Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Dobré osobní vztahy zlepšují také vztahy obchodní
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Dobré osobní vztahy zlepšují také vztahy obchodní

Příjemnou návštěvu nesoucí se v přátelském duchu mi zprostředkovali zástupci společnosti Vason CZ, která dodává na český trh obráběcí stroje YCM, ve firmě Obrábění Chýlek sídlící nedaleko Frýdku-Místku. První stroj YCM pořídil Ladislav Chýlek v roce 2011 a od té doby je v jeho dílně v provozu již pět CNC strojů dodaných firmou Vason CZ. Na strojích YCM si majitel chválí jejich spolehlivost, ale zároveň oceňuje dobré vztahy, které se podařilo s dodavatelem navázat. Sám to potvrzuje: „Na počátku našeho kontaktu s obchodním manažerem zafungovala chemie a vzájemné sympatie.“

O tom, že dobrý obchod dělá především dobrý produkt, nemůže být pochyb, ale když se u toho podaří navázat přátelské vztahy, je více než jisté, že se zákazník opět vrátí s další poptávkou. Spolupráce mezi firmami započala před osmi lety, kdy krátce po založení společnosti Obrábění Chýlek si pan Ladislav koupil první tříosé CNC vertikální obráběcí centrum s kluzným vedením MV106A od tchajwanského výrobce YCM. Vertikální centrum se osvědčilo a jak majitel sám tvrdí, s Ing. Křivou si sedli, takže když potřeboval soustruh, opět se obrátil na společnost Vason CZ. Dnes je pan Ladislav váženým zákazníkem, a proto měl také možnost navštívit výrobní závody společnosti YCM na Tchaj-wanu.


Společnost Obrábění Chýlek se zabývá zakázkovou výrobou.

Co rok, to nový stroj

Při výběru dalšího stroje byl kladen důraz na jiný typ soustruhu – s rovným vedením a mechatronickými funkcemi, mimo produkci YCM. Dodavatelem Vason CZ byl tedy instalován CNC soustruh TNC540x2000 od tchajwanského výrobce CNC-Takang. Pouhý rok nato pan Ladislav kupuje další soustruh. Požadavkem byly plně CNC řízené funkce, poháněné nástroje s možností frézování a revolverovým diskem VDI30. Volba proto padla opět na soustruh YCM, konkrétně model GT200MA, který vyhovuje požadavkům sériové výroby. O další rok později do dílny přibývá ještě čtyřosé CNC vertikální obráběcí centrum s lineárním vedením XV1250A od stejného výrobce, které je navíc vybaveno otočným stolem. S tímto strojovým vybavením si pan Ladislav vystačí následující čtyři roky – až do letošního roku, kdy si pořídil CNC soustruh GT300LB s kluzným vedením, prodlouženou délkou obrábění a zvětšeným průchodem vřetena velkým sklíčidlem. Ani jediný stroj nebyl pořízen z dotací, pan Chýlek je zkrátka pracovitý člověk a na stroje vydělal vlastní pílí. Původně vyučený elektrikář se však svému řemeslu nikdy nevěnoval – do kontaktu se strojařinou přišel poprvé ve společnosti Novogear, kde pracoval nejdříve v zámečnické dílně, poté jako operátor u CNC strojů a nakonec také jako mistr. Zde, jak sám tvrdí, se zrodila jednak vášeň pro toto řemeslo, ale také myšlenka na založení vlastní firmy. A přestože je v okolí Frýdku-Místku kovoobráběcích dílen několik, navzájem si nekonkurují, tvrdí pan Chýlek. O zakázky nemá nouzi, strojní vybavení mu je pomáhá spolehlivě plnit, sem tam rád přijímá výzvy v podobě zajímavé zakázky, ale bral by více schopných pracantů. Ze Střední odborné školy ve Frýdku-Místku sem docházejí studenti na praxi a tři z nich po ukončení dokonce nastoupili do jeho dílny do zaměstnání. Postupně si je pan Chýlek vychovává, i když tvrdí, že to není jednoduché. Nejen z tohoto důvodu se již nyní zajímá o jednoduchou automatizaci, která by nedostatek kvalifikované pracovní síly pomohla nahradit. A byť se jedná o kusovou výrobu, vyplatila by se. S poptávkou na robotické rameno, které by do strojů variabilně zakládalo a vykládalo obrobky, se obrátil (jak jinak) opět na společnost Vason CZ, která nabídne řešení v podobě automatizace od YCM nebo ve spolupráci se subdodavatelskou firmou. Jak pan Křiva potvrdil, již několik aplikací automatizace a autonomního propojení stroje YCM s robotem bylo úspěšně realizováno u renomovaných zákazníků.


V březnu letošního roku byl pořízen nový CNC soustruh GT300LB od společnosti YCM, který panu Chýlkovi umožňuje obrábět větší rotační dílce než doposud.


Jako první, již před osmi lety, si od společnosti Vason CZ pan Chýlek koupil tříosé CNC vertikální obráběcí centrum s kluzným vedením MV106A od tchajwanského výrobce YCM, které dodnes výborně slouží.


„Mé požadavky na plně CNC řízené funkce, poháněné nástroje s možností frézování a revolverovým diskem VDI30 splnil soustruh YCM, model GT200MA,“ vysvětluje pan Chýlek, když mi ukazuje dílnu.


Čtyřosé CNC vertikální obráběcí centrum s lineárním vedením XV1250A s otočným stolem.

Stroje jsou bezporuchové, ale pravidelná údržba je vždy nutností

Výrobu složitých kusových či malosériových dílů nejčastěji z hliníku, železa, bronzu či výjimečně z korozivzdorné oceli realizuje pan Chýlek se sedmi zaměstnanci pět dní v týdnu ve dvou směnách. Sám přijímá všechny zakázky, dělá cenové kalkulace a připravuje obráběcí programy pomocí CAD/CAM systémů od společnosti Kovoprog. Stroje YCM jsou podle jeho slov spolehlivé, přesné a tuhé. Moderní nadstavby, jako je vzdálená diagnostika, monitoring či hlášení blížícího se servisu nevyužívá, přestože jimi stroje YCM mohou být vybaveny. Certifikace ISO 9001, díky níž provádí pravidelnou údržbu strojního vybavení a samotná bezporuchovost strojů zabezpečují bezproblémový chod dílny i včasné plnění zakázek. Přehled nad stroji i zakázkami získává pravidelným pobytem na dílně. Kontrola zhotovených dílů se provádí ručně nejčastěji ručními měřidly. Protokoly z 3D měřicích zařízení v případě potřeby pan Chýlek outsourcuje. Rád by měl vlastní 3D měřicí zařízení, to je však podle jeho slov hudba budoucnosti. Náklady na pořízení takového zařízení stoupají s nutností vybudování klimatizované místnosti a zaměstnání kvalifikovaného pracovníka. Co by prý mnohem více využil už nyní, by byl ozubárenský stroj. „Ten však společnost YCM ve svém portfoliu, navzdory neuvěřitelnému množství až 90 různých provedení obráběcích strojů, nemá,“ komentuje s úsměvem. Moc dobře ví, že YCM se stavbou těchto strojů nezabývá.


I takové zakázky přijímá pan Chýlek. Poznáte, co je na obrázku?

Letošní instalace nového stroje

Letos v březnu byl v dílně instalován nový CNC soustruh GT300LB s kluzným vedením a řídicím systémem Fanuc. Řídicím systémem Fanuc jsou vybaveny také všechny ostatní stroje YCM v dílně pana Chýlka. Přestože společnost YCM nedávno otevřela v Německu velkou centrálu pro evropský trh, která umožňuje dodání nového stroje do dvou týdnů od objednání, měl pan Chýlek specifické požadavky na svůj nový soustruh a musel si na jeho dodání počkat čtyři měsíce. Zvětšené vřeteno s průměrem 91 mm o výkonu 18,5 kW a prodloužená varianta obrábění na 1 250 mm umožňují obrábět větší rotační dílce, které bylo dříve nutné zadávat do kooperací. Soustruh GT300LB tak doplňuje strojový park k vlastní soběstačnosti při přijímání zakázek. Stroj byl dodán opět firmou Vason CZ, přičemž instalace zahrnovala kompletní nastěhování a umístění stroje na místo určení, uvedení do provozu a proškolení týmu zaměstnanců. Čtvrtý den od dodávky nový soustruh již vyráběl.


Spokojený majitel uprostřed i obchodní partneři ze společnosti Vason CZ před novým soustruhem. Palec nahoru svědčí o spokojenosti všech. Zleva Ing. Milan Křiva, Ladislav Chýlek a Petr Stuchlík (Vason CZ).

Do budoucna by chtěl pan Chýlek výrobu ještě rozšířit, čemuž nahrávají uvolněné prostory v sousední dílně, a dále se v oboru vyvíjet. „Těší nás, když dokážeme vyrobit díl, který se např. zdá být pro naše strojní vybavení příliš velký,“ říká. Typicky to jsou řetězová kola. Holt lidská tvořivost nezná mezí. Přeji jim tedy hodně úspěchů s budoucími plány i zachování vynikajících vztahů s firmou Vason CZ.

Eva Buzková, Frýdek-Místek

eva.buzkova@mmspektrum.com

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: