Témata
Reklama

Briketování třísek ze suchého obrábění litiny

Briketovací lis RUF uzavírá u firmy Ludwig Frischhut GmbH und Co. KG oběh surovin: litinové třísky, které vznikají při obrábění dílů pro vodovodní a odpadní potrubí, jsou lisovány do pevných briket a poté jsou roztaveny ve vlastní slévárně a odlévají se z nich nové surové výrobky. Roztavení volných třísek naopak není možné. Podnik tak uspoří peníze, neboť tržby z prodeje volných třísek jsou výrazně nižší než nákupní cena surovin pro slévárnu.

Z dolnobavorského Pfarrkirchenu vyváží společnost Ludwig Ludwig Frischhut GmbH und Co. KG náročné odlitky pro potrubní systémy do celého světa. Jejich kvalita přesvědčuje i zákazníky ve vzdálené Austrálii. Přírubové a nátrubkové tvarovky nebo uzávěry instalované v podzemních potrubních sítích by měly konec konců vydržet bez poškození několik desetiletí. Společnost provozuje dva úzce propojené závody: výrobu v hlavním sídle v Pfarrkirchenu a slévárnu v přibližně 40 kilometrů vzdáleném Neumarkt-St. Veitu.

Reklama
Reklama
Reklama
Briketovací lis Ruf již 10 let spolehlivě pracuje u firmy Frischhut.

K dlouhé životnosti výrobků kromě jiného přispívá know-how podniku v oblasti povrchové úpravy epoxidovým práškem. O ochranu proti korozi je již ale dbáno během celého výrobního procesu. Odlitky – téměř výhradně z tvárné litiny (s kuličkovým grafitem) – jsou zpracovávány za sucha a při frézování, soustružení nebo vrtání se nepoužívají žádné řezné kapaliny.

Lis za hodinu vyrobí až 120 kg briket z třísek z tvárné litiny.

Volné třísky nelze tavit

Briketovacím zařízením od firmy RUF vyřešila firma Frischhut již delší dobu trvající problém. U volných třísek se sice v zásadě jedná o drahocennou surovinu, ale nelze je jednoduše roztavit. Vedoucí podniku Christian Greil vysvětluje: „Jelikož povrch třísek je v poměru k hmotnosti velmi velký, buďto by vzplanuly, nebo by se díky tepelným podmínkám v tavicí peci nad taveninou přitlačily k vnější stěně. Nikdy by nedosáhly taveniny.“ Firma Frischhut proto po několik desetiletí prodávala vznikající třísky za nízkou cenu. Sbírala je do kontejnerů a odvážel si je obchodník se šrotem.

Litinové třísky jsou sbírány přímo u obráběcích center.

Tento obchod nebyl dobrý. Protože třísky se nedají dobře roztavit, mají výrazně nižší hodnotu než železné suroviny, které se nakupují pro slévárnu. Ceny sice neustále kolísají, v dlouholetém průměru činí ale tento rozdíl podle výzkumů trhu provedených firmou RUF přibližně 100 eur za tunu. Cena třísek se navíc snižuje kvůli jejich korozi, neboť zkorodovaný podíl je díky poměrně velkému povrchu vyšší než u kusového šrotu.

Po zaplnění kontejneru jsou třísky odsáty a dopraveny do sběrné násypky lisu.

Hodnotná litina s kuličkovým grafitem má ještě další výhodu: společnost Frischhut dostává zpět přesně ten druh materiálu, který byl předtím nákladně vyroben, včetně drahých legovacích prvků. Předchází se tak problémům způsobeným nákupem šrotu od externích firem, který neodpovídá kvalitativním požadavkům.

Přesvědčily pokusy s lisováním a dobré poradenství

Všechny tyto nevýhody odstraňuje briketování. Kompaktní brikety lze lépe uskladnit a přepravovat – a bez problémů roztavit. Navíc se zvyšuje kvalita kovu; pokud se třísky krátce po svém vzniku slisují do briket, není čas na to, aby je napadla koroze.

Když firma Frischhut začala uvažovat o možnosti briketování, v hledáčku se díky dobrému jménu a blízkosti ocitla společnost RUF. „S touto technikou jsme neměli žádnou zkušenost. Proto pro nás bylo důležité, abychom měli v blízkosti nějaké specialisty,“ říká Greil. Nakonec přesvědčilo i kompetentní poradenství firmy RUF. „Abychom si byli jisti, že briketování třísek z naší výroby dobře funguje, a zjistili ideální velikost briket, nechal podnik na zkoušku slisovat třísky v technickém oddělení firmy RUF.“

Brikety mají průměr 60 mm, tloušťku asi 40 mm a hmotnost kolem 600 g. Takto slisované třísky lze bez problémů roztavit.

Společně se firmy RUF a Frischhut postupně „dopracovaly“ k briketování. Po úspěšném zkušebním lisování začala společnost Frischhut v roce 2004 briketovat litinové třísky na pronajatém lisu. Briketovací systém typu RB 4/2800/60S disponuje motorem o výkonu 4 kW a lisuje třísky specifickým lisovacím tlakem 2 800 kg.cm-². Válcovité brikety mají průměr 60 mm. Montéři firmy RUF na místě přesně přizpůsobili lis potřebám společnosti Frischhut vybavením větší násypkou se speciální geometrií.

Deset let plně automatického a spolehlivého provozu

Mezitím společnost Frischhut lis převzala do svého vlastnictví. „Jsme s ním velmi spokojeni,“ zdůrazňuje vedoucí podniku. Zařízení totiž běží spolehlivě a plně automaticky již deset let. Třísky jsou odsávány od dvanácti obráběcích strojů ve výrobě a pak potrubním systémem přiváděny ke sběrné násypce lisu. Lis je umístěn ve vestavbě firemní budovy. Jakmile se jeho násypka naplní, je lis na základě signálu z čidla automaticky spuštěn. Když se násypka vyprázdní, lis se rovněž automaticky zastaví.

Komponenty pro vodovodní a kanalizační sítě dodává firma Frischhut do celého světa.

Obsluha lisu musí provádět jen dvě ruční činnosti: sběrná nádoba s briketami se musí po naplnění vyměňovat za prázdnou a je třeba plnit zásobní nádobu pro doplňování minimálního množství oleje. Tento systém vyvinutý společností RUF je v provozu firmy Frischhut nutný proto, že se brikety z absolutně suchých třísek mohou rozvolnit. „Dávkovacím zařízením přidáváme po kapkách malé množství oleje,“ vysvětluje vedoucí závodu. Přesně tolik, aby brikety byly stabilní. Množství se pohybuje pod desetinou procenta.

S briketami lze ve slévárně dobře manipulovat

V obrobně společnosti Frischhut se pracuje podle potřeby ve dvou nebo ve třech směnách. S větší násypkou se lis flexibilně přizpůsobuje požadavkům provozu. Třísky totiž nejsou do lisu dopravovány kontinuálně, ale u strojů se zachycují do sběrných kontejnerů o kapacitě asi 1 až 1,5 m3. Je-li některá nádoba téměř plná, zaměstnanci do ní zavěsí sací chobot a nechají třísky odsát, čímž se třísky dopraví k lisu. Zařízení dokáže za hodinu zbriketovat 120 kg třísek.

Suché obrábění bez použití řezných kapalin chrání díly před korozí.

Díky briketování může nyní firma Frischhut využít zbytky přímo z vlastní výroby. Místo pro velké sběrné kontejnery na třísky, které bylo dříve zapotřebí, již není nutné. Zvlášť se sbírá a likviduje jen malé množství třísek z šedé litiny. Brikety mají průměr 60 mm, výšku asi 40 mm a hustota činí 5,3 kg.dm-3. Každá váží kolem 600 gramů. „To je hmotnost, se kterou se v naší slévárně dá dobře pracovat,“ říká Greil. Zaměstnanci v blízkém Neumarkt-St. Veitu pak sázejí brikety do elektrických pecí. Brikety se zde taví s minimálním propalem. Nevznikají ani žádné další náklady na dopravu, neboť kamion, který každý den dopravuje odlitky z Neumarkt-St. Veitu ke zpracování do Pfarrkirchenu, totiž na zpáteční cestě veze brikety. Tím se kruh uzavírá a efektivita výroby se zvyšuje.

Peter Klingauf

Ruf Maschinenbau, umístění na MSV: pavilon P, stánek 71

info@brikettieren.de

www.brikettieren.de

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 151003
Datum: 10. 09. 2015
Rubrika: Trendy / MSV 2015
Autor:
Firmy
Související články
Plnění požadavků na čistotu ve výrobě

Firma Rosler vyvinula pro výrobce systémů škrticích a výfukových klapek kompletní systém automatizovaného obrábění. Tento systém pokrývá operace od převzetí obrobku po třískovém obrábění přes proces surf finishingu a jemného čištění, nanesení kódu datové matice až po zabalení dílů do KLT obalů a jejich přesun do stohovacích kontejnerů.

Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Optimalizace péče o ložiska zabraňuje odstávkám výroby

Ložiska jsou vysoce namáhanými součástmi pohonů, které v průběhu času podléhají opotřebení. S ohledem na to je zvláště důležité zahrnout je do plánů údržby, protože tato strategie pomáhá prodloužit životnost strojů nebo zařízení.

Související články
Velmi rychlá dvojčata

SolidCAM a InventorCAM jsou jeden a tentýž CAM program integrovaný v různých CADech (SolidWorks a Autodesk Inventor), proto má smysl mluvit o obou najednou. Neliší se funkčně totiž opravdu vůbec, pouze je uživatel ovládá ve svém oblíbeném CADu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Oscilující paprsek laseru pracuje přesněji

Univerzálním nástrojem naší doby je laser, kterým je možné bezdotykově opracovávat téměř všechny materiály. Ještě lépe a přesněji se podaří materiály řezat nebo gravírovat, když paprsek laseru kmitá.

Broušení vysekávacích desek

Společnost Erich Grau ze Sersheimu, renomovaný výrobce dílů akomponentů pro nejrůznější obory,může díky moderním automatům pro vysekávání a progresivní technologii od výrobce brusek Okamoto vyrábět např. plechové pakety pro elektromotory z na mikrometry přesných vysekávaných dílů z pásů elektroplechu.

Okénko do historie

Na Vinohradech v Praze v historickém areálu rodiny Fričů sídlí malá nástrojařská dílna Nástrojárna NADO. Řemeslné dílny byly v tomto areálu od nepaměti, zejména se jednalo o výrobu hodinových strojků jako součástí měřicích přístrojů. Návštěva Nástrojárny NADO je spíše takovým okénkem do historie, ale přeci jen se v ní najde něco nového. Na jen několik let staré drátové řezačce Fanuc Robocut tam vyrábějí velmi přesné lisovací a tvářecí nástroje, dílenské přípravky a formy na vstřikování termoplastů.

Precizní závitové nástroje

Šrouby jsou i dnes v moderní době plné počítačů a kosmických technologií nejčastější strojní součástí a není snad stroje nebo zařízení, kde by se nevyskytovaly. Funkční část šroubu tvoří závit, jehož chody jsou navinuty s určitým stoupáním kolem válcového či kuželového jádra. Liší se svým profilem v závislosti na druhu použití. V drtivé většině případů se používají závity s pravým stoupáním, ojediněle z konstrukčních důvodů s levým.

Briketovací lis zvyšuje rentabilitu výroby

Společnost Zollner zpracovává pomocí briketovacího lisu od společnosti Ruf ročně více než 100 tun hliníkových třísek. Tím redukuje objem této cenné sběrné suroviny na zlomek a oddělí ji od zbytků řezných olejů a emulzí. Díky zpětnému získávání řezných kapalin a vyšší výkupní ceně hliníkových briket se náklady na lis za krátkou dobu amortizovaly.

Vyřešení manipulace s kovovými třískami

Preciznost a efektivita jsou ve společnosti Alcutec GmbH nejvyšší prioritou. To je důvod, proč tato firma specializovaná na frézování hliníku zavádí briketovací zařízení od firmy RUF, které z hliníkových třísek vznikajících při výrobě dokáže slisovat kompaktní brikety. Briketováním se výrazně zredukuje objem kovových třísek a odstraní se z nich zbytky ulpělé řezné kapaliny. V této formě se s odpady z výroby výrazně snadněji manipuluje a při prodeji se dosahuje vyšších výnosů než u volných jednotlivých hliníkových třísek.

Pomocník pro plánování výroby

Většina lidí dnes ví, že žádná firma, která chce být konkurenceschopná, neobejde bez kvalitního ERP. Díky němu lze především řídit procesy, a to doslova všechny. Ne každý si však uvědomuje, jak velké mohou být rozdíly mezi systémy pro jednotlivé oblasti podnikání. Asi nejsofistikovanější ERP najdeme bezesporu ve výrobních firmách.

Na cestě ke zrození stroje,
Část 1. Průzkum trhu

Série 10 článků, jejichž autorem je konstruktér Michal Rosecký, popisuje postup výroby obráběcího stroje. Krok po kroku nás provází tímto náročným procesem, v jehož závěru je po stránce vývoje a výroby rentabilní moderní výrobní zařízení s inovativními prvky, o které trh projeví zájem a po uvedení do provozu přinese zákazníkovi deklarovanou profitabilitu a návratnost investic.

Téma: technologie pro výrobu forem

Díly, součásti či výrobky, které spatřily světlo světa díky tomu, že byly vylisovány, odlity či vykovány ve formě, jsou doslova všude kolem nás. Forma je zařízení často velmi složité a komplexní a k její výrobě je potřeba řada špičkových technologií. Následující článek představuje některé z nich.

Virtuálně na veletrh

Svět se nám doslova před očima přelévá do online prostoru. To, že se na internet přesune mnoho služeb a komodit bylo jasné už od rozšíření a zvýšení dostupnosti internetu široké veřejnosti. Letošní pandemická situace však tento přerod ještě více umocnila. Ostatně i v průmyslu nás již několik posledních let doprovázejí hesla jako Internet věcí, digitalizace, big data, cloud apod. Oblíbené semináře a konference dostaly virtuální podobu a koncem listopadu si také 17 vystavovatelů a okolo 300 návštěvníků vyzkoušelo první virtuální odborné B2B setkání s názvem Výroba forem 2020.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit