Témata
Reklama

CAM ve výrobě sanitární techniky

20. 09. 2011

Firma Alcaplast byla založena v roce 1998 a v současné době patří mezi největší výrobce sanitární techniky ve střední a východní Evropě. Pro tvorbu technologie je v nástrojárně využíván CAM software hyperMill.

Kromě tradičního sortimentu napouštěcích a vypouštěcích ventilů Alcaplast vyrábí předstěnové instalační WC systémy, podlahové žlaby, plastové nádržky či vanové a vaničkové sifony. K výrobnímu sortimentu dále patří umyvadlové a dřezové sifony, podlahové vpusti, flexi připojení, WC sedátka, příslušenství atd. O zavedení CAM systému HyperMILL v nástrojárně společnosti Alcaplast jsme si povídali s Tomášem Svobodou, programátorem CNC strojů.

Jaké technologie využíváte a jaké máte strojní vybavení?

T. Svoboda: Nástrojárna je vybavena třemi frézkami, třemi soustruhy, třemi bruskami, dvěma hloubičkami, laserovou svářečkou a dvěma CNC frézkami. Jedna je tříosá a využívá se převážně pro výrobu uhlíkových elektrod pro hloubičku, druhá CNC frézka je pětiosá a používá se pro obrábění  tvárníku a desek pro formy na lisování plastu.

Reklama
Reklama
Reklama
Simulace obrábění dutiny vstřikovací formy

Co vás vedlo ke koupi CAD/CAM softwaru?

T. Svoboda: Minulý rok jsme koupili CNC frézku od firmy Hermle typu C40U. Ke zhotovení programu pro pětiosé obrábění bylo potřeba koupit odpovídající CAM software. Požádali jsme tři firmy o zhotovení nabídky a předvedení CAM softwaru. Našimi hlavními požadavky byly možný převod dat z ProEngineeru, který používáme na návrh forem pro lisování plastu, schopnost pětiosého obrábění a jednoduchost ovládání a tvorby programů.

Co nejvíce ovlivnilo vaši volbu nového produktu?

T. Svoboda: Nejvíce nás ovlivnila spokojenost zákazníků, kteří HyperMILL využívají, technická podpora a jednoduchá práce s daným programem. Také nemohu opomenout profesionální přístup zástupců firmy, kteří nám plně představili software a zodpověděli všechny naše dotazy.

Kolik licencí HyperMILLu využíváte?

T. Svoboda: Máme dvě licence pro plné tříosé obrábění, jednu pro 2,5D obrábění a jednu síťovou pětiosou licenci, kterou může využívat ten, kdo ji zrovna potřebuje.

Můžete říct něco o vašich začátcích s tímto produktem?

T. Svoboda: Část zaškolení jsme absolvovali v naší firmě a část ve firmě Westcam, která nám HyperMILL dodala. Školení prováděli technici, kteří mají dlouholeté zkušenosti s programováním CNC strojů a s prací v HyperMILLu. Po dvou dnech jsme byli schopni provádět jednodušší programy.  Po týdnu školení jsme zvládali programování pětiosého obrábění a většinu funkcí programu.

Simulace pětiosého obrábění vložky vstřikovací formy

Jak HyperMILL naplnil vaše očekávání?

T. Svoboda: HyperMILL vyžíváme něco přes půl roku a během té doby jsme si dokázali osvojit a zautomatizovat práci s tímto programem. Velkým přínosem pro naši práci byla Feature technologie, díky níž se naše práce zjednodušila a urychlila. Tuto technologii využíváme hlavně u vrtaných desek, kde nám vyhledá všechny otvory, seskupí je podle průměru a délky otvoru. Pak už stačí jen ke každé skupině přidat způsob obrábění a vygenerovat programy. Díky tomu jsme schopni během pár minut zhotovit program pro vyhazovací desky o jakémkoliv počtu děr. Také generujeme reporty a simulace obrábění, které potom obsluha CNC využívá pro nastavení nástrojů a stroje. Díky nim obsluha ví, jak bude probíhat obrábění polotovaru a minimalizuje se riziko kolize stroje s nástrojem anebo upínačem.

Jaké možnosti vám poskytuje technická podpora a jak jste spokojeni?

T. Svoboda: Technická podpora nám pomáhá při řešení složitých problémů, které s námi řeší většinou přímo po telefonu, popřípadě přes sdílenou plochu. Ve složitějších případech je možnost zaslat soubor s modelem a řešení většinou dostaneme ještě tentýž den. S technickou podporou jsme velmi spokojeni a nestalo se nám, že by nám pracovníci společnosti Westcam Czech se zhotovením programů či úpravou reportu nepomohli.

Společnost  Westcam Czech byla založena v roce 2007 jako dceřiná společnost rakouské společnosti Westcam, která funguje již od roku 1990. V současnosti má rakouská základna kolem 100 zaměstnanců a nezabývá se jen prodejem CAD/CAM softwaru hyperMILL, ale i dalšími aktivitami, jako je Rapid Prototyping, produkční management, optická měřicí technika, dentální frézování a v neposlední řadě má také vlastní nástrojárnu. Cílem do budoucna je dát i české pobočce podobnou tvář se stejně širokým portfoliem a poskytovanými službami, jako je tomu na rakouském trhu. Začátky na již značně zaběhlém českém trhu rozhodně nebyly lehké, avšak dnes se může Westcam Czech opřít o téměř 40 prodaných licencí v České republice a na Slovensku. Byl proto rozšířen tým techniků a do budoucna se plánuje otevření další pobočky.

Ing. Libor Koňařík

Westcam Czech, umístění na MSV: pavilon P, stánek 2

libor.konarik@westcam.cz

Reklama
Související články
900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Ověřování koncepčních návrhů

Nyní v říjnu je to právě rok od okamžiku, kdy americká společnost Altair získala do svého portfolia revoluční výpočetní nástroj SimSolid, který se svým použitím zaměřuje především na konstrukční oddělení, jimž nabízí možnost snadno provádět překvapivě rychlé pevnostní analýzy koncepčních návrhů.

Ultra lehké komponenty vyráběné 3D tiskem

V posledních letech se do širšího povědomí dostávají aditivní technologie, neboli 3D tisk, kde je součást tvořena přidáváním materiálu nikoliv jeho odebíráním, jako je tomu u klasického obrábění. Jejich využití je zkoumáno napříč nejrůznějšími obory od strojírenství přes architekturu až po medicínu a módu. Pokud se omezíme na 3D tisk kovů, zjistíme, že aditivní technologie jsou brány jako prostředek pro výrobu tvarově složitých a občas konvenčními způsoby zcela nevyrobitelných dílů. Jsou brány jako jakási ideální výrobní technologie pro výrobu čehokoliv. V posledních letech se navíc stále více skloňuje spojení aditivní technologie a topologické optimalizace, což je způsob návrhu tvaru dílu na základě matematické optimalizace. Jak lze tušit, navržený tvar je značně složitý a často bývá označován jako organický. Takové díly jsou údajně vhodné pro 3D tisk, ale není tomu tak. Ve většině případů je realita daleko prozaičtější. Použití aditivní technologie je pouze jediná možnost, jak takový díl vyrobit.

Související články
Harmonizace ve svařování

Mezinárodní harmonizace norem a pravidel pro svařování je důležitá z mnoha důvodů. Primárním důvodem je skutečnost, že svařování je považováno za "zvláštní proces" (EN ISO 9001), při kterém nelze zcela zjistit jakost po skončení procesu inspekcí, ale jakost musí být sledována před i v průběhu celého procesu svařování.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
CNC řízení pro rychlostní a multifunkční obrábění

Výsledek obráběcího procesu v parametrech přesnost/rychlost/povrch je dán mnoha faktory na straně stroje, nástrojů, způsobu programování a upínání, přičemž může existovat i více cest k jednomu stanovenému cíli. V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na CNC řídicí systém, který je dnes bezpochyby podstatnou a nenahraditelnou složkou tohoto procesu. Řídicím systémem přitom většinou rozumíme jak vlastní řídicí počítač, tak i pohony os a vřeten a systémy odměřování polohy.

Velmi rychlá dvojčata

SolidCAM a InventorCAM jsou jeden a tentýž CAM program integrovaný v různých CADech (SolidWorks a Autodesk Inventor), proto má smysl mluvit o obou najednou. Neliší se funkčně totiž opravdu vůbec, pouze je uživatel ovládá ve svém oblíbeném CADu.

Virtuální stroj pomáhá vyhnout se poškození

Kolize během obrábění jsou vždy nákladnou záležitosti. Tím, jak se výroba vybavuje stále vyšší úrovní automatizace a s rozšiřováním aplikací internetu věcí (IIoT) nabývá prevence chyb na složitosti i časové náročnosti. Japonský výrobce CNC strojů Okuma , který si jako jediný na světě vyrábí veškeré klíčové komponenty obráběcích strojů sám, vyvinul digitální řešení, které slouží k přípravě, simulaci a otestování celého procesu obrábění před jeho zahájením. Během vlastního obrábění provádí systém Collision Avoidance Systém (CAS) velmi přesnou virtuální simulaci s předstihem v řádu milisekund před vlastním řezáním. Jakékoli kolize, které by mohly nastat, jsou tak zablokovány předtím, než mohou způsobit vážná poškození - šetříc čas a peníze provozovatele stroje.

Automatizace lidem práci nebere

Automatizaci se ve firmě Kovosvit MAS věnují od roku 2013. Z původního projektu vznikla samostatná divize MAS Automation a na letošní rok má plánované téměř dvojnásobné tržby oproti roku 2017. V porovnání s plánovaným obratem celého Kovosvitu jsou tržby divize zatím nevýznamné, ale průměrný růst divize o dvě třetiny ročně dokládá, že automatizace má v podniku ze Sezimova Ústí zelenou.

Digitalizujeme svět obrábění

Digitalizace v oblasti obráběcích strojů je poměrně nový fenomén. Svět digitalizace se stává svébytným ekosystémem a Siemens jako jediný má pro jeho vytvoření a fungování potřebnou škálu nástrojů – od simulačních programů pro plánování a virtuální zprovoznění strojů, výrobků i procesů přes řídicí systémy a další prvky průmyslové automatizace po monitoring a sběr dat, cloudová úložiště i manažerské nadřazené systémy. Jaké výhody digitalizace přináší, ukázal Siemens na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně mimo jiné také na prototypu multifunkčního obráběcího centra MCU450 společnosti Kovosvit MAS.

Propojené systémy ve výrobě

Ekonomická síla firmy, její produktivita a úspěch na trhu závisí do značné míry na tom, jak chytře a efektivně společnost využívá data, která má k dispozici, a na tom, jaká data vůbec má k dispozici. Sběr a vyhodnocování dat umožňují procesy neustále monitorovat a vylepšovat. Digitalizace všech částí výroby a následná chytrá analýza dat tak zvyšuje produktivitu a efektivitu výroby, umožňuje rychlejší uvedení výrobku na trh, energeticky účinný provoz a ekonomickou výrobu velkého množství individualizovaných výrobků. Společnost Siemens nabízí komplexní portfolio softwarových a hardwarových řešení, která už dnes pomáhají digitalizovat celý vývojový a výrobní proces.

Větší řádkování při obrábění načisto

Při použití fréz s optimálně zakřiveným břitem pro frézování vnějších povrchů je možné časy na dokončovací obrábění značně snížit. Docílit toho lze vzájemnou souhrou stroje, nástroje a softwaru, jak ukazuje následující příklad.

Simulací ke zlepšení efektu mazání a chlazení

Optimalizace třískového obrábění moderní metodou simulace strategie mazání a chlazení je dnes podrobena systematickému výzkumu. Použitím simulace procesu třískového obrábění a simulace proudění chladicího média se značně sníží náklady na výzkum a vývoj.

Zubní náhrady aneb strojírenství i v dentálním průmyslu

Zubní náhrady se vyrábějí již od dob egyptských faraonů téměř stejným způsobem. Pouze materiály a metody se za tu dobu vyvinuly na úroveň 21. století.

Změnové řízení s PDM

„Na to se musí udělat změna!“ Po těchto slovech jde v řadě podniků jeden či více párů očí v sloup. Pojďme se zamyslet, proč to tak je a zda je to nutné.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit