší než YAG. Zde je nutné brát v potaz dlouhodobé náklady. Při více než 4krát delší životnosti MOPA laseru nelze pochybovat o tom, která technologie se v dlouhodobém měřítku vyplatí více.