Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Bezchybná komunikace v automobilovém průmyslu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Bezchybná komunikace v automobilovém průmyslu

Vzájemně bezchybná komunikace od dodavatelů až po servisní péči o zákazníky je jedním z klíčových parametrů pro úspěch celého automobilového průmyslu. Otázku efektivity procesů pomáhají řešit informačními systémy.

Co se týká automobilového průmyslu, České republika představuje jednu z nejrozvinutějších oblastí v regionu střední a východní Evropy. Díky své dlouholeté tradici, robustní dodavatelské základně a technickému know-how se českému automobilovému průmyslu podařilo vyvinout ve vyspělý automobilový sektor s atraktivním poměrem kvality a ceny. V České republice bylo v roce 2012 vyrobeno celkem 1 181 257 motorových vozidel. I přes pokles výroby oproti roku 2011 o 1,64 % jde o druhou nejvyšší roční produkci motorových vozidel v dosavadní historii České republiky či Československa.

Oblast prodeje a servisu vozů

Odvětví automobilového průmyslu nezahrnuje jen výrobní společnosti. Patří sem i prodej vozidel a jejich údržba, ať už v autorizovaných nebo neautorizovaných servisech. Na automobilový průmysl jsou napojeny služby, jako je např. doprava nových vozů, zásobování servisů vybavením a spotřebním materiálem včetně náhradních dílů, prodej ojetých vozidel nebo financování vozidel pro korporátní i retailové zákazníky.


Pro úspěšnost celého odvětví automobilového průmyslu je důležitá bezchybná komunikace prostřednictvím informačních systémů v celém řetězci od dodavatelských firem až po poprodejní služby.

Tak razantní pilíř ekonomiky má samozřejmě kromě svých nesporných výhod, jakým je například zásadní podíl na pozitivním saldu zahraničního obchodu, také svá úskalí. V okamžiku, kdy by jakýkoliv z článků, které se na automobilovém průmyslu podílejí, kolaboval, potýkala by se ekonomika celého státu s obtížemi, jež nebývá vždy snadné v krátkém časovém horizontu uspokojivě řešit.

Informační systém DMS

Řetězec společností, jenž začíná u dodavatelů dílů pro automobilky, pokračuje samotnými výrobci a uzavírá se u jednotlivých dealerů, tedy řeší jednu ze základních otázek efektivity svých procesů informačními systémy. Každý článek v tomto řetězci má své klíčové požadavky. K jejich efektivnímu řešení slouží dodavatelům různé informační systémy, které spolu musí dokázat komunikovat.

Pro prodejce vozů je základem informační systém DMS (Dealer Management System), který řeší klíčové činnosti – prodej vozidel, jejich servis, prodej náhradních dílů, práci se zákazníky a komunikaci s informačními systémy výrobců vozidel. S těmito systémy si DMS vyměňuje například objednávky nových vozidel. Je tak například schopen zjistit, v jaké části výrobního procesu se aktuálně nachází objednané vozidlo, aby dealer mohl zákazníkovi poskytnout přesný termín předání nového vozu. Dále komunikuje objednávky náhradních dílů, informace o náhradách náhradních dílů, dílenské standardy a mnohé další funkcionality, které jsou vyvíjeny a implementovány podle potřeb jednotlivých uživatelů.

Jednotné řešení pro dealerskou síť BMW

Jedním z nejatraktivnějších projektů, na kterém se společnost Webcom podílela, byl Incadea DMS pro společnost BMW. Tato bavorská automobilka v minulosti zvolila strategii jednotného řešení pro celou dealerskou síť, u kterého zároveň financuje rozvoj funkcionalit odpovídajících plánům dalšího rozvoje společnosti. Díky tomu automobilka získala efektivní nástroj podporující spolupráci s dealerskou sítí. Zároveň dostává aktuální a nezkreslený přehled o prodejích nových vozů, náhradních dílů a výkonnosti jednotlivých dealerů, což vede k efektivnějšímu provádění rozhodnutí, která vedou k posilování pozice značky BMW na trhu prémiových vozů.

Informační systémy, vzájemně bezchybně komunikující od dodavatelů až po servisní péči o zákazníky, jsou tak jedním z klíčových parametrů úspěchu celého automobilového průmyslu. Právě proto je více než nezbytné pečlivě hledat spolehlivé a zkušené dodavatele, kteří jsou schopni připravit tyto systémy tak, aby bezchybně splňovaly veškeré nároky zákazníka.

Jarmila Jelínková

Webcom
Jarmila.Jelinkova@webcom.cz
www.webcom.cz

Další články

Automobilový průmysl
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: